IR Ledler Hakkında

volta

Kıdemli Üye
Uzaktan kumanda için ir led verici almak istiyorum istiyorum. Modül olarak değil sadece ir led. Biraz bakınca kafam karıştı. Bunların farklı amaçlarla kullanılan çeşitleri olduğunu gördüm (mesafe sensörü gibi). Genelde alıcı verici olarak belirtilmiş. Datasheetlerin bazısında uzaktan kumanda sistemlerinde kullanıldığı yazıyor bazısında ama alıcı mı verici mi belirtmemiş, ürünün satış sayfasında da belirtilmemiş mesela. Bazısında ürün satış sayfasında verici demiş ama datasheet içinde ne amaçla kullanıldığı yazmamış. Ben bunların hangisinin kumandada verici olarak kullanılacağını nasıl anlarım. Bunun bir yolu var mı? Mesela aşağıdakini bu amaçla kullanabilir miyim?

Bazı yerlerde "ir receiver" - "ir emitter" iklisi kullanılmış ama bunların ikiside LED (light "emitting" diode) zaten. receiver-transmitter olmalı doğrusu diye düşünüyorum.

Dokumanina bakinca verici oldugu anlasiliyor.

Cunku;

Dominant Wave Length 20mA 940nm
Forward Current 50 mA
Power Dissipation 100 mW
Peak Forward Current (1/10 Duty Cycle, 0.1 ms Pulse Width) 200 mA

Bunlar fotodiyod parametreleri olamaz. Ancak Led parametreleri olabilir.

Ayrica en basta LED-LAMP demis zaten.

Son düzenleme:
Dokumanina bakinca verici oldugu anlasiliyor.

Cunku;

Dominant Wave Length 20mA 940nm
Forward Current 50 mA
Power Dissipation 100 mW
Peak Forward Current (1/10 Duty Cycle, 0.1 ms Pulse Width) 200 mA

Bunlar fotodiyod parametreleri olamaz. Ancak Led parametreleri olabilir.

Ayrica en basta 產品種類 LED-LAMP demis zaten.
Teşekkürler. Buradan anladığım alıcılar fotodiyot oluyor galiba. O zaman bunu alabilirim.

Varsa linki ona da bakalim.
Şu var. Datasheet'te alıcı olduğu net belirtilmiş.

Birde şu var. Bu da kesin alıcı.

Alıcılar bazı yerlerde fotodiyot bazı yerlerde foto transistör diye geçiyor gördüğüm kadarıyla.

Bunlar zaten alici cip. Modul kullanmak istemiyorum diyince dogrudan optodiyod ve opamp ile yapacaksin sanmistim.

Bu cipleri kullanabilirsin.

Bütün LEDler ışık verebildiği gibi fotodiyot olarak da çalışır. Çok zayıf bir çıkış verir ve yükseltici gerektirir.

Modül olarak satılan alıcılarda sadece fotodiyot yok, çok daha fazla özellik var. Örneğin en son linkini koyduğunuz TL1838 içinde fotodiyot, yükseltici, AGC döngüsü ve band-pass filtre var (datasheette şema ile gösteriyor). Yani bu bir modül. Kesinlikle "fotodiyot" değil.

Bütün LEDler ışık verebildiği gibi fotodiyot olarak da çalışır. Çok zayıf bir çıkış verir ve yükseltici gerektirir.

Modül olarak satılan alıcılarda sadece fotodiyot yok, çok daha fazla özellik var. Örneğin en son linkini koyduğunuz TL1838 içinde fotodiyot, yükseltici, AGC döngüsü ve band-pass filtre var (datasheette şema ile gösteriyor). Yani bu bir modül. Kesinlikle "fotodiyot" değil.
Peki ilk linkte verdiğim ledi kumanda için verici olarak kullanabilir miyim? Evdeki projeksiyonun kumandası için ilerde bozulursa önlem alayım diye böyle bir işe giriştim. Elimde alıcı var. Tek tek tuşların kodlarını arduino ile aldım. Şimdi bu kodlarla bir verici yardımıyla projeksiyonu kontrol edebilir miyim diye denemek istiyorum. Aslında böyle bir arıza olasılığından kendime bir proje yarattım.

