Lehimleme Sorunu

KSGER veya

QUICKO T12-952​

havyalar da iki tip sap kullanılıyor.
766850cd-549d-4580-abc1-0214afe2f0ed-png.10334

Yukarıda resimdeki havya ucu vidalı model.
Aşağıda resimdeki havya ucu geçme model
Bu tip daha kullanışlı. tak/çıkar.
Havya sapları da 2 tip plastik ve aliminyum
Fiyatları da modele/tipe göre değişiklik gösterir.
HTB1RCizeXGWBuNjy0Fbq6z4sXXaU.jpg

HTB1rqKoaZUrBKNjSZPxq6x00pXal.jpg

Hızlı ısınır 10 saniye de 400 derece sıcaklığa çıkar.
Havya sapı yuvasına konulunca 1 dakika içinde 150 dereceye düşer, uyku moduna geçer. Havya tekrar ele alınınca bir kaç saniye içinde tekrar belirlenen sıcaklığa çıkar.
quicko-t12-952-soldering-station-with-m8.jpg

Son düzenleme:
Bu KSGER çok iyi görünüyor. Orijinal Hakko T12 uç takınca canavar olur o.
Bunu bende düşündüm ama ekranda yazan sıcaklık değerlerine ne kadar güvenebiliriz emin olamadım. Bangood'da gümrük dahil 800 Tl tutuyor. Üç tane T12 orjinal uç 500 TL. Bu haliyle orjinal Hakko FX888D istasyonu ile aynı fiyata geliyor. Benzer bir performans alcaksak çok uygun fiyat. Yada 1 adet uç yeter dersek tooplam 950 TL oluyor. Birde artısı bu uçlar Hakko'nun 3500 Tl'lik FX-951 istasyonuna ait uçlar.

Burada var : Tds Mühendislik - Gittigidiyor
Hakko'nun tr distribütörü assemshop'ta hakko'nun uçları yok. İlginç bir durum. TDS Mühendislik güvenilir bir firma ama sanırım. Forumda hakkında iyi bahsedildiğini anımsıyorum.
Teşekkür ederim hocam. Baktım şimdi çok ilginç hakko t12'lerin uçları Miniware ts100"ün uçlarından ucuz. Ts100'ün orijinal uçları çinden 70 tl temin edilebiliyorken bu firmanın bu uçları 207 tl gibi bir rakama satması garip geldi. Hakko uçları 135 tl'ye satıyor. Acaba ksgerin kopya uçlarını hakko diye mi satıyor sormak gerekiyor.

Bunu bende düşündüm ama ekranda yazan sıcaklık değerlerine ne kadar güvenebiliriz emin olamadım. Bangood'da gümrük dahil 800 Tl tutuyor. Üç tane T12 orjinal uç 500 TL. Bu haliyle orjinal Hakko FX888D istasyonu ile aynı fiyata geliyor. Benzer bir performans alcaksak çok uygun fiyat. Yada 1 adet uç yeter dersek tooplam 950 TL oluyor. Birde artısı bu uçlar Hakko'nun 3500 Tl'lik FX-951 istasyonuna ait uçlar.

Banggood'tan aldığım hakkonun klon termometresi ile ölçtüm. YouTube'da genel olarak güvenilir olduğunu söylüyorlar. Bu termometre ile kalibre edebilirsiniz.
1784f2d9cde8c0bc9a7bc62abecd83b2.jpg

Bunu bende düşündüm ama ekranda yazan sıcaklık değerlerine ne kadar güvenebiliriz emin olamadım.
İstasyonun Eevblog yorumları çok olumlu. Sıcaklığı doğru gösterdiği yazılmış. Eğer gönderdikleri klon uçlar kaliteli ise orijinal uca gerek kalmayabilir de. Ben olsam yanında gelen uçları gittiği kadar kullanır, ona göre tekrar klon veya orijinal uç alma kararı veririm. Malum, Türkiye'deki Hakko diye satılan uçlar orijinal mi onu bile anlayamıyoruz.

Acaba ksgerin kopya uçlarını hakko diye mi satıyor sormak gerekiyor.
Eskisi gibi fiyattan yola çıkarak kesin bir sonuca her zaman kolay olmuyor. Bazı satıcılar çok yüksek kar koyup satabiliyor, bazı ürünlerde birden fiyat indirimine gidip çok ucuza satabiliyorlar. Olay tamamen satıcının güvenilirliğiyle alakalı. Bu firma aklımda güvenilir diye kalmış. Ama tabii yine de insan emin olamıyor.

İstasyonun Eevblog yorumları çok olumlu. Sıcaklığı doğru gösterdiği yazılmış. Eğer gönderdikleri klon uçlar kaliteli ise orijinal uca gerek kalmayabilir de. Ben olsam yanında gelen uçları gittiği kadar kullanır, ona göre tekrar klon veya orijinal uç alma kararı veririm. Malum, Türkiye'deki Hakko diye satılan uçlar orijinal mi onu bile anlayamıyoruz.
Düşünceniz Mantıklı. Hocam bende bütün klon uçlar var termometre ile birlikte gümrük dahil 300 tl civarında bişey tuttu tabiki 3 ay önceki fiyat. Kısa aralıklarla yüksek sıcaklıkta kullandım. Sıkıntı yoktu. Ancak uzun süre ne olur bilmiyorum. Yalnız şöyle bir durum var. Kopyalar için konuşuyorum kalibre etmeden önce bir sure ısıtıp soğutmak gerekiyor sonra kalibre etmek gerekiyor. Anca sıcaklık stabil hale geliyor.

