JBC marka saplara kontrol unitesi tasarimi projesi

projeji görünce yeniden yaptım kabası bitti sade ekrana menü ve set değerlerini yapacağım birde biraz daha ince ayar yapılması gerekiyor set değerine yavaş çıkıyor. Birde eski yaptığımda st7920 lcd kullanmıştım şimdi st7565 lcd kullandım orjinale daha yakın
keşke detay paylaşsaydınız.

ne op-amp kullandınız?
ac kontrol mü? dc kontrol mü?
güç kaynağı olarak ne kullandınız?

keşke detay paylaşsaydınız.

ne op-amp kullandınız?
ac kontrol mü? dc kontrol mü?
güç kaynağı olarak ne kullandınız?
hepsini paylaşacağım bitsin şimdilik 10 günlük izine gidiyorum atölyemden uzak kalacağım başka işlerde yapıyorum çorba oldu hepsini şema kod ne varsa paylaşacağım opamp kullanmadım ad8495 thermocouple amplifer kullandım eskiden almıştım ucuz olduğu zamanlar dc güç kaynağı ile sürüyorum 14v deneme olduğu için adım adım gidiyorum sonra 24 v kullanacağım şimdilik ırfz44n mosfet ile sürüyorum işlemci stm32f103c8t6 kullanıyorum keil ile yazıyorum ekran st7565 lojik kat beslemasi hazır breadboard güç modülü 3.3v ve 5v kullanıyorum deneme olduğu için paylaşmıyorum sonunda hüsrana uğramakta var.Şu an kafadan tasarladığım için şema yok son halini pcb yapacağım inşallah kodları paylaşayım.

JBC havya tutamaclarinin ucundaki kablodaki konnektorun girecegi konnektorun adini biliyormusunuz?

Cimbiz havya ya da kalem havya ayni konnektoru mu kullaniyor?

...ad8495 thermocouple amplifer kullandım...

Gunlerdir TC icin opamp secmeye calisiyordum. Biraz tuzlu ama hosuma gitti bende AD8495 kullanacagim.

Sorun cimbizin her bir kolu icin iki cip mi kullanayim yoksa multiplex ederek tek cip mi kullanayim.

Multiplex etmeyi deneyecegim. Sorun yasarsam iki cip kullanacagim.

Multiplex edebilirsin oda mantıklı jbc sapın ucundaki konnektörün ismini bilmiyorum ben zamanında çinden almıştım ucunda Mike jackla geldi orjinal değil yani bende opamp kullnmaya çalistim ama thermocouple lineer olmadığı için yazılımla baya uğraşmak gerekiyor o yüzden ad8495 kullandım max6675 veya max31855de kullanabilirsin ama uğrasırim dersen lm358le bile olur ama dediğim gibi doğru değeri lineer olmadıği için tutturman zor soğuk nokta olayıda var o yüzden hazır bir modül kullanmak daha kolay

Konnektörün kodu diğer konuda paylaşılan projede yazıyor, hirosenin bir konnektörü

Pahali fakat cimbiz tutamacin fiyati yaninda kaybolup gidiyor.

Multiplex edebilirsin oda mantıklı jbc sapın ucundaki konnektörün ismini bilmiyorum ben zamanında çinden almıştım ucunda Mike jackla geldi orjinal değil yani bende opamp kullnmaya çalistim ama thermocouple lineer olmadığı için yazılımla baya uğraşmak gerekiyor o yüzden ad8495 kullandım max6675 veya max31855de kullanabilirsin ama uğrasırim dersen lm358le bile olur ama dediğim gibi doğru değeri lineer olmadıği için tutturman zor soğuk nokta olayıda var o yüzden hazır bir modül kullanmak daha kolay
MAX6675 sık okuma gerektirmeyen uygulamalar için ideal ama hatırladığım 80ms'de bir okuma yapabiliyorsun en kısa sürede.

MAX31855'de 70ms demiş en kısa okuma zamanına.

Bunlar çok uzun süreler 10ms'den fazla zaman alan okuma ve çıkış verme süresi bariz kayıplara yol açacaktır.
Bizzat denedim berbat oluyor : ))

Analog çalışmak daha verimli havya için adc refresh time kadar gecikmemiz oluyor o kadar.

Diger basliktaki yabanci arkadasin projesindeki OPA2333 opamp cok guzel. Fiyati da uygun. Calisan bir proje yaptigina gore boyle tek opampli bir yapi dusunulebilir.

