multimetre tt Technic my-64

yaşar.34

Üye
tt Technic my 64 Multi metre Alaçam yardımcı olur musunuz aynı değerde başka tavsiyesi olan varm

Özelliklerini kuşbakışı bakınca dikkatimi çekenler (kendim kullanmadım)
Direnç ve kondansatör ölçüm töleransları çok kötü
Manual kademe seçimi gerekiyor

Çok yüzeysel amatör kullanım için uygun olabilir, ama hem çözünürlük hem de töleranslar kötü olduğu için yapılan ölçüm ile ilgili hep bir şüphe olacaktır.

Hmm sadece türk sitelerinde satılan bir cihaz gibi duruyor. Yabancı kaynaklarda hiç adı geçmiyor. Mastech'in My64 modeli var, belki de bunun daha alt seviye komponent kullanılarak fiyat kırılmış versiyonu olabilir. İşin kötü tarafı, Mastech MY64 için de bir inceleme göremedim.

Ama cihazin devre şeması var :D

Özelliklerini kuşbakışı bakınca dikkatimi çekenler (kendim kullanmadım)
Direnç ve kondansatör ölçüm töleransları çok kötü
Manual kademe seçimi gerekiyor

Çok yüzeysel amatör kullanım için uygun olabilir, ama hem çözünürlük hem de töleranslar kötü olduğu için yapılan ölçüm ile ilgili hep bir şüphe olacaktır.

Herhalde n11 den veya hepsiburada'dan baktın özelliklerine. Orada hakkaten direnç ölçümü için %5 tolerans verilmiş. Ama Kartal otomasyon'un sitesinde daha ayrıntılı ve mantıklı bir şekilde listelenmiş teknik özellikler, ve buradaki bilgiye göre sadece en üst kademe olan 200 MΩ kademesinde tolerans %5. Diğer kademelerde tolerans %0.8. Ama kapasitör ölçüm toleranskı hakkaten kötü.

Evet kartal otomasyon daki bilgiye göre bu Mastech'in My64 ünün fason üretilmiş hali.

Mastech ile sıcaklık probu pakete dahil ama TT Technic de K tipi sıcaklık probunu ayrı olarak almak gerekiyor. Çok kısıtlı bir multimetre tabi, manuel kademe olması da kullanımını zorlaştıran birşey. Transistör ölçüm özelliği de konmuş, ama bence hiçbir işe yaramayan birşey. Zaten o konnektöre transistörün doğru temas ettiğini garantilemek bile çok zor.

Ama fiyatı çok uygun ve herkes de bakıyor buna. Olmazsa bir tane alayım ve incelemesini yapayım. En azından sınırlarını belirlemiş oluruz ve ona göre herkes karar verir işine yarar mı yaramaz mı diye.

bu fiyatlada başka hangi multimeteleri onerirsiniz

Benim denediğim, elektronik uygulamaları için gereken tüm ihtiyaçları yeterli seviyede karşılayan, ve benim önerdiğim başlangıç seviyesi multimetre UNI-T firmasının UT-139C multimetresi. Bugün itibarı ile fiyatı 330 TL gibi.

Benim denediğim, elektronik uygulamaları için gereken tüm ihtiyaçları yeterli seviyede karşılayan, ve benim önerdiğim başlangıç seviyesi multimetre UNI-T firmasının UT-139C multimetresi. Bugün itibarı ile fiyatı 330 TL gibi.

evde amatör kullaniciyim

evde amatör kullaniciyim
Şimdi bir amfi tasarlasan, girişine 10 ohm direnç takman gerekse ve sen 10tl lik bir multimetre ile direnci ölçüp taksan.
Aynı şekilde 10 ohm direnci bir de 1000tl lik bir multimetre ile ölçüp taksan. İkisinin arasındaki çok fark olur. İyi olan tam 10R dirence yakın ölçüm yaparken 10tl lik multimetre sana 10R gösterse de aslında 11R yada 9R olabilir. O yüzden burada senin amatör yada usta olmanın hiç bir önemi yok. amatör de olsan işini doğru yapmak istiyorsan önerilen cihazları kullanmalısın. Hatta asıl amatörlerin doğru cihazları kullanması gerek ki basit bir multimetre yüzünden "ben bu devrenin neresinde yanlış yaptım da çalışmıyor" diye düşünüp durmasınlar.

