Güncellenen Gümrük kanunu

Ben burada yaptığım işin yararsız olduğunu düşünmüyorum. Sen öyle düşünebilirsin, bu benim hevesimi kırmıyor.

O zaman bu hareket havada kalmasın, biraz biçimlendirelim.

Bu konuyla ilgili hazırlanacak yazının, muatabının dikkatini çekmesi ve anlayabilmesi için belli bir biçimde olması lazım, içeriğinde de her şeyin detaylıca değil dikkat çekecek kritik prensip noktalarının olması lazım.

Böyle bir yazının
-uzunluğu ne olmalı?
-içeriğinde detay araştırma verisi istatistik olmalı mı?
-dikkat çekilecek problemler neler olmalı?
-beklenen durum ve bir çözüm önerisi getirilmeli mi?

Benim aklıma bu sorular geldi başka soruların da cevaplarını oluşturup usturuplu bir şey yazılabilir.

Kahvede tartisanlar da goya memleketi kurtariyorlar ve sonucta cozum urettikleri icin mutlu oluyorlar.

Fikir cimlastigi tabiki iyidir. Ancak olgunlasmis fikirler hayata gectiginde cozum gelir.
Olgunlasmamis fikirler hayata gecirilmek istenirse yarim yamalak isler cikar. Bosu bosuna masraflar yapilir.

Benim fikrim olgunlasmamis, bosuna hayata gecirmeye calismayayim.

Ama arkadasima bizim konu Timur hikayesine dondu diyecegim.

Tabiki bahsi gecen Timur sen degilsin.

O zaman bu hareket havada kalmasın, biraz biçimlendirelim.

Bu konuyla ilgili hazırlanacak yazının, muatabının dikkatini çekmesi ve anlayabilmesi için belli bir biçimde olması lazım, içeriğinde de her şeyin detaylıca değil dikkat çekecek kritik prensip noktalarının olması lazım.

Böyle bir yazının
-uzunluğu ne olmalı?
-içeriğinde detay araştırma verisi istatistik olmalı mı?
-dikkat çekilecek problemler neler olmalı?
-beklenen durum ve bir çözüm önerisi getirilmeli mi?

Benim aklıma bu sorular geldi başka soruların da cevaplarını oluşturup usturuplu bir şey yazılabilir.

Bugune kadar edindigim tecrubeler isiginda ust makama sunulan kagittaki bilgiler ne kadar dogru bilgiler icerirse icersin gozu korkutacak kadar uzun olmamali ve gereksiz satirlar icermemeli.

Kahvede tartisanlar da goya memleketi kurtariyorlar ve sonucta cozum urettikleri icin mutlu oluyorlar.

Fikir cimlastigi tabiki iyidir. Ancak olgunlasmis fikirler hayata gectigin cozum gelir.
Olgunlasmamis fikirler hayata gecirilmek istenirse yarim yamalak isler cikar. Bosu bosuna masraflar yapilir.

Benim fikrim olgunlasmamis, bosuna hayata gecirmeye calismayayim.

Ama arkadasima bizim konu Timur hikayesine dondu diyecegim.

Tabiki bahsi gecen Timur sen degilsin.
Olgunlaştıralım ya işte.

Bugune kadar edindigim tecrubeler isiginda ust makama sunulan kagittaki bilgiler ne kadar dogru bilgiler icerirse icersin gozu korkutacak kadar uzun olmamali ve gereksiz satirlar icermemeli.
Bence bir A4 sayfasının yarısını geçmeyecek kadar bir özet ve problemin tanımı olmalı.

Devamında da burada bahsedip durduğumuz, hem öğrencilerin, akademisyenlerin, işletmelerin ve bireysel girişimcilerin başka devletlerdeki emsallerine göre ne derecede dezavantajlı olduğunu gösteren kısa bir istatistik çalışma.

Sonrasında da bu problemli durumu düzeltecek değişikliğin neleri sağlaması gerektiğinin açıklandığı kısa bir çalışma daha olmalı. Muafiyet, vergi indirimi, gümrük işlerinde kolaylık sağlamakla ilgili somut ve makul beklentiler yazılmalı.

Böyle bir plan-Yapı makul mü? Farklı önerisi olan? Eklenecek bir şey? Buna saçmalık diyen bile olsa kabul.

A4 sayfasinin bir yuzu diyelim.

EMO basarisiz olursa ayni metni, elektrik elektronik forumlarinda ve tum sosyal medya ortamlarindan yaymaya calisalim derim.

Boyle bir hareketin Turkiye capinda ne kadar yayilabilecegini de test etmis oluruz.

Kısa bir süre sonra gümrük müdürlüğünün kendisiyle iletişime geçtiklerini ve sorunu en kısa sürede çözeceklerini belirten bir paylaşım daha yayınladı.
Problem de burada zaten. Spesifik bir olayı istisnai çözüyorlar, yasal olarak çözmüyorlar. Her işte istisna ve keyfiyet dolu.

Youtuberin biri kitlesini genişletip kamuoyında farkındalık yaratana kadar bakanlıktakiler vatandaşın sağlığıyla oynanmasına ses etmiyor, belli başlı büyük işletmelerin menfaati için merdivenaltı sahtekarlıklarını layığıyla denetlemiyorlar.

Bir farkındalık yaratıp etkili olunacaksa aslında bu hukuksuzlukların ve kayırmacılığın kurumları nasıl çürüttüğü hakkında farkındalık yaratılmalı. Kök nedenlerden biri ve bence en büyüğü bunlar.

