reaktif güç ve yarı iletkenler

Reaktif güç sitemden çekilen ve tekrar şebekeye verilen boşa elektron hareketi değilmiydi, bu durumda bu devrede reaktif güç sıfırdır diye düşünüyorum.

Yada şebeke ac sinus dalga ahengini bozabilecek her şey mi reaktiflik oluşturuyor ?

Aşağıdaki devrede 10:1 transformatör var. Ama ideal olduğu için devreye en ufak bir reaktif etkide bulunmuyor ve sekonderi kaynak gibi davranıyor

1687576916048.png

1687576888497.png

Trafoyu 1:1 yapıp voltajı da 12 V a düşürdüm, yoksa voltaj ve akım çok orantısız oluyordu. Primer akım ile primer voltajı arasında faz farkı yok.

1687579269859.png

1687579288953.png

1687579423556.png

Baz frekansında bir faz farkı olmasa da harmoniklerin faz farkı var. Nonlineer yük sözkonusu olduğu için burada güç faktörünü hesaplarken harmoniklerin de analiz edilmesi gerekiyor herhalde. Bu durumda şebeke tarafında reaktif güç üretilir gibi duruyor.

1.jpg

Goruldugu gibi faz farki olusuyor.

Akim grafigi daha once dedigim gibi asagiya cekiliyor ve faz farki olusuyor.

2_1-jpg.24351

Bir grafiğe offset eklenerek, yani y ekseninde kaydırarak nasıl faz farkı oluşur yav? Faz farkı olmuşması için x yani zaman ekseninde grafiğin komple kayması gerekiyor mu?

Verdigim grafikte faz farkindan sozederken sifirdan gecisler arasindaki zaman farkindan bahsediyorum.
Verdigim grafikte 3 sinyalin de 0 ekseni ust uste cakisik. Direncten pulstatif DC akarken primerden akan akim negatife de kayiyor.

Buda VxI carpiminda bazi bolgelerde gucun negatif olmasina neden oluyor.

Son düzenleme:
Şimdi trafoyu kaldırıp denedim. Gene 1 den farklı bir güç faktörü çıkıyor.

O zaman şöyle diyebilir miyiz? Eğer reaktif güç varsa, 1 den farklı bir güç faktörü çıkacaktır mutlaka. Ama 1 den farklı bir güç faktörünün olması, mutlaka bir reaktif güç olduğu anlamına gelmiyor. Aşağıdaki devrede reaktif güç yok, çünkü enerji depolayabilecek bir komponent yok. Ama 1 den farklı bir güç faktörü var.

1687583723733.png

Reaktif guc icin enerji depolama sarti olmamali.

Bu baslik acilmamis olsaydi bu konuya hic kafa yormaz ve bu devrede reaktif guc olmaz derdim.

Bu sartlandirilmamizdan kaynaklaniyor. AC devrede L ve C faz farki yapar ve enerji depolar ve reaktif guce neden olur.

O halde reaktif guc icin L yada C ye ihtiyacimiz vardir dogru ama eksik bir bilgi oluyor. L ve C olmadan da reaktif guc cekilebiliyor.

Reaktif guc, guc ucgeninden cikartilmali.

Aslinda bu konuya benzer bir konuyu KK da tartismis ve o zaman da bu sonuca ulasmistim.

Soru, eger sebeke gerilimi sinusel degilse ve guc analizoru yapacaksak reaktif gucu nasil tepit edilecek sorusuydu.

Yaptığım hesabı doğrulamak için bu diyot direnç devresini benim Yokogawa WT210 a bağlayıp güç faktörüne bakacağım. Simulatörün hesapladığı ile aynı mı çıkıyor görelim.

ozmn "sadece" böyle bir devrede güç faktörünü 1'e çekmeye uğraşmak hiç bir işe yaramayacak depolanan bir enerji bulunmuyor.

Yaparsin.

Guc ucgeninde gorunur gucun acisini herhangi bir degere oturtabilirsin.

bir hocam DC sistemlerde güç katsayısının hesaplanmasının mantıksız olduğunu söyledi.
bir şey ifade etmediğini ve güç faktörünün AC sistemlerde daha anlamlı oldunu söyledi.
attığımda devrede gerilim değişken olsa da tek yönlü olduğu için bir DC gerilim olarak düşünülebilir sanırım.
Söylediklerim mantıklı mı?

Guc kaysayisi DC taraf icin hesaplanmayacak ki. Videoyu izletmedin mi hocana.

Bu devrenin onune bir de transformator koy. Akim ve gerilim arasindaki faz varki varsa transformatorun primer tarafindan bak.

Diyod gerilimi de aslinda faz farkina neden oluyor. Sonucta akim ve gerilim ayni zamanda sifirdan gecmiyor fakat kayda deger bir gecikme degil.

Fakat ornegin 2V AC gerilimi tek bir diyodla dogrultacaksak hatiri sayilir bir faz farki olusturacaktir.

Fakat bu faz kayikligindan cosfi hesabi yapmak cok dogru olmaz.

üstadım anlamaya çalışıyorum niye devreye transformator ekleme ihtiyacı duyuyorsunuz?

Videoyu yeni izledim orada reaktif güçten bahsedilmemiş ki. Normal çekilen gücten bahsedilmiş bunu hesaplamış.

güç katsayısı 1'den küçükse reaktif gücün varlığını kabul etmek zorundayız.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,178
Üyeler
2,567
Son üye
GaziBey

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back