Sorunlu jumper kablolar

Tekli dupont ları Özdisan'dan almıştım. Konnektörler de güzel randımlanlı çalışıyor. Sıkma pensesinin belki ucuzlarını da bulabilirsin, ama bilemiyorum, randıman sağlamazsa işi daha pahalıya getirmiş olursun. PA-09 garanti iş yapıyor, test edildi onaylandı :)
Yav hep bir adım öndeler. 800tl iken 500 olsa da alsak diyorduk, şimdi 1500tl, 800 olsa da alsak diyoruz. İnsanları soymanın çok güzel yolunu bulmuşlar ama nasıl oluyorda milyonlarca çeşit üründe bu istikrarı sağlıyorlar hayret. Sade pense olsa gözü karartıp alacağım da 6 renk x 15m kablo alacağım 300₺. Dupont konnektör alacağım daha bakmadım fiyatına. Bu gidişle 2000₺ lik olacağım durduk yere.

Seri uretim yapmayacaksaniz aslinda cok gerekli degil.

Resimde gördüğün - göremediğin bütün kablolar tek tek sıkılacak. Belki Seri üretim değil ama kargaburun gibi birşeyle de uğraşılmayacak kadar fazla.

20230605_114502.jpg

Yav hep bir adım öndeler. 800tl iken 500 olsa da alsak diyorduk, şimdi 1500tl, 800 olsa da alsak diyoruz. İnsanları soymanın çok güzel yolunu bulmuşlar ama nasıl oluyorda milyonlarca çeşit üründe bu istikrarı sağlıyorlar hayret. Sade pense olsa gözü karartıp alacağım da 6 renk x 15m kablo alacağım 300₺. Dupont konnektör alacağım daha bakmadım fiyatına. Bu gidişle 2000₺ lik olacağım durduk yere.

Resimde gördüğün - göremediğin bütün kablolar tek tek sıkılacak. Belki Seri üretim değil ama kargaburun gibi birşeyle de uğraşılmayacak kadar fazla.

24026 eklentisine bak
480 Tl civarinda buldum. Daha ucuzu da olmaz sanirim.

Ben daha önce alınıp kullanılmış ürünleri tercih ediyorum. Böyle yazı tura atmak cebe daha çok zarar. :)

PA-09 un çeneleri çok ince. Bu sayede konnektör pininin kabloya dolanan kanatları ve iletkene dolanan kanatları ayrı ayrı ve kontrollü bir şekilde sıkabiliyorsun. Ama bu devasa penselerde herşey aynı anda sıkılıyor sanki, iyi olur mu bilemiyorum. Deneyip memnun olan varsa iş görür herhalde :bilmem3:

IMG_20230605_121343.jpg

PA-09 un çeneleri çok ince. Bu sayede konnektör pininin kabloya dolanan kanatları ve iletkene dolanan kanatları ayrı ayrı ve kontrollü bir şekilde sıkabiliyorsun. Ama bu devasa penselerde herşey aynı anda sıkılıyor sanki, iyi olur mu bilemiyorum. Deneyip memnun olan varsa iş görür herhalde :bilmem3:

24027 eklentisine bak
Karsilastirmasini yapmislar. Bu videoda PA-09, Cin malindan daha iyi cikiyor.

Baska bir videoda ( ayni kanal ) IWISS IWS-2820M ile kiyaslamislar. PA-09 40$, digeri 20$. Bu defa ucuz olan daha iyi cikmis. Amazon, Iwiss IWS-2820M'i 800 TL 'ye gonderiyor Turkiye'ye.

Son düzenleme:
Özet:

Çin malı alırsan maliyet = Çin malının fiyatı + sonradan alınacak PA-09 fiyatı
Doğrudan PA-09 alırsan maliyet = PA-09 fiyatı

Yarışma sonucunda ikisi başa baş çıkıyor. Ucuz olduğu için iwiss kazanıyor. Yapısı benzer olduğu için herhalde aynı işi görür. Uzun kullanımda asıl kalite farkı ortaya çıkar. Çeliği ne kadar sert? 1000 tane crimp sonunda hala şeklini muhafaza ediyor mu? Bunları da ancak deneyince anlayabilirsin.

24027 eklentisine bak
Aldım bunu Özdisandan. Ama hiç mutlu değilim şuan.

İwiss de alabilirdin. Neredeyse yapısı aynı. 550 TL az para değil.
20 dolar kendisi, 20 dolar kargosu. Üstelik bekleki gelsin bir aya.
Zaten artık çok geç. Aldım bir kere.

Hayırlı olsun. Artık crimp olayı senin için stres yaratan, belirsiz bir konu olmaktan çıkacak. konnektörü yapıp asıl projeye odaklanabileceksin :)

Bir de şunu belirteyim: Kargaburun ile yaptığın işlem, bu pensenin yaptığı işlemin eşdeğeri olmuyor. Tamam, kablonun izolasyonuna kanatları kapatırken eşdeğer oluyor, ama asıl önemli olan iletkene kanatlar aynı şekilde temas etmiyor olacak. Kargaburun ile kanatları iletkenin üzerine sarıp sarmalamış oluyorsun. İleride korozyon nedeniyle veya zamanla kanatların kendisini biraz salması ile temas kalitesinin azalması sözkonusu. Ama crimp pensesi kanatların uçlarını doğrudan iletkenin içine saplıyor. Bu saplama sistemi de başka birçok teknolojide iyi sonuç verdiği kanıtlanmış birşey. Mesela ethernet RJ-45 deki sistem, telefon kablolarındaki RJ-11 deki sistem, IDC konnektörlerdeki sistem de bu.

Bende de PA-09 var. Pimi sıktığım zaman, yuvaya sıkışıyor ve çıkartmak sorun olabiliyor. Bir üst yuvada sıktığımda bu seferde gevşek oluyor. Ayrıca kaplamasından da memlun değilim. İlk kullanımda yuva içindeki kaplamalar soyulmaya başladı. Dirençnetten almıştım.

Bende de PA-09 var. Pimi sıktığım zaman, yuvaya sıkışıyor ve çıkartmak sorun olabiliyor. Bir üst yuvada sıktığımda bu seferde gevşek oluyor. Ayrıca kaplamasından da memlun değilim. İlk kullanımda yuva içindeki kaplamalar soyulmaya başladı. Dirençnetten almıştım.

Yuva içinde kaplama yok benimkinde. Yerinden çıkmaması sorunu çok fazla sıkmandan kaynaklanıyor olabilir. Aşırı abartmaya gerek yok, kanatların kıvrılıp iletkene saplanması yeterli.

Delik içini doğrudan fotoğraflamam çok mümkün değil ama anlaşılması için mikroskop altındaki aşağıdaki fotoğrafı paylaşıyorum. Yuvaya bastıran alt çenenin bir bölümünde eksik olan şey kaplama. Bu kaplama üst çenenin iç tarafda da var ve dupont pimlerin U şekillili metali oraya girip şekil aldığı için haliyle orayı hızlıca soydu.

Çok güç uygulamıyorum ama yeterince sıkı olmayınca kablo geriye doğru çıkıveriyor.

20230605_174053.jpg

Bu arada yukarıdaki fotoğrafta hafif yamuk bir görüntü var ama bu kameradan kaynaklanıyor. Merceklerden baktığımda böyle bir yamukluk yok.

Forum istatistikleri

Konular
6,178
Üyeler
2,567
Son üye
GaziBey

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back