LTspice sorularım.

TA3UIS

Doğan
LTspice ile önce devre şemaları çizip sonra da breadboard üzerinde uygulamaya karar verdim.
Aradım ama LDR yazınca her hangi bir devre elemanı bulamıyor, ya da ben bulamıyorum.

LTspice ile LDR nasıl eklenir?

Son düzenleme:
LTSpice kullanmadım pek. Kullanımı biraz daha zor, klasik SPICE direktifleri ekleyerek çalıştırabiliyorsun ancak. Sen MicroCap ile başla, onun kullanımı daha kolay.

LDR eklemeye gelince, simulatör LDR desteklese bile onun LDR sinin davranışı tam olarak net olmayabilir. Onun yerine direnç ekleyip değerini değiştirmek daha deterministik bir test olur. LDR yi satın alıp olası direnç değerlerini de ölçersin, sınırları bilirsin.

LDR yerine oraya bir R koyup, simulasyon esnasında Ryi sweep ettirip görebilirsiniz

Türkçe anlamına baktım süpürme, temizleme demekmiş.
Yabancı kelimeler hayatımızın içine o kadar girmiş ki onlar olmadan yapamıyoruz. :)
Tahminen direnç değerini değiştirmekten bahsediyorsunuz galiba.
Dogan abi, Hosting kelimesinin karsiligi da kabul edilmedi halk tarafindan. Nereye gidersen Host , hosting, localhost vs kullaniliyor. Dil canli bir varliktir, dil i, onu kullananlar sekillendirir. Ornegin yogurt kelimesine baska bir isim bulmamis yabanci, ya da bakalva ya. Sebebi ne diye sorarsan bence halkin kullanim bicimi. simdi ben barinmak kelimesi diye cevirecem, sonra nereyi acsam web sayfasi, program vs her yerde Hosting yazacak, nasil kullanabilirim barinmayi?

sweep Turkce supurme vs olabilir ama bugun nereyi acsan Resistance sweep, parameter sweep gibi cikiyor karsina, yani anladigim belli degerler grubunu degistirmek ama sonucunda o degerlere bagli degisiklikleri gormek icin yapiliyor.

TDK, kelime uretildiginde kelime karsiligi bulsa bile, bunu halka zorla soylettiremediginden, dil kendi seklini aliveriyor. Ne TDK suclu ne halk, dil suclu. :gulus2:

"Selpak" in aslinda bir marka ismi olmasi gibi, "Doncem sana" gibi, kabul etmek lazim belki de.

Bazen kolayımıza nasıl geliyorsa öyle de kullanıyoruz :D
Evet abi mesela yabancilarda birbirlerine Mesaj atiyor, SMS yani. Diyor seni seviyorum, o da cevap verecek Me Too demek yerine, M2 diyor mesela :gulus2: M2 yazmak cok kolay. Karsi taraf Turk olmadigindan kizmiyor tabi, M2 ne ya demiyor, illa uzatacan da demiyor. :katil1:

Denemek için Proteus ve altium yükledim bakalım
Amaç simulasyon öğrenmekse LTspice öğrenin hepsi spice temelli farklı arayüzlere sahip programlar zaten.
LTspice deme sebebim de zibilyon tane video ve forumlarda sorulmuş kaynak var internette.
Amaç devre çizmek ise ben kullanmadım ama ona rağmen öneriyorum KiCAD öğrenin.
Proteus aşırı eski ve crackli kullanmanız lazım. Profesyonel bir kullanım amacınız yoksa Altium gereksiz karmaşık ve crack lazım.
KiCAD ile bile çok profesyonel projeler yapmanız mümkün ve ücretsiz.
Amacınız bu programların simulasyonunu kullanmak ise de KiCAD içinde de Spice var direkt onu kullanın.

Bazı programalar ışık falan gibi ekstra ayar eklemiş olabilir o kısmını bilmiyorum ama, LDR yerine direnç koymanız yeterli.
İnternetten LDR gün ışığında hangi omaj aralığında değişiyor ona bakın, ya da evde kendiniz ölçün.
Sonra da simulasyona R değeri olarak okuduğunuz ya da ölçtüğünüz değeri girin.

