Snapmaker Artisan 3-in-1 3D yazıcı

Sercan

--
USSA isimli bir youtube sayfasını takip ediyorum. Bu arkadaşlar 3D ve ahşap işinde oldukça mahir videolar paylaşıyor. Bu arada videoları ABD'den paylaşsalar da USSA Türkmence işinde mahir anlamına gelen bir terimmiş. İşlerini beğendiğim bu arkadaşların Snapmaker yazıcı kullandığını görüyorum.

Her neyese, bende yazıcı olarak Ender 3 Pro var. Çok uzun zamandadır kullanıyorum hala da kullanmaya devam edebilirim. Fakat lazer ve CNC ihtiyacım da var. Bütün bunlar, yer sorunum ile birleşince beni Snapmaker'in Artisan 3-in-1 3D yazıcısına yönlendiriyor.

Bu yazıcı çok pratik bir şekilde tabla ve kafası değişerek 3 işlevi tek bir cihazda topluyor.

Büyük bir tablası mevcut.

Üstelik de çok güzel bir kabini de mevcut. Hem CNC işindeki talaş, hem lazer işindeki ışın, gaz vb. gibi şeylerden korurken 3D yazıcıda ABS basma işlevini de sorunsuz gerçekleştirebilir diye düşünüyorum.

Bu durumu @taydin ile istişare ettiğimizde onunda bu ürünü beğendiğini ve almak isteyebileceğini öğrendim.

Forumda bu yazıcıyı almak isteyen başka arkadaşlar da olursa, toplu bir alıp ile belki daha hesaplı bir fiyat alabiliriz diye ilgilenlere duyurmak istedim.

Tabii bir de kişisel tecrübelerinizide paylaşırsanız faydalı olur.

Ürünün tanıtım videosu:

Bu da inceleme videoları:

Boyle All in One tip seyler ilk basta cok cazip gozukuyor, ama hic memnuniyet verici kalite yakalanmiyor bence. Illa bir yerlerde sinirlari oluyor. Onun icin uzak dursun

Boyle All in One tip seyler ilk basta cok cazip gozukuyor, ama hic memnuniyet verici kalite yakalanmiyor bence. Illa bir yerlerde sinirlari oluyor. Onun icin uzak dursun
İncelemeler bu ürünün başarılı olduğunu gösteriyor. Beklenti limitlerimiz belli. Sınırlı alanda hobi labratuarındaki işler için bütün süreci bir cihazdan yürütmek. Diğer türlüsü için bir oda dolusu eşya almak lazım ki bu üçünü bir arada yapsın.

Yer az oldu mu mecbur birçok işi görebilen makina almak gerekiyor. Benim atölyedeki makinalar da hep böyle. Örnek: Yater testere, planya, kalınlık, freze bir arada. Bir moddan diğerine geçmek zor oluyor, zaman alıyor, ama 4 makinanın yaptığı işi eksiksiz yapıyor.

1717177503719.png

Snapmaker, aliexpress'deki kıytırık CNC lerin aksine, bu çok rijit ve oturaklı bir alet. Sırf ana aksamın ağırlığı 50 kg. Bir kere alıp bütün minyatür CNC, lazer ve 3D yazıcı işini bitirmiş oluyorsun ve tek makinalık yer kaplıyor.

Mantıklı bir fiyat olursa bende katılmak isterim. Ama ürünü değerlendirirken fiyat performans noktasında rakam ne olmalı hiçbir fikrim yok. Daha önce masa üstü cnc yada 3d yazıcı sahibi olmadığım için konuya tamamen fransız durumdayım. Konuyu takipteyim:ok1:

Bende almak isterdim ama internetteki fiyatlarına bakınca elimdeki iki yazıcıyı satsam bunun sadece kabinini alabiliyorum. :D
Muhtemelen parasını hak ediyordur ama maalesef bende ona ayıracak kadar para yok.

Ama ürünü değerlendirirken fiyat performans noktasında rakam ne olmalı hiçbir fikrim yok. Daha önce masa üstü cnc yada 3d yazıcı sahibi olmadığım için konuya tamamen fransız durumdayım. Konuyu takipteyim:ok1:

Benimde bütün tecrübem Ender 3 Pro ile sınırlı.

CO2 lazerim var ama ikinci el aldım ve aktifleştirecek zamanım hiç olmadı.

CNC de ne masaüstü ne de sanayi tibi hiç kullanmadım. Arkadaşlarım arasında TIR kadar büyük CNC makinesi ile motor blogu filan yaptıkları dükkan sahipleri var ama bu masaüstü ile ilgili en ufak bir fikir veremiyorlar.

Türkiye resmi dağıtıcısı Genix diye bir firma. Fakat ben daha çok samm markete baktım. Onlarda stok olmadığı için güncel fiyat ne olur bilmiyorum ama yakın zamana kadar (stok tükenmeden) aşağıdaki fiyattan satışı vardı. Dolar kuru bu fiyattan saktıkları süreçten bugüne neredeyse hiç oynamadı. Fiyatı durduk yerde değiştirirler mi bilemem. Malum bu sıra gelenek oldu.

Son düzenleme:
Bunun iki modeli Direnc nette satiliyor.

Bunun iki modeli Direnc nette satiliyor.

Bizim baktığımız model bunlardan hacim ve hız olarak filan çok daha iyi. Tam bir karşılaştırma için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsin.

