Ya da solar enerji sahalarına inin. 800-1000V ölçmeye çalışın üstüne toz kondurmadığınız brymen ile neler oluyor görelim. Havanın nemli puslu olduğu zamanlarda, sabahın köründe bir elinizde multimetre hata tespiti ile uğraşın bakayım. Eliniz fluke tutarken mi titrer, brymen mi görürüz kablonun diğer yanında 1000V varkene...
Zaten kimse sahada brymen iyidir demiyor. Brymen BM869s specleri bakımından başarılı bir multimetre ve ev gibi alanlarda elektronik işlerinde kullanım için oldukça iyi bir multimetredir deniyor. Zaten sahada dayanıklılığın gerektiği zorlu koşullarda ve elektrik işlerinde fluke fark yaratır deniyor. Ayrıca kimse fluke için olumsuz yorum yapmıyor. Fluke kullanmayın demiyor. Siz sanki insanlar ısrarla fluke'u kötülüyor ve anlamsızca brymen övgüsü yapıyor gibi davranıyorsunuz.

Kimse alınmasın ama sizler hala doğru ölçümün değerinin farkında değilsiniz gençler. Bu bir.
İkincisi yurtdışında hiç ölçüm, enerji, sensör fuarlarına falan katılmamışsınız, hele ki almanyadakilere. Bakın bakalım sizin oyuncakların birisi var mı oralarda...

Ya da solar enerji sahalarına inin. 800-1000V ölçmeye çalışın üstüne toz kondurmadığınız brymen ile neler oluyor görelim. Havanın nemli puslu olduğu zamanlarda, sabahın köründe bir elinizde multimetre hata tespiti ile uğraşın bakayım. Eliniz fluke tutarken mi titrer, brymen mi görürüz kablonun diğer yanında 1000V varkene...

Binlerce örnek veririm ama çok iyi programcısınızdır, deli donanımcısınızdır, adama bir cihaz yaparsınız dandik brymen unit ile. Dersiniz ki benim gücüm 10kW (gerçi 10kW ile nutella çikolatayı ayırt edemeyecek insan çok memlekette) sonra adam bir bağlar fluke'u bakmışsınız 9.8W~10.2kW oynayıp duruyor. Diyorsunuz ki verimim %96, adam kabul testinde bir bağlar Hioki'yi, görürsünüz sonra verim 96'mı 86 mı. Rezil olduğunuzla kalırsınız müşterinin yanında. Bu ülke orta doğu ülkesi, adınıza bir leke geldi mi temizlemek 180 yıl alır. Sonra kafanızı vurursunuz taş betonlara keşke fluke alsaydım diye...

Ben yukarıda listeyi verdim, beni ikna etmeniz imkansız. Çünkü tüm bu deneyimleri oturduğum yerden milyon dolar oyuncaklarla oynayıp size söylemiyorum, acı acı kana kana yaşadığım tecrübelerden söylüyorum. Ben de öğrencilik yıllarımda gidip hemen fluke almadım. Ama keşke köpek gibi parttime vs. çalışıp alsaydım diyorum. (ilk multimetrem aşağıdakine benzer bişi).

Gerisi paramız olmadığından boş laf.
Para derdimiz olmasa yüzüne bakmazsınız bahsettiğiniz markaların, adımın Ahmet olduğu kadar eminim...

Bahsettiğiniz tüm ölçü aletleri ile aşağıdakinin farkı yok benim için.
Fluke harici tüm markalarla aşağıdaki ürünü yarıştırırım :)

dt830d-multimetre-fiyat.png
Sende hiç evde oturmamışsın anlaşılan.

Zaten kimse sahada brymen iyidir demiyor. Brymen BM869s specleri bakımından başarılı bir multimetre ve ev gibi alanlarda elektronik işlerinde kullanım için oldukça iyi bir multimetredir deniyor. Zaten sahada dayanıklılığın gerektiği zorlu koşullarda ve elektrik işlerinde fluke fark yaratır deniyor. Ayrıca kimse fluke için olumsuz yorum yapmıyor. Fluke kullanmayın demiyor. Siz sanki insanlar ısrarla fluke'u kötülüyor ve anlamsızca brymen övgüsü yapıyor gibi davranıyorsunuz.
Abi oyle diyorsun ama ilk multimetreyi alacak olana Fluke tavsiye edilmesinden rahatsiz oluyorlar.

