Ben digerleri gibi dusunmuyorum, benim icin once guvenlik gelir, yemisim elektrigi. Alacagim sey hayati onem tasiyorsa fiyat onemsiz. Su video yu izle, elbette karar senin ama iyi is yapana iyi is yapti demek lazim. Fluke isini iyi yapar. Hayatinin kiymeti yoksa o baska. Baska soz e gerek yok. 220v a asla dokunmam dersen digerlerinden istedigini alabilirsin.

Ben digerleri gibi dusunmuyorum, benim icin once guvenlik gelir, yemisim elektrigi. Alacagim sey hayati onem tasiyorsa fiyat onemsiz. Su video yu izle, elbette karar senin ama iyi is yapana iyi is yapti demek lazim. Fluke isini iyi yapar. Hayatinin kiymeti yoksa o baska. Baska soz e gerek yok. 220v a asla dokunmam dersen digerlerinden istedigini alabilirsin.
Şu ana kadar sadece test için bir kez ölçtüm diyebilirm o derece yani ustam ne öncekinde ne şimdikinde hiç lazım olmadı ve bütçeme uygun değil sizin attığınızda kondansatör ölçüm göremedim sanırm 61e+ alacam gibi duruyor aneng sz20 ya da 61e+ alcam bakalım

Bunu digerleri senin hayatini dusunmuyor seklinde algilamaman gerekir. Onlar kendi hayatlarinida dusunmuyor :katil1: Bazen unutarak direnc konumunda yuksek voltaj a degmen illa ki mumkun olabilir.

Şu ana kadar sadece test için bir kez ölçtüm diyebilirm o derece yani ustam ne öncekinde ne şimdikinde hiç lazım olmadı ve bütçeme uygun değil sizin attığınızda kondansatör ölçüm göremedim sanırm 61e+ alacam gibi duruyor aneng sz20 ya da 61e+ alcam bakalım
O tur cihazlarda kondansator ya da akim , ya da bazilarinda vardi transistor olcme bacagi vs. olcmek zaten mantikli degil. O olcme cesitliligi bence ureticinin piyasaya ayak uydurma isinden baska bir sey degil. Kondansator olceceksen LCR metre, akim olceceksen temassiz olcu aletin olacak, Notebook icin birde osiloskop almalisin.

Ayni zamanda digerlerinde p-n junction olcumu yaparken bip sesi vermiyor diye biliyorum, ama sedat abi de bir unit in urunu vardi o p-n junction larda bip diye otebiliyordu.

O tur cihazlarda kondansator ya da akim , ya da bazilarinda vardi transistor olcme bacagi vs. olcmek zaten mantikli degil. O olcme cesitliligi bence ureticinin piyasaya ayak uydurma isinden baska bir sey degil. Kondansator olceceksen LCR metre, akim olceceksen temassiz olcu aletin olacak, Notebook icin birde osiloskop almalisin.
evet ustam mikroskop bga cihazı da gerekli ama profesyonel değilim bu devirde hele şu dolar kuru ile de ben asla alamam zaten bana binde bir ufak tefek işler geliyor. Şu an alsam bile ödeyecek ne maddiyat var ne iş var. Aslen öğretmenim bu ama bu benim için hobiydi daha da ilerletmek istedim biraz biraz.

fp olarak bir ürün bakıyorum lcr metre kadar olmasa da multimetre işimi görüyordu ama işte aksilikten ekran plastiği biraz kötü oldu değiştirim dedim hala karar veremedim :)

evet ustam mikroskop bga cihazı da gerekli ama profesyonel değilim bu devirde hele şu dolar kuru ile de ben asla alamam zaten bana binde bir ufak tefek işler geliyor. Şu an alsam bile ödeyecek ne maddiyat var ne iş var. Aslen öğretmenim bu ama bu benim için hobiydi daha da ilerletmek istedim biraz biraz.
Bu zamanla olacak bir sey, sen bga yapma isine girmeden digerlerini halledebilmelisin, bga nin arizali oldugunu bil yeter. O bga baska bir dunya. Turkiye de yapabildiklerini sanan bir suru firma var. ama o yuksek sicaklik degisimine maruz kaldiklarinda hepsi niye bozuluyor kimse bunu sormuyor.

fp olarak bir ürün bakıyorum lcr metre kadar olmasa da multimetre işimi görüyordu ama işte aksilikten ekran plastiği biraz kötü oldu değiştirim dedim hala karar veremedim :)
Olcu aleti kondansatorun boyutunu gosterse de, esasen bozuklugu hakkinda fikir vermeye bilir. ESR degeri de olculebilmeli, ve tabi sen gelisme gosterdikce diger parametreleride olcebilmelisihn. Biraz da LCR metrelere bakabilirsin neler yapiyor?

