LC Metre Projesi

Atak

Aktif Üye
HF dinleme yapabilen bir cihaz yapmayı planlıyorum. İleride vericiler de yapmak istiyorum. Bu süreçte LC metreye ihtiyacım olacak. Elimdeki multimetre düşük değerli kondansatörleri ölçemiyor ve ne doğrulukta ölçüyor hiç emin değilim. Ayrıca bobin de ölçmek istiyorum. Ben de böyle bir proje yapmaya karar verdim. Umarım sizlerin yardımıyla başarabilirim ve başka yapmak isteyenlere fikir verebilecek bir örnek olur forumda.

Kondansatör için youtube'da zaman sabiti üzerinden bir hesaplama gördüm fakat çok doğru bir ölçüm yöntemi değilmiş sanırım.
Bobin için LCR devresiyle R ile C yi şarj edip ardında giriş gerilimini kesip C üzerindeki enerjiyi L üzerinden sönümlenen bir sinüs dalgası elde edilmesi ve son olarak da bu dalganın ilk bir iki döngüsünden yararlanılarak bir hesap yöntemi gördüm. Merak edenler için electronoob

İlk başta birini yapıp iyice anlayayım derken ikisinin aynı mantıkta bir devre üzerinden hesaplayabilen bazı devreler gördüm. Bunların çoğu pic tabanlı yapılmış. Bir tanesi Atmel entegre kullanmış ama o entegreyi bulmak zaten sanırım TR'de mümkün değil (orjinal arduinodan sökmek lazım anca) bir de yazılım dili olarak C# kullanmış ben hiç bilmiyorum ve tamamen kopyalamak istemiyorum.
Böyle bir şey yapmak isteyen olursa sadece bunu izlese bile birçok şeyi anlayabilir diye düşünüyorum. Çok ayrıntılı olarak donanım, yazılım ve kutu tasarımı ele alınmış 4 videodan oluşan bir seri. Bu video sayesinde bir çok şeyi oturttum orjinal tasarım AADE diye birisinin tasarımıymış tam olarak isminin kısaltması mı çağrı işareti mi bilmiyorum. Bu tarzda yapılan projelerin çokluğu ve sanırım kabul edilebilir bir hata payına sahip olması beni de bu yöntemle LC metre yapmaya itti.

Ama hala tam anlayamadığım kısımlar var bir yerden başlasam iyi olacak çok boşboğazlık yaptım.
1623785416783.png

1623785577986.png

Buradaki formüllerle hesaplayıp ölçüm yapıyor. Mesele mikrokontrolcü ile frekansı ölçmek.
1623785459669.png

Osilatör devresi röle ile kontrol edilerek C ve L arasında geçiş yapıyor. Şu anki şemadaki rölenin konumunda sanırım L ölçümü yapılıyor. Yukarıda verildiği gibi bobinler osilatöre seri, kondanstörler paralel bağlanarak çalıştırılıyormuş devre. Bu videoda colpitts osilatör devresi de anlatılıyor ve il başta bahsettiğim kişinin yaptığında şarj edilen kondansatörün deşarı sırasında bobinden oluşan sinyal ölçülüyordu. colpittsde de transistör bunu sağlıyor. İşin temelinde anahtarlama da var anladığım kadarıyla bu sayede osilasyon oluşuyor. İlk attığım electronoob bunu dijital pininden C yi şarj edip sonra pinin elektriğini keserek yapıyordu ama bu attığım şema ve benzerlerinde GND ve 5 volt arasında osilatör devresi var ve bir de sinyal çıkışı var herhangi bir anahtarlama elemanı yok. Direkt olarak çıkışından sinyal verebiliyor mu böyle bilemedim. Bu konuda bilgilerinize ihtiyacım var.