Burada verdiğim 10tl ile 1000tl fiyatlarına da aldanmamak gerekir. Sonuçta 1000tl ye de kötü cihazlar satılabilir. Burada önemli olan Önerilen cihazlara yönelmek. Paran vardır 1000tl lik önerilen cihaz alırsın. Paran azdır 300tl lik önerilen cihaz alırsın. Paran 10tl ise kimseye sormadan herhangi bir cihaz alabilirsin. Çünkü önerilen cihazların çoğu 300tl civarlarında. Aşağısı pek kurtarmaz gibi.

Şimdi bir amfi tasarlasan, girişine 10 ohm direnç takman gerekse ve sen 10tl lik bir multimetre ile direnci ölçüp taksan.
Aynı şekilde 10 ohm direnci bir de 1000tl lik bir multimetre ile ölçüp taksan. İkisinin arasındaki çok fark olur. İyi olan tam 10R dirence yakın ölçüm yaparken 10tl lik multimetre sana 10R gösterse de aslında 11R yada 9R olabilir. O yüzden burada senin amatör yada usta olmanın hiç bir önemi yok. amatör de olsan işini doğru yapmak istiyorsan önerilen cihazları kullanmalısın. Hatta asıl amatörlerin doğru cihazları kullanması gerek ki basit bir multimetre yüzünden "ben bu devrenin neresinde yanlış yaptım da çalışmıyor" diye düşünüp durmasınlar.

Burada verdiğim 10tl ile 1000tl fiyatlarına da aldanmamak gerekir. Sonuçta 1000tl ye de kötü cihazlar satılabilir. Burada önemli olan Önerilen cihazlara yönelmek. Paran vardır 1000tl lik önerilen cihaz alırsın. Paran azdır 300tl lik önerilen cihaz alırsın. Paran 10tl ise kimseye sormadan herhangi bir cihaz alabilirsin. Çünkü önerilen cihazların çoğu 300tl civarlarında. Aşağısı pek kurtarmaz gibi.
elimde bitane ut39c+ var ama akım ve kapasitör ölçümü yapmiyo

elimde bitane ut39c+ var ama akım ve kapasitör ölçümü yapmiyo
Özelliklerine bakınca ölçtüğü görülüyor. Ama önerilen cihazlar arasında mı bilmiyorum.
Eğer ölçmeyi bilmiyorsan ayrıca yardımcı olabiliriz.

Screenshot_20201103-174021.jpg

Bu çok ucuz multimetrelerin hassasiyeti hiç fena değil. Esas fiyat farkları şu sebeplerden çıkıyor:
- Otomatik kademe
- True RMS
- Dijit sayısı
- Yüksek voltaj güvenliği (içinde MOVlar ve kaliteli sigortalar olması)
- Markanın adının ve kalite kontrolünün verdiği güven

Eğer bunlara gerek yoksa neredeyse bedavaya verilen DT-830lar bile iş görüyor.

Multimetre kararı verirken sakın transistör, kondansatör, indüktör özelliklerine bakmayın. Piyasadaki hiçbir multimetre bunları düzgün yapmıyor. Bu özellikler için ucuz LCR metrelerden kullanabilirsiniz.

Mesela Ben kullandığın multimetrelerin markasını biliyorum ama modelini ezbere bilmiyorum. Nerdeyse hergün multimetre kullanan biri olarak marka modelin çok önemli olmadığını düşünüyorum. Hergangi bir multimetre işimi görüyor. Hangisi bütçenize uyarsa onu alın. Özel bir durum olmadıktan sonra Elektronik genelde yüksek hassasiyete gerek duymaz.

Ha 5volt ölçmüşsün ha 5.1 direnç desen zaten kendi değerleride toleranslı... Ama Ben multimetre ile kalibrasyon yapacam diyorsan başka...

o kadar profesyonel değilim ama
örneğin akım olcecem bir ampul kaç vat bu tür işler diyelim bir ampul ne kadar akım cekiyo örnek

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back