Kullanilan fiseklerin termal ataleti hakkinda bilgi olsa iyi olurdu.

Mesela 100ms lik 5A lik tek bir akim darbesi hic bir yere dokunmayan ucun sicakliginda kac derecelik degisime neden oluyor?
5A sart degil 100ms lik 12v luk voltaj darbesi de olabilir.

Bu konuda bir deney yapacak olursa cok makbule gecer.

Ben govde ve fisek siparisini vermedim. Ellerinde 1 tane isitici kalmis digerini Aralik ayinda gondereceklermis. O yuzden Aralikta hepsini birden isteyecegim.

Diger basliktaki yabanci arkadasin projesindeki OPA2333 opamp cok guzel. Fiyati da uygun. Calisan bir proje yaptigina gore boyle tek opampli bir yapi dusunulebilir.

Kullanilan fiseklerin termal ataleti hakkinda bilgi olsa iyi olurdu.

Mesela 100ms lik 5A lik tek bir akim darbesi hic bir yere dokunmayan ucun sicakliginda kac derecelik degisime neden oluyor?
5A sart degil 100ms lik 12v luk voltaj darbesi de olabilir.

Bu konuda bir deney yapacak olursa cok makbule gecer.

Ben govde ve fisek siparisini vermedim. Ellerinde 1 tane isitici kalmis digerini Aralik ayinda gondereceklermis. O yuzden Aralikta hepsini birden isteyecegim.
Aslında bir step response paylaşmasını istesek büyük ihtimalle paylaşır, hatta bu datadan teorik olarak kontrolcü dahi tasarlanabilir.

bence bu isi daha makul bir opampla yapabilirsin, zaten elinde stm32 var, isi profilini kendin olusturabilirsin gibi geliyor.

Bu is tek opampla yapilir da bayagi bir gurultu sorunu ile ugrasmak gerekecek. Bir ucu TC ile kisa devre olan uzun bir kablo oteki tarafta cok yuksek kazancli opampli yukseltece gelecek.

Haliyle kablo uzerinde cok fazla gurultu toplanacak.

Bu nedenle instrumentation opamp ile sinyali diferansiyel okumak gerek. Bu durumda iyi bir cip secmek gerekecek. AD cip bu yuzden guzel bir cipti. Kompanzasyon da onemli ama daha onemlisi dedigim gibi instrumentation olusu daha onemli.

Yabanci arkadasin yaptigi gibi tek opampla bir calisma yapip sonucu bir gormek lazim.

Eger isiticinin basamak cevabi cok hizli ise low pass filitrelerle sinyali temizlemeye calismak sikinti olacak.

Havya sapindan gelen kablodan 50Hz lik bayagi bir gurultu kapilacagini tahmin ediyorum.

Makul opampin ofset dusuk olacak, kaymasi dusuk olacak. Cok da masum bir opamp olmaz diye dusunuyorum.

Bu is tek opampla yapilir da bayagi bir gurultu sorunu ile ugrasmak gerekecek. Bir ucu TC ile kisa devre olan uzun bir kablo oteki tarafta cok yuksek kazancli opampli yukseltece gelecek.

Haliyle kablo uzerinde cok fazla gurultu toplanacak.

Bu nedenle instrumentation opamp ile sinyali diferansiyel okumak gerek. Bu durumda iyi bir cip secmek gerekecek. AD cip bu yuzden guzel bir cipti. Kompanzasyon da onemli ama daha onemlisi dedigim gibi instrumentation olusu daha onemli.

Yabanci arkadasin yaptigi gibi tek opampla bir calisma yapip sonucu bir gormek lazim.

Eger isiticinin basamak cevabi cok hizli ise low pass filitrelerle sinyali temizlemeye calismak sikinti olacak.

Havya sapindan gelen kablodan 50Hz lik bayagi bir gurultu kapilacagini tahmin ediyorum.

Makul opampin ofset dusuk olacak, kaymasi dusuk olacak. Cok da masum bir opamp olmaz diye dusunuyorum.
en son 100kHz gürültü ile mücadele ediyordum ki bıraktım uğraşmayı

Olctugun sinyal ustune binmis anahtarlama frekansindaki gurultuden kacamazsin fakat olcum yapacagin ani iyi belirlersen bu gurultuden korunabilirsin.

Ote yandan TC uygulamasinda CMRR cok onemli bir parametre ve frekans arttikca CMRR kotu etkilendigi icin alelade opamplar bu ise uygun olmaz.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,989
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back