Güç Kaynağı

Cikis voltajin 15V, akitmak istedigin 4A. Bu degerilerin gerceklesmesi icin eksik olan R

Led ile olmaz cikisa deneme amacli direnc baglamalisin. Direncin degerini ohm kanuna gore hesapla.

TIP36C lerin baz ve emitter'leri arasındaki 2.2 Ω direnci koymadığını farkedemiyorsun herhalde. Devreye iyice bak bunu gör :)

O direnç olmayınca da transistörler iletime geçemez, bütün yükü LM317 alır. Onun verebileceği akım da en fazla 1.5 A.

TIP36C lerin baz ve emitter'leri arasındaki 2.2 Ω direnci koymadığını farkedemiyorsun herhalde. Devreye iyice bak bunu gör :)

O direnç olmayınca da transistörler iletime geçemez, bütün yükü LM317 alır. Onun verebileceği akım da en fazla 1.5 A.
Hocam akım sınırlama devresi ne demek oluyor.Benim attığım devre görüntülerinde zaten sınırlanmış olmuyor mu?
İSTENİLEN AKIM DEĞERİ ALINDI AMA VOLTAJ DEĞERİ DEĞİŞTİ.PNG
İSTENİLEN VOLTAJ DEĞERİ AMA DOĞRUMU.PNG

Son düzenleme:
Ekte iki adet bir birinden farklı mantıkla çalışan lm317 li akım limitleme şeması var. Bu devreler çalışıyor mu emin değilim denemek lazım. Ancak sana fikir verecektir...

Ekler

• oLuPR.jpg
    oLuPR.jpg
    106.2 KB · Görüntüleme: 180
  • X6GyM.png
    X6GyM.png
    48 KB · Görüntüleme: 165
Hocam akım sınırlama devresi ne demek oluyor.Benim attığım devre görüntülerinde zaten sınırlanmış olmuyor mu?

Güç kaynağının çıkışını kısa devre edersen dahi bir yerde akım sınırlanacak tabi. Ama belki de o akım o kadar yüksek ki birşeyler de yanacak. Zaten sen de öyle yapmışsın ve çıkışı kısa devre etmişsin.

Akım sınırlama olayından önce devreyi normal istediğin gibi çalıştırabildin mi? Yani 15 V çıkışta 4 A alabildin mi?

Güç kaynağının çıkışını kısa devre edersen dahi bir yerde akım sınırlanacak tabi. Ama belki de o akım o kadar yüksek ki birşeyler de yanacak. Zaten sen de öyle yapmışsın ve çıkışı kısa devre etmişsin.

Akım sınırlama olayından önce devreyi normal istediğin gibi çalıştırabildin mi? Yani 15 V çıkışta 4 A alabildin mi?
Hocam devreyi en son hali aşağıdaki gibi potun durumuna göre çıkış voltajım 3-15 arası değişiyor dalga durumumda bu şekilde.Ödevi verme zamanım yaklaştı ama tam bir yol ilerleyemedim.çıkış akımı konusunda tam emin değilim daha.
son hali pot 0.PNG
son hali pot 100.PNG

Son düzenleme:
Cikis akimi icin cikisa ogm kanununa gore bir direnc ekleyip seri ampermetre bagladiniz mi?

Nesinden emin degilsiniz? Gayet basarili gidiyor.

*Bu arada bu simülatör bedavamı ? Bende kurdum Bende 1 hafta süresi var

Malesef paralı ve fiyat da çok yüksek. Ben NI (National Instruments) firmasına yazmıştım, forumda eğitim amaçlı kullanacağım, akademik lisans satar mısınız diye sormuştum ve kabul etmişlerdi. Fiyat 1000 dolar gibi olacaktı. Ama tam olarak profesyonel versiyon ile farklarının ne olduğunu sorunca hem NI hem de Türkiye temsilcisinin verebileceği bir cevap yoktu. Bu arada profesyonel versiyon 3000 dolarlarda fiyatı.