Ben gercektende Brymen gibi bir sey alip denemek istemistim, sirf komitator kademesine araya bir yere off koymadilar diye ve bir sebep daha vardi hatirlamiyorum almamistim. Diger olcu aletlerini tanimiyorum gercektende, ancak sizde sanirim katilirsiniz ki olcu aletiyle ogrenme biraz daha iyi olur.

Bilmedigimden soruyorum, hangi olcu aletinde ohm veya diode kademesinde olcum yaparken orada potansiyel fark varsa bunu gostermektedir?

@volta kardeşim, sen beni yanlış anlamışsın, ben kötü demiyorum, çöp diyorum, o yüzden insanlara ısrarla Fluke alın diyorum :)
Firma satışçı tutsa bu kadar uğraşmaz bak :)

Brymen'in dediğin seri dahil en az 3 serisini kullandım. Fikrimi söyledim zaten, bence çöp. Neden mi, çünkü verdiği güven 0.

Bir arkadaşım startup firma kurdu Manisa'da Vestel'den ayrılıp. Arkadaşları toplanıp hediye Brymen BM869s almışlar. Baktım şekül şükül güzel bir şey. İlk defa onun ofisinde kullandım. Merakını cezbediyor insanın. Sonra dedim ki ben de sana bir hediye vericem hem de ofisinde olmayan bir şey. Gittim Fluke 87V alıp kargoladım hediye, telefonda konuşurken önce burun kıvırdı zaten multimetre vardı keşke başka bir şey alsaydın diye. 6-7 ay sonra yolum oraya düştü, tekrar uğradığımda, bir baktım masada Fluke 87V duruyor, brymen'in üstü toz kaplı :)

@Gokrtl ahh ahh sorma, o sahaları az arşınlamadık.

@volta kardeşim, sen beni yanlış anlamışsın, ben kötü demiyorum, çöp diyorum, o yüzden insanlara ısrarla Fluke alın diyorum :)
Firma satışçı tutsa bu kadar uğraşmaz bak :)

Brymen'in dediğin seri dahil en az 3 serisini kullandım. Fikrimi söyledim zaten, bence çöp. Neden mi, çünkü verdiği güven 0.

Bir arkadaşım startup firma kurdu Manisa'da Vestel'den ayrılıp. Arkadaşları toplanıp hediye Brymen BM869s almışlar. Baktım şekül şükül güzel bir şey. İlk defa onun ofisinde kullandım. Merakını cezbediyor insanın. Sonra dedim ki ben de sana bir hediye vericem hem de ofisinde olmayan bir şey. Gittim Fluke 87V alıp kargoladım hediye, telefonda konuşurken önce burun kıvırdı zaten multimetre vardı keşke başka bir şey alsaydın diye. 6-7 ay sonra yolum oraya düştü, tekrar uğradığımda, bir baktım masada Fluke 87V duruyor, brymen'in üstü toz kaplı :)

@Gokrtl ahh ahh sorma, o sahaları az arşınlamadık.
Abi ben Netes e yazayim bu Develi Ahmet sizin eleman mi diye? Belki bakarlar desteklerine hayran kalip bir ihtiyacin var mi diye sorarlar :katil1:

@DeveliAhmet yazdıkların doğru ancak bence ekleme yapmalısın. Sahaya inmeyecek, ürün yapmayacak adam için fluke ne kadar gerekli? Bence o noktada fluke tamamen bütçe işi. Ya da mesela adam en fazla 24V kullanıyor, akımlar ufak. Voltaj ölç, direnç ölç, kısa devre bak, diyot bak yapıyor ve bunları da masasında endüstriyel şartlardan uzak ortamda yapıyor, e yine bu adama fluke al diğerleri ile olmaz demek çok doğru olmayabilir. Marka kavgası etmek anlamsız, bence konudaki tartışmadaki karmaşanın sebebi de bu. Senin çalıştığın şartları düşününce biri sana garip bir ölçüm aldığını söylediği anda fluke ile mi ölçtün diyorsun büyük ihtimalle, ama masanın üstünde lineer güç kaynağı ile beslediğin hobi işinde birisi garip ölçüm alınca ilk soru nasıl ölçtün oluyor, neyle ölçtüğü değil. Neyse sözün özü dediklerin eksik/yanlış anlaşılıyor, o yüzden çok uzuyor.