Ayrıca şimdiden @Gokrtl abiye teşekkür ederim hep bir ürün çıkarma odaklı çalışıyordum. Sayesinde anlayarak yapmadıktan sonra başarmanın bir anlamı olmadığını anladım. Devreyi sıfırdan tasarlamasam da genel bir tasarım gerçi yazılımı kendim yazmak ve arduino uyumlu yaparak birçok kişi tarafından kolay uygulanabilir bir hale getirmek istiyorum. İlerde bunu yapmayı becerebilirsem bazı ek özellikler de eklemeyi düşünüyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

Evet. Hep derim. Öğrenmek istiyorsak maddiyat gözetmeden projeyi adım adım kendimiz yapmalıyız. Hazır satılana göre daha pahalıya mal olur ama verdiğimiz para aslında cihaza değil bilgiye dir.

Ben olsam önce simulatörde çalıştığını görürdüm sonra devresini kurardım. Böylece devrenin neresinde hangi sinyali görmen gerektiği de belli olur.
@taydin hocam LTspice yüklü ara ara denesem de pek ısınamadım programa arayüz olarak zor olmasa da kütüphanesinde birçok şey yok, diğerlerinde durum nedir bilmiyorum ama başka bir program öneriniz olabilir mi? Açıkçası ben de bir programı elim ayağım gibi kullanmayı istiyorum.

Son düzenleme:
Hangi programı denerseniz deneyin kütüphanesi zaten zayıf gelecek. Mesela ben elektronikte "Proteus 8 Pro" kullanıyorum onun da kütüphanesi bana göre çok zayıf. Kütüphane dosyaları indirilebiliyor diyorlar ama ben şu ana kadar öyle bir dosya bulabilmiş değilim.

Çoğu devrede simulasyon için özel komponent kütüphanesi gerekmiyor. LM311 yerine jenerik opamp kullanılabilir, diğer yarıiletkenler için de öyle. Önemli olan konsept olarak devrenin çalışacağını görmek. Ben MicroCap kullanıyorum ve genelde işimi görüyor. Yakın zamanda özellikle güç elektroniğinde büyük kolaylıklar sağlayan PSIM'i de kullanmaya başladım.

Falstad'da bazı denemeler yaptım https://tinyurl.com/yhb33sjb LC devresinin iki ucuna 5V ve GND verince L ve C arasından sinyal alınabiliyormuş onu öğrendim. Colpitts osilatörde + dan - ye doğru değişen bir AC gerilim var, benim denediğimde 5 volt verdiğim şartlarda 4-6 arası bir osilasyon yapıyor bunu arduino ile ölçebilmek için sanırım 0-5 volt kare dalgaya çevirmem lazım ama o kısmı beceremedim. Elimdeki devreye benzer bir şey kurdum frekansı tutmuyor açıkçası sanırım rastgele bir ölçüm alıyorum kare dalga bir çıkış olsa da.

Devreyi hem yanlış kurmuşsun hem de bir tane temas etmeyen ek yeri var, hatasını da veriyor zaten.

Ölçüm yaparken röle çekecek ve L1, C12 paralel hale gelecek. Senin ölçeceğin bobin veya kapasitör de bunlara paralel olacak.

Şu şekilde değiştirmey deneyebilirsin. Yalnız yatay ölçeği 2 µs den aşağı indiremedim, falstad'da bu nasıl yapılıyor bilmiyorum.

1623842546243.png

HF dinleme yapabilen bir cihaz yapmayı planlıyorum. İleride vericiler de yapmak istiyorum. Bu süreçte LC metreye ihtiyacım olacak. Elimdeki multimetre düşük değerli kondansatörleri ölçemiyor ve ne doğrulukta ölçüyor hiç emin değilim. Ayrıca bobin de ölçmek istiyorum. Ben de böyle bir proje yapmaya karar verdim. Umarım sizlerin yardımıyla başarabilirim ve başka yapmak isteyenlere fikir verebilecek bir örnek olur forumda.

