Ben gercekten bu yollardan gectim, ve senin gibi birinin de ayni tuzaga dusmesini istemedigimden anlattim. Evet bir sekilde ucuz aldik kullandik. Ama ne kadar dogruydu ki.

Kotu bir arabayla bile, araba surmek, ogrenilmez. cunku vites gecisleri bile yenisi gibi olmayacaktir. yenisini bir kere alip hic kimseye vermeden kullanacaksin. Ama aletin kullanma klavuzunuda okumak gerekir illa ki.

@hakan8470 fluke bu durumdabütçe de yokken gereksiz oldugunu düşünüyorum öncelikle laptop tamirinde ac yok ve max 20v ile çalişiliyor (adaptörü saymassak) bu sebeple güvenlikle ilgili endişenizi anlayamadım

fluke butçesi ile bir osiloskop , lcr metre veya dmm alınabilecek iken neden butun bütçe fluke a gömülsün

sahada çalışan bir elektrik muhendisi felan olsa fluke kullanılabilir ama gürültüsüz - çok darbe filan almayacagı ölçüm doğrulugunun çoook da önemli olmadıgı koşullarda flukeun çok da bir avantajı kalmıyor bence

şimdi o zaman zirve olarak gossen dedim eğer ki para denkleştiremezsem ya61e+ ya da 60s ama hangisi
biraz bekle birkac durust insan ve ayni zamanda fluke kullanmis olanlar varsa sana aradaki farki soyleyeceklerdir. Bir de satin aldigimizdan hep memnun oluruz, para verdik ya. :katil1:

Ben gercekten bu yollardan gectim, ve senin gibi birinin de ayni tuzaga dusmesini istemedigimden anlattim. Evet bir sekilde ucuz aldik kullandik. Ama ne kadar dogruydu ki.

Kotu bir arabayla bile, araba surmek, ogrenilmez. cunku vites gecisleri bile yenisi gibi olmayacaktir. yenisini bir kere alip hic kimseye vermeden kullanacaksin. Ama aletin kullanma klavuzunuda okumak gerekir illa ki.
çabanız ve ilginiz beni çok mutlu etti çok sağolun ustam ama dediğiniz gibi insan hayatı her şeyi bozuyor atamam bile çıkmadı yani bir gelir yok anca eş dost cihaz verirse o da zaten anakart arızası binde bir çıkıyor :) eğer ki gossen alamazsam 60s ve 61e+ var

Elinde multimetresi olupta AC ye dokunmadim diyen var mi? Dokunurken hep ayni hassasiyeti gosteren var mi? AC nin 15ma akiminin bir elden digerine akarken yapacagi etkiyi kacimiz biliyoruz?

Ayni siyanur un zararlarini bilmeyip, olum raporunda nefes yetmezligi kalp ritim bozuklugu gibi seyler yazmasina benzer. Hic bir raporda siyanur sebep olarak yazilmaz.

Digerlerinde hemfikirim, Fluke gereksiz bir olcu aleti olur. (Robot a olctureceksen tabi)

Elinde multimetresi olupta AC ye dokunmadim diyen var mi? Dokunurken hep ayni hassasiyeti gosteren var mi? AC nin 15ma akiminin bir elden digerine akarken yapacagi etkiyi kacimiz biliyoruz?

Ayni siyanur un zararlarini bilmeyip, olum raporunda nefes yetmezligi kalp ritim bozuklugu gibi seyler yazmasina benzer. Hic bir raporda siyanur sebep olarak yazilmaz.

Digerlerinde hemfikirim, Fluke gereksiz bir olcu aleti olur. (Robot a olctureceksen tabi)
ustam sıralama yapcak olursam 1 gossen ikinci olarak 60s mi 61e+ mı diyim sizce?

Ben digerleri gibi dusunmuyorum, benim icin once guvenlik gelir, yemisim elektrigi. Alacagim sey hayati onem tasiyorsa fiyat onemsiz.
Seni görende fluke harici multimetre kullananların çoğu öldü sanacak :katil2:
Piyasaya çıkan bir çok multimetre belirli standartlara göre üretiliyor. Özellikle bana mı denk geldi bilmiyorum. Şimdiye kadar gördüğüm tüm multimetreler de dc ve ac ölcüm kademeleri direnç, kondansatör gibi ölçüm kademelerinin uzağındaydı. Yani AC ölçeyim derken bir yandaki direnç kademesinde kalma söz konusu değildi.
Genelde voltaj ölçümü sağda, direnç ölçümü solda kalıyordu.
F/P ürünü arayan birine ille fluke aşılamak mantıklı değil. Diğer konudaki sıralanmış ölçü aletleri bütçeye göre seçilip alınabilir. Benim 100tl lik multimetreyi 230vac prize çok sokmuşluğum vardır. Özelliklede elektronikten hiç anlamadığım ve ergen olduğum dönemlerde.
Burada kişinin ufak bir dikkati yetecektir güvenlik için. 230vac ı ölçmek istediğinde 99% oranda herkes kendi kendine" 230 ölçeceğim, dikkatli olayım, multimetre doğru kademede mi" diye bir telkin veriyordur. Vermeyen bence hiç elektrik, elektronikle uğraşmasın.