Ama bakin su anlamsiz gelmiyor mu size, Fluke iyidir hostur pahalidir, yeni baslayan kullanmasin vs tamam da , forumda Multimetre tavsiyesinde niye Fluke yok ? Bunu aciklamiyor. Yaz Fluke un su modeli diye koy tepeye parasi olan gelsin aa bu tamam desin alsin gitsin.

Ben ilk gordugumde bana Fluke tavsiye edilmis olsaydi gider onu alirdim, Develi Ahmetle karsilasmadik ki :kotek1:

Ama bakin su anlamsiz gelmiyor mu size, Fluke iyidir hostur pahalidir, yeni baslayan kullanmasin vs tamam da , forumda Multimetre tavsiyesinde niye Fluke yok ? Bunu aciklamiyor. Yaz Fluke un su modeli diye koy tepeye parasi olan gelsin aa bu tamam desin alsin gitsin.

Ben ilk gordugumde bana Fluke tavsiye edilmis olsaydi gider onu alirdim, Develi Ahmetle karsilasmadik ki :kotek1:
Bu konuda ahkam kesecek bilgiye sahip değilim. Basit düzeyde elektronik bilgisine sahibim. Elimde de uni-t'den başka multimetre yok. En pahalısı 61D+ . Onu da PC'ye bağlanabilir bir multimetreye ihtiyaç duyduğum için aldım. Bunun dışında 33D+ ve 89XD var. Basit işlerle uğraşıyorum . Şu an başka mutimetreye ihtiyaç duymuyorum. Yani bir eksiklik hissetmiyorum. Eğer ileride bu eksikliği hissedecek bir projeyle uğraşırsam veya o bilgi düzeyine ulaşırsam o zaman başka bir multimetre alabilirim. Şu an fluke yada brymen'i sadece elimde güzel bir multimetre olsun diye alırım. Onun için de bunu diyebilecek bütçemin olması lazım. Ben kimse ihtiyacından fazla para harcamasın kafasında değilim. Sonuçta bu hobi işi. Hobiye zaten para harcanır. İsteyen 8 1/2 digit multimetre de alabilir. Fluke listede olmama konusuna gelince @taydin 'ın yazdıklarından anladığım Fluke daha ziyade elektrikçi multimetresi ve dayanıklığının önemli olduğu ve çevresel şartların etkili olduğu durumlarda öne çıkıyor. Ama biz hobiciler masa başında çalıştığımız için bu tip şartlar bizi etkilemiyor. Ayrıca bu fiyat bazında bir sıralama olduğu için Fluke burada tam bir yere oturmuyor. Yani en pahalı multimetre olduğu için en üstte yer alması gerekiyor ama sanırım teknik özellik bakımından ve elektronik hobi açısından o kadar da fark olmadığı düşünülüyor. Dediğim gibi bu konuda çok bilgili değilim sadece yapılan yorumlardan bunları anladım.

@DeveliAhmet Profesyonelsen, işin gerektirdiği güvenilir ve güvenli aleti alırsın. Bu fluke olur, megger olur, ne gerekiyorsa olur. Elektronik öğrenmek için bütçe denkleştirmeye çalışan birine multimetre için fluke önermek iyi ve doğru tavsiye değil. Profesyonel olunca zaten neye ihtiyacın olduğunu bilirsin. Yani skobu olmayan elekronik atölyesinde fluke multimetre "kelebek" gibi durur.

Brymen 869 speclerinde fluke kaç para? Yeni alacağım multimetre için bunu düşünüyorum yoksa Fluke mu alayım, ? Fluke 114 var 1000 TL daha pahalı akım ölçmediği gibi DC doğruluğu %0.5 ve 6000 count. Bunun mantığı ne?

@clc haklısın bak hiç o açıdan bakmamıştım. Ben saha içinden geliyorum o yüzden o kafa ile bakıyorum. Müşteri ile iç içeyim vs. vs. Evde öğrenmek isteyen prof iş yapmayacak adam için fluke pahalı bir oyuncak olur. Ama şunu alın diye de öneri veremem.