Eskisi gibi fiyattan yola çıkarak kesin bir sonuca her zaman kolay olmuyor. Bazı satıcılar çok yüksek kar koyup satabiliyor, bazı ürünlerde birden fiyat indirimine gidip çok ucuza satabiliyorlar. Olay tamamen satıcının güvenilirliğiyle alakalı. Bu firma aklımda güvenilir diye kalmış. Ama tabii yine de insan emin olamıyor.
Haklısınız. Belli olmuyor. Mesela Ben istasyonu Türkiye'den aldım. Uygun fiyata. Çin'den daha uyguna geldi kargo ve vergiyi katınca. Bazı satıcılar veya firmalar dürüst iken bazıları gerçekten ya tutarsa mantığı ile ürünü yurtdışı fiyatından kat kat pahalıya satıyorlar.

Hakko t12 uçlarını Türkiye'de satan var mı acaba?
Hakko'nun tr distribütörü assemshop'ta hakko'nun uçları yok. İlginç bir durum. TDS Mühendislik güvenilir bir firma ama sanırım. Forumda hakkında iyi bahsedildiğini anımsıyorum.

TDS mühendislik'ten Siglent osiloskop aldım. Başkalarının da daha önce güvenip ciddi ürünler alıp, pişman olmadıklarını biliyorum. Şahsen alışveriş yaparken ürünlerine itibar ederim ama sözlerim güvence kabul edilmesin... Malum bu dönem öyle bir dönem.

Hakko'nun Türkiye distribütörü AssemCorp. Bütün uçları listelemeliyorlar ama benim firma ile müşteri olarak iletişimim olduğu için ellerinde uç olduğunu biliyorum. Perakende üzerinde çok duran bir firma değil, genellikle kendi pörtföylerine satış yapıyor.

Bu noktada TDS mühendislikte uç varsa orijinal olduğunu düşünebilirsiniz. Onların da İstanbul şubelerinde, piyasada bulacamayağınız kadar eski modeller için çok zengin Weller uç seçenekleri bile var. Müşterileri olarak onların da düzgün ticaret yaptığını söyleyebilirim.

T12 uç kullanan başka uygun fiyatlı havya örneği Bakon 950D. Tesadüfen gördüm. Fiyatı ve portatif tasarımı nedeniyle performansı şüpheli olsada her bütçeye uygun bir alternatif olsun elimizde. Bir artısı performansını arttıracak orjinal Hakko T12 uç avantajına sahip olması.

Bakon 950D - n11

bakon_950d.png

Son düzenleme:
T12 uç kullanan başka uygun fiyatlı havya örneği Bakon 950D.
Resimde T13 diye geçiyor ama bazı yerlerde T12 uyumlu diye gördüm. Belkide bu iki uç başlığı birbiriyle uyumludur.
Edit: T12-T13 uyumlu değil galiba. Eğer görseldeki bilgi doğruysa bu ucun orjinali türkiyede yok gibi. O zaman bu havyanın esas avantajı ortadan kalkar.

Son düzenleme:
Tek kötü yanı aliminyum kasa toprak edilmeden geliyor onu da kasaya bir delik açarak oraya da bir vida yardımı ile topraklayabiliyorsunuz.
Bazı yerlerde ksger'in elektriksel olarak güvenli olmadığından falan bahsetmişler. Acaba bu durumla mı ilgili, yoksa başka problemlerde mi var?

Bakon 950D bende mevcut; 75W değil 50W gücünde. Ucu ise T13, yanında bir tane uç geliyor. Havyayı bir kere çalışıp çalışmadığını görmek için fişe taktım bir daha kullanmadım.

Ekler

• 20210513_161221.jpg
    20210513_161221.jpg
    201.2 KB · Görüntüleme: 159
  • 20210513_161319.jpg
    20210513_161319.jpg
    143.9 KB · Görüntüleme: 162
  • 20210513_161400.jpg
    20210513_161400.jpg
    217 KB · Görüntüleme: 166
  • 20210513_161429.jpg
    20210513_161429.jpg
    215.9 KB · Görüntüleme: 169
Aslında kaliteli havya uçlarıyla uyumlu ucuz havya istasyonlarını tespit edip ona göre seçim yapmak lazım. Piyasada T12 uyumlu havyalar var, sanırım Quick 236 T18 uyumlu (tam emin değilim yalnız perpa Hakko 888D ürün sayfasında lehim ucu seçeneği olarak bunun uçlarının linkini vermiş.) , jbc uyumlu havyalar uçuk fiyatlara satılıyor alınacak gibi değil. Aslında forumda böyle bir başlık açılabilir. Uç uyumluluğu üzerine.

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back