Tektronix 2225 50 MHz analog osiloskop

Eğer audio ile yoğun olarak uğraşacaksanız, yüksek bant genişlikli bir osiloskoba ödediğiniz para yanlış bir yatırım olacaktır. Onun yerine bant genişliği fazla olmayan, ama daha yüksek bit sayılı ADC kullanan bir osiloskop çok daha yararlı olur. Örneğin 12 bit çözümleme yapan Teledyne LeCroy WaveSurfer 4054HD cihazı. Aynı şekilde Keysight'ın S serisi cihazları ve Tektronix'in 5 serisi cihazları da 12 bit dikey çözünürlük sağlıyor.

Üstat bu arada hayırlı olsun demeyi atladık. Güle güle kullanın. Çok keyifli görünüyor.
Eminim görmüşsünüzdür ama yazayım yine de. Dave'in bu cihaz için eevblogda iki videosu var:
1-
(inceleme)
2-
(tear down ve kalibrasyon)

Özellikle ilk videodaki (16:38) 4 sonlandırıcı numarası çok hoşuma gitti. Sinyal jeneratörü min 10mV p2p üretebildiği için sinyali 1/2.5 katına indiriyor. Siz de .40 mV p2p ya da .50mV p2p (3 sonlandırıcı) ile bir deneseniz mi acaba :)

Yarın fırsatım olursa ben de SDS2104X Plus ile aynı senrayoyu bir deneyeyim diyorum. Sizdeki kadar temiz bir sonuç beklemiyorum ama onda da 500 µV seçeneği var. Bakalım düşük gürültülü front end vs ne kadar işe yarıyor.

Sinyal jeneratörüm SDS2042X, 16 bit ve 1mV p2p sinyal üretiyor, ama o genlikte ne kadar düzgün onu da görelim.

Bir de düşük genlikli sinyaller konu olunca, aynı sinyali Banggood'dan aldığım 30dB düşük gürültülü amfiyle yükselterek de bir test yaparım.
Ne zamandır bahane arıyordum :)

Burada bulabilirsiniz:

https://mekatronik.org/forum/thread...k-guerueltuelue-yuekseltici-ile-izlemek.2765/

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back