@semih_s kardeşim, ben sana sabaha kadar doğru ölçümün o spektlerde verilen %0.0002 değerlerinden 294858 count'lardan önemli olduğunu anlatsam da anlamayacaksın. İlk 10 ölçümün değil, 5 yıl sonra kalibrasyona göndermediğin bir cihazdaki son 10 ölçümün ya da zorlu şartlardaki ölçümler önemli desem de anlamayacaksın.

Bu arada kimse size gidin sıfır multimetre alın demiyor. Benim ilk fluke ölçü aletim, üstü çizili karalı makyajı kötü ama içi sapasağlam cihazdı. Dışındaki sarı kılıfı bile yırtılmıştı. Ama eminim siz onu kullanmazsınız bile çünkü çoğu insan şekilci bizim memlekette.

Ben olaya tasarımcı, mühendis, iş yapacak, profesyonel olacak insanlar gözünden bakıyorum. Telefon/televizyon tamircisi kafasında olaya bakacaksak gençlere hiç öneri vermeyeyim...

Yeter gari sıktı beni bu multimetre işi :D
Netes'e gidip iş başvurusunda bulunacam :)

@clc haklısın bak hiç o açıdan bakmamıştım. Ben saha içinden geliyorum o yüzden o kafa ile bakıyorum. Müşteri ile iç içeyim vs. vs. Evde öğrenmek isteyen prof iş yapmayacak adam için fluke pahalı bir oyuncak olur. Ama şunu alın diye de öneri veremem.

@semih_s kardeşim, ben sana sabaha kadar doğru ölçümün o spektlerde verilen %0.0002 değerlerinden 294858 count'lardan önemli olduğunu anlatsam da anlamayacaksın. İlk 10 ölçümün değil, 5 yıl sonra kalibrasyona göndermediğin bir cihazdaki son 10 ölçümün ya da zorlu şartlardaki ölçümler önemli desem de anlamayacaksın.

Bu arada kimse size gidin sıfır multimetre alın demiyor. Benim ilk fluke ölçü aletim, üstü çizili karalı makyajı kötü ama içi sapasağlam cihazdı. Dışındaki sarı kılıfı bile yırtılmıştı. Ama eminim siz onu kullanmazsınız bile çünkü çoğu insan şekilci bizim memlekette.

Ben olaya tasarımcı, mühendis, iş yapacak, profesyonel olacak insanlar gözünden bakıyorum. Telefon/televizyon tamircisi kafasında olaya bakacaksak gençlere hiç öneri vermeyeyim...

Yeter gari sıktı beni bu multimetre işi :D
Netes'e gidip iş başvurusunda bulunacam :)
Kimse kimseye laf anlatamaz hemfikiriz ama şöyle bir gerçekte var.
5 bin liraya kadar olan(öğrenci bütçesi hatta öğrenci için fazla bile) dmm'lerin hepsini yan yana koyun çin malı olanı, el yapımı olanı, japon yapımı olanı eskisi yenisi fark etmez.

Öğrencilikte en azından bir yere kadar aşırı iyi kalibasyonlar 78 metreden aşşağı düşünce hiçbirşey olmaması 17 yıl giden pil ömrü şeyler önemli mi?
HAYIR!

Ne kadar esnek özellikler barındırıyorsa önemli olan o çok iyi kalibrasyonu var ama direnç diyot gerilim ve AC akım dışında birşey ölçemiyor? Basit bir DC devrede akım ölçemiyor ama müthiş doğrulukta AC akım ölçebiliyor kulağa ne kadar hoş geliyor.

Harika hassasiyet ile direnç ölçüyor ama kapasite ölçümü yok.
Ekran ışığı var ama log tutamıyor? Hangini tercih ederdiniz size 1 saatlik ölçüm sonucunu grafiksel olarak veren ölçü aletini mi yoksa ekran ışığı olanı mı?
Bana log tutsun ama 5mA yanlış ölçsün hiç sorun değil 1 saatlik dilimde devrem neler yapmış izleyebiliyorum.

Marka model vermeden en objektif şekilde yorum yaptım.

Kimse kimseye laf anlatamaz hemfikiriz ama şöyle bir gerçekte var.
5 bin liraya kadar olan(öğrenci bütçesi hatta öğrenci için fazla bile) dmm'lerin hepsini yan yana koyun çin malı olanı, el yapımı olanı, japon yapımı olanı eskisi yenisi fark etmez.

