Hangi amac icin hangi olcu aletine ihtiyac var?

Mikro Step

Kıdemli Üye
Nasil baslayacagimi bilemiyorum.

20 Bin Euro verip 3 GHz band genisliginde 4 kanal scop alinmasi garibime gitti.

Nasil devam edecegimi de bilemiyorum.

Zenginin mali zugurt un cenesini yorar, diye asla devam etmeyin de nasil ederseniz edin. Seni de hakli bulurum, onu da. :cheeky5:

Olaya iş, hobi, merak gibi açılardan bakmak lazım. İş amaçlı olup bu scope un fazla olduğu da olur az olduğu da. @taydin durumunda ise hem iş, hem hobi hem de merak olduğu için bütçesi elverdiği sürece bir absürtlük yok. Çünkü ne aldığını neden aldığını bilerek seçiyor.

Kişi bütçesinden kendi sorumlu, ne istediğine karar vermekte özgür bence, harcadığı kendi parası.
Üstelik sokağa da atmıyor, merak hobi araştırma iş ne derseniz deyin.

@taydin
aldığın linki paylaşır mısın bir şey yapacağım :cheeky1:

Kişi bütçesinden kendi sorumlu, ne istediğine karar vermekte özgür bence, harcadığı kendi parası.
Üstelik sokağa da atmıyor, merak hobi araştırma iş ne derseniz deyin.
Bozacının şahidi şıracı :) Şaka bir yana haklısınız.

O degil de Fluke deyince taydin bile hopluyordu, niye aldi hakaten anlamadim :katil2: Hesap ver cabuk :avare1:

O degil de Fluke deyince taydin bile hopluyordu, niye aldi hakaten anlamadim :katil2: Hesap ver cabuk :avare1:
Aldığı scope ile benzer özelliklerde keysight, tektronix, R&S gibi markaların fiyatlarına bakın. Fluke konusunda daha ucuza benzer performansı benim çalışma koşullarımda alabiliyorsun, neden daha fazla veresin demek istiyordu.

Benim bulduklarim o kadar yuksek mi bilmem ama fiyat bilgisi bulamadim, sepete ekleyemedim. Diyelim 5 milyon. ve diyelim ki en ust seviye bir sey. sende buna muadil olabilecek sey i satin aldin. Bununla ne yaptigin ya da yapacagin onemli degil mi? illa onemli ve illa memnun oldun.

Oyle bir gun geldi ki, keske 5 milyonlugu alsaydim bunun su hatasi var dersen ne olacak? vs vs (Fluke u onun icin tercih ettik)

Bu hic aklima gelmemisti, kiralayabiliniyorlar da :kotek1:
1709838865056.png

Daha pahalılarını kullandım bir ev parasıydı ama kendi evime hobi diye alır mıydım, yok :)
Bir skop insana ne öğretebilir. Hiç bilmediğim CAN haberleşmesini mi öğretecek mesela bana bunu decode eden bir özelliği olsa...
Ya da çok güzel FFT alıyor diye sinyal işleme mi öğretecek...

Güzel bir araç öğrenme yolunda faydalı olur ama bir skop aldım şimdi ortalığı yakacam kavurucam mantığı ile aman diyim, o şekilde olmuyor o işler..

Adamın kendi parası ayrıca bize laf söylemek düşmez. Benim 10 milyon dolarım olsa yine de eve 20k euro'ya skop almam. Fluke alırım ama o benim canım.

Benim bulduklarim o kadar yuksek mi bilmem ama fiyat bilgisi bulamadim, sepete ekleyemedim. Diyelim 5 milyon. ve diyelim ki en ust seviye bir sey. sende buna muadil olabilecek sey i satin aldin. Bununla ne yaptigin ya da yapacagin onemli degil mi? illa onemli ve illa memnun oldun.

Oyle bir gun geldi ki, keske 5 milyonlugu alsaydim bunun su hatasi var dersen ne olacak? vs vs (Fluke u onun icin tercih ettik)
Evet bu dediğin muhtemel, senelerdir bu sektörde olan firmaların ürünleri daha stabil oluyor ancak isme de para ödediğin bir gerçek. Eğer çok uç speclerde cihaz alacaksan mecburen o tür firmalara gitmen lazım, ama bu specler aşırı uçuk değil dolayısıyla daha makul fiyatlı üreticiler de bu alanda ürün çıkarıyor. Mesela atıyorum tamamen zevk olsun diye 20k dolarlık scope aldıysan, neden 80k olanı almadım bunda şu eksiği tek bir özellik için söylemen çok zor. İş için ise zaten bu scope u alıyorsun öyle bir gün geliyor ki sana 5-10 gün kazandırıyor işte diyorsun değdi. E zaten değdiyse yeni bir özellik için yeni maceraya da girilir. Mesela taydin sürekli memory e önem verdiğini söylüyordu, demek ki bu özelliği kullanarak işini kolaylaştırıyor. Öte yandan bant genişliğini ise tamamen işten bağımsız sebeplerden dolayı yüksek istiyordu ama usb2.0 ı fiziksel olarak gözlemleyebilmesi bir avantaj olacak çünkü usb compliance testleri pahalı ve en azından kendi labında pre compliance yapabilir gerekirse.

Bence forumda büyük bir kavram karmaşası var. Kendi işini yapan, aldığı ekipmanı iş olarak da kullanan insanların varlığı unutuluyor gibi geliyor. Burası yalnızca iş konuşulam bir yer değil aynı zamanda hobi de olabiliyor ikisi de birlikte olabiliyor. Eğer birisi gelip yalnızca ben bu işe çok meraklıyım çok param var diyip böyle bir alet almaya çalışsa çok ciddi sorgularım ama bu noktada benim kafama yatıyor.

Insaallah o kadar dolarin olurda seni de ne kadar uzaga isiyorsun goruruz Develi Ahmet abi, :patlat1:

Mesela bu başka bir Siglent'in içindeki PSU.
Ferrari fiyatına skop almak bu PSU'yu tasarlayabileceksiniz anlamına gelmez.
Hatta o ferrari fiyatı verdiğiniz skop size neden bu trafoda bakır şerit sarılı onu da söylemeyecek.

Ben kısacası öğrenmek için mükemmel pahalı oyuncaklara gerek olmadığını söylemek istiyorum.
Kişisel tatmin olayına karışmam. Adamın zevkidir, belki baş ucuna koyacak mutlu olacak. Adamın keyfine karışamayız.

Ah be canım, benim 10 milyon dolarım olsa ne bu forumda gezerim, ne sizleri tanırım. Umurumda olmaz. Evet para böyle bir şey :)

q6lja8d.png

Bence her sebeple olursa olsun insanlar paralarını istedikleri şekilde değerlendirebilir. İlla birşeye ortalamanın üzerinde para veriyoruz diye onun bize para mı kazandırması lazım ?

Forum istatistikleri

Konular
5,918
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back