Kondansatör için youtube'da zaman sabiti üzerinden bir hesaplama gördüm fakat çok doğru bir ölçüm yöntemi değilmiş sanırım.
Bobin için LCR devresiyle R ile C yi şarj edip ardında giriş gerilimini kesip C üzerindeki enerjiyi L üzerinden sönümlenen bir sinüs dalgası elde edilmesi ve son olarak da bu dalganın ilk bir iki döngüsünden yararlanılarak bir hesap yöntemi gördüm. Merak edenler için electronoob

İlk başta birini yapıp iyice anlayayım derken ikisinin aynı mantıkta bir devre üzerinden hesaplayabilen bazı devreler gördüm. Bunların çoğu pic tabanlı yapılmış. Bir tanesi Atmel entegre kullanmış ama o entegreyi bulmak zaten sanırım TR'de mümkün değil (orjinal arduinodan sökmek lazım anca) bir de yazılım dili olarak C# kullanmış ben hiç bilmiyorum ve tamamen kopyalamak istemiyorum.
Böyle bir şey yapmak isteyen olursa sadece bunu izlese bile birçok şeyi anlayabilir diye düşünüyorum. Çok ayrıntılı olarak donanım, yazılım ve kutu tasarımı ele alınmış 4 videodan oluşan bir seri. Bu video sayesinde bir çok şeyi oturttum orjinal tasarım AADE diye birisinin tasarımıymış tam olarak isminin kısaltması mı çağrı işareti mi bilmiyorum. Bu tarzda yapılan projelerin çokluğu ve sanırım kabul edilebilir bir hata payına sahip olması beni de bu yöntemle LC metre yapmaya itti.

Ama hala tam anlayamadığım kısımlar var bir yerden başlasam iyi olacak çok boşboğazlık yaptım.
11254 eklentisine bak
11256 eklentisine bak
Buradaki formüllerle hesaplayıp ölçüm yapıyor. Mesele mikrokontrolcü ile frekansı ölçmek.
11255 eklentisine bak

Osilatör devresi röle ile kontrol edilerek C ve L arasında geçiş yapıyor. Şu anki şemadaki rölenin konumunda sanırım L ölçümü yapılıyor. Yukarıda verildiği gibi bobinler osilatöre seri, kondanstörler paralel bağlanarak çalıştırılıyormuş devre. Bu videoda colpitts osilatör devresi de anlatılıyor ve il başta bahsettiğim kişinin yaptığında şarj edilen kondansatörün deşarı sırasında bobinden oluşan sinyal ölçülüyordu. colpittsde de transistör bunu sağlıyor. İşin temelinde anahtarlama da var anladığım kadarıyla bu sayede osilasyon oluşuyor. İlk attığım electronoob bunu dijital pininden C yi şarj edip sonra pinin elektriğini keserek yapıyordu ama bu attığım şema ve benzerlerinde GND ve 5 volt arasında osilatör devresi var ve bir de sinyal çıkışı var herhangi bir anahtarlama elemanı yok. Direkt olarak çıkışından sinyal verebiliyor mu böyle bilemedim. Bu konuda bilgilerinize ihtiyacım var.

Ayrıca şimdiden @Gokrtl abiye teşekkür ederim hep bir ürün çıkarma odaklı çalışıyordum. Sayesinde anlayarak yapmadıktan sonra başarmanın bir anlamı olmadığını anladım. Devreyi sıfırdan tasarlamasam da genel bir tasarım gerçi yazılımı kendim yazmak ve arduino uyumlu yaparak birçok kişi tarafından kolay uygulanabilir bir hale getirmek istiyorum. İlerde bunu yapmayı becerebilirsem bazı ek özellikler de eklemeyi düşünüyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.
HF alıcılarda bobin ve LC kullanımı hemen hemen kalktı. Tabiki eski teknolojiyi öğreneceğim diyorsanız uzun zamanınızı alır. Son 10 yıldan bu yana HF te yazılım tabanlı radyo tekniği kullanılmakta.( SDR )
Şu anda bunların gelişmiş olan malakhit serisi dokunmatik ekran alıcılar Çinli sitelerinde boy boy satışta.
Vericilerde de durum pek farklı değil. Eskiden çok önem arz eden LC Bobin ve tank devreleri neredeyse kalkmış durumda artık her şey fabrikasyon ve hazır.
Yinede uğraşan arkadaşlar yok değil. Eskiden frekansı stabil bir osilatör için çok uğraşılırdı. Şimdi ise yazılım tabanlı osilatör kullanıp, HF alıcı verici nin geri kalanını, sa 602/612 mikser ya da diyot mikserle hallediyorlar.
L/C bobin tank devrelerinin rezonans ve anten ölçümlerini ise hazır satın aldıkları nanoVNA ile yapıyorlar.

