JBC marka saplara kontrol unitesi tasarimi projesi

Bunu ayrı bir konuya taşı bence. Gerçekten çok kapsamlı çalışmış ve her şeyin dokümantasyonunu yapmış.

Konusayim da cahilligim ortaya ciksin. :cheeky1: JBC uclari ozel yapan nedir? :dusun1::dusun2: Mesela bunu yaptigimizda TS100'den daha mi iyi olacak? Simdiye kadar kullandigim en iyi havya oydu, fakirlik iste. :D

Konusayim da cahilligim ortaya ciksin. :cheeky1: JBC uclari ozel yapan nedir? :dusun1::dusun2: Mesela bunu yaptigimizda TS100'den daha mi iyi olacak? Simdiye kadar kullandigim en iyi havya oydu, fakirlik iste. :D

Profesyonel kullanımda fark yaratır JBC uç. 2 saniyede ısınır, ve bunu herhangi bir sıkıntı çıkarmadan binlerce kez yapar. 380 ℃ de kurşunsuz lehim ile çalışırsın çok uzun süre gider. Çok hızlı bir şekilde değiştirilebilir. termokupl uca yakın olduğu için sıcaklığı çok iyi takip eder, böylece ground plane lehimlemeye kalktın mı önce yapışıp sonra çözülmez.

Ekstrem işler bunlar. Eğer buna değecek iyi bir projeniz yoksa JBC uç kullanmak ızdırap verebilir. Aynı parayla mangal yapmak, çikolata almak, cips yemek.. gibi başka zararlı aktiviteler yapılabilir

Ekstrem işler bunlar. Eğer buna değecek iyi bir projeniz yoksa JBC uç kullanmak ızdırap verebilir. Aynı parayla mangal yapmak, çikolata almak, cips yemek.. gibi başka zararlı aktiviteler yapılabilir
Bitter cikolata ve nar gibi tavuk buduna asla hayir diyemem. :cheeky4: :dans2:

Tercih yapabiliyorsan mesele yok. Yapamıyorsan, benim gibi hem Ekler'i yersin hem de JBC kullanırsın :mad:

Düzenleme: Aşağıdaki bilgileri ayrı bir tartışma konusu olarak şuradaya açtım:

Şurada bitmiş muhteşem bir proje var. Github sayfasında analizleri de mevcut.

Konusunuda eevblog'da açmış.

26602 eklentisine bak26603 eklentisine bak26604 eklentisine bak
26605 eklentisine bak26606 eklentisine bak26607 eklentisine bak26608 eklentisine bak26609 eklentisine bak
Yine gitmişler ülke de olmayan bir mikrodenetleyici bulmuşlar hey Allahım

Atılan projenin çalışması için dışarıdan DC besleme gerekli sanırım 24V. Bunu üretmek için bir smps ya da trafo kullanıp doğrultmak lazım. @Mikro Step ise doğrudan bu smps i tasarlayıp paylaşılan tasarımda sadeleştirme yapıyor aslında. Kalan kısımlar benzer şekilde yapılabilir tabiki. Tasarım seçimi tamamen. Yalnız eevblog daki konuda oldukça önemli şeyler tartışmışlar gibi.

Kalan kısımlar benzer şekilde yapılabilir tabiki

Aslında kalan kısmı da sıfırdan biz tasarlamalıyız. Sığ düşünenler hemen "yav adam yapmış işte, al kullan! Senin kendi tasarlayacağın şey için yapacağın masraf bunun 10 katı olur, tekerleği tekrar icat etmeye ne gerek var?" diyecek. Tekerleği tekrar icat etmeye gerek var kardeşim! O tekerleğin çalışma mantığını en ayrıntılı bir şekilde anlamanın tek yolu o. Eğer tekerleği yeniden icat etmezsen, tekerlekçi de sana satış yapmayı bırakırsa, sudan çıkmış balığa dönersin. O yüzden ben bir problemle karşılaştığım zaman mutlaka önce bir süre kendim beyin fırtınası yapıp birkaç olası çözüm senaryosu belirliyorum. Ondan sonra internette araştırma yapıyorum. Amaç kendi kendine, internete bağımlı olmadan da çözüm üretebilme alışkanlığını muhafaza etmek.

Yine gitmişler ülke de olmayan bir mikrodenetleyici bulmuşlar hey Allahım
Bu projeyi burada paylaşmaktan muradım adamın yaptığını birebir yapmak değil, o kaynaktan faydalanıp kendi özgün versiyonumuzu geliştirmek.

Hazır bir projeyi tekrar etmek için harcayacağın mesai ile pazara çıkmış profesyönel ürünü almak için harcayağın mesai ülkemizde biraz daha farklı olsada birbirine yaklaşır.

Maliyet konusunda yanılıyor olsam dahi, kendi versiyonunu yapabiliyorsan katma değer üretmiş oluyorsun...

2018 yılında yapmıştım kodları bulursam paylaşırım yardıcı olur belki
Forum isminizde GSM yazınca merak ettim. Telefon tamir işi yapıyorsanız bilirsiniz diye. Çoğunlukla JBC tercih edildiğini görüyorum.
Orjinal uçlar ile yan sanayi arasında illaki fark vardır ama ne oranda hiç tecrübe ettiniz mi ya da duydunuz mu? Benim tercihin ne yöne olduğu belli ama iç rahatlığı amaçlı soruyorum.