Sweep denilen şey de şu her seferinde örneğin R değerini değiştirip tekrar RUN demek yerine,
Bazı programlarda basit bir kod yazarak "3-4 kelime gözünüz korkmasın internette örnekleri var" değiştireceğiniz değerleri baştan programa söylüyorsunuz. RUN deyince o hepsini çalıştırıp grafikleri üst üste veriyor siz daha rahat ve hızlıca değerlendirebiliyorsunuz. Tek tek çalıştırıp akılda tutmamak için.

Bir de belki denemek isterseniz Qucs diye bir simulasyon da var o da Spice temelli basit bir arayüzü var birçoğuna göre,
kendi tutorial videolarına sahipler 6-7 tane yeterli geliyor belki onu da inceleyebilirsiniz.

Son olarak diyeceğim o ki ne Proteus ne de Altium ile zamanınızı harcayıp kendinizi yormayın.
Altiumu küçümsemiyorum ama hobi amaçlı aşırı gereksiz.

Devre çizmek için KiCAD, çizilen devreyi simule etmek için de LTspice mi?

LTspice sadece simluasyon yapıyor.
KiCAD hem devre çiziyor hem de simule ediyor yani iki işi bir arada yapıyor.
Doğru mu anladım?

Benim istediğim de devreyi güzelce çizip çalışıyormu diye program değiştirmeden aynı program üstünde simule etmek.
Sanırım KiCAD doğru seçim gibi.

Not: MicroCap artık güncellenmiyormuş.

Son düzenleme:
Devre çizmek için KiCAD, çizilen devreyi simule etmek için de LTspice mi?

LTspice sadece simluasyon yapıyor.
KiCAD hem devre çiziyor hem de simule ediyor yani iki işi bir arada yapıyor.
Doğru mu anladım?

Benim istediğim de devreyi güzelce çizip çalışıyormu diye program değiştirmeden aynı program üstünde simule etmek.
Sanırım KiCAD doğru seçim gibi.

Not: MicroCap artık güncellenmiyormuş.
Evet KiCAD içinde spice da var oradan devre simulasyonu yapma şansınız da var.
Ama en çok kaynak her zaman için LTspice kullanırsanız var.
Alıştıktan sonra KiCAD içindeki simulasyon da işinizi görür, youtube da videoları var.

LDR için Proteusun Animasyon aygıtı war çokta güzel çalışıyor.
Basit işlemlerde neden seçmiyorsunuz proteusu.?
Aşağıda kapsamlı bir uygulamasını görebilirsiniz.
Işığa Duyarlı Alarm Şematik.PNG

1717951682594.png

Son düzenleme:
LTSpice oldukça güçlü bir simülasyon aracı. Başlangıçta çok karışık gelebilir ama mantığını anladığınızda oldukça kullanışlı hale geliyor.
KiCAD içindeki simülasyon aracı daha kısıtlı. LTSpice çok daha iyi diye düşünüyorum.

Süpürme olayına gelince;
Aslında hazır LDR modeli yok ancak, kastedilen devreyi LDR yerine normal bir direnç koyup direnç değerini değişken haline getirmek ve sonra bu direncin farklı değerleri için devreyi simüle etmek. Aşağıda bunu yapıldığı bir örnek video da var:

R3 direncinin 500-10000 Ohm aralığındaki değerleri 100 Ohm adımlarla simüle ediliyor (step direktifiyle).
Ancak videoda eksik anlatılmış. Grafikler hep zaman ekseninde. Log ekranından, X ekseninde R değeri olan grafikler de elde etmek mümkün.

Bir başka simülasyon seçeneği de LTSpice'ı geliştiren kişinin yeni projesi QSpice. Kullanım mantığı çok yakın. Henüz ön srümleri yayınlandı.

Forum istatistikleri

Konular
6,154
Üyeler
2,558
Son üye
cenkacar

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back