Son düzenleme:
@hakan8470 fluke bu durumdabütçe de yokken gereksiz oldugunu düşünüyorum öncelikle laptop tamirinde ac yok ve max 20v ile çalişiliyor (adaptörü saymassak) bu sebeple güvenlikle ilgili endişenizi anlayamadım

fluke butçesi ile bir osiloskop , lcr metre veya dmm alınabilecek iken neden butun bütçe fluke a gömülsün

sahada çalışan bir elektrik muhendisi felan olsa fluke kullanılabilir ama gürültüsüz - çok darbe filan almayacagı ölçüm doğrulugunun çoook da önemli olmadıgı koşullarda flukeun çok da bir avantajı kalmıyor bence
Dikkat ederseniz bu arkadasimin yazisi dahi beni destekliyor.

Piyasaya çıkan bir çok multimetre belirli standartlara göre üretiliyor. Özellikle bana mı denk geldi bilmiyorum. Şimdiye kadar gördüğüm tüm multimetreler de dc ve ac ölcüm kademeleri direnç, kondansatör gibi ölçüm kademelerinin uzağındaydı. Yani AC ölçeyim derken bir yandaki direnç kademesinde kalma söz konusu değildi.
Genelde voltaj ölçümü sağda, direnç ölçümü solda kalıyordu.
F/P ürünü arayan birine ille fluke aşıkamak mantıklı değil. Diğer konudaki sıralanmış ölçü aletleri bütçeye göre seçilip alınabilir. Benim 100tl lik multimetreyi 230vac prize çok sokmuşluğum vardır. Özelliklede elektronikten hiç anlamadığım ve ergen olduğum dönemlerde.
Burada kişinin ufak bir dikkati yetecektir güvenlik için. 230vac ı ölçmek istediğinde 99% oranda herkes kendi kendine" 230 ölçeceğim, dikkatli olayım, multimetre doğru kademede mi" diye bir telkin veriyordur. Vermeyen bence hiç elektrik, elektronikle uğraşmasın.
Verilmis sadakan varmis Gokrtl :katil2: Ama soylediginiz seylerin icinde o dikkatsizlik anini onemsiyorum ben.

peki fluke 220 ye dokunuldugunde ne gibi bir avantaj sağlıyor mesela şuan kullandığım unit cat III 1000V girişli bunu kullanırken başıma ne gelebilir en fazla akım kademesinde gerilim kaynagı ölçmeye kalkarım cihaz patlar diye düşünüyorum

ki zaten 220 olan bir pcb ile ugraşıyorsa 220 ye eli de çarpabilir ki başıma geldi hiç hoş olmuyor :katil1:

peki fluke 220 ye dokunuldugunde ne gibi bir avantaj sağlıyor mesela şuan kullandığım unit cat III 1000V girişli bunu kullanırken başıma ne gelebilir en fazla akım kademesinde gerilim kaynagı ölçmeye kalkarım cihaz patlar diye düşünüyorum

ki zaten 220 olan bir pcb ile ugraşıyorsa 220 ye eli de çarpabilir ki başıma geldi hiç hoş olmuyor :katil1:
evet elim çarpmıştı :D

Elektrik carpmalarinin sonucuna yonelik mukemmel bir arasitrma yok, yarin birisi derseki 220v ac ye carpilmis bir adamin 35 sene sonra kalp krizi sebebi bu carpilma, ispatida budur derse neyapacagiz.

Cok basit carpilmayacagiz. :kotek1:

Seninde sadaka saglam mis :saril:

Yav beni fişten çektiğim alet bile çarptı. Köprü diyota elim değdi. Son kurşununu bana sıktı namussuz. :katil2:
Senin olay sadaka boyutunu gecmis, ilahi koruma kuvveti mertebesinde misin nesin anlamadim. Az dikkat et yav

evet elim çarpmıştı :D
daha kotusu de şu hem faza hem nötre aynı anda dokunmak

bütün gün 220 ile ugraşınca 220 kablosunun hem faz hem noturunu aynı anda tutabiliyorsun nasıl olduysa 220 fişini takılı bırakmışım (iş geregi zibilyon kez tak çıkart yapmam gerekiyor) şanslıydım sandece bi anlık tutup kolay bıraktım elimde kabloların degdıgı yerlerde yanık olusup geçti

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,922
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back