Öğrencilikte en azından bir yere kadar aşırı iyi kalibasyonlar 78 metreden aşşağı düşünce hiçbirşey olmaması 17 yıl giden pil ömrü şeyler önemli mi?
HAYIR!

Ne kadar esnek özellikler barındırıyorsa önemli olan o çok iyi kalibrasyonu var ama direnç diyot gerilim ve AC akım dışında birşey ölçemiyor? Basit bir DC devrede akım ölçemiyor ama müthiş doğrulukta AC akım ölçebiliyor kulağa ne kadar hoş geliyor.

Harika hassasiyet ile direnç ölçüyor ama kapasite ölçümü yok.
Ekran ışığı var ama log tutamıyor? Hangini tercih ederdiniz size 1 saatlik ölçüm sonucunu grafiksel olarak veren ölçü aletini mi yoksa ekran ışığı olanı mı?
Bana log tutsun ama 5mA yanlış ölçsün hiç sorun değil 1 saatlik dilimde devrem neler yapmış izleyebiliyorum.

Marka model vermeden en objektif şekilde yorum yaptım.

Son olarak diyorum ki bu kadar özelliğin olması güzel ama yanlış ölçüm alıyorsan hepsi çöp. Ben de marka model söylemedim.

Son olarak diyorum ki bu kadar özelliğin olması güzel ama yanlış ölçüm alıyorsan hepsi çöp. Ben de marka model söylemedim.
Doğru ölçüm nedir?

100V'u 99V ölçmesi mi yanlış ölçümdür.
AC voltaj kademesinde DC voltaj'a dokundurunca ekranına anlamlı gibi bir sonuç çıkarması mı?

Bu zamana kadar çok hassas yerlerde ölçüm yaptım, hatta kendi akım ölçüm düzeneğimiz vardı çalıştığım işletmede 3 fazlı motorun çektiği akımı ölçüp mekanik ömrüne dair yorumlar yapıyorduk bu akım değişimi mA mertebesindeydi.

Sadece 2 kablosu hayatta olan bir endüktif sensörün değişmesi mümkün olmadığından artık akım ölçümüyle sensör algıladığından haberdar olduğumuz durumlarıda gördüm.

Elbet saha tecrübeniz benden fazladır yaşım gereği tecrübe edinmeme daha var ama belli bir vadeye kadar fluke'a bulaşmamak lazım sonra donanımı daha fazla dmm görünce fluke tüplü televizyon gibi gelmeye başlıyor ://

Sahada size hak verebilirim fluke kullanılır zaten otomasyon işinde sanayi işinde vs ölçtüğünüz makinelerin fiyatı fluke un yuzlerce binlerce katıdır o işden kazandıgınız para fluke u finanse etmeye yetiyordur ama kısıtlı bir bütçe ile notebook tamirinde gerçekten fluke için bütçe ayırmalı mı ?

Mesela fluke 87v ile rigol dm3068 hemen hemen aynı para elektronik konusunda 87v dm3068 in eline su dökebilir mi ? (87v yi rasgele seçtim )

Notebook tamirinden de hiç anlamam ihtiyaçları bilemiyorum belki bir unit bile fazlasıyla yeterli gelebilir ne duzeyde bir tamirden bahsedilfiği de önemli

Bir de konuyu dağıtmış olacağım ama megger firmasının ürünleri hakkında görüşünüzü merak ettim
@DeveliAhmet abi anlaşamadığımız nokta şu ben mesajıma "Sahada size hak verebilirim fluke kullanılır zaten" diye başlamıştım eğer konu 1000v ges santralinde ölçüm yapmak ise elbette fluke kullansın hatta sağlam bir termal kamera da alsın ama konuyu laptop tamirine indirgersek ki bu başlığın asıl konusu o fluke almak bence gereksizdir.
Çünkü fluke un üstün yanları muhtemelen bu işi yapacak adamın hiçbir işine yaramayacaktır belki o multimetre %1 bile hatalı ölçüm yapsa işi kotarıyor olabilir bu durumda bu adama ille de fluke al demek yanlıştır.

Ama sahada sanayide çalışacak adama da fluke pahalı unit kullan demek te yanlıştır tabiki o konuda sana hak veriyorum bu işden para kazanıyorsa bu işe yatırım yapması da gerek ölçü aletinin güvenebilmesi de gerek.

