JBC marka saplara kontrol unitesi tasarimi projesi

Dip not olarak: Semada kirmizi cerceve icinde kalan kismi yapmak yerine 50Hz 220/48V transformator baglayip kopru diyod ile dogrultup + ucu +Va'ya, - cikisi da Vgnd ucuna baglayabiliriz. Bu durum yazilimda degisiklik yapmayi da gerektirmez.

Sadece 100nF degerindeki C7 ve C8 uclarina paralel 1..10 uF elco baglamak gerekecektir.

50Hz transformator kullanilacaksa akim olcum transformatoru 220V hattina yada akimi bolunmek kaydiyla +Va hattina da baglanabilir.

1.jpg

1.jpg

Sekonder taraftaki MOSlari bugun surmeye basladim ve gozden kacan bir iki hatayi simdi farkettim. Sekonderde enduklenen voltajin dalga sekli 60 Khz uzerinde bindirilmis 100Hz lik yarim sebeke alternanslari oldugu icin C7 ve C8 in 10ms lik zaman araliginda sarjini kaybetmemesi (12v altina dusmemesi) gerekiyor. Bu yuzden bunlar elco olarak degistirildi.

Ote yandan yeni semaya D6 eklendi. Bu eksiklik herkesin gozunden kacmis.

Son düzenleme:
IC2 ve IC3'un 8 nolu bacaklarini birbirine baglayarak R5 ve R8 den birini kaldirip atabilirmiyiz?

Hocam mosfetleri drekt böyle sürebilirdin zaten önünde direnç var voltaj düşük hiçbirşey olmaz mosfete ,

untitled.JPG

Sen yapma.

Bu sekilde yapinca yuke giden gerilim drain voltajindan 3..5v eksik gider bu da mosu isitir.

Ote yandan ilk yaptigim hata bunda da var. Dogrultulmus sinusu 60Khz de kiydiginda drain voltaji surekli Vdd de bekleyen DC bir voltaj olmadigindan geyt surucusunun voltajinin ayrica bir yerde en az 12v olarak hazirda beklemesi gerekiyor.

Optounun ledi sürekli yanarken, opto transtörü 60khz sinyali iletemez mi diyorsun ? bende bilmiyorum ?, ayrıca senin devredeki pikler yeterince gate doldurur bence .

1-jpg.28748

Sekonderdeki moslarin drain bacaklarinda kirmizi grafiktekine benzer bir voltaj var.
Sorun burdan kaynaklaniyor.

Hocam ben de güç kaynağı yapıyordum forwad , çıkış böyle pikler varsa gösterebiliyor osiloskop :katil2: yanlış anlaşılma olmasın .

resim_2024-01-21_172112242.png

Son düzenleme:
gate ve source arasina tvs ye niye ihtiyac duymadin, gate driver yapiyormu o isi

Bence sen sorunu anlamadin. Normalde klasik smps yapmak isteseydik sebekeyi dogrultup ardina da buyukce bir elco baglardik. Voltajimiz yaklasik 250..310v arasinda gezinirdi.

Ama bizim uygulamada filitre kapasitoru olmadigi icin sekonderdeki voltajimiz da sebeke frekansinda sinus olacak. Tek fark 60 Khz ile kiyilmis bir sinus.

Yani drain voltaji 0, 5, 1,0, 20, 40 gibi surekli oynak voltajlara maruz.

Gate surucunun bu durumdan etkilenmeden surekli olarak 12v ile beslenebilmesi lazim. Eger sen basit bir opto kullanirsan zaten 10v dan kucuk voltajlarda mosu tam iletime sokamazsin.

Ote yandan emetor izleyici bir devre yaptigin icin de gate voltajini Vdd +12v gibi secmen lazim.

Tamam hocam şimdi anladım senin çıkışın oyle olduğunu unuttum, peki niye böyle ki , otomatik pfc gibi mi davransın istiyorsun.

Pch mosfetle olurdu yada n-mosfeti - alsan ısıtıcıyı + tarafa alsan , ortak gnd istiyorsan bu çök gürültü oluşturacaktır bunu nasıl ölçeceksin.

@semih_s dışı mermer yapıştırıcısı

Neden boyle?

Bosu bosuna yuksek voltajli elkoya para vermeyelim.
Uzun vadede elkodan kaynakli ariza yapmasin
Cikis voltajinin aku gibi DC olmasi gerekmediginden ozgun ve cins bir tasarim olsun.
Power factorumuz 1'e yakin olsun.

Özgün tasarımda adamlar saç trafo kullanmış , iki şeyi düşünmüyorsun ki bunlar çok ciddi konular, ,

1- Çıkıştaki pikler ve yüksek frekansı titreşimler , havya ucundan kapasitif enduktif vsvs sebeblerle lehimlediğin malzemeye geçecek , mesela hassas bir malzeme varsa devrede onu bozabilir örnek ram gibi yada cmos entegreler gibi.

2- Bu şekilde sıcaklık kontrolu gürültüler sebebiyle inanılmaz zor olacak hele ki metal çifti ile , metal çiftini okuyan çipin tepkisi ne bilmiyoruz mcu ile takip edebilecekmisin .

24v DC voltaji mosla kiyip isiticiya uygulayinca sorun olmuyorsa benim yontemde de sorun olmamasi lazim.

Sonucta o yontemi uygulayanlar da DC voltaji ayri bir modul olan SMPS den aliyorlar..

Gurultu cok fakat pwm off peryodum da yeterince uzun.

Okumada sikinti yasayacagimi tahmin ediyorum. Fakat ugrasilacaksa problem cozulecekse boyle sorunlara cozum getirmek lazim.

Forum istatistikleri

Konular
5,916
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back