Servo motor ve sürücü kurulumu ve yapılandırılması

taydin

Timur Aydın
Staff member
Elimdeki 1 kW lık 80LZ-M04025 servo motor ve bunun sürücüsü SG-15A nın deneme amaçlı kablolamak, yapılandırılmak ve arduino ile kontrol etmek istiyorum.

IMG_20221005_120301.jpg

IMG_20221005_120321.jpg

IMG_20221005_122006.jpg

IMG_20221005_122028.jpg

IMG_20221005_122040.jpg

Elimdeki 1 kW lık 80LZ-M04025 servo motor ve bunun sürücüsü SG-15A nın deneme amaçlı kablolamak, yapılandırılmak ve arduino ile kontrol etmek istiyorum.

19426 eklentisine bak

19427 eklentisine bak

19430 eklentisine bak

19431 eklentisine bak

19432 eklentisine bak
datasına bakmadım ama ch3 rs485 olabilir.
5 liraya satılan max485 modülleri ile haberleşmeden komut verip döndürebilir vs. vs.

Veya en nefret ettiğim hataya en açık yöntem step sürer gibi puls ve yön pinleri ile kontrol edebilisin abi oda büyük ihtimalle cn1'deki pinlerin içindedir

Motorun üzerindeki diğer etikete bakılırsa, 4 lü olan kablo motorun sargıları, diğer çoklu kablo da enkoder herhalde.

IMG_20221005_122343.jpg

IMG_20221005_122419.jpg

datasına bakmadım ama ch3 rs485 olabilir.
5 liraya satılan max485 modülleri ile haberleşmeden komut verip döndürebilir vs. vs.

Veya en nefret ettiğim hataya en açık yöntem step sürer gibi puls ve yön pinleri ile kontrol edebilisin abi oda büyük ihtimalle cn1'deki pinlerin içindedir

Ben step/dir ile kontrol edeyim diyordum. MCU kartı buna çok yakın olacak, gene de sorun çıkarır mı?

Ben step/dir ile kontrol edeyim diyordum. MCU kartı buna çok yakın olacak, gene de sorun çıkarır mı?
ben daha önce delta marka sürücü ve motoru ile çalıştım. Arduino nano+nextion haberleşmesini etkiliyordu motor dönerken.
Sürücüyü toprakladım sorun çözüldü.

Mutlaka sürücü topraklanmalı normalden kalın kesitli kablo ile.

Bir de iki kablo takımı var. Bu kablolara bakınca motorun tamamen CN2'ye yani küçücük bir VGA konnektörüne bağlı olduğu görülüyor. 1 kW gücü nasıl karşılıyor bu konnektör, tuhaf. Acaba konnektörün birden fazla pini paralel mi bağlı?

IMG_20221005_122913.jpg

Haberleşmeden sürmenin avantajı çok fazla.
puls ile sürerken verdiğiniz pulse kadar döner eğer çok hassas sürüş lazımsa elektronik dişli oranı ile oynayıp yine hassas sürüş yapabilirsiniz fakat bu sefer çıkarmanız gereken pulse sayısı artacak ne kadar fazla pulse üretirseniz o kadar risk almış oluyorsunuz çünkü sürücü veya işlemci kaynaklı kaçırılacsk 5 pulse sizin pozisyonununuzu tamamen bozabilir.

Ama haberleşme ile sürerken direkt olarak 5 milimetre dön diyebiliyoruz bunun avantajını servo kullandıkça anlıyorsunuz zaten

Şöyle birşey buldum senin motorun aynısı olabilir abi.

Bu servo takımının ürün sayfasında da video var, ama şöyle bir sorun var. Bana gelen servo motoru da sürücü de ürün sayfasındakinden farklı :mad:

Ürün sayfasında servo motor 90SY-M04025 bana gelen motor 80LZ-M04025
Ürün sayfasında sürücü SG-15A bana gelen sürücü Servonorm LZ3a-30LN

Adamları aradım. Motorun sadece flanş ölçüsü farklı dedi, sürücü için birşey söylemedi ...

Yok yanlış görmüşüm. Şimdi kabloları monte ederken gördüm, üç ayrı kablo takımı var. 4 lü konnektör motor sargıları (U, V, W, PE) ve diğer VGA konnektörü herhalde encoder ve ilgili sinyaller.

IMG_20221005_124557.jpg

El kitabına bakarsan bunda bir haberleşme özelliği yok zaten. Ama 1 kW yerine 2.6 kW gücü olan sürücü göndermişler.

IMG_20221005_125311.jpg

220 V u bağladım, Motoru da bağladım. Fan çalışıyor ve ekranda r 0 dedi.

IMG_20221005_130914.jpg

Varsayılan modda butonların birşey yapmasını sağlayamaz mıydı bunlar yav? Sürüyle parametre var.

Varsayılan modda butonların birşey yapmasını sağlayamaz mıydı bunlar yav? Sürüyle parametre var.
Bu sürücü bana biraz garip geldi.
CN3 ne işe yarıyor defterinde yazıyor mu?
Ve cn1 pinlerinin bulunduğu bir dökümanı var mı?

Şimdi parametre menülerini biraz kurcaladım. "Keyboard Speed regulation test run" diye bir menu buldum.

IMG_20221005_132749.jpg

Bunları yapınca özel bir moda giriyor ve ok tuşları ile motor devrini değiştirebiliyorsun.

Bu sürücü bana biraz garip geldi.
CN3 ne işe yarıyor defterinde yazıyor mu?
Ve cn1 pinlerinin bulunduğu bir dökümanı var mı?

CN3 RS485 portu. Ama bu sürücüde o özellik yok. CN1 pinlerinin yapısı var dokümanda

IMG_20221005_133209.jpg

Şimdi arduino'ya bağladım. D- ve P- yi şase yapıp P de pulse üretiyorum. Ama motorda tık yok.

Bir de şu tuhaf: Pulse göndermeyince mil tamamen gevşek. CNC de bu nasıl çalışacak yav?

parametrelerden seçmek lazımdı galiba hareket kaynağını.

servo on sinyali veriyor musun abi?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back