Trafo sağlamlık kontrolü.

Demekki DC elektronik yükü, bir köprü diyot kullanarak AC elektronik yük olarak kullanmak mümkün. Ama elektronik yükün minimum çalışma voltajını elde edecek kadar bir filtre kondansatörü koymak lazım. Benim koyduğum kondansatör 8 V yaptı minimum voltajı, ama 3-4 V yapan bir kondansatör bağlamak daha iyi olurdu, çünkü şarj akımı çok daha az olur ve sekonderdeki akımın sinüse daha yakın olmasını sağlardı.
Trafonun yüksüz ne kadar harcadığını ölçebilir misiniz?
Birde yükte iken 220 volt tarafı ne kadar harcıyor? Verimi merak ettim. :)

1714314233419.jpeg

1714314249167.jpeg

Nasıl
Benim koyduğum kondansatör 8 V yaptı minimum voltajı, ama 3-4 V yapan bir kondansatör bağlamak daha iyi olurdu, çünkü şarj akımı çok daha az olur ve sekonderdeki akımın sinüse daha yakın olmasını sağlardı.
3-4V yapan bir kondansatörün kapasitesi ve voltajı ne olmalı, siparişi ona göre vereyim elde yoksa.

Son düzenleme:
Eğer diyotlardan birisi kısa devre idiyse, o koldaki diğer diyodu da götürmüştür. Yani iki diyot gitmiş olması lazım. Ama eğer her iki koldaki diyotlardan birisi kısa devre ise, o zaman bütün diyotlar gitmiştir.
Diyotlar bana ulaştıktan sonra kontrol ettim diye hatırlıyorum.

Neyse artık 10A10 diyot alır testi onunla yaparın.

Hafta ortası gibi testi yaparım sanırım.

Nasıl

3-4V yapan bir kondansatörün kapasitesi ve voltajı ne olmalı, siparişi ona göre vereyim elde yoksa.

Trafo sekonder voltajı RMS olarak verilmiştir. Bu voltaj doğrultulursa, oradaki filtre kondansatörü bu dalga şeklinin maksimum değerine şarj olur. RMS'ten PEAK değeri bulmak için:

[math]V_p = V_{rms} \times \sqrt{2}[/math]
Bir de güvenlik için %50 ekstra marj verdiğimiz düşünelim. Bu durumda kaç voltluk kondansatör alman lazım?

Kapasite değerine 470 μF alabilirsin, yeterince doğru sonuç verdiğini gördük.

Trafo sekonder voltajı RMS olarak verilmiştir. Bu voltaj doğrultulursa, oradaki filtre kondansatörü bu dalga şeklinin maksimum değerine şarj olur. RMS'ten PEAK değeri bulmak için:

[math]V_p = V_{rms} \times \sqrt{2}[/math]
Bir de güvenlik için %50 ekstra marj verdiğimiz düşünelim. Bu durumda kaç voltluk kondansatör alman lazım?

Kapasite değerine 470 μF alabilirsin, yeterince doğru sonuç verdiğini gördük.
72V mu?

Standart olara 63V var/ Ondan sonrası 80 V ve 100 V. Artık ne bulursan piyasada :)

Bir de şunu belirteyim. Benim trafo zırlamasından bahsettiğim şey trafo ile hiçbir alakası yok. Elektronik yükteki anahtarlamadan kaynaklanan bir zırıltı idi o. Malum, CR modda elektronik yükün, çektiği akımı girişteki voltaja göre modüle etmesi lazım. Doğrultulmuş dalganın alt ucu da çok sivri, oradaki ani akım değişikliği mutlaka birşeyleri zırıldatıyor.

Bir de şunu belirteyim. Benim trafo zırlamasından bahsettiğim şey trafo ile hiçbir alakası yok. Elektronik yükteki anahtarlamadan kaynaklanan bir zırıltı idi o. Malum, CR modda elektronik yükün, çektiği akımı girişteki voltaja göre modüle etmesi lazım. Doğrultulmuş dalganın alt ucu da çok sivri, oradaki ani akım değişikliği mutlaka birşeyleri zırıldatıyor.
Bu zırlama elektronik devrelerin ömrünü kısaltır mı?

741 niye aldın yav? Bu devirde 741 almak, hacı murat almak gibi birşey :katil2: Keşke TL071 veya LM358 alsaydın. Bunlar asıl günümüzün minimal, jenerik opamp'leri.

UA741 çıkış voltajını ya da akımını SIFIR seviyesine indirebiliyormuş güç kaynağı devresinde. Deneyeyim dedim.

Son düzenleme:
6A10 diyotları şekildeki gibi güzelce lehimleyerek köprü diyot yaptım ve aşağıdaki gibi yüksek ampere dayansın diye ikili kablo ile trafoya bağlantı yaptım ama trafoyu açar açmaz kısa devre yaptı.
Diyotlar kısa devre oldu.

Hatam nerede?

33126 eklentisine bak
33127 eklentisine bak
o diyotlar artık çöp onları kullanma seni yanıltabilir, ayrıca lehimlerin çok zayıf olduğunu görüyorum gevşek lehim de gerilim düşümüne yol açabilir. açıkçası köprü bağlantıda bi sorun göremedim. çok nadir olarak diyotların içinde ters çıkabilir. bir sonraki denemede diyotları takmadan önce ölçebilir misin. eksi işaretli kısım gerçekten katod mu.

Diyotlar kısa devre kullanmak imkansız.
Bağlantı teli olarak kullanmak için saplarından kestim. :)

Arkadaşlar bağlantı ortamını hazırladım. Köprü diyot ve kondansatör gelince teste başlayacağım.

Çatırdayan 6A10 diyotunun bağlantı bacaklarını kökten kestim.

WhatsApp Image 2024-04-29 at 18.54.14.jpeg

Trafonun 0 ve 34V klemens girişine bağladım.

WhatsApp Image 2024-04-29 at 18.54.13 (1).jpeg

Diyota ve multimetreye gidecek timsah başlıklarını bu pimlere tutturdum.

WhatsApp Image 2024-04-29 at 18.54.14 (1).jpeg

Soldaki timsah başlıkları doğrultucu AC girişi.
Sağdaki timsah başlıkları doğrultucu DC yük çıkışı.

WhatsApp Image 2024-04-29 at 18.54.13.jpeg

Test ortamını nasıl buldunuz, dikkat etmem gereken başka bir şey var mı?

2.5 x 2.5 cm kesitli trafo sacı buldum. Vernik alırsam saracağım bir gün.
36 watt oluyor bu kesitte bakalım kaç wattlık olacak.

Daha önceki bağlantın doğru idi aynısını yap

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,948
Üyeler
2,507
Son üye
30agustos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back