Punta makinasi icin punta sure ayar devresi

Beykozlu8888

Kayıtlı Üye
Burada triyak üzerinden 220 volt şebeke akımı akıyor. Sekonder değil. Akam akım trafonun çalışma akımı. standart trafolar 700 - 800 watt oluyor. Arkadaşımız nasıl bir trafo kullanıyor bilmiyoruz ama 1 kW bile olsa 5 amper civarında akım akacaktır.

Sanırım asıl sorun Triyak bu konuda anahtarlama yapılan ürün indüktif bir yük. Bu yükün snuber ile sürülmediği zaman oluşan ters emk bozuyor olabilir.

Ben devreyi değiştirdim. Yeni bir şekil aldı kartını bastım ama daha parçaları yerleştirip test edemedim.
Sizin devre de ne gibi bi sorun oldu Serkan hocam triyak mı arızalandı

Beykozlu8888

Kayıtlı Üye
arkadaşlar ben bir video izledim yapan arkadaşla da konuştum sorunsuz çalişıyor gönül rahatlığıyla yapabilirsinİz dedi bu devreyi deneyeceğim
sizde bir bakın isterseniz devre çok basit aslında

Beykozlu8888

Kayıtlı Üye
Benimkinde süre ayari sorunsuz çalıştı.

Ek olarak guc ayari ekliyorum.

Bu videodaki uygulamada kullanılan roleler kısa sürede kontak yapisacagini düşünüyorum.

Kolay gelsin.
Sizin projeniz bitince bizimle de paylaşın bizde deneyelim diğer proje için yapan arkadaş ile konuştuğumda 6 aydır kullanıyormuş sorunsuz en kötü 6 ayda bir role değişsek pek etkilemez belki devreyi yaptığımda eğer çalişır uzun zaman kullanımlarda bu sorun olursa devreye SSR role ekleyebilirim bakıcaz

serkan_48

Moderatör
Staff member
Akim ayarına gerek yoksa ilk devreye bir ssr bağlayıp kullanabilir siniz.

O devre daha stabil.

Beykozlu8888

Kayıtlı Üye
akım ayarı olan bir proje olması tabi daha iyi olur bulsam öyle birşey yapmak isterim şimdilik bunları buldum bi denemek istiyorum

Kayıtlı Üye
Punta yapacağınız için süre ayarı da aynı işlevi görür.1-3-5 veya 10 sn. gibi...

serkan_48

Moderatör
Staff member
profesyonel cihazlarda hem süre hem akım ayarı mevcut. O yüzden akım ayarıda olsun istiyorum. Şu an çizim yaptım vakit bulursam birleştirmesi kaldı.

taydin

Timur Aydın
Staff member
SSR ile de PWM yapılabilir. Frekans çok yüksek değerlere çıkamaz ama 20 Hz rahatlıkla elde edilebilir. Ben bizzat 3D yazıcı kabin ısıtmasında denedim.

Beykozlu8888

Kayıtlı Üye
Bende akım ayarlı bir proje yapmak istiyorum Serkan hocam projeniz başarılı bir şekilde bittiği zammam bizimle de paylaşırsanız bizde yaparız inşallah