Amirler sorun dinlemekten cok hoslanmazllar. Eger bir sorun dinleyeceklerse sorunun cozumunu de bilmek hoslarina gider.

Sorunumuz: Amacimiz ya kendimizi gelistirmek ya da bir urun gelistirmek. Biz elektronikcilerin her durumda en temel ihtiyaci PCB'yi olabildigince az vergi ile temin edebilmek.

Bu iki amactan birisine girmeyen PCB ihtiyaci ticari amacli ihtiyactir.

Peki istismar etmek isteyenlerin bu haktan yararlanmasi nasil engellenir?

Devlet istismar edildigini ogrendiginde en kolay cozum olan yasak gelir basladigimiz noktaya geri doneriz.

Kendi gorusum su sekilde;

Bir arge calismasi yada kisisel gelisim calismasi en az bir ay surer. Daha kisa sureli calismalar bana gore ciddi calismalar degildir.
Dolayisi ile 1 ay icerisinde tek bir siparis verilebilir. Tek seferde verilecek PCB miktari da 5 olabilir.

Peki bu sartlarda suistimal nasil yapilir?

Bir firma ogrencilere der ki her biriniz bana su pcb siparisini verin. Sonra getirin her birinize su kadar para.
Yada annenizin adina, babanizin adina, kardesinizin adina, komsunuzun adina PCB getirip istismar edebilirsiniz.

Bunlara kafa yormak lazim.

Istismar nasil engellenir.

Akilli bidaga da sorayim.

Akilli bidik soyle yazdi ama hosuma gitmedi. Eger isin icine kagit, kayit kurek isleri girerse izdirapli bir is olur.

You said:​

bir kanun yazmaya calisiyorum. Amac ogrencilerin ya da arastirmacilarin yurt disindan vergisiz PCB yaptirabilmesi. Fakat bu vergisiz PCB getirtme kanunundan ticari firmalar yararlanamamali. Nasil bir kanun maddesi yazarsin?

ChatGPT said:​

Öğrencilerin ve araştırmacıların yurt dışından vergisiz PCB (Baskılı Devre Kartı) ithal etmelerini sağlamak ve ticari firmaların bu avantajdan yararlanmasını engellemek için bir kanun maddesi yazarken, aşağıdaki unsurlara dikkat edebilirsin:
  1. Kapsam Belirleme: Vergisiz ithalat hakkının sadece öğrenciler ve araştırmacılarla sınırlı olduğunu, ticari işletmelerin bu muafiyetten yararlanamayacağını net bir şekilde belirtmelisin.
  2. İstisnalar ve Sınırlar: Bu muafiyetin yalnızca belirli bir araştırma, eğitim veya proje kapsamında kullanıldığını ve ticari amaçlar için kullanılamayacağını vurgulamak gerekir.
  3. Kontrol ve Denetim: Muafiyetin kötüye kullanılmasını engellemek için denetim mekanizmaları ve belgelerin nasıl sunulacağına dair hükümler eklenebilir.
Bir örnek kanun maddesi şu şekilde olabilir:

MADDE 1 - Vergiden Muaf PCB İthalat Hakkı
  1. Amaç ve Kapsam:a) Bu kanun, Türkiye'de eğitim gören lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile üniversitelerde veya kamu araştırma kurumlarında görev yapan araştırmacıların, akademik ve bilimsel çalışmalarında kullanmak üzere yurt dışından vergiden muaf Baskılı Devre Kartı (PCB) ithalatı yapabilmelerini düzenler.
  2. Muafiyetin Şartları:a) Vergi muafiyeti yalnızca Türkiye'deki üniversitelerde kayıtlı olan öğrenciler ile üniversiteler veya kamu araştırma kuruluşları bünyesinde görev yapan araştırmacılar tarafından talep edilebilir.b) Muafiyet, yalnızca eğitim ve araştırma amacıyla yapılacak ithalatlar için geçerlidir. İthal edilen PCB'lerin ticari faaliyetlerde veya satış amaçlı kullanılması yasaktır.
  3. Başvuru Süreci ve Belgelendirme:a) Öğrenci veya araştırmacıların, vergisiz ithalat başvurusunda bulunmadan önce, projelerine veya akademik çalışmalarına dair bir beyannameyi ve öğrenim/araştırma kurumlarından alacakları resmi bir belgeyi ibraz etmeleri zorunludur.b) İlgili proje veya araştırma kapsamında ithal edilecek PCB’lerin sayısı ve maliyeti, projeye uygun olacak şekilde makul sınırlarla belirlenir.
  4. Denetim ve Yaptırımlar:a) Bu kanun kapsamında vergiden muaf olarak ithal edilen PCB'lerin ticari amaçla kullanıldığı tespit edilirse, ithalatçı hakkında yasal işlem başlatılır ve muafiyet hakkı iptal edilir. Ayrıca, ithal edilen ürünlere ilişkin vergi ve ceza ödemeleri geri istenir.
  5. İstisnalar:a) Özel ve tüzel kişiliğe sahip ticari işletmeler, sanayi kuruluşları ve kâr amacı güden diğer organizasyonlar bu muafiyetten faydalanamazlar.

Bu tarz bir madde, öğrencilerin ve araştırmacıların vergi muafiyetinden yararlanırken, ticari işletmelerin bu avantajı kullanmasını önler.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,658
Üyeler
2,731
Son üye
mercan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on TA3UIS's profile.

Senin gibi amatör telsizciler burada dedikodu yapıyorlar. :)
hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back