Sony VAIO batarya tamiri

taydin

Timur Aydın
Staff member
Benim sony vaio laptop'un pili artık hiç şarj tutmuyor. Pillerin kendinde bir sorun olduğunu zannetmiyorum, muhtemelen içindeki bir EEPROM'da şarj sayacı limite geldi ve o yüzden de şarj olmasını engelliyor. İçini açıp bakmak istiyorum, ama beklendiği üzere herhangi bir civata vs yok. Bunun nasıl açılabileceği hakkında bir fikri olan var mı?

1605613698835.png

Genelde maket bicagi ve ince duz tornavida ile.

Nette dolaşan spey var. Sıkıyorsun birlesim yerlerinden aciliyor. Cok basit bir yontem ama sicak kaynak yapilan birlesimin bu gibi bir teknikle acilacagini dusunmuyorum. Sprey sogutmaya yarıyor. Ama benim mantığıma ters.

Çakmak gazı bayağı bir yardımcı oluyor hocam. Kenarındaki birleşim yerlerine soğuk soğuk gaz basıp penayla ayırıyorum. Adaptörler dahi açılıyor.

Kenarlarından biraz kasabiliyorum ama orta tarafı sıkı. Herhalde orada kaynaklı. Dediğiniz gibi maket bıçağı ile bir gireyim bakalım.

Hızlı dondurucu spreyler var. Ben onları kullanıyorum. Bendeki Beta F50. Geçen sene internetten 15 TL'ye almıştım...

Yalnız dikkatli kullanmak gerekiyor. Plastik hamur gibi oluyor. Geri kapatmak gerekiyorsa çok özenli davranmakta yarar var.

Hızlı dondurucu spreyler var. Ben onları kullanıyorum. Bendeki Beta F50. Geçen sene internetten 15 TL'ye almıştım...

Yalnız dikkatli kullanmak gerekiyor. Plastik hamur gibi oluyor. Geri kapatmak gerekiyorsa çok özenli davranmakta yarar var.

Burada kartal otomasyon'da var. Ama fiyat 67 TL olmuş :mad:

Ama elimde çakmak gazı bolca var, onunla deneyeyim bakalım.

1605631635764.png

Dremel in resimdeki ucu ile açtğım oldu. Birleşim yerinden 1mm içeri daldırarak etrafını dolaşınca rahat açılıyor. Tabi sonrasında yapıştırıcı kullanmak gerekiyor. Bu soğuk sprey olayını bilmiyordum. Bir ara deneyeyim.

Ben laptop batarya tamirinde birikimpilleri ve bataryatamiri.net gibi firmaları tercih ediyorum elimden pek gelmiyor dell laptopum vardı bataryayı öyle tamir ettirdim

@socio21 foruma hoşgeldin.

Bu düşünce ile elinden hiç bir zaman gelmez. Zor işler değil pilin içini açıp iki tane punta ya da kaynak yapmak.

Ayrıca becermez isen en fazla yeni batarya alırsın. Pil yenilemek ile yeni komple yenisini almak arasında erişilemez fiyat farkları yoktur.

Denemekten korkmayın! :D

bu kanalda sadece benzin kullanarak açmışlar, bir oyun yoksa iyi duruyor basit aslında sadece biraz beklemek gerekiyor.

bu kanalda sadece benzin kullanarak açmışlar, bir oyun yoksa iyi duruyor basit aslında sadece biraz beklemek gerekiyor.

Hazırda benzin yok, onun yerine Tiner ve aseton ile denedim açmayı, hiçbir işe yaramadı. Yaptığı tek şey üzerinde bezay bir sürü leke bıraktı. Herhalde bunda kullanılan plastik, solventin eritemediği bir plastik türü.

Pili kapakları zorlayarak söktüm biraz önce. Bazı tırnaklar kırıldı ama olsun, zaten tekrar yapıştıracağım. Gene tamir edilmesin diye çaba sarfetmişler.

IMG_20210914_134753.jpg

IMG_20210914_134810.jpg

Aşağıda batarya konnektörü ile ilgili bilgi vermişler. Başka kaynaklara da bakıp pilin konnektör pinlerini tespit edeyim önce.

Forum istatistikleri

Konular
5,999
Üyeler
2,522
Son üye
elektra

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back