Nasıl bır sensörü kullanmaliyım

ayhanarik

Yeni Üye
İyi akşamlar bir konuda yarminizı istiyorum. Bir proje yapmak istiyoruz. Arduino kullanacağız devrede. Arduino da hareket sensörü olacak yanından bir kişi geçtiği zaman calışacak. Ama her geçen kişide çalişmasını istemiyoruz. Çalısacak kisinin üzerinde bir verici olsun ve devre bu vericiyi görünce çalışsın böylece her harekete değil isteğimiz kişilerde calişsın istiyoruz. Aynı zamanda düğmeye falan baslmayacak sistem herzaman devrede olacak ve otomatik çalışacak. Böyle bir devrede alıcı verici olarak ne kullanabiliriz. Yardimlarıniz için Şimdiden teşekkürler

İyi akşamlar bir konuda yarminizı istiyorum. Bir proje yapmak istiyoruz. Arduino kullanacağız devrede. Arduino da hareket sensörü olacak yanından bir kişi geçtiği zaman calışacak. Ama her geçen kişide çalişmasını istemiyoruz. Çalısacak kisinin üzerinde bir verici olsun ve devre bu vericiyi görünce çalışsın böylece her harekete değil isteğimiz kişilerde calişsın istiyoruz. Aynı zamanda düğmeye falan baslmayacak sistem herzaman devrede olacak ve otomatik çalışacak. Böyle bir devrede alıcı verici olarak ne kullanabiliriz. Yardimlarıniz için Şimdiden teşekkürler

Bu var ama çalışma mesafesi çok kısa.

Evet aradığım bu ama dediğiniz gibi mesafe çok kısa anaz 1-2 metre den görmesi gerekiyor

Evet aradığım bu ama dediğiniz gibi mesafe çok kısa anaz 1-2 metre den görmesi gerekiyor

Bu devrede ağır olur. :)
Kimse üzerinde taşımak istemez.

Bu devrede ağır olur. :)
Kimse üzerinde taşımak istemez.
Taşıma sorun değil ama sanirım algılama mesafesi ayarlanamiyor bu modülün. Bana 1-2 metre mesafe yeterli . Fazlası sorun olur

udea.com.tr sitesine bakın. Aktif tagler mevcuttu. Telefon ile görüşüp teknik destek yada ürün önerisi istenebilir. Kamyon - TIR ve gemi konteynerlerinin aktif tag okuması yapan sistemleri vardı.

Pilli rfid etiketler var. Eski tip ogs etiketleri buna bir örnek.

Arduino yerine ESP32 kullanın. Geçecek kişilerin telefonlarının Bluetooth MAC adreslerini tanımlayın.
Sık aralıklarla etraftaki BT cihazları tarayıp, tanıdık MAC varsa ve sinyal seviyesi belli bir seviyenin üzerindeyse sayın.

Arduino yerine ESP32 kullanın. Geçecek kişilerin telefonlarının Bluetooth MAC adreslerini tanımlayın.
Sık aralıklarla etraftaki BT cihazları tarayıp, tanıdık MAC varsa ve sinyal seviyesi belli bir seviyenin üzerindeyse sayın.
Kapıdan geçen ile geçmeyeni ayırt etmesi lazım.
Güçlü verici olunca çevredeki herkesi görür.

O yüzden sadece görülmesine değil RSSI değerine de bakacaksınız. Buradan cihazın uzaklığını tahmin edeceksiniz.

Diğer bir alternatif UWB kullanmak. Decawave modüllerine bakabilirsiniz. Yine ESP32 ile olan kart ve projeler var.

Diğer bir alternatif birden fazla anchor (sabit istasyon) kullanmak. Böylece tespit ettiğiniz (BT telefon, ya da UWB etiket) cihazın uzaklığını daha iyi tespit edebileceğiniz gibi, lokasyon, yön, hız gibi verileri de hesaplama imkanı olur.

Proje isterlerini bilmediğimiz için geniş yazıyorum.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
6,168
Üyeler
2,564
Son üye
Levcho

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back