1717247030215.png

2W lık IR lazer burada özellikle dikkat çekici. İnternette bulabildiğim bilgilere göre, daha küçük bir spot size ve daha hassas konumlandırma sağlıyor. Bu durumda PCB üzerine boya kaplayıp lazer ile gereken yerlerde boyayı uzaklaştırmak, çok iyi bir PCB çıkarabilir.

CNC icin toolchanger var mi acaba ? O kritik oluyor. Cunku freze ucunu degistirip tekrar hassas sekilde sifirlamak cok dert bir is ( .01-.02 duzeyinde )
Ben coklu urunlerin genelde basarili olamadigi versiyonlarina denk geldim. Bu nedenle genelde kaciyorum ( yer sorunum olmasina ragmen )
CNC konusunda masaustu urunlerden cok birsey beklememek lazim.
https://www.pentamachine.com/all-products/p/pocket-nc-v2-10 Bu inanilmaz bir alet boyle birsey olsa isterim tabii ama diger turlu salgisi yuksek sorunlu bir aleti adam etmek icin ugrasmak daha buyuk dert. DIY makinelerde bir asamada upgrade sansi oluyor. 3-4 saatte gozdeyi 25x25 sigmadan baska bir boyuta cevirebiliyorsun. Ama bu tarz urunlerde bu oldukca sinirli. Firmalarda surekli urun cikarma derdinde oldugundan 2 sene sonra lazerini bulur muyum konusu cok net degil. Simdilerde bu lazerleri stack sekilde koyuyorlar diode'larda 40-50w'lar gorulur oldu. 2cm ahsabi tek geciste kesenler var. DIY bir urunde kafayi ve surucusunu degistirince is bitiyor.

Bu modelin lazerinde Z axis'de vardir tahminen o nedenle bu avantajli olur.

Son düzenleme:
Otomatik toolchanger yok. Tekrarlanabilirlik ne seviyede bilmiyorum ama alınca göreceğiz artık. Burada kullanılan freze kafası muhtemelen yaygın satılan Çin malı kafalardan daha iyidir, belki de sorun çıkmaz diye düşünüyorum.

CNC icin toolchanger var mi acaba ? O kritik oluyor. Cunku freze ucunu degistirip tekrar hassas sekilde sifirlamak cok dert bir is ( .01-.02 duzeyinde )
Ben coklu urunlerin genelde basarili olamadigi versiyonlarina denk geldim. Bu nedenle genelde kaciyorum ( yer sorunum olmasina ragmen )
CNC konusunda masaustu urunlerden cok birsey beklememek lazim.
https://www.pentamachine.com/all-products/p/pocket-nc-v2-10 Bu inanilmaz bir alet boyle birsey olsa isterim tabii ama diger turlu salgisi yuksek sorunlu bir aleti adam etmek icin ugrasmak daha buyuk dert. DIY makinelerde bir asamada upgrade sansi oluyor. 3-4 saatte gozdeyi 25x25 sigmadan baska bir boyuta cevirebiliyorsun. Ama bu tarz urunlerde bu oldukca sinirli. Firmalarda surekli urun cikarma derdinde oldugundan 2 sene sonra lazerini bulur muyum konusu cok net degil. Simdilerde bu lazerleri stack sekilde koyuyorlar diode'larda 40-50w'lar gorulur oldu. 2cm ahsabi tek geciste kesenler var. DIY bir urunde kafayi ve surucusunu degistirince is bitiyor.

Bu modelin lazerinde Z axis'de vardir tahminen o nedenle bu avantajli olur.

O cihazla bunu karşılaştırmamak lazım. Bu durumda motor kalıbı lazımsa aşağıdaki gibi KAFO B/BMC-2015 filan almaya doğru gider iş. :yerlereyat1:

Tabii ki bir galvo lazerin yaptığı hassasiyet ve hızı yakalayamaz, CO2'nin derin kesme kabiliyeti olamaz. Tabii ki 7 bin dolar + diğer masraflar fiyatı olan Pocket NC V2-10 gibi 5 eksenli ve uçları değişen bir CNC işi de yapamaz. Tabii ki 20 bin dolarlık 3D yazıcıların işini bu cihazdan bekleyemeyiz.

Benim beklentim basitçe aynı anda 2 renk flament kullanabilen kaliteli bir 3D yazıcı ile birilkte, ufak kesimler için lazer, ufak işler için CNC ile birlikte alıyoruz. Üstelik bunlara istersem IR bandı gibi değişik opsiyonel uçlar da ekleyebiliriz. Bundaki CNC ve lazer işinin limitlerini genel bir hobi atölyesi çerçevesinde düşünmek lazım.

Neler yapılır?

SLA dışındaki tüm 3D üretim işini görür.
Lazer markalama yapacaksan, kamera ile merkezleyip çok rahat işini görür.
RF için alüminyum oyman gerekirse bu cihaz işini görür.
PCB delmen gerekiyorsa iş görür.
Hatta PCB kazıma işini de yapmak mümkün olabilir.

Üstelik bu ve daha fazlasını kapalı bir kabinde ev ortamında yapabiliyor.

Hmm önemli bir limitasyon farkettim yalnız. Diyot lazerler şeffaf akriliği kesemiyor diye görüyorum internette. Bunun için CO2 gibi IR lazer lazım. Bu makina için satılan 2W IR lazerin de gücü yetmez.

Forum istatistikleri

Konular
6,178
Üyeler
2,567
Son üye
GaziBey

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back