Yani işe göre ölçü aleti seçmek gerek fluke tek ölçü aletidir gerisi yalan demek olmaz ama X konuda fluke tek ölçü aletidir gerisi çöptür dersen katılabilirim.

Kendi adıma konuşayım şuan evde elektronik arge üzerine ilerlemek istiyorum ve fluke un en basit modelleri için bile bütçe ayırmak benim bütün diğer ihtiyaçlarıma ulaşmamı engeller.
Ama ileride otomasyona elektrik işlerine santral işlerine filan kayarsam diye de kitaplığımda fluke katalogları da mevcut.

Uzun lafın kısası benim görüşüm fluke endüstriyel işler - çeşitli elektrik işleri - güç elektroniği işleri için uygun tercihtir ama elektronik tarafında rakipsiz değildir tabi rakibi unit vs de değildir

Bir de geçen mesajımı tekrarlayayım saha tecrübenize istinaden megger firmasının ürünlerini deneyimlediniz mi ne düşünüyorsunuz ?

merhabalar

başıma gelen bir durumun resimlerini inceleyebilirsiniz.
her cihazın kendine göre güzelliği vardır önemli olan neyi ölçmeyi bildiğinizdir. bilmediğimiz bir şeyi nasıl ölçeceğimizi de bilemeyiz. öğrendikçe ölçmek isteyebileceğimiz parametreler artar bizde ona göre ekipmanlar ediniriz. tavsiye isteyen kişinin elektronik ve elektrik bilgisinin seviyesini bilmeden tavsiye vermek çok da faydalı olmaz gibi geliyor bana. ayrıca multimetrelerin elektrikçi elektronikçi si olduğunu sanmıyorum. sonuçta ölçüm yapan kişi ölçüm cihazının kabiliyetine göre kullanabiliyorsa aradığını bulabilir. misal fluke 87v el tipi taşınabilir bir cihaz dcv doğruluğu yapacağımız ölçümü karşılıyorsa kullanan elektrikçi ise elektrikçi elektronikçi ise elektronikçi multimetresi olur. fluke 87v cihazı masaüstü bir cihazla kıyaslamak adil olmaz ikisinin de farklı avantajları vardır. şu marka iyidir bu marka çöptür diye düşünmek hatalı fluke ile arızalı diyot sağlam gösteriyor bu durumda kullanmamam lazım ama kullanıyorum brymen ile de diyot ölçüm voltaj kaynağı 2vdc buda işimi görmez onu da kullanmamam lazım ama onu da kullanıyorum. fluke ile kondansatör ölçmem brymen kullanırım. işin özü herkes kendi ihtiyacını bir şekilde belirler ve karşılar karşılayamıyorsa eksik birşeyleri vardır. aklını kullanırsa eksiklerni tamamlar yoluna devam eder aksi durumda sürekli başkalarına bağımlı kalır. şahsi fikrim bu kadar uzamaması gereken bir konu.

Ekler

• diyot test.pdf
    763.5 KB · Görüntüleme: 30
Ben yukarıda listeyi verdim, beni ikna etmeniz imkansız.

Konu yine Fluke'dan başkasını tanımama dönüşmüş:)

Yazınızda siz böyle deyince boşuna yazıyormuşuz gibi oluyor haliyle.

Ama merak etmeden duramadım. Anladığım kadarıyla Fluke ile birçok deneyiminiz var.

1- Brymen ile olan deneyiminizde nasıl bir yanlış bir ölçümle karşılaşınız da çöp olduğunu düşünüyorsunuz? Yoksa hissen mi bunu söylüyorsunuz? Zira biz de "ya bende var, ayrıca ben çok müthiş tecrübeliyim, denedim, hoşuma gitti" demiyoruz ki. Datasheet dosyalarına bakarak, bu konuda uzman bir çok elektronik uzmanı (arasında daha önce paylaştığım, hayatını multimetre terst ederek, bunun için özel pals jeneratörleri tasarlamış olan, test cihazları için firmware ve analiz yazılımları yazarak kazanan uzmanlar var) Brymen için çok övgü dolu sözlerini dikkate alarak yazıyoruz. EEVblogda ve youtubeda bir sürü analiz ve karşılaştırma var. Bu adamlar da hayatlarında Fluke görmemiş insanlar değiller. Canları sıkılınca Fluke bozup, sonra kendi başlarına tamir eden insanlar.

