RK6006 - Çok Çıkışlı Güç Kaynağı

fide

Meraklı ve "nasıl" sorusunu seven biri
1692634958151.png

Toroid trafo ve iki tane RK6006 ile çok çıkışlı güç kaynağı yapmak niyetim var. Altınkaya'dan kutu geldi. Kutu ebatları bekledğimden daha büyük geldi. Sade bir yerleşim peşindeyim. Born jakları yerleştirmek için yukardaki gibi bir tasarım düşünüyorum. Yerleşim için neler önerebilirsiniz?

Rk'ların altındaki bornların arasına yüksek akıma dayanıklı bir şalter koyulabilir. Şalterin Bir ucu 1.nin artısına, diğeri 2. nin kedisine bağlanır. Simetrik veya seri bağlı çalışacağında her seferinde dışardan kablo bağlamaya uğraşmadan şalteri açarak seri bağlamış olursunuz.

1692661163793.png

Anahtarı ortaya ve RK6006'ları sol tarafa alarak sağ tarafı boşaltmayı düşünüyorum. Elektronik Yük projesini yaparsam onu da sağ tarafa yerleştirebilirim. Yer müsait. ÇEşitli besleme de var zaten.

İkinci RK6006 güç kaynağım da bugün geldi. Bu sipariş 8 günde geldi. Gümrük yada ekstra herhangi bir ücret çıkmadı.
Kutu için araştırma devam ediyor. Altınkaya DT355 Kodlu kutu gelecek. İnşallah onun içine toroid trafo ve iki adet RK6006 yerleşecek inşallah

16932359290436338729051414554099.jpg

Trafo çıkışında doğrultucu ve yumuşatma kapasitörü olarak ne kullanıyorsunuz ?
Kapasitörlere açılışta gelecek yüksek akım için güzel bir çözüm var mı?

Hocam doğrultucu kısmı henüz çizmedim. 8A köprü 2x4700uF kapasitesi kullanmayı düşünüyorum ama daha uygun olanı sanırım önce 5ohm direnç ile kapasiteyi doldurmak. 1-2 sn sonra direnci röle ile kısa devre edip doğrudan çıkışa aktarmak.

Modern doğrultucular çok yüksek darbe akımlarına dayanabiliyor. Mesela 8A lik köprü diyot olan KBU8A, anlık olarak 300 A akıma dayanabiliyor. SMPS'lerde ilk andaki akımı azaltmak için tedbirler alınıyor, ama bunun amacı köprü diyodu korumaktan ziyade şebekeye EMI yayılımını engellemek.

1693765705566.png

Kapasitörler açısından yüksej şarj akımı zaraelı olur mu? Röle anladığım kadarıyla daha çok onları korumayı amaçlıyor

Kapasitörler açısından yüksej şarj akımı zaraelı olur mu? Röle anladığım kadarıyla daha çok onları korumayı amaçlıyor

Sürekli olarak yüksek akımın geçmesi zararlı olur diye düşünüyorum. O yüzden mesela ripple'i azaltayım diye 100,000 μF kapasitör koymamak lazım. Hemen doğrultucu diyotlardan sonra bir şok bobini koymak, şarj akımlarını azaltıyor ve uzun vadede kondansatörün ömrünü uzatıyor.

1693774749647.png

Plecs'de şarj akımlarının farkını görmek adına şöyle basit bir doğrultucu kurdum. 30 Vp AC voltajı doğrultuyoruz, 10 mF filtre kapasitörü kullanıyoruz. ESR yi de tanımlamak gerekiyor, çünkü komponentler ideal, ESR olmadan sonsuz akımlar geçiyor. Çıkışta da 5 Ω luk yük var.

1693777360922.png

Görüldüğü üzere şu anda şarj akımları 29 A. Yük akımı da 5.3 A

1693777616638.png

Ama filtre kondansatöründen önce sadece 1 mH lik bir şok bobini bile koyarsak, şarj akımları 10 A seviyesine iniyor. Bonus olarak da çıkış ripple seviyesi azalıyor.

1693777775339.png

1693777820388.png

Tabi burada komponentler ideal olduğu için akım değerleri de biraz abartılı çıkıyor. Gerçek devrede şarj akımı 29 A olmayacaktır çünkü transformatör sekonderinin iç direnci, ESR, diyotların ON direnci, PCB trace direnci gibi faktörler şarj akımlarını azaltacak. Ama her halukarda kondansatör şarj akımları, yük akımının oldukça üzerinde olacak. Öyle bir şok bobin endüktansı seçmek lazım ki, akım artışını sınırlandırsın, ama gene de kondansatörün 50 Hz döngüsü tamamlanmadan tam şarj olmasını sağlasın. Bunu da en kolay simulatörle yapabiliriz, yoksa işin hesabına girince çok uğraştırır.

Biraz araştırdım mili Henry seviyesinde 5A ve üzeri bobin bulmak zor gibi.
Özdisan'da yok. Aliexpress'te şunu bulabildim. 1mH 10A seçeneği var.

Bir de şu dikkatimi çekti:
Akım sınırlayıcı NTC olarak geçiyor. Normal (25 derecede) direnci 1 Ohm, yüksek akım altında ısınınca 0.034 Ohm'a kadar düşüyor.

Kullanılacak bobinin 50Hz e (100Hz doğrultulmuş) uygun olması lazım.

Hammond'da var. 1mH 30A Mouser'de 100 $$$. Henry seviyesinde olanlarda var ama akımları çok düşük.

Eğer böyle bir işe girişilecekse Pi tipi filtre tavsiye olunur. Eski kitaplarda vardı bunun hesabı lazım olursa eklerim.

Pi filtrenin, tek şok bobine göre avantajı, ripple seviyesini biraz daha azaltır. Ama modern feedback regülatörlerde buna çok ihtiyaç olmaz diye düşünüyorum.

Biraz araştırdım mili Henry seviyesinde 5A ve üzeri bobin bulmak zor gibi.
Özdisan'da yok. Aliexpress'te şunu bulabildim. 1mH 10A seçeneği var.

Bir de şu dikkatimi çekti:
Akım sınırlayıcı NTC olarak geçiyor. Normal (25 derecede) direnci 1 Ohm, yüksek akım altında ısınınca 0.034 Ohm'a kadar düşüyor.

Eski UPS'lerden cikan sac trafolarin seconder telleri ve filtre bobinlerinin nuveleri bu tip filtre bobini yapmak icin cok kullanisli. UPS'ler ucuzken almistim bir kac tane. Simdi 2. el sitelerinde 300 TL istiyorlar. Belki hurda depolarinda uygun fiyata bulunabilir. Kutu, mosfet derken cok fazla parca cikiyor zaten ganimet olarak.

Eski UPS'lerden cikan sac trafolarin seconder telleri ve filtre bobinlerinin nuveleri bu tip filtre bobini yapmak icin cok kullanisli. UPS'ler ucuzken almistim bir kac tane. Simdi 2. el sitelerinde 300 TL istiyorlar. Belki hurda depolarinda uygun fiyata bulunabilir. Kutu, mosfet derken cok fazla parca cikiyor zaten ganimet olarak.
Benim elimde birçok bobin var ama bir gün oturup tamamını ayrıştırmam lazım.

20230904_164649.jpg
20230904_164717.jpg

Ekler

• Illusion.jpg
    Illusion.jpg
    66.5 KB · Görüntüleme: 63

Forum istatistikleri

Konular
5,912
Üyeler
2,500
Son üye
Muhammet Salih Albayrak

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back