Türk Tabipleri Birliği (TTB) multimetre olarak Fluke öneriyormuş. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Uni-t kullananları çarpılma durumunda sigorta kapsamı dışında tutuyormuş.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) multimetre olarak Fluke öneriyormuş. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Uni-t kullananları çarpılma durumunda sigorta kapsamı dışında tutuyormuş.
Kaynak?

fluke.png

@DeveliAhmet abi milyonlari bulmadiysan gel, tam senin okuyup keyif alacagin hale geldi konu :katil1:

Hobi elektroniği için Fluke almak enayilik

Fluke almış olmak için Fluke almak enayilik değil.

@hakan8470 Fluke için jiletle kendimi keserimci abiniz geldi açılın!

Bak aşağıda Murat Şen bile ne diyor dikkatli dinleyin :)
"Bilmemne marka multimetre ile garip bir ölçü sonucunu arkadaşlarımla paylaştığımda Fluke ile ölçtün mü...."

Boş beleş multimetrelerle uğraşakoysun diğerleri. Benim dilimde tüy bitti :)
Burada git Uni-T, Brymen, Aneng al diyenler milyonluk alet, Fluke baş köşelerinde olur. Her zaman diyorum milletin dediğine çok bakmayın...

Ölçü aleti bir kere alınır, çoğu kişi evde bunları kalibrasyon testine götürmeyeceğine göre, yıllar içinde kalibrasyonu daha az bozulan model nedir diye sorsalar Fluke der geçersin...

Bakın oturduğum yerden sallamıyorum, sahada bizzat o çok övdüğünüz 3 kuruşluk multimetreleri clamp metreleri skopları kullanmış bir abiniz olarak diyorum.
Ölçüm her şeydir, ölçümünden emin olmadığınız sırf 3859398 count sayıyor diye ölçü aleti alıyorsanız daha fazla masraf açacak başınıza...

20 senelik Fluke 117 kullanıcısıyım, hala da severek kullanıyorum pilini 5-6 ayda bir değiştiriyorum sonra devam...
5-6 senelik Fluke 87V baş köşemde durur.
Yeni Fluke 179 aldım, mis.
Fluke 365 senelerdir kullanırım, sorunsuz bana mısın demedi.
Fluke 325 aldım ikinci elden geliyor yolda...

Fluke multimetrede bence rakipsiz, ama skopbudur ne bileyim analizörüdür bunlar da tırt...

Multimetre: Fluke alacaksın, kafan rahat olacak.
Clamp metre: Fluke alacaksın, kafan rahat olacak.
Güç Analizörü: Hioki ya da Yokogawa alacaksın arkana bakmayacaksın.
Skop: İstediğinizi alın ama Rigol ve Siglent'ten de aşağı düşmeyin. Owon mowon. Skop çok kritik bir bileşen.

Elektronik yük: BK Precision benim favorim ama güzelleri var.

Bundan aşağısı paranızı çöpe atmak olur. Benim düşüncem bu...
Neyse nasılsa ben yine başçavuşun eşeği modunda olduğum için burada sorun yok takılın siz :)

Teravihe gittim geldim bir sürü mesaj atılmış :D teşekkürler ustalarım bilgiler ve güzel sohbet için. Elimdekini alan çıkarsa artık alacağım :)

Sarı DT-830'dan bile çarpılmak zor, ki onda hiç güvenlik önlemi yok. Onunla UNI-T arasında bir sürü fiyat segmenti var. UNI-T ile de çarpılacaksak kafamıza saksı düşse yeridir.

Eğer profesyonel elektrikçiyseniz veya bir şirket için iş yapıyorsanız başka. Ben yılda birkaç kez yüksek voltaj ölçüyorum, elektrikçi ise belki 1000i geçiyordur. Bu durumda risk katlanıyor. Ayrıca Fluke'un dayanıklılığı (örn. komütatör kalitesi) yüksek olduğu için parasını kolayca çıkarıyor.

Bir şirket için iş (arge vs.) yapıyorsanız onunla ilgili eski bir laf var: "kimse IBM satın aldığı için işten atılmaz". Yani x markası alırsan ve o marka sorun çıkarırsa geçmiş olsun bütün sorumluluk sende. Ama Fluke alırsan kimse bir şey diyemez.

---

Bunlar dışında ben özellikle düşük voltaj ölçümler için x marka bir ölçüm aleti kullanmanın hiçbir dezavantajını görmüyorum. Hele mühendis veya bilimadamı gibi düşünebiliyorsanız, ölçü aletlerinin çalışma prensiplerine ve limitasyonlarına hakimseniz her şeyi kullanabilirsiniz. Mesela bende Aneng 870 var. 4.5 dijit ölçüyor ve komütatörü dandik de olsa doğruluğu muhteşem. Aynı çözünürlükte Fluke için 10 katından daha fazla para vermem lazım.