Amatör bant Kısa dalga frekansında dünyadaki teknoloji değişim hızı o kadar yüksek ki, direkt son teknolojiden başlasanız bile çok geri kalmış olacaksınız.
Bobin ve kapasite ölçüm cihazınızı modül halinde çinlilerden temin etmenizi ve işin temelini öğrenme kısmı da zamana yaymanızı öneririm.73

Aradığınız el yapımı L/C metre konusundaki bildiğim en son çalışma linki aşağıdadır.

SDR teknolojisi sadece modülasyon/demodülasyon ve alınacak/gönderilecek verinin işlenmesi olayına el atıyor. Yoksa bir alıcı/vericide bulunan anten giriş/çıkış katını gereksiz kılmıyor. Bu giriş/çıkış katlarında da LC devreleri her zaman olmaya devam edecek.

HF alıcılarda bobin ve LC kullanımı hemen hemen kalktı. Tabiki eski teknolojiyi öğreneceğim diyorsanız uzun zamanınızı alır. Son 10 yıldan bu yana HF te yazılım tabanlı radyo tekniği kullanılmakta.( SDR )
Şu anda bunların gelişmiş olan malakhit serisi dokunmatik ekran alıcılar Çinli sitelerinde boy boy satışta.
Vericilerde de durum pek farklı değil. Eskiden çok önem arz eden LC Bobin ve tank devreleri neredeyse kalkmış durumda artık her şey fabrikasyon ve hazır.
Yinede uğraşan arkadaşlar yok değil. Eskiden frekansı stabil bir osilatör için çok uğraşılırdı. Şimdi ise yazılım tabanlı osilatör kullanıp, HF alıcı verici nin geri kalanını, sa 602/612 mikser ya da diyot mikserle hallediyorlar.
L/C bobin tank devrelerinin rezonans ve anten ölçümlerini ise hazır satın aldıkları nanoVNA ile yapıyorlar.

Amatör bant Kısa dalga frekansında dünyadaki teknoloji değişim hızı o kadar yüksek ki, direkt son teknolojiden başlasanız bile çok geri kalmış olacaksınız.
Bobin ve kapasite ölçüm cihazınızı modül halinde çinlilerden temin etmenizi ve işin temelini öğrenme kısmı da zamana yaymanızı öneririm.73
Günümüzde SDR teknolojisine geçiş olduğu doğrudur ama benim bildiğim el yapımı cihaz yapanlar hala eski usül devreler yapıyorlar. Sanırım SDR yapmak biraz daha komplike bir iş. Benim de gördüğüm kadarıyla SDR telsiz yapmakla ilgili çok bir kaynak yok, ancak hazır alınabilir. Bir de mantığını anlayarak ilerlemek istiyorum açıkçası o yüzden şimdilik teknolojiyi çok yakalamasam da olur düşüncesindeyim. TA3EN Hüseyin hocam ile de ara ara görüşüyorum sağolun onun projesini önermişsiniz. Benim yapmaya planladığım proje ile bu projenin temeli AADE isimli kişinin yaptığı mantıkta çalışıyor. Bu da dediğim gibi PIC içeren bir proje. Bu işlere yeni giren kişiler artık genelde arduino ve hatta stm ile ilgileniyorlar. STM'e henüz geçmemiş olsam da arduino işimi görür diye düşünüyorum bu projede. Bir amacım da yapmak isteyenlere kolay yapılabilir arduino tabanlı bir proje sunmak. LC tank devresi konusunda haklısınız ben de eğer bu konuda kendimi geliştirebilirsem yazılım tabanlı bir osilatör kullanmayı düşünüyorum, büyük kolaylık gerçekten. Ama yine de elimin altında bir LC metrem de olsun istiyorum bazen kendim bobin sarmak için veya elimdeki alete güvenmediğim için kapasite için kullanacağım. İlgi gösterip vaktinizi ayırdığınız için yine de teşekkür ederim. 73

Hüseyin hocamın L/C metre projesi, daha öncede çok yapılıp denenmiş bir sistemin iyileştirmeler yapılmış halidir. Bence gayet başarılıdır.