2- Daha önce paylaştığım sağlamlık testlerinde, kısa zamanda bozulur diye tahmin ettiğiniz komutatör testini adam yapmış ve sonuçlarını kaşılaştırmalı olarak paylaşmış. Diyor ki; "bu sonuçlara göre bu multimetre bir gün bozulursa bu komütatörden dolayı olmaz". Bunun tersine vir deneyiminiz ve bulgunuz oldu mu?

3- Konumuz yüksek voltaja kaymış. Yine aynı testlerde Brymen yüksek voltajlı (8-10 kV) darbelere karşı Fluke ile benzer (hatta eski seri numaralı Fluke'lara göre daha iyi) bir dayanım sergiliyor.

4- Burada mevzu 1000-2000 V ölçmek değil (ki burada da bozulacağına dair elimizde veri yok, hatta tersine veriler var), elektronik tamiri yapmak.

5- Bende 869S var. Keithley DMM6500 ve Agilent 34401A ile karşılaştırmalı olarak yüksek çözünütlüklü direnç, akım ve voltaj ölçüm testleri yaptım. Gayet tutarlı sonuçlar aldım. Yanlış ölçümden kastınıza bir elektronik alanından bir örnek verebilirseniz bir test yapıp doğru yargıya ulaşabiliriz.

6- Bu tür konularda rekabete ve gelişime inanırım. Saab ve Volvo Dünya'nın en güvenli arabaları olarak ün yapmışlardır. Ancak artık listelerde ilk onda bile zor görüyoruz. Son yıllarda Subaru, Honda, Genesis, BMW gibi markaların çok arkasından geliyorlar.

Benim bakış açım şu:
Brymen ya da başka bir markanın fanı değilim, düşmanı da değilim. Bence zaten bu çok anlamsız bir düşünme şekli. Benzer ya da biraz daha yüksek bir fiyata daha iyi performans gösteren X var deyin (tabi inandırıcı bulgularla) gider alırım. Ancak kendi kullanım alanlarımı kriter aldığımda benzer performans için 3-5 kat fazla ödemek yerine yanına farklı işe yarayan bir cihaz eklerim. Çoğunlukla, max 24V ile uğraşırken multimetre seçimimin de canıma mal olacağını da hiç sanmıyorum :)

@DeveliAhmet senin fluke askindan gozun kor olmus, surekli cop cop diyorsun baskada bisey demiyorsun, 1100V u fluke ile de olcemiyorsun ki sahsen 289 ile olctum ve over voltage uyarisi vermisti ve masa tipi hp ile olcum almistim, 1200v a kadar olcebiliyor, eline bir tane fluke bir tanede brymen alip olcum videosu yayinla herkes neden cop anlasin, yoksa sabaha kadar cop cop demenin kimseye faydasi yok.
o cok ovdugun fluke larin cogunu her yil yada 2 senede bir kalibre (modele gore degisir) yapmadan onlarda cop, bozulmus bircok fluke gordum, benim deneyimim bir kistas olusturmaz ki, adam sahada kullanirken nasil bir duruma maruz kaliyorsa bozuluyor iste funclub olusturmaya gerek yok, sahsen sadece zorunluluktan kullaniyorum yoksa o paralara kapidan sokmam, birak brymeni benim emektar tess ile voltaj olcecegim diye akim probu takili kalmis bende bu sekilde 48v aku grubunu olctum ve 20A sigorta atti gittim yenisini taktim calisti, ayni durumda pcb kizarmis fluke ta gordum, yana yana sont kalibre direncleri aranan, yani markaya asik olmaya gerek yok ihtiyaciniz neyse onu almak lazim, isiniz surekli 1000v ve uzeriyse zaten yanlis olcum cihazi kullaniyorsunuz, daha yuksek izolasyon siniflarina gecmeniz lazim.

@ozkarah hocam uğraşmış yazmışsın, eline sağlık. Bende tek bir done var: Zaman ve güven! Bundan sonrasını sana yazmıyorum genel yazıyorum lütfen üstüne alınma seni seviyorum.

