Pozitif voltajdan negatif voltaj elde edilir mi?

Muhtemelen sorunlu o. Girişteki elektrolitik sızdırıyor olabilir. Tamir projesi :tamam2:
Bende içini çok merak ediyorum...:katil1:

Bu arada çok eski bir yazıcıdan söktüğüm için sorunlu olabilir.

Negatif voltaj için cd4049 ile yapılan örnekler var. Su an şehir disindayim.

Antalyaya döndüğümde elimdeki kaynaklara bakayim. 7660 da yeterli bu entegre de alternatif düşünebilir. Ancak boyut olarak bu entegre daha büyük yer kaplar.

Merhaba, bu çizim işinizi görür mü? not: bu çizimde isis biraz sabotaj yapmış negatif çıkış kondansatörünün poaitifi şaseye çekilecek. :)

Merhaba, bu çizim işinizi görür mü?
Merhabalar Kudret bey. Evet benim dedigim ve arkadaşların da söyledikleri entegre bu. Teşekkür ederim.
Bugün kurup denedim. 5v uyguladigimda -4.96v kadar voltaj alıyorum. Yalnız yaklaşık 3.4v un altına indikçe çıkış voltaji lineer olarak düşmüyor.

Şimdilik gürültü açısından bir yorum yapamayacağım.

Soyle bir devre calismaz mi? 0V ve 24V 'umuz var. 24V'a 7812, 0V'a 7912 bagliyoruz. GND uclarini birlestiriyoruz. Cikislarda da +12V, 0 ve -12V'umuz oluyor. GND icin entegrelerden once ayni kapasitde iki kondansatoru de seri baglariz konudaki gibi.

Gnd leri nasıl birleştirecek siniz. Zaten gndyi 7912 ye bagladiniz.
Entegrelerin GND uclari birlestirilecek. 7912'nin girisine baglanani 0V olarak etiketlemistim. Entegreden cikista o -12V olacak. 12V ise GND olacak. 24V'u da +12 olarak kullanacagiz. PC basina gecince simulatorde denerim, ise yariyorsa da atarim buraya. 7xxx'in minik versiyonlari vardi, onlarin cikisi 100mA ile mi yoksa 150mA ile mi sinirli hatirlayamadim. 150 ise onlardan kullanirsiniz, akim limitleme isi de cozulmus olur.

Bilgisayar acikmis. Telefondan teamviewer ile baglanip yaptim. :saril:Guzel sey teknoloji. Simulatorde calsiyor gorunuyor. VOltajlar azicik dusuk ama minciklarsak biraz halledilebilir sanirim.

Edit : sanirim girisi 24V verdim diye oldu. 28 vermek lazim , unuttum. Dikkat edilmesi gereken konu tamamen yalitilmis olmasi lazim devrenin. Bizim -12 aslinda GND, 0 ise +12V. +12 de gercekte 24V tabii. Sadece gercek 0V varsa ve unutup buradaki sahte "sase" ile birlesirse vukuat cikar. :cheeky1:

7812 vs 7912 combine with single source.jpg

Soyle bir devre calismaz mi? 0V ve 24V 'umuz var. 24V'a 7812, 0V'a 7912 bagliyoruz. GND uclarini birlestiriyoruz. Cikislarda da +12V, 0 ve -12V'umuz oluyor. GND icin entegrelerden once ayni kapasitde iki kondansatoru de seri baglariz konudaki gibi.
Bu şekilde bağlandıklarında çalışmıyorlar. Pozitif ve negatiften farklı akım çektiğinizde aradaki farkın regulatörlerin GND bacaklarından geçmesi gerekiyor ama bu regulatörler bunu sağlayacak şekilde üretilmemişler

Bilgisayar acikmis. Telefondan teamviewer ile baglanip yaptim. :saril:Guzel sey teknoloji. Simulatorde calsiyor gorunuyor. VOltajlar azicik dusuk ama minciklarsak biraz halledilebilir sanirim.

23859 eklentisine bak
Burada yükleri değiştirince çalışmayacak. Benim için de hayal kırıklığı olmuştu :) .

Bu şekilde bağlandıklarında çalışmıyorlar. Pozitif ve negatiften farklı akım çektiğinizde aradaki farkın regulatörlerin GND bacaklarından geçmesi gerekiyor ama bu regulatörler bunu sağlayacak şekilde üretilmemişler

Burada yükleri değiştirince çalışmayacak. Benim için de hayal kırıklığı olmuştu :) .
Hehe, cok cakalim ben. Girise direnc attim, oradan geciyor akim. 100mA geciyor mu yukten diye ampermetre de ekledim, geciyor. Verim dusuyor ama ise de yariyor. :p

Ben bilmem, Proteus emmi "oldu, vallaha oldu, billaha oldu" dedi bana. :D Ahanda bele. Potlarla oynayinca da degismiyor Voltaj.

Edit : @elektroboard Sen niye onun tutuyon bakiim? Beni tutacan ki gaza geleyim, cozeyim isi. :cheeky1:

7812 vs 7912 combine with single source.jpg

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,879
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back