Genel olarak wheatstone köprüsü üzerine dayalı AliExpress te satılan hazır L/C modülleri de HP yada R&S ölçüm cihazı kadar doğru sonuçlar vermese de yeterlidir.
Ben hazır çin modülü kullanıyorum. Kapasitör ölçerken 20 pF ın altında ve 2bin mF yukarısında ölçüm yapamıyor.
Bobin ölçümlerinde ise 5uH altı sorunlu. Tabii ki ölçme probları da çok kısa olmak zorunda.
İster PIC, ister Arduino yada Atmel olsun, önemli olan, ölçümdeki temel algılama (köprü gibi) sistemidir.

Siz yapacaksanız yabancı kaynaklarda inceleyerek, en baştan Ölçüm sisteminizi düşük değerleri doğru ölçek şekilde seçin.
Bence Sadece Buna dikkat edin.

Aradığınız el yapımı L/C metre konusundaki bildiğim en son çalışma linki aşağıdadır.

Hüseyin Karagozun yaptığı devre çalışan devre. İnternetten alınma.
Bu cihazlar da her ölçüm öncesi kalibrasyon sorunu var. Devrenin geliştirilmesi lazım.
İlk ölçümü kalibrasyon kabul edilip, eeprom hafıza ya alınıp, sonraki ölçümler de tekrar kalibrasyona gerek kalmadan kullanılması gerekir.
Devreye ya eeprom flash eklenecek veya eeprom hafızalı mcu kullanılacak.

Son düzenleme:
Hüseyin hocamın L/C metre projesi, daha öncede çok yapılıp denenmiş bir sistemin iyileştirmeler yapılmış halidir. Bence gayet başarılıdır.

Genel olarak wheatstone köprüsü üzerine dayalı AliExpress te satılan hazır L/C modülleri de HP yada R&S ölçüm cihazı kadar doğru sonuçlar vermese de yeterlidir.
Ben hazır çin modülü kullanıyorum. Kapasitör ölçerken 20 pF ın altında ve 2bin mF yukarısında ölçüm yapamıyor.
Bobin ölçümlerinde ise 5uH altı sorunlu. Tabii ki ölçme probları da çok kısa olmak zorunda.
İster PIC, ister Arduino yada Atmel olsun, önemli olan, ölçümdeki temel algılama (köprü gibi) sistemidir.

Siz yapacaksanız yabancı kaynaklarda inceleyerek, en baştan Ölçüm sisteminizi düşük değerleri doğru ölçek şekilde seçin.
Bence Sadece Buna dikkat edin.
Yok onun hassasiyetiyle ilgili bir sorun yok dediğim gibi tamamen kopyalayarak bir şey yapmak istemiyorum. Bir miktar yazılım biliyorum onu kullanarak ürün geliştirmek için bu projeyi de fırsat olarak kullanacağım. Bu arada da devrenin tam anlamıyla çalışma mantığını öğrenmek istedim. Mantığını anladım sayılır kalibrasyon kısmı hariç onu da anlarsam sadece stabil bir devre kurmam gerekecek attığımın aynısı da olabilir. Benim yapmaya çalıştığımın da devresi neredeyse aynı mantıkta olacak. Bir de PIC için yazılım bilgim de yok programlayacak donanım gereksinimlerim eksik. Ölçüm aralığı dediğiniz gibi kritik ona dikkat ediyorum mantığını biraz da bu yüzden anlayıp en geniş aralığı nasıl yakalarım ona bakacağım. Bu arada wheatstone köprüsü ben direnç ölçümünde veya direnç temelli sensörlerde sıcaklığa karşı kararlılık için kullanılıyor diye biliyordum bu işte de kullanılıyor mu?

