Kısırlı Yada Çiğ Köfteli Altın Günü

Yalnız videodan sonra anlatılanlarda süper :"Çözüm IoT uygulaması ile alarm mesaj göndermek"
Zaten adamlar 1000 metreden görülecek şekilde sallanıyor .
Orada asılı duran soğukkanlı teknisyen çıkarır cebinden telefonu şantiye şefine :
"Abi gözünü seveyim bir vinç gönderin itfaiyeye haber verin abiii" falan:katil2:

Bugün antreman olsun diye bozuk bir karttan 14 bacaklı bir entegreyi sıcak hava ile söküp tekrar yerine monte etmeye çalıştım. Becerdim ama baya uğraştım , baya bir el pratiği istiyor. Gerçekten bu emeğinin karşılığını hakeden bir meslek .
20231024_111315.jpg
20231024_111310.jpg

Çektiğin zorluk muhtemelen senden kaynaklanmıyordur. Kartların hepsinin üzeri siyah karbon tozu ile kaplı. Yağ, kir de var. Böyle bir kartte en usta teknisyen bile saç baş yolar :) Keşke bir ultrasonik temizleyicin olsa da şunlarla yıkadıktan sonra çalışsan. O zaman her türlüsünü sorunsuz söküp takarsın.

Çektiğin zorluk muhtemelen senden kaynaklanmıyordur. Kartların hepsinin üzeri siyah karbon tozu ile kaplı. Yağ, kir de var. Böyle bir kartte en usta teknisyen bile saç baş yolar :) Keşke bir ultrasonik temizleyicin olsa da şunlarla yıkadıktan sonra çalışsan. O zaman her türlüsünü sorunsuz söküp takarsın.
Hocam kir temiz olayı değil de çok milimetrik hatta mikronluk bir olay . Bacaklar için pcb yüzeyinde bırakacağınız lehim miktarı çok olsa çip tam istikametinde durmayıp potluk yapıyor. Az bıraksanız tutunmama endişesi var . Yalniz ben bunu birkaç gün daha çalışırsam becereceğim gibi bir his var içimde

Çıplak gözle zor olur. Mikroskopla falan yapmak lazım böyle işleri. Birde 0.5mm lehim teli yada krem lehim böyle işler için daha iyi. Tabiki mikroskopta belli bir alışma süreci istiyor.

Mikroskop var üstadım.
Basıcaksın krem flux'i. Böyle gluk gluk gluk sesler çıkacak sıcak havayı verirken. Öyle çabucak çıkıyor. :D Tekrar yerine oturturken de ben hiç lehim bırakmıyorum, telle hepsini alıyorum. Sonra iki uçtan birer bacağı lehimleyip ucuz düz ve yassı olan havya ucu ile lehimliyorum. Tabii yine bol flux. Bu şekilde yapınca lehimler toplanıp kısa devre olamıyorlar. Öncesi ve sonrasında IPA ve diş fırçası ile temizlemek gerek tabii.

Bir de ucuzundan bir tane vakum kalemi var. Ilk lehimi yapana kadar malzemelerin yerinde düzgün durması için bununla tutuyorum. Cımbız ile rahat tutulmuyorlar.

Son düzenleme:
Basıcaksın krem flux'i. Böyle gluk gluk gluk sesler çıkacak sıcak havayı verirken. Öyle çabucak çıkıyor. :D Tekrar yerine oturturken de ben hiç lehim bırakmıyorum, telle hepsini alıyorum. Sonra iki uçtan birer bacağı lehimleyip ucuz düz ve yassı olan havya ucu ile lehimliyorum. Tabii yine bol flux. Bu şekilde yapınca lehimler toplanıp kısa devre olamıyorlar. Öncesi ve sonrasında IPA ve diş fırçası ile temizlemek gerek tabii.

Bir de ucuzundan bir tane vakum kalemi var. Ilk lehimi yapana kadar malzemelerin yerinde düzgün durması için bununla tutuyorum. Cımbız ile rahat tutulmuyorlar.
Ecnebi memleketinin birinden işyerine her sene yedek parça geliyor . Adamlar bonkör herhalde bağlantılar için yanında bir kutu lehim pastası da gönderiyor. Bunları atölyede üst üste koya koya kule yaptık. O yüzden krem flux almak şimdilik ekstra masraf olacak . Dediğin gibi bir ucundan lehimleme yöntemini de denedim . Lehim çok geldi ilk önce. Pinler arası köprü oluştu. Onlarida bakır tel ile emdirince baya iyi oldu.

Ecnebi memleketinin birinden işyerine her sene yedek parça geliyor . Adamlar bonkör herhalde bağlantılar için yanında bir kutu lehim pastası da gönderiyor. Bunları atölyede üst üste koya koya kule yaptık. O yüzden krem flux almak şimdilik ekstra masraf olacak . Dediğin gibi bir ucundan lehimleme yöntemini de denedim . Lehim çok geldi ilk önce. Pinler arası köprü oluştu. Onlarida bakır tel ile emdirince baya iyi oldu.
Koyacak yer kalmadiysa alirim biraz. :dans1: Pasta ile IPA'yi karistirinca krem flux oluyor zaten. :tamam1

Sabah 3 tane daha 8 bacaklı söktüm taktım ısınma olarak . İyice manyağa bağlayalım. Bakalım becerebilecek miyiz?
20231025_095058.jpg
20231025_095039.jpg

@Under Ground kullandığınız havyanın kalitesi, sıcaklık ayarınız ,kullandığınız nozul flux bunlar önemli .Sökme işleminin videosunu eklerseniz varsa eksikler hatalar ortaya çıkar .

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,892
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back