Trafonun seconder tarafindaki kablonun sekli onemli mi?

Mikrodalgalar etiketlerini incelerseniz 700 watt 800 watt gibi bilgiler var. Trafo satan bir kaç satıcı da bu güçte olduğunu yazıyor.
Kesinlikle bendekinde de 700W yazarken , hesap 300 watt. Gerci bu Cin li normal degilki. 300 watt lik seye 700W yazmasi garip degil, onlar icin cok normal. Hatta insafli bile yazmislar :gulus2:

Kesinlikle bendekinde de 700W yazarken , hesap 300 watt. Gerci bu Cin li normal degilki. 300 watt lik seye 700W yazmasi garip degil, onlar icin cok normal. Hatta insafli bile yazmislar :gulus2:
Hesaplanan değerden az sararlarsa artar akım. Ama doyuma ulaşır mı saclar onu bilmiyorum.

Fotografda verilen Trafo modeli GAL-700E-4 için;
sarı renkli sekonder kablosu, trafonun bir tarafından (gözünden) girip,
diğer tarafından çıkılarak (göbek etrafına hiç sarmadan) kullanılsa,
bu kaç sipir olmuş oluyor? 1 sipir bumu oluyor. Yoksa bu yarım sipirmi oluyor?
Bu halde kullanımı uygun oluyormu? en az voltaj ve en yüksek akım böyle sağlanabiliyormu?
En az sipirle, en düşük voltaj ve maksimum akım elde etme amacıyla bunu soruyorum.
Pensampermetre ölçümü çok güzel olur doğrusu, o vida mdf vidası çapı 2,5 mm. ise diş dibi çapı 2 mm. geçmez herhalde.
bu kadar yüksek akımda 20 saniye kızarması için uzun bir süre değilmi? Daha erken anında kızarmasını ve kopmasını beklerdim ben.
sarı kabloda bu kadar yüksek akım oluşabileceğinde şüphem var.
hesaplamalar bu yönde oluyor olabilir belki ama. tek sipir sarıp 200-300 A. alınıyor kısmına takıldım ben. kafama pek yatmadı.
kısacık sipirsiz kabloda o akım nasıl oluşabiliyor bu kısmı anlayamıyorum. Teoride böyle olabilir.! uygulamada nasıl acaba?

sekonderde çok düşük voltajda, çok yüksek akım elde etmek peşindeyim.

o trafo ile çıkışda 0,1 V. 3000 A. almak mümkün olmuyor değilmi? çıkış voltajının min. değerini belirlemek bizim elimizde olmayıp,
trafonun hesaplamalarına bağlı oluyor anladığım kadarıyla.
Bunu sağlamanın bir yolu varmıdır acaba?

Transformatorun sargilarini ve yuke giden kabloyu esit uzunlukta tel olarak dusunelim.

Bu durumda hem sekonder sarginin direnci hem de punta uclarina giden tel direci ayni olacaktir.

Transformator bosta 2v veriyorsa punta uclari birlestiginde transformator voltaji 1v olacaktir. Tabiki bu durumda enduktans etkisini gormezden geldik.

Artik bu calismaya kisa devre calismasi diyemeyiz. Kisa devre etmek icin sekonderi kap kalin bara ile birlestirmek lazim.

Fotografda verilen Trafo modeli GAL-700E-4 için;
sarı renkli sekonder kablosu, trafonun bir tarafından (gözünden) girip,
diğer tarafından çıkılarak (göbek etrafına hiç sarmadan) kullanılsa,
bu kaç sipir olmuş oluyor? 1 sipir bumu oluyor. Yoksa bu yarım sipirmi oluyor?
Bu halde kullanımı uygun oluyormu? en az voltaj ve en yüksek akım böyle sağlanabiliyormu?
En az sipirle, en düşük voltaj ve maksimum akım elde etme amacıyla bunu soruyorum.
Pensampermetre ölçümü çok