Hobi için yapılan işlerde harcanan parayı safı israf gibi görmek çok büyük bir hata. Ben daha JBC uç yerine ucuza yönelen birinin arttırdığı para ile dünyayı kurtardığını görmedim...

Hobi için yapılan işlerde harcanan parayı safı israf gibi görmek çok büyük bir hata. Ben daha JBC uç yerine ucuza yönelen birinin arttırdığı para ile dünyayı kurtardığını görmedim...
Bunda hem fikir olduğumuz için bu forumda toplanmış bulunuyoruz ben ülke de ki malzeme kıtlığına dikkat çekmek için öyle bir tabir kulandım...

Bunda hem fikir olduğumuz için bu forumda toplanmış bulunuyoruz ben ülke de ki malzeme kıtlığına dikkat çekmek için öyle bir tabir kulandım...
Avrupa ya da amerika da komponent e erişim daha kolay evet ama orada insanlar bu benim ülkemde var mı şeklinde bakmıyor, digikey de mouser da var mı diye bakıyor. Belki başka kıta da olan depodan geliyor ürün ona, bence ülkede stoklu bu işlemci satılmıyor diye moral bozmaya gerek yok. Bahsi geçen yerlerden alışveriş yapabilirsiniz, hemde bu işlemci sahte mi vs gibi sorgulamalara girilmemiş oluyor. Kaldı ki tasarımdaki işlemcinin geliştirme kartını empa satıyor olmalı. Ancak bu tasarımda mcu da kritik bir yük yok, istenilen her işlemci ile çözülebilir bir sorun.

Ancak bu tasarımda mcu da kritik bir yük yok, istenilen her işlemci ile çözülebilir bir sorun.

Aynen. Bu tasarımda iki tane kritik teknoloji var. Birincisi termokupl voltajını yükseltmek. Düşük gürültü, düşük offset vs olan bir yükselteç gerekiyor. Diğeri de optimum PID kontrol. Yani uç çok hızlı ısınacak, ama minimum overshoot/undershoot yapacak. Bunların ikisi için de özel bir işlemci seçimi gerekmiyor.

Forum isminizde GSM yazınca merak ettim. Telefon tamir işi yapıyorsanız bilirsiniz diye. Çoğunlukla JBC tercih edildiğini görüyorum.
Orjinal uçlar ile yan sanayi arasında illaki fark vardır ama ne oranda hiç tecrübe ettiniz mi ya da duydunuz mu? Benim tercihin ne yöne olduğu belli ama iç rahatlığı amaçlı soruyorum.
orjinal olamayan uçlar genelde pres oluyor,lehim yapılan kafalar sıcaklık değişikliklerine daha geç tepki veriyor.Orjinal uçtan daha uzun süre dayanan kullanılan yan sanayi uçlar bile oluyor. Bazi uçlarda 5 10 derece sapma olabiliyor uzaya gidecek bir cihaz yapacağım demessen kaliteli pahalı yan sanayi kullanılabilir.

Ben de bir "jbc klon sap" edinip uğraşayım diye arama yaptım. Çıkan ilk iki sonuç forumdan :) . Aliexpress en makulü olacak galiba.

orjinal olamayan uçlar genelde pres oluyor,lehim yapılan kafalar sıcaklık değişikliklerine daha geç tepki veriyor.Orjinal uçtan daha uzun süre dayanan kullanılan yan sanayi uçlar bile oluyor. Bazi uçlarda 5 10 derece sapma olabiliyor uzaya gidecek bir cihaz yapacağım demessen kaliteli pahalı yan sanayi kullanılabilir.
Yanıtınız için çok teşekkür ederim.
Almayı düşünüyorum. İnce uç bir tane üstünde var zaten.
Eğri olan çok gerekli gibi gelmedi bana. Bıçak gibi olan uçtan alacağım.
4lü set çoook uzun bir süre çinlilere bulaşmadan götürür beni.
Sizin tavsiyeniz olan bir marka var mı?

Nihayet bugun alisveris yaptim. Havyam, tornavida setim ve yankeskim var artik.

Conrad'ta cok uygun fiyata halojen ampuller icin satilan dimlenebilir elektronik transformator gorunce bir tane de ondan aldim.

Triac ile giris tarafindan kontrol yaparak havya ucu sicakliginin kolayca ayarlanabilecegini dusunuyorum.

Su anda artik kalem havyam oldugu icin kalem havya ile ugrasmak yerine JBC nin cimbiz havya tutacagini ve fisek isiticilarini siparis verecegim.

Eger bu elektronik transformator is gorurse nuve alip sarim yapmakla ugrasmama da gerek kalmayacak.

Ote yandan TS101 havyada oldugu gibi harici adaptor de kullanilabilir. Fakat benim kontrol unitem biraz farkli olsun.

1.jpg

projeji görünce yeniden yaptım kabası bitti sade ekrana menü ve set değerlerini yapacağım birde biraz daha ince ayar yapılması gerekiyor set değerine yavaş çıkıyor. Birde eski yaptığımda st7920 lcd kullanmıştım şimdi st7565 lcd kullandım orjinale daha yakın

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,989
Üyeler
2,518
Son üye
ceyhun

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back