Seramik Rezistans PCB lehimlemek.

Melih1966

Aktif Üye
Uygun ölçüde seramik rezistans ile üzerine malzemeleri dizili kartımı lehimlemek istiyorum. Daha önce denemiş olan var mı?

200x80mm ölçüdeki kartı en temiz bir şekilde nasıl lehimlerim?

31144 eklentisine bak

Son düzenleme:
Kac dereceye kadar isiniyor resistans? Isi kontrolunu neyle yapmayi dusunuyorsun? Arduino mu? Ne tip lehim kullanilacak, kac derecede eriyecek?

Son düzenleme:
Nasıl lehimleneceğini bilmiyorum ama rezistansın lehimlenmesi çok sakıncalı olur. Rezistans bu yav, rahatlıkla lehimin ergime derecesine ulaşabilir sıcaklığı. Bir vida/somun ile sıkılması lazım ve bunların da seramik bir yere bağlanması lazım.

Son 7-8 yıldır bütün dizgilerimi seramik rezistans kullanarak yapıyorum. Memnunum.

Dimmer devresi de yapmıştım ama projeyi yarım bıraktım.
UFO rezistansına göre daha homojen ısınıyor. Rezistans kendi başına 750°C kadar ısıbabilir. Kontrol altında tutulması gerekiyor.
Bendeki rezistans 80mm kare. 100mm x 100mm kartlar için ideal.

Dikdörtgen olanları da var. Kart boyu 200mm ise dikdörtgen ısıtıcı daha uygun olur sizin için.

Burdan almıştım. Tek bir rezistans için 4 desi koli yapmışlar. Paketleme mükemmel idi. Arayıp teşekkür ettim.

Bendeki 750W ama 500W - 600W olan da iş görür.

Son düzenleme:
Nasıl lehimleneceğini bilmiyorum ama rezistansın lehimlenmesi çok sakıncalı olur. Rezistans bu yav, rahatlıkla lehimin ergime derecesine ulaşabilir sıcaklığı. Bir vida/somun ile sıkılması lazım ve bunların da seramik bir yere bağlanması lazım.
ya yanlış okudun, ya yanlış anladın :)

Evet mesajı görmezden gelin :knight1:

Verdiğim linkteki ürünü de bence düşünün. 245x 90 boyutta ürün vardı. Bağlantı ekipmanlarını almayı unutmayın. Yaylı bağlantı parçaları var. Almazsanız sabitleyemezsiniz.

1709061443029.png

Bir de yaylı sabitleme aparatı var

Son düzenleme:
Screenshot_2024-02-27-22-20-50-642_com.android.chrome-edit.jpg

Site pek "kurumsal" gibi gelmedi. Seramik ısıtıcı gücü 150-1500w, çalışma voltajı 110-220-230V . Çok mantıklı değil. Bu kombinasyonla en az 20 ısıtıcı bulunabilir

@fide 750Watt seramik ile sadece alttan ısıtma yapmak istiyorum. Sadece alttan ısıtarak lehimleme esnasında kayan malzeme varsa düzeltme imkanım olsun.

Aliexpress' ten PTC ısıtıcı alüminyum bir ürün aldım, PTC nin olduğu yer iyi ısıtıyor fakat geri kalan yüzeyler homojenize değil.

Seramik ısıtıcı bunun için güzel zaten. Heryer homojen ısıtıyor.

Ben çift ısıtıcı düşünmüştüm ama uygulayamadım. Alttan ısıtırken başka sıkıntılar çıkıyor.
Çıkan problemler şu: Bobin, kondansatör gibi iri ve metal içerikli komponentler geç ısınıyor. Alttan ısıtma olduğu için malzememnin üst kısmı soğuk kalıyor. Bu da farklı problemlere sebep oluyor. Çözüm Pcbde lehim eriyeme başladığı zaman üstten sıcak hava yada ikinci bir seramik ısıtıcı ile ısıtmak var. Denemeye başlayınca siz de garkedersiniz zaten.

Tamam. Kartımın üzerinde sadece bir büyük ( EC11 döner enkoder ) malzeme var, onu elle lehimlerim. Diğer tüm malzemeler üst katmanda. Isıtmayı alttan mı yoksa üstten mi yapmamı önerirsin?

İdeali çift taraflı eş zamanlı ısıtmak. Tabi preheat yapmayı da unutmamak lazım.
Küçük adet mi, seri üretim mi düşünüyorsunuz?

10 taneden fazla üretmedim. Onun için bir sıkıntı yaşamadım. @butterfly , @DrFreeman dizgi yapıyor. Onlar da bu konuda görüş belirtebilir belki.
Sadece alttan ısıtma üstten sıcak hava tabancası ile işimi gördüm şimdiye kadar

Son 7-8 yıldır bütün dizgilerimi seramik rezistans kullanarak yapıyorum. Memnunum.

Dimmer devresi de yapmıştım ama projeyi yarım bıraktım.
UFO rezistansına göre daha homojen ısınıyor. Rezistans kendi başına 750°C kadar ısıbabilir. Kontrol altında tutulması gerekiyor.
Bendeki rezistans 80mm kare. 100mm x 100mm kartlar için ideal.

Dikdörtgen olanları da var. Kart boyu 200mm ise dikdörtgen ısıtıcı daha uygun olur sizin için.

Burdan almıştım. Tek bir rezistans için 4 desi koli yapmışlar. Paketleme mükemmel idi. Arayıp teşekkür ettim.

Bendeki 750W ama 500W - 600W olan da iş görür.
Burada fiyat belirtilmemiş. Fiyatlar için aramak mı lazım?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back