Marantz PM6005 amfi sorunu

Optik sensörün çıkışında beklenen sinyal var

1718782662066.png

SPDIF den I2S dönüşümü yapan AK4117 nin çıkışı da normal. Her iki kanalda data var

1718783289136.png

CS4398 DAC diferansiyel çıkışlarda da doğru sinyal var. AOUTA- AOUTA+ da ve AOUT3- AOUT3+ da 180° faz farklı 1kHz sinüs sinyali görüyorum.

Modül çıkışlarına baktığım zaman, çıkışlardan birisinde 1 kHz sinüs sinyalimiz var, diğer çıkışta ise sabit -8V DC var.

Testi tamamen bağımsız olarak yapıyorum, dijital modülün sinyal çıkışları ana devreye bağlı değil.

1718784250080.jpeg

Bu durumda sorun, DAC diferansiyel çıkışı yükseltip single ended çıkış veren analog devrede gibi duruyor.

Iyi ama guc amplifikatoru DC amplifikator degildir. Illaki power kati onunde bir kapasitif kuplaj vardir. DAC devresinde DC bir ofset olussa bile power amplifikatorune bu DC sinyal olarak nasil ulassin?

Iyi ama guc amplifikatoru DC amplifikator degildir. Illaki power kati onunde bir kapasitif kuplaj vardir. DAC devresinde DC bir ofset olussa bile power amplifikatorune bu DC sinyal olarak nasil ulassin?

Yukarıda belirtmiştim. Kuplaj kapasitörleri elektrolitik kondansatörler. Eğer girişteki DC voltaj nedeniyle ters biaslanırsa DC'yi çok iyi geçirir.

Çalışan ve çalışmayan kanallar arasında karşılaştırmalı ölçümler yaptım.

1718792355569.png

Çalışmayan devrede Q305 eşleştirilmiş JFET gate'lerinden birisi ortalama -5 V civarında diğeri +1V civarında. yüzüyor. Çalışan devrede her iki gate de +1V civarında. Herhalde sorun bunda.

2SK2145

Ekler

• 2SK2145_datasheet_en_20140301.pdf
    302.6 KB · Görüntüleme: 45
2SK2145 leri yer değiştirdim, hiçbir fark olmadı.

Kattaki aktif, pasif malzemeleri ölçeceksiniz.
Bir diyotun, tr, kondansatörün kısa devreye düşmesi bu tip arızaya yol açar.
Veya bir direncin değerinin değişmesi, açık devre olması, kondansatör kuruması vs. Vs ..

Klasik op amp benzeri bir yapı var. R300 üzerinden feedback geliyor. Çıkış bir rail'a yapıştığı için yükseltmeye çalışması lazım ama yapamıyor. Şu an kafadan hangi taraf eksi giriş hangi taraf artı onu çıkaramıyorum ama bu yapıyı simülatörde kurup olması gereken voltaj değerlerini aşağı yukarı öğrenip devrede bakabilirsiniz.

Kattaki aktif, pasif malzemeleri ölçeceksiniz.
Bir diyotun, tr, kondansatörün kısa devreye düşmesi bu tip arızaya yol açar.
Veya bir direncin değerinin değişmesi, açık devre olması, kondansatör kuruması vs. Vs ..

Analitik olarak sonuca gitmeye çalışıyorum, yani devreyi anlayarak ve sinyal takip ederek.

2SK ları yer değiştirince bozuk olan taraf aynı şekilde bozuk olmaya devam etti. Ama sağlam olan taraf çalışmamaya başladı. Arıza daha fakrlı idi orada,

Sonra tekrar ikisini de kendi yerlerine lehimledim, eski haline döndü. Alttaki kanal çalışıyor, üstteki çalışmıyor.

Çalışmayan kanaldaki 2SK2145'i söktüm ve DCA55 ile ölçtüm. Bir arıza vermedi. Ama iki kanaldaki 2SK2145 leri yer değiştirince sağlam kanal bozuluyor, bozuk olan kanal aynı şekilde bozuk olmaya devam ediyor.

yok.

1718797633241.jpeg

Bence çalışmayan kanaldaki JFET bozuk. Ben de DCA55 in bozuk olarak değerlendirmemesine anlam veremedim. Zaten JFET'te drain source belirleyemiyor, sadece gate belirleyebiliyor.

O halde başka şeylerin de bozuk olması lazım, yoksa bozuk kanal çalışır hale gelirdi.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,625
Üyeler
2,720
Son üye
Muhenned

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back