Ey ahali, bir kaç senaryo ile anlatayım derdimi gerisi siz anlayın.
Yakın dönemde yaşadığım durum:

Sabah uyuyorum, daha herkesin pireleri ikinci perde zıplamaya hazırlanırken bir yerlerinde; benim telefon bangır bangır bağırıyor. Denizli'nin bilmem ne köyünde 1-2MW GES durmuş, yetiş abi. 400km yol gidilecek, sahada problem çözmem bekleniyor. GES komple durmuş, 1 gün durması 150 fluke parası demek.

Ben evde kalorifer dibinde tasarım yapmıyorum, genelde işim sahayla ve sahada neyle karşılaşacağımı bilemem genelde. Bazen saha 1000V diyorlar 1500 çıkıyor, bazen 1500 diyorlar 1000 çıkıyor. Bir geliyorum sahaya çiğ yağmış, ıp ıslak yer her. Çizmeyle geziyorsun sahayı, yere çamura düşüyor alet vs. vs. Yağmuru karı bahsetmiyorum bile. Yazın tozundan sıcağından da bahsetmiyorum. Bir yerde -20C kar kış iş yapmam bekleniyor, diğer tarafta konya ovasının ortasında +60 derece güneşin tozun alnında sorun çözmem bekleniyor.

Şimdi o yukarıda saydığınız, adamın youtube'da çektiği videoya, değerlere, datasheetlere ben bakar mıyım sizce? Altın kaplama çıkarsın, ukrayna savaşından sağ çıksın, 3310 gibi beton olsun isterse sizce bende değeri var mı? Benim en ufak şüpheye sahada tahammülüm olabilir mi?

Bu yalnızca bir örnek, daha bunun punta konserve üretimi var, elektroliz havuzları var, yüksek gerilimli vakum kaplaması var, hurda demir endüksiyon eritmesi var, kaynak türünün her püsürü var, var da var. Yani evde pembe renkli multimetreyle hobi mühendisliği yapmıyorum ben. Siz hiç akımdan ısımasın diye, orta göbeğinden, içinden su akıtılan bir kablodan akım ölçtünüz mü? Bizzat ağır sanayinin içindeyim anlayacağınız...

Adamın cihazı bozuldu mu 100 işçi gözünün içine bakıyor alet çalışsın diye, patronlar zaten para bende aga diyen tipler, hiç öyle ortamlarda çalıştınız mı bilmem. Ayy Brymen de harika F/P ürünüymüş, alayım da kıps kıps kıps süper, kar edeyim diyebilir miyim? Uni-T'nin de rengi alev atıyormuş, alayım da bunu kullanabilirim diyebilir miyim?

Benim donem monem bu. Varsa üstüne çıkar konuşursunuz, dediğim gibi sıkıldım bu konudan artık.
Fluke beni 1 kere yarı yolda bırakmadı, bozulduysa da %99 benim hatamla oldu ya da pili bitti garibanın. Sen cihazı kullanmayı bilmiyorsan ben ne yapayım şimdi...

Elbette her şeyi bu cihaz yapmıyor, tecrübe ap ayrı bir durum ama, şu an bu hayatı yaşamamdaki paramı kazanmamı bu aletle ölçtüğüm, güvendiğim, çözdüğüm durumlara borçluysam, bırakın da taraftarı değil fanatiği olayım.

@Haze kardeşim, normalde kişisel polemiğe girmem, bir kişi hariç özen gösteriyorum burada ama bir sen akıllısın dimi neyi kullanıp neyi kullanmayacağımız konusunda, çünkü yanlış bir harekette hayatına mal olacak durum seninki. Söylemeyecektim ama gir google'a yaz bakayım Fluke 393 FC Solar Clamp Meter diye. Eğer bir saha beni çağırıyorsa, sahada bu aletten bulundurmak zorunda, illa benim almam şart değil. Bu cihaz sahada bir yerde duracak hem de toz/su kılıflı bilmemneli.

Daha da yazmam multimetre konularına ama şuna eminim bir gün gelecek, deli bir adam vardı bir yanını yırttı fluke alın, dinlemedik hata ettik diye.

Yine çenemi tutamadım, sizin aklınızla öğrenci ve yeni başlayan adamın net şundan alması lazım, bşkasını değil 60V 10A + multimetre: https://tr.aliexpress.com/i/1005005972991902.html

Kalın sağlıcakla, seviyorum bu forumu :)

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back