Olcu aleti kondansatorun boyutunu gosterse de, esasen bozuklugu hakkinda fikir vermeye bilir. ESR degeri de olculebilmeli, ve tabi sen gelisme gosterdikce diger parametrelerde olculmeli. Biraz da LCR metrelere bakabilirsin neler yapiyor?
evet biraz baktım dediğiniz gibi zamanla olacak şeyler ustam, bt41t+ gördüm onun hakkında bir fikriniz var mı peki

Son düzenleme:
evet biraz baktım dediğiniz gibi zamanla olacak şeyler ustam, owon b41t+ gördüm onun hakkında bir fikriniz var mı peki
Yok malesef, ama soyle bir baktim resmine, komitatorun ortasinda bir yerde off koymayi bile becerememisler. Yani sirf ticaret icin yapilmis. Fluke alinamiyorsa Gossen Metrawatt diye bir alman firmasi var. Onuda ikinci siraya koyarim. Fluke aslina hollanda uretimidir. Ama iste cikis Amerika. :cheeky5: Arkasinda yillarca philips vardi. Buda ek bir bilgi olsun. Herkes bilmez diye soyledim.

Yok malesef, ama soyle bir baktim resmine, komitatorun ortasinda bir yerde off koymayi bile becerememisler. Yani sirf ticaret icin yapilmis. Fluke alinamiyorsa Gossen Metrawatt diye bir alman firmasi var. Onuda ikinci siraya koyarim. Fluke aslina hollanda uretimidir. Ama iste cikis Amerika. :cheeky5: Arkasinda yillarca philips vardi. Buda ek bir bilgi olsun. Herkes bilmez diye soyledim.
evet ustam baktım güzel gossen en kötüsü 6k :D Son oalrak ut60s nasıl sizce son oalrak bakar mıısnız yoracam sizi ama tuşlu ya ondan sordum kumutatoru yok :)

https://www.inovasyontest.com/urun/gossen-dm62-trms-dijital-multimetre çok çok zorlarsam bunu belki alabilirm :)

Sana bir sey i tekrar etmem gerekiyor. Optimizasyon diye bir kavram var, harikadir. Ulkenin bundan haberi olmasa da soyle dusunebilirsin. Bir satici var sirtinda gazeteleri var, 60 yere ugrayp gazeteleri dagitmasi gerekiyor. Hangi sirada dagitacak. Sadece mukemmel bir sonuc var, en kisa yol sadece bir tane. Ama bunu cozmek cok zor , cozdugunde optimizasyonu saglamis ve optimal bir sonuca ulasmis olursun.

Ancak insan hayati problemin icine girdiginde Optimizasyonu darmadagin eder. Dolayisiyla f/p olayi komple ise yaramaz olur.

Sana bir sey i tekrar etmem gerekiyor. Optimizasyon diye bir kavram var, harikadir. Ulkenin bundan haberi olmasa da soyle dusunebilirsin. Bir satici var sirtinda gazeteleri var, 60 yere ugrayp gazeteleri dagitmasi gerekiyor. Hangi sirada dagitacak. Sadece mukemmel bir sonuc var, en kisa yol sadece bir tane. Ama bunu cozmek cok zor , cozdugunde optimizasyonu saglamis ve optimal bir sonuca ulasmis olursun.

Ancak insan hayati problemin icine girdiginde Optimizasyonu darmadagin eder. Dolayisiyla f/p olayi komple ise yaramaz olur.
evet haklısınız ustam bilgileriniz için teşekkürlerimi sunarım :)

Forum istatistikleri

Konular
5,921
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back