Güç Kaynağı

Her zaman tasarım yaparken basitten karmaşığa gitmen lazım. Devreyi öncelikle en basit hali ile çalıştır.

Trafoyu ve köprü diyodu çıkar oraya direkt bir DC kaynak bağla. Sonra diyot ve kondansatörleri de çıkar. O şekilde simule et. İstediğin sonucu alamazsan da "çalışmıyor" diye cevap yazmak yerine, neyi denedin, nasıl denedin ayrıntılı olarak anlat. Ne olmasını bekliyordun ve olmadı? Ne olmamasını bekliyordun ama oldu?

Sonra devreyi o internet sitesinde kurmuşsun, onu bir şekilde paylaşabiliyor olman lazım. Paylaş burada biz de bakalım.

Bir de kurduğun devrede hata yapmışsın. Dikkatlice orijinal devre ile kıyasla ve hatayı kendin gör ve düzelt.

Her zaman tasarım yaparken basitten karmaşığa gitmen lazım. Devreyi öncelikle en basit hali ile çalıştır.

Trafoyu ve köprü diyodu çıkar oraya direkt bir DC kaynak bağla. Sonra diyot ve kondansatörleri de çıkar. O şekilde simule et. İstediğin sonucu alamazsan da "çalışmıyor" diye cevap yazmak yerine, neyi denedin, nasıl denedin ayrıntılı olarak anlat. Ne olmasını bekliyordun ve olmadı? Ne olmamasını bekliyordun ama oldu?

Sonra devreyi o internet sitesinde kurmuşsun, onu bir şekilde paylaşabiliyor olman lazım. Paylaş burada biz de bakalım.
Tamam Hocam

Gerçekten iyi bir öğreticisiniz direk olarak şurda hata burda hata diye söyleyip işin gizemini bozmuyorsunuz :)

Gerçekten iyi bir öğreticisiniz direk olarak şurda hata burda hata diye söyleyip işin gizemini bozmuyorsunuz :)

Amacım seni uğraştırmak değil. Kendin yapınca ancak iyi öğrenirsin. Devreyi düzeltip simulasyon sonucunu al. Gene sonuç çıkmazsa ben MicroCap'te çizerim.

Amacım seni uğraştırmak değil. Kendin yapınca ancak iyi öğrenirsin. Devreyi düzeltip simulasyon sonucunu al. Gene sonuç çıkmazsa ben MicroCap'te çizerim.
Hocam İyi akşamlar dediğiniz gibi devrenin en basit halini tasarladım ve aşağıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi;
1) Devrenin en basit haliyle potansiyometrenin değişimine göre vçıkışın nasıl değiştiğini gördüm.En düşük gerilim 1.25V.Potansiyometrenin ucunu toprağa bağladım

elli.jpg

2) Giriş geriliminin belli bir değerin üstündeyken R1 ve R2 değerlerine göre vçıkış aralığı 1.25-15V arasında kaldı.

dogrucikisgerilimi.jpg

3)Benim amacım en düşük gerilimi 3v olarak almak bunun üzerine düşündüm bunları diyotlarla yapabileceğimi düşünüyorum.Ama sizinde fikriniz önemli

R2 nin direnc degeri azaldikca gerilim azaliyor ve en son 1.25 de kaliyor. Sen 3 e kadar azalmasini istiyorsun. Potu sonuna kadar negatif yonde cevirmez isen zaten istedigin oluyor. Tek yapman gereken pot (r2) ile toprak arasina bir direnc daha eklemen.

Son düzenleme:
Simulatörü değiştirdin galiba. Bu kullandığın multisim'e benziyor :)

Bu şekilde devre çalıştıysa transistörleri ve ilgili dirençlerini de ilave et ve o şekilde de beklediğin gibi çalıştığını gör.

Simulatörü değiştirdin galiba. Bu kullandığın multisim'e benziyor :)

Bu şekilde devre çalıştıysa transistörleri ve ilgili dirençlerini de ilave et ve o şekilde de beklediğin gibi çalıştığını gör.
Evet Multisim kullandım :) o şekildede deneyeceğim hocam ama çıkış voltajını en düşük 3v almak istiyorum bunu Endorfin35+ isimli arkadaşın söylediği şekilde yapacağım heralde.Onuda deneyip göreceğim.

Aynen. Çok etkili ve basit bir çözüm.
Timur hocam dediğiniz gibi potun bacağına direnç bağlayarak çıkış voltajını 3 ile 15 arasında alabiliyorum.Girişte 220-24 v olacak şekilde transformatör seçimi yaptım. 36TIPC transistörlerini ekleyip çıkış akımını 4 amper almak istediğimde ise 1.25amperde kaldığını gördüm.Nasıl 4 amper çıkış alacağımı çözemedim.Ayrıca seçtiği direnç değerleri mantıklı mı devreyi gerçekte kuracağım zaman kullanabileceğim direnç değerlerinden seçmeye çalıştım.
4.PNG
1.PNG
3.PNG
5.PNG

Son düzenleme:
Hocam TIP36C nin beyz ucunu GND ye bağladığımda çıkış akımı çok arttı.Transistörlerin önündeki dirençlerle çıkış akımını ayarlamaya çalışıyorum.Ama bu seferde çıkışdaki voltaj aralığım değişti:(:eek:
6.PNG

Kurduğun devrede hata var. Benim paylaştığım devreye bak, eksiği görmeye çalış.

Forum istatistikleri

Konular
5,900
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back