Hüseyin Karagozun yaptığı devre çalışan devre. İnternetten alınma.
Bu cihazlar da her ölçüm öncesi kalibrasyon sorunu var. Devrenin geliştirilmesi lazım.
İlk ölçümü kalibrasyon kabul edilip, eeprom hafıza ya alınıp, sonraki ölçümler de tekrar kalibrasyona gerek kalmadan kullanılması gerekir.
Devreye ya eeprom flash eklenecek veya eeprom hafızalı mcu kullanılacak.
Bu yapmayı denediğim proje de öyle sanırım açılışta kalibrasyon yapıyor sonra bir daha yapmıyor veya siz reset tuşuyla kalibrasyon yapıyorsunuz istediğinizde ekstradan.

Şu şekilde değiştirmey deneyebilirsin. Yalnız yatay ölçeği 2 µs den aşağı indiremedim, falstad'da bu nasıl yapılıyor bilmiyorum.

11259 eklentisine bak

https://tinyurl.com/yjlr6ax9 dediğiniz gibi denedim. Ben 82uH ve 1nF denediğimde çok sıkışık bir grafik çıktı, hatta nedense sizdeki grafikten farklı oldu scroll ile açmayı denedim ama simülasyonla ilgili çok önemli olacağını düşünmüyorum. Yeni denememde opamp etrafındaki bazı elemanları kaldırdım çalışmasına çalışıyor ama simülasyon olduğu için güvenemiyorum onlar gerçekte gerekli midir? Gerekli olduğunu tahmin ediyorum ama.

https://tinyurl.com/yjlr6ax9 dediğiniz gibi denedim. Ben 82uH ve 1nF denediğimde çok sıkışık bir grafik çıktı, hatta nedense sizdeki grafikten farklı oldu scroll ile açmayı denedim ama simülasyonla ilgili çok önemli olacağını düşünmüyorum. Yeni denememde opamp etrafındaki bazı elemanları kaldırdım çalışmasına çalışıyor ama simülasyon olduğu için güvenemiyorum onlar gerçekte gerekli midir? Gerekli olduğunu tahmin ediyorum ama.

Gerçek devredeki tek risk, çalışma frekansıdır. En düşük kapasite değerinde oluşacak olan kare dalga frekansını sorunsuz geçirecek bir komparatör kullanman lazım. Simulatörlerdeki komparatörler belli bir frekansı geçirse de gerçek komparatör geçirmeyebilir.

Burada 82 µH ve 1 nF seçimini yapan tasarımcı, bir orta yol bulmuş oluyor. Bir yandan frekansın mümkün olduğunca fazla olmasını istiyor ki çok düşük değerlerde yeterli bir çözünürlük elde edebilsin. Ama frekans yükseldikçe komparatörün o frekansı geçirip geçirmeyeceği meçhul. Ayrıca MCU nun da o kare dalgayı sayıp sayamayacağı meçhul.

Mevcut L ve C değerlerinde tasarımcı belli bir çözünürlük elde etmiştir. Eğer bu çözünürlük senin için yeterli ise aynen devreyi yap, çalışır. Ama daha iyi çözünürlük istiyorsan, daha hızlı komparatör ve daha yüksek hızda sayma yapabilen MCU gerekebilir.

Bu yapmayı denediğim proje de öyle sanırım açılışta kalibrasyon yapıyor sonra bir daha yapmıyor veya siz reset tuşuyla kalibrasyon yapıyorsunuz istediğinizde ekstradan.
Mcu ya referans ölçü lazım ki... Kalibrasyonu ona göre yapsın. Örnek ilk açılışta 1 mh. Bobin kalibre edildi.
Devre çalıştığı sürece ölçülecek bobin 1 mh. bobini referans alarak ölçecek.
Devre kapatıldığında referans değerler kaybolacak.
Ayrıca referans ölçü 1 mh. Bobinin Gerçekte ki değeri nedir? Tam 1 mh mi? %10-20 + / - sapması varsa, ölçülecek değerler yükseldikçe hata payı artacak, % kaç sapma olacak. Bu ölçümlere güvenilir mi?
Kısacası yukarıda da yazdım. Devrenin geliştirilmesi lazım. Bu hali ile kullanımı kaba ölçü yapar. Amatör hobi devresi olur.
Şahsi görüşüm budur ...
Konuyu bilenler daha iyi değerlendirebilir.

Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back