SMPS trafo sarımı

Ben 10 taneden sonra çok değişik voltajlarda sarmaya başlarım herhalde. Bu nedir yav. İnsan 20 saniye ara ile aynı işi yüzlerce kez nasıl yapar ki? Resmen beyin göçü yaşar garibim. Yani ben kesin yaşarım. :D

Bu şekilde trafo sarılarak iş yapmak zor. Güvenilirlik çok azalır. SMPS trafoları hassasiyet ister.

Otomatik sarım makinesi olan firmayla çalışmanız önemlidir.

AET ile çalıştık. Gerçekten güzel trafolar yapıyorlar. İletişimleri de güzel. Biraz pahalılar ama paraya değiyor.

Türkiye de de bu tür makine kullanan firmalar var ve ben direkt çalışıyorum. Selamımı söylerseniz sevinirim.

İnsanın doğası gereği hata yapma riski olduğundan dolayı dediğiniz doğru olabilir ama onun dışında bir sakıncası olacağını düşünüyorum ben :) Saygılar.

Ben de 2 yıl öncesine kadar Kart tipi smps yapardım. Kendim ve tanıdık için. Yaklaşık 10-15 tane smps kartı yaptım. Sarmak için bir arkadaşın atölyesinde ki analog sayaçlı manuel sargı kolunu kullandım.
Bu konu tesadüf etti.
#Dün konuştuğum bir arkadaş, smps trafolar da kullanılan telin, verim ve EMİ adına öyle normal emaye teli olmaması gerektiğini söyledi.
Sizce doğrumu söyledi?

#İdeal bir smps trafosu nasıl özellikte olmalıdır?
#Bazı smps trafolarının bakır ekranlı olduğunu gördüm
Sebebi nedir?

Forum istatistikleri

Konular
5,762
Üyeler
2,458
Son üye
rickss

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back