Tektronix 2430A tamir, kalibrasyon ve belki restorasyonu

Yani CH1 GND ye çekildiğinde nasıl bir sinyal var? Gene o zik zak şeklinde mi?

Şaka gibi otomatik ayar yaptım düzeldi. Galiba yanlışlıkla save tuşuna filan mı bastım diyeceğim, dün geceden beri kapatıp açtığımda nasıl düzelmedi... En iyisi komple bir bakıma sokup her şeyin çalıştığından emin olduktan sonra doğru düzgün kullanmayı da öğrenmem gerekecek. Ben mi hatalı bir şey yaptım yoksa cihaz mı sapıttı emin olamıyorum.

555B5869-FDDE-46FC-84F5-FC33B6B29DCB.jpeg

Hmm benimkinde de save butonu var ama ne işe yaradığını bilmiyorum :p Sanırım bunun kullanım kılavuzunu okumamız lazım ... Ama benim tahminim otomatik ölçüm ile ilgili yapılandırmayı kaydediyor.

Bakım anlamında da bu cihazdaki tüm elektrolitik ve tantal'ları değiştirmek lazım. Bu kadar yıl sonra onlar sızdırmaya yer arıyordur.

Zaten ilk sorunu da -15 V ile ilgiliydi. Muhtemelen güç kaynağını doğru düzgün gözden geçirmek gerekiyor. Maalesef elimde standart bir ölçü aletinden fazlası yok. Yarım kalabilme ihtimali çok yüksek olduğu için söküp dağıtmak da istemiyorum...

F3442493-E806-4E9B-BB25-BC450CFE2A72.jpeg

Calibrator bölümündeki bu gürültü kondansatör sorununa işaret olabilir mi? Tahminleriniz nedir?

2. kanalda 10x prob ile ölçtüğümde yukarıdaki görüntüyü izliyorum. Normalde bunun 50 Hz yakışıklı bir kare dalga olması gerekiyor. Doğrudan bağladığımda da aynı gürültü mevcut.

O sinyalin genliği 5 mVpp olarak görünüyor. Frekans da 1 KHz. Muhtemelen kalibrasyon sinyalinin genliği bu kadar düşük değildir.

Benim 2465B de çıkış seviyeleri direkt olarak cihazın ön panelinde yazıyor:

IMG_20190925_150409.jpg

Şimdi ben denedim kalibratör çıkışını. Frekans sabit değil, yatay zaman kademesine göre değişiyor :) Yatay 1 ms ise, 1 KHz üretiliyor
IMG_20190925_151104.jpg

kondi ile alakali oldugunu sanmiyorum. Zira kondinin olmadigi bir gerilim sekli dalgalanma göstermemesi gerekir. Gerilim yolu üzerindeki her hangi bir direnc kisa devre olmus olsa, toplam seri direnc azalacagi icin gürültü bastirma problemi var gibi.

88A21909-645B-4AD2-9478-8E0D86C889D6.jpeg

kondi ile alakali oldugunu sanmiyorum. Zira kondinin olmadigi bir gerilim sekli dalgalanma göstermemesi gerekir. Gerilim yolu üzerindeki her hangi bir direnc kisa devre olmus olsa, toplam seri direnc azalacagi icin gürültü bastirma problemi var gibi.
Bunlar sinyal üretici kısım için geçerli değil mi? Güç katındaki herhangi bir arıza buna sebep olabilir mi?

Bunlar sinyal üretici kısım için geçerli değil mi? Güç katındaki herhangi bir arıza buna sebep olabilir mi?

olabilir. Bu PWM sinyalleri bir driver cikisi olsa ve bu cikisa paralel bir C ve seri R devre elemanlari bagli olmali.
Ossinin her 2 kanalinda da ayni sinyali görüyorsunuz. Ölcüm yaptiginiz devrenin driver giris gerilimini Vdd ve direnc degerlerini kontrol eder misiniz?

Evet mantıklı. Ya calibratör çıkışı çok düşük seviye, veya osiloskop girişi sinyali zayıflatıyor (preamp sorunu).

Şunu deneyebilirsin: Yatayı 10 ms yap. Bu durumda calibrator çıkışında 50 Hz lik bir kare dalga olacak. Sonra da bu kare dalgayı bir multimetre ile ölç (true RMS olması lazım, yoksa yanlış ölçer). Eğer 0.2Vrms görürsen, o zaman calibratör çıkışı doğru çalışıyor, preamp sorunu var. Umarım sorun bu değildir.

0.4V luk bir kare dalganın RMS'ini ölçü aleti niye 0.2Vrms diye gösteriyor dersen, o biraz ayrıntılı bir konu. Ayrı bir başlıkta bunu irdelememiz lazım (ama kısa cevap, multimetreler AC ölçüm yaparken ölçümü bir kuplaj kapasitörü üzerinden yapıyor ve böylece sinyaldeki DC bileşeni ortadan kaldırıyor).

Şunu deneyebilirsin: Yatayı 10 ms yap. Bu durumda calibrator çıkışında 50 Hz lik bir kare dalga olacak. Sonra da bu kare dalgayı bir multimetre ile ölç (true RMS olması lazım, yoksa yanlış ölçer). Eğer 0.2Vrms görürsen, o zaman calibratör çıkışı doğru çalışıyor, preamp sorunu var. Umarım sorun bu değildir.

0.4V luk bir kare dalganın RMS'ini ölçü aleti niye 0.2Vrms diye gösteriyor dersen, o biraz ayrıntılı bir konu. Ayrı bir başlıkta bunu irdelememiz lazım (ama kısa cevap, multimetreler AC ölçüm yaparken ölçümü bir kuplaj kapasitörü üzerinden yapıyor ve böylece sinyaldeki DC bileşeni ortadan kaldırıyor).
güzel bir yaklasim Timur hocam. tesekkürler.

UT61E ile (true RMS diyor) ölçtüm ve 0.2002 ac okuyorum...

Şu anda sen çalışmayan kanalı mı deniyorson? Yoksa çalıştığını düşündüğün kanalda mı oluyor bu durum?

Şu anda sen çalışmayan kanalı mı deniyorson? Yoksa çalıştığını düşündüğün kanalda mı oluyor bu durum?
Çalıştığını düşündüğüm 2. kanalda bu görüntü çıkıyor. 1. kanalda oynama olmuyor. Bir de gariptir benim prob hiç bağlı değilken ki sinyalim de düz değil.

image.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,658
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back