Sarı DT-830'dan bile çarpılmak zor, ki onda hiç güvenlik önlemi yok. Onunla UNI-T arasında bir sürü fiyat segmenti var. UNI-T ile de çarpılacaksak kafamıza saksı düşse yeridir.

Eğer profesyonel elektrikçiyseniz veya bir şirket için iş yapıyorsanız başka. Ben yılda birkaç kez yüksek voltaj ölçüyorum, elektrikçi ise belki 1000i geçiyordur. Bu durumda risk katlanıyor. Ayrıca Fluke'un dayanıklılığı (örn. komütatör kalitesi) yüksek olduğu için parasını kolayca çıkarıyor.

Bir şirket için iş (arge vs.) yapıyorsanız onunla ilgili eski bir laf var: "kimse IBM satın aldığı için işten atılmaz". Yani x markası alırsan ve o marka sorun çıkarırsa geçmiş olsun bütün sorumluluk sende. Ama Fluke alırsan kimse bir şey diyemez.

---

Bunlar dışında ben özellikle düşük voltaj ölçümler için x marka bir ölçüm aleti kullanmanın hiçbir dezavantajını görmüyorum. Hele mühendis veya bilimadamı gibi düşünebiliyorsanız, ölçü aletlerinin çalışma prensiplerine ve limitasyonlarına hakimseniz her şeyi kullanabilirsiniz. Mesela bende Aneng 870 var. 4.5 dijit ölçüyor ve komütatörü dandik de olsa doğruluğu muhteşem. Aynı çözünürlükte Fluke için 10 katından daha fazla para vermem lazım.

Cihazı yanlış bağlayıp 1000A üzerinden akıtınca görmek lazım neler oluyor :)

Fena kızanlar olabilir ama fikrimi söyleyeceğim. BM869S parasına fluke'un bana sunacağı modeli bir "elektrikçi" multimetresidir ve masamda yeri yoktur. Çok güvenilir olabilir, kalitenin zirvesi olabilir ama "özellik" olarak şu dalga geçilen 100TL lik dandik aletlerden fazlasını vermez. Zaten amacı sahada basit ölçümler yapmaktır. Ama masada ve hele ki tek alet olacaksa bir elektronikçi için kesinlikle yanlış tercihtir. Daha fazlasına ihtiyaç duyup arayışa girersiniz. Şimdi baktım, adamlar yeni modellere lütfedip uA kademesi eklemişler. Aferin Fluke...

Uzun zaman önce multimetre araştırırken en az BM869'un becerilerine sahip bir alet için Fluke'da almanız gereken (eğer paraya kıyarsanız) yanlış hatırlamıyorsam 287 modeliydi. Okunabilirliği zorlaştıran berbat tepki süresine sahip grafik lcd'si yüzünden eleştriliyordu. Fiyatı şimdilerde 45-60binTL arasında. Neredeyse Keithley DMM6500 parası.

Son düzenleme:
Cihazı yanlış bağlayıp 1000A üzerinden akıtınca görmek lazım neler oluyor :)
1000A alabilmek için limitsiz, sigortasız kaynak ve çok çok kalın teller lazım. Hayatımda öyle bir kaynağı ancak binanın girişindeki elektrik panosunu açarsam görürüm herhalde. Onu da normalde açmam, elektrikçi çağırırım. Hadi diyelim inadım tuttu açacağım, o zaman bakarım elimdeki alete. İçinde düzgün termistör ve MOV var mı, sigortası iyi mi? Bunlar tamamsa sorun olmamalı. Bu da dediğim gibi 40 yılın başı yapacağım iş.

Ama mesela dağ başında yaşıyorsam, elektrik şebekesi sürekli arızalanıyorsa, panoyla prizle ha bire işim oluyorsa, o zaman sırf bu işler için en basitinden bir Fluke almayı düşünürüm.

@hakan8470 Fluke için jiletle kendimi keserimci abiniz geldi açılın!

Bak aşağıda Murat Şen bile ne diyor dikkatli dinleyin :)
"Bilmemne marka multimetre ile garip bir ölçü sonucunu arkadaşlarımla paylaştığımda Fluke ile ölçtün mü...."

Boş beleş multimetrelerle uğraşakoysun diğerleri. Benim dilimde tüy bitti :)
Burada git Uni-T, Brymen, Aneng al diyenler milyonluk alet, Fluke baş köşelerinde olur. Her zaman diyorum milletin dediğine çok bakmayın...

Ölçü aleti bir kere alınır, çoğu kişi evde bunları kalibrasyon testine götürmeyeceğine göre, yıllar içinde kalibrasyonu daha az bozulan model nedir diye sorsalar Fluke der geçersin...

Bakın oturduğum yerden sallamıyorum, sahada bizzat o çok övdüğünüz 3 kuruşluk multimetreleri clamp metreleri skopları kullanmış bir abiniz olarak diyorum.
Ölçüm her şeydir, ölçümünden emin olmadığınız sırf 3859398 count sayıyor diye ölçü aleti alıyorsanız daha fazla masraf açacak başınıza...