Bu paranın karşılığını verip vermeyeceği tamamen kullanılış şekline bağlı. NI aynı zamanda laboratuvar test ekipmanları üretiyor ve bu programda o donanımla çok iyi bir entegrasyonu var. Bu şekilde kullanılınca avantajlı olur. Ama sadece simulatör anlamında MicroCap, NGSpice veya LTSpice'a göre çok bir farkı olacağını sanmıyorum.

Full olarak indirdim süresi yok bendekinin.

Süresi yoksa korsan indirmişsin kardeşim. Onun yerine bedava olan ve Multisim'i de aratmayacak kalitede diğer simulatörleri kullan. Mesela MicroCap, LTSpice, NGSpice gibi.

Köprü diyod'un çıkışında yüksek sığalı elektrolitik kondansatör yok.
Bu büyük değerli kondansatör rippılı çok azaltacaktır.Aşağıdaki linkteki sayfayı okuyun ,sayfadaki son formül bunun değeri ile ilgili
(Kapasite varken ve yokken skop görüntülerine bakın)
https://www.electronics-tutorials.ws/diode/diode_6.html?utm_referrer=https://www.google.com/
Dediğiniz gibi c3 ve c2 kondansatörlerini arttırdım çıkış dalgası düzeldi biraz daha
dalga filtre.PNG

Süresi yoksa korsan indirmişsin kardeşim. Onun yerine bedava olan ve Multisim'i de aratmayacak kalitede diğer simulatörleri kullan. Mesela MicroCap, LTSpice, NGSpice gibi.
Hocam sizin söylediğiniz simulatörlere alışık olmadığımdan zorlandım.O yüzden bunu kullandım.

Hocam sizin söylediğiniz simulatörlere alışık olmadığımdan zorlandım.O yüzden bunu kullandım.

Neyse sen öğrencisin boşver :) Ama meslek hayatında korsana tevessül etme. Hak yenerek elde edilen kazancın bereketi olmaz.

@osman mert son eklediğiniz devrede halen yüksek sığalı kapasitör göremedim.
Örneğin 1000 microfarad gibi bir değer ekleyin.
(1 mikrofarad lık kondatatöre paralel bağlayacaksınız)
Elektrolitik kondansatörün minumum voltaj değerinin ne olması gerekir ?

Kondansatörü köprüdiyodun hemen çıkışına bağlayacaksınız .LM317 nin çıkışına değil

Belkide o yüzden bu devreyi sonlandıramadım daha:facepalm1:

Bir sonucu elde etmek için üzerinde uğraşıyor olmak en iyi öğrenme şeklidir. Bu devreyi çalışır hale getirdikten sonra bilgi seviyen baya ilerlemiş olacaktır.

Meslek hayatında da bazan böyle oluyor. Bir proje üzerinde çalışırken günlerce sürünüyorum ve bir arpa boyu yol alamıyorum. Sonra birden beyinde lamba yanıyor ve o gün projenin yarısı bitiyor :tamam2:

Cikis akimi icin cikisa ogm kanununa gore bir direnc ekleyip seri ampermetre bagladiniz mi?

Nesinden emin degilsiniz? Gayet basarili gidiyor.
Potansiyemetre %100 iken çıkışa 0.01 ohm direnç bağladım sonuç bu çıkışta istediğim akım değerini buluyorum ama voltaj değerim düşmüş oluyor bu normal mi?
ampermetre.PNG

Bir sonucu elde etmek için üzerinde uğraşıyor olmak en iyi öğrenme şeklidir. Bu devreyi çalışır hale getirdikten sonra bilgi seviyen baya ilerlemiş olacaktır.

Meslek hayatında da bazan böyle oluyor. Bir proje üzerinde çalışırken günlerce sürünüyorum ve bir arpa boyu yol alamıyorum. Sonra birden beyinde lamba yanıyor ve o gün projenin yarısı bitiyor :tamam2:
Haklısınız hocam şuan çömez bir mühendis olduğumuzdan tecrübe kazandıkça güvenimizde artacaktır inşallah kendimize.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,984
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back