Dokumanina bakip kontrol etmek lazim. LEDin dalga boyu ile sececegin IR alicinin dalga boyu ayni ya da cok yakinsa kullanabilirsin tabiki.

Dokumanina bakip kontrol etmek lazim. LEDin dalga boyu ile sececegin IR alicinin dalga boyu ayni ya da cok yakinsa kullanabilirsin tabiki.
Sanırım kumadalarda encoder/decoder kullanılıyormuş. Encode ve decode işlemlerini arduino IRremote kütüphanesi gerçekleştiriyor değil mi?

Ogrenme amacli degilde sadece kumandanin yedegi olsun diyorsaniz sunlara da bakabilirsiniz. Baska marka modellerde var. Geneli universal olarak adlandiriliyor. Projeksiyonlar icin uretilmis. Fiyati da cok makul. Bir bakin isterseniz.

Bunları biliyorum. Benimki hem öğrenme - hem eğlenme amaçlı. Aşağıdaki gibi daha gelişkin şeylerde var. Hazır alayım dersem bunlardan alırım. Akılına gelebilecek herşeyi bununla telefon üzerinden kontrol edebiliyorsun. Ayrıca ir kumanda ile kontrol edilebilen cihazları akıllı ev otomasyonuna dahil edebiliyorsun.

Peki ilk linkte verdiğim ledi kumanda için verici olarak kullanabilir miyim? Evdeki projeksiyonun kumandası için ilerde bozulursa önlem alayım diye böyle bir işe giriştim. Elimde alıcı var. Tek tek tuşların kodlarını arduino ile aldım. Şimdi bu kodlarla bir verici yardımıyla projeksiyonu kontrol edebilir miyim diye denemek istiyorum. Aslında böyle bir arıza olasılığından kendime bir proje yarattım.
Tabi ki, o işe yarıyor.

Bunları biliyorum. Benimki hem öğrenme - hem eğlenme amaçlı. Aşağıdaki gibi daha gelişkin şeylerde var. Hazır alayım dersem bunlardan alırım. Akılına gelebilecek herşeyi bununla telefon üzerinden kontrol edebiliyorsun. Ayrıca ir kumanda ile kontrol edilebilen cihazları akıllı ev otomasyonuna dahil edebiliyorsun.

Şimdi linki burada paylaşınca farkettim, yeni üyelikle alınca güzel indirimi oluyormuş. Yukarıdaki kumanda 85 TL bu böyle indirimle 110 TL'ye geliyor. Alsam mı acaba :). Adamlar ürün fiyatından fazla gümrük çıkartmışlar yalnız.

Şimdi linki burada paylaşınca farkettim, yeni üyelikle alınca güzel indirimi oluyormuş. Yukarıdaki kumanda 85 TL bu böyle indirimle 110 TL'ye geliyor. Alsam mı acaba :). Adamlar ürün fiyatından fazla gümrük çıkartmışlar yalnız.
Guzel urunmus. Benim telde IR var diye bu tur seylere biraz uzagim. Yillardir her isi telden yapinca insan evde kumandalarin yerini unutuyor bir sure sonra. :cool:

Guzel urunmus. Benim telde IR var diye bu tur seylere biraz uzagim. Yillardir her isi telden yapinca insan evde kumandalarin yerini unutuyor bir sure sonra. :cool:
Bu ir özelliği sadece çin markalarında var. Çokta basit bir özellik aslında. Keşke benim telefonda da olsaydı. Belki bundan sonra xiaomi telefon alırım.

Forum istatistikleri

Konular
6,568
Üyeler
2,693
Son üye
korfez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back