20 senelik Fluke 117 kullanıcısıyım, hala da severek kullanıyorum pilini 5-6 ayda bir değiştiriyorum sonra devam...
5-6 senelik Fluke 87V baş köşemde durur.
Yeni Fluke 179 aldım, mis.
Fluke 365 senelerdir kullanırım, sorunsuz bana mısın demedi.
Fluke 325 aldım ikinci elden geliyor yolda...

Fluke multimetrede bence rakipsiz, ama skopbudur ne bileyim analizörüdür bunlar da tırt...

Multimetre: Fluke alacaksın, kafan rahat olacak.
Clamp metre: Fluke alacaksın, kafan rahat olacak.
Güç Analizörü: Hioki ya da Yokogawa alacaksın arkana bakmayacaksın.
Skop: İstediğinizi alın ama Rigol ve Siglent'ten de aşağı düşmeyin. Owon mowon. Skop çok kritik bir bileşen.

Elektronik yük: BK Precision benim favorim ama güzelleri var.

Bundan aşağısı paranızı çöpe atmak olur. Benim düşüncem bu...
Neyse nasılsa ben yine başçavuşun eşeği modunda olduğum için burada sorun yok takılın siz :)

Sahada size hak verebilirim fluke kullanılır zaten otomasyon işinde sanayi işinde vs ölçtüğünüz makinelerin fiyatı fluke un yuzlerce binlerce katıdır o işden kazandıgınız para fluke u finanse etmeye yetiyordur ama kısıtlı bir bütçe ile notebook tamirinde gerçekten fluke için bütçe ayırmalı mı ?

Mesela fluke 87v ile rigol dm3068 hemen hemen aynı para elektronik konusunda 87v dm3068 in eline su dökebilir mi ? (87v yi rasgele seçtim )

Notebook tamirinden de hiç anlamam ihtiyaçları bilemiyorum belki bir unit bile fazlasıyla yeterli gelebilir ne duzeyde bir tamirden bahsedilfiği de önemli

Bir de konuyu dağıtmış olacağım ama megger firmasının ürünleri hakkında görüşünüzü merak ettim

Son düzenleme:
Kimse alınmasın ama sizler hala doğru ölçümün değerinin farkında değilsiniz gençler. Bu bir.
İkincisi yurtdışında hiç ölçüm, enerji, sensör fuarlarına falan katılmamışsınız, hele ki almanyadakilere. Bakın bakalım sizin oyuncakların birisi var mı oralarda...

Ya da solar enerji sahalarına inin. 800-1000V ölçmeye çalışın üstüne toz kondurmadığınız brymen ile neler oluyor görelim. Havanın nemli puslu olduğu zamanlarda, sabahın köründe bir elinizde multimetre hata tespiti ile uğraşın bakayım. Eliniz fluke tutarken mi titrer, brymen mi görürüz kablonun diğer yanında 1000V varkene...

Binlerce örnek veririm ama çok iyi programcısınızdır, deli donanımcısınızdır, adama bir cihaz yaparsınız dandik brymen unit ile. Dersiniz ki benim gücüm 10kW (gerçi 10kW ile nutella çikolatayı ayırt edemeyecek insan çok memlekette) sonra adam bir bağlar fluke'u bakmışsınız 9.8W~10.2kW oynayıp duruyor. Diyorsunuz ki verimim %96, adam kabul testinde bir bağlar Hioki'yi, görürsünüz sonra verim 96'mı 86 mı. Rezil olduğunuzla kalırsınız müşterinin yanında. Bu ülke orta doğu ülkesi, adınıza bir leke geldi mi temizlemek 180 yıl alır. Sonra kafanızı vurursunuz taş betonlara keşke fluke alsaydım diye...

Ben yukarıda listeyi verdim, beni ikna etmeniz imkansız. Çünkü tüm bu deneyimleri oturduğum yerden milyon dolar oyuncaklarla oynayıp size söylemiyorum, acı acı kana kana yaşadığım tecrübelerden söylüyorum. Ben de öğrencilik yıllarımda gidip hemen fluke almadım. Ama keşke köpek gibi parttime vs. çalışıp alsaydım diyorum. (ilk multimetrem aşağıdakine benzer bişi).

Gerisi paramız olmadığından boş laf.
Para derdimiz olmasa yüzüne bakmazsınız bahsettiğiniz markaların, adımın Ahmet olduğu kadar eminim...

Bahsettiğiniz tüm ölçü aletleri ile aşağıdakinin farkı yok benim için.
Fluke harici tüm markalarla aşağıdaki ürünü yarıştırırım :)

dt830d-multimetre-fiyat.png

Abi vazgectik deseler, ellerindekileri alip Fluke vermeyecekler. Almislar birkere, benim derdim almamisllarla. Aslinda Fluke diyecek ki, getirin multimetrenizi Fluke u goturun. Hepsi getirir, getirmeyen de evde aglar egosundan.

Forum istatistikleri

Konular
5,843
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back