Siglent'in yeni 12 bit osiloskopları Türkiye'de satışa çıkıyor

taydin

Timur Aydın
Staff member
Siglent'in HD osiloskop ürünleri Türkiye'de satışa çıkıyor. Şu anda fiyat bilgisi bulamadım, ama 800X serisi giriş seviyesi osiloskop olarak çok iyi görünüyor. Benim şimdiye kadar tavsiye ettiğim SDS1104X-E ye göre bir kıyaslama yapmak lazım, belki de artık doğrudan bunu önermek lazım giriş seviyesi olarak.

Ekler

• SDS800X HD_Datasheet_EN01B.pdf
    2.1 MB · Görüntüleme: 94
  • SDS1000X HD_Datasheet_EN01E.pdf
    1.7 MB · Görüntüleme: 59
  • SDS3000X HD_Datasheet_EN01A.pdf
    2.5 MB · Görüntüleme: 74
Siglent'in HD osiloskop ürünleri Türkiye'de satışa çıkıyor. Şu anda fiyat bilgisi bulamadım, ama 800X serisi giriş seviyesi osiloskop olarak çok iyi görünüyor. Benim şimdiye kadar tavsiye ettiğim SDS1104X-E ye göre bir kıyaslama yapmak lazım, belki de artık doğrudan bunu önermek lazım giriş seviyesi olarak.
İlave bilgi olarak SDS2000X-E seriside üretimden kalkmış.

Bu konuda bir kaynak var mı?

ABD ve EU tarafında henüz satış başlamadı. Bir kaç ay içinde satılabilir diye tahminler var eevblog'dan takip ettiğim kadarıyla.

Bir tedarikçiden aldım.

Özellikle 3000X dikkatimi çekti. 350 MHz versiyonunu alayım diyorum. İleride hack'i çıkarsa 1 GHz yaparım. Çıkmazsa da para farkını verip yükseltirim. Masrafı zamana yaymış olurum :)

Micsig tarafından yeni duyurulan 12 bit osiloskoplar da satışa çıktı

Ekler

• Datasheet--MHO3seriesoscilloscope240105_1704449760.pdf
    11 MB · Görüntüleme: 33
Türkiye'de en pahalı modeli 900$ seviyesinde olacaktır
SDS800X HD serisi için mi söyüyorsunuz bun? Siglent'in 12 bit olan 5 farklı serisi var.

Yeni duyurulanlar SDS800X HD ve SDS3000X HD serisi. 3000 serisinin giriş modeli bile onun 2-3 katından fazla olur diye düşünüyorum.

SDS800X HD serisi için mi söyüyorsunuz bun? Siglent'in 12 bit olan 5 farklı serisi var.

Yeni duyurulanlar SDS800X HD ve SDS3000X HD serisi. 3000 serisinin giriş modeli bile onun 2-3 katından fazla olur diye düşünüyorum.
Evet SDS800XD de en pahalı model(200Mhz, 4 Kanal) 900$ seviyelerinde, en ucuz model 500$ seviyelerinde olacaktır. SDS1000XHD için bu fiyatların 2 katı gibi, SDS3000XHD içinse 4000$ (350Mhz, 4 kanal model ) gibi olacaktır fiyatlar

Micsig tarafından yeni duyurulan 12 bit osiloskoplar da satışa çıktı
Yeni Tektronixlere benzetmişler. İnce olması çok iyi fakat logic probe bağlantısı/opsiyonu yok sanırım bunların, acaba benmi göremedim?

Hayır datasheete göre yok gibi görünüyor.

MicSig hiç kullanmadım, ama ilginç cihazlar üreten bir firma.

Ama hazırladıkları datasheet dokümanına bakınca hiç güven vermiyor bana. Sanki insanların dikkat ettiği metrikleri kağıt üzerinde büyük ama detaya bakınca belirsiz ya da zayıf cihazları var gibi. Mesela bu cihazda 3GSa/sec örnekleme demişler ama datasheet dosyasında dikey mimari kısmını on satırla geçiştirmişler. 3GSa 4 kanal çalışınca ne oluyor, bant genişliği nasıl değişiyor hiç belli değil.

Sonra özelliklerde kocaman HPF ve LPF var demişler, detayda sadece 20MHz filtresi var görünüyor. İleri seviye matematik fonksiyonları ve FFT diyor. Aşağıda 360 bin noktalı FFT olduğu anlaşılıyor. Saniyede 230000 dalga formu demişler. Segmented memory açıkken mi, normal kullanımda mı belli değil.

Siglent, Rigol, Tektronix vb firmaların datasheet dosyalarına bakıyorsun 20-25 sayfa. Yarısından fazlası da teknik detaylar. Burada ise suya sabuna dokunmadan yazılmış bir kaç sayfa.

