Marantz PM6005 amfi sorunu

taydin

Timur Aydın
Staff member
Uzun yıllardır kullandığım Marantz PM6005 amfiden bugün cızırtı sesleri çıkmaya başladı. Sonra da bir şekilde bir koruma sistemi aktif oldu ve kendini kapattı. Öncelikle açtım içini ve göz kontrolünde herhangi bir olumsuzluk farketmedim

1718741739513.jpeg

1718741766412.jpeg

Çok güzel bir cihaz, servis kitapçığı da bulunabiliyor. Tamir işi kolay olabilir.

Ekler

• pm6005.pdf
    6.5 MB · Görüntüleme: 76
Her zaman kullandığım şekilde, dijital optik girişten -20 dBFS, 1 kHz sinyal uyguladım, volümü de bir miktar açtım ve çıkışa baktım. Sadece sağ çıkışta sinyal var, sol çıkışta bir sinyal yok. Ama bir DC offset var.

1718744115158.png

-Öncelikle bütün voltajların çıkıp çıkmadığını kontrol edeceksiniz.
-Sorun yoksa çalışmayan kattaki bütün aktif malzemelerin (diyot/ tr) kontrolü yapılacak.
-Sorun yoksa elkolar kontrol edilecek, değer kaybı ve esr değerleri yükselenler kaliteli orijinal elko larla değiştirilecek.
-Soğuk lehim kontrolü de ( lehim tazelemesi) yapın.

Son düzenleme:
Analog RCA girişlerden sinyal verdim, o durumda her iki çıkıştan da sinyal alabiliyorum. Bu durumda dijital giriş devresinde bir sorun var diyebiliriz. Nitekim volümü giderek arttırdığım zaman eninde sonunda cihaz gene kendini kapatıyor. Volüm arttıkça, çalışmayan kanaldaki DC offset artıyor. Üst seviye amfilerde de buna karşı mutlaka bir koruma devresi oluyor.

Dijital devre şu kutunun içerisinde. Kutuda da vida falan yok :kizgin1:

1718744542285.jpeg

Cikista DC ofset varsa power kati sorunlu demek. Muhtemelen cikis transistorleri hasar gormus ve sizdirmaya baslamistir. Yoksa power verdigin anda korumaya gecmesi lazimdi.

Son düzenleme:
Analog girişten sinyal verince çıkış katı çalışıyor. DC offseti veren dijital modül diye düşünüyorum. Offset çıkışa yansıyınca da koruma devresi aktif oluyor.

Şimdi dijital modülü besleyen iki tane lineer regülatörün sıcaklığına baktım. Cihazın kapağı açıkken 75 ℃. Kapak kapalı iken kim bilir kaç derece. Muhtelemen bunun içindeki CS4398 DAC'ın bir kanalı gidik. Metal kutuyu açıp oradan bakmaya devam etmek lazım.

Nihai çıkış katlarının sinyal girişlerinde 22uf kapasite var. (C6001 C6002) Normalde kapasiteden DC geçip çıkışa yansımamasını bekleriz. Burada kapasitörlerin sinyal giren tarafında DC görülüyor mu acaba?

Hatta dijital giriş dahil her katın sinyal geçişinde kapasitör var.

Son düzenleme:
optik girişli dijital kat bir noktada diferensiyel ya da single ended analog bir sinyal üretiyor diye tahmin ediyorum. şemadan bakarak bu noktadaki analog gerilimi gözlemek lazım. ancak simetrik beslemeli bir anfi çıkışında DC offset görmek şaşırtıcı geldi bana.

Nihai çıkış katlarının sinyal girişlerinde 22uf kapasite var. (C6001 C6002) Normalde kapasiteden DC geçip çıkışa yansımamasını bekleriz. Burada kapasitörlerin sinyal giren tarafında DC görülüyor mu acaba?

Hatta dijital giriş dahil her katın sinyal geçişinde kapasitör var.

Kapasitör olsa da bunlar elektrolitik kapasitör. Bir arızadan dolayı kapasitörün negatif ucunda daha pozitif bir sinyal var ise o kapasitör DC yi geçirecektir.

optik girişli dijital kat bir noktada diferensiyel ya da single ended analog bir sinyal üretiyor diye tahmin ediyorum. şemadan bakarak bu noktadaki analog gerilimi gözlemek lazım. ancak simetrik beslemeli bir anfi çıkışında DC offset görmek şaşırtıcı geldi bana.

DAC diferansiyel çıkışlı ve o şekilde yükseltiliyor dijital modül içerisinde. Ama dijital modülün amfi ile bağlandığı nokta single ended görünüyor.

Dijital kart da bu. Açık şekilde yerine monte edip osiloskop ile sinyal takibi yapacağım.

1718748515159.jpeg

Yukarıda yazdığım genel ariza çözümleriydi.
Siz detay yazdıkça arıza türü farklı şekil alıyor
Volümü açınca cihaz arızaya geçiyorsa,
Rotary encoder pot arızalı olabilir.
Temizlik gerekebilir.
Potu çıkartıp kontrol edin.

Servis manual'da çıkış offset ayarının yapılış şekli tarif ediliyor. Offset değeri ±20 mV olmalı diyor. Daha sesi fazla açmadan bile ben çıkışta 69 mV offset ölçüyorum.

Rotary encoder pot digital değil mi?
Digital kontrol sağlamıyor mu?

Encoder değil. Normal analog pot, ama motorlu. Uzaktan kumanda ile volüm değiştirince volüm tekerleği dönüyor.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,625
Üyeler
2,720
Son üye
Muhenned

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back