Ya datasheet yazmayı beceremiyorlar, ya da bol makyajlı cihazlar yapıyorlar. Her cihazında ilk başta "aaa güzel cihaza benziyor" diyorum, dökümanları kurcalayınca kafam karışıyor. Günün sonunda ev tüketicisi cihazı satmıyorsun. Muhattabın teknik insanlar. Broşür, web sayfası, basın açıklamasını anlarım da datasheet bari biraz teknik ve şeffaf olsun.

Siglent (denk olduğunu düşündüğüm SDS2000X HD serisi) dikey sistem açıklamaları:
1706875652145.png

MicSig MHO3 dikey sistem açıklamaları:
1706875701440.png

Hayır datasheete göre yok gibi görünüyor.

MicSig hiç kullanmadım, ama ilginç cihazlar üreten bir firma.

Ama hazırladıkları datasheet dokümanına bakınca hiç güven vermiyor bana. Sanki insanların dikkat ettiği metrikleri kağıt üzerinde büyük ama detaya bakınca belirsiz ya da zayıf cihazları var gibi. Mesela bu cihazda 3GSa/sec örnekleme demişler ama datasheet dosyasında dikey mimari kısmını on satırla geçiştirmişler. 3GSa 4 kanal çalışınca ne oluyor, bant genişliği nasıl değişiyor hiç belli değil.

Sonra özelliklerde kocaman HPF ve LPF var demişler, detayda sadece 20MHz filtresi var görünüyor. İleri seviye matematik fonksiyonları ve FFT diyor. Aşağıda 360 bin noktalı FFT olduğu anlaşılıyor. Saniyede 230000 dalga formu demişler. Segmented memory açıkken mi, normal kullanımda mı belli değil.

Siglent, Rigol, Tektronix vb firmaların datasheet dosyalarına bakıyorsun 20-25 sayfa. Yarısından fazlası da teknik detaylar. Burada ise suya sabuna dokunmadan yazılmış bir kaç sayfa.

Ya datasheet yazmayı beceremiyorlar, ya da bol makyajlı cihazlar yapıyorlar. Her cihazında ilk başta "aaa güzel cihaza benziyor" diyorum, dökümanları kurcalayınca kafam karışıyor. Günün sonunda ev tüketicisi cihazı satmıyorsun. Muhattabın teknik insanlar. Broşür, web sayfası, basın açıklamasını anlarım da datasheet bari biraz teknik ve şeffaf olsun.

Siglent (denk olduğunu düşündüğüm SDS2000X HD serisi) dikey sistem açıklamaları:
29865 eklentisine bak

MicSig MHO3 dikey sistem açıklamaları:
29866 eklentisine bak
Evet dökümanları biraz kötü. Kullanım kitabına bakınca daha fazla detay görülüyor. Örneğin örnekleme oranı 2 yada 3 kanal kullanırken yarıya düşüyor ama yine 2 kanal kullanırken 1. ve 3. kanalı kullanırsanız ilginç bir şekilde kanal başına 3GS/s oluyor

Ekler

• UserManual--MHO3seriesoscilloscope2401_1705657300.pdf
    17.7 MB · Görüntüleme: 20
2 kanal kullanırken 1. ve 3. kanalı kullanırsanız ilginç bir şekilde kanal başına 3GS/s oluyor
Muhtemelen 1. ve 2. giriş bir ADC ile 3. ve 4. giriş başka bir ADC ile ölçüm topluyor o sebepten.
1 ve 2 kullanırsanız tek ADC ye yüklenmiş oluyorsunuz.

Muhtemelen 1. ve 2. giriş bir ADC ile 3. ve 4. giriş başka bir ADC ile ölçüm topluyor o sebepten.
Genel kanı hep öyle ama @ozkarah söylediği gibi açıkça yazsalar daha iyi olurmuş. Bu arada en eski dökümanın yayın tarihine göre ürün 2 aylık filan galiba.

Siglent'de de bu şekilde. 1. ve 2. kanallar birinci ADC kanalına, 3. ve 4. kanallar ikinci ADC kanalına bağlı. Eğer aynı ADC kanalını iki giriş kanalı (mesela 3 ve 4 aynı anda açık) için kullanırsanız 500 MHz yerine 350 MHz oluyor bant genişliği. Ancak onun yerine 1 ve 3 numaralı giriş kanallarını kullanırsanız iki ayrı ADC sayesinde 500 Mhz ve 2 GSa/sec kullanabiliyorsunuz.

Ancak Rigol cihazlar genellikle tek ADC'yi paylaştırıyor.

1- Teslim tarihi için bir bilgi var mı acaba?
2- SDS2000X HD serisi için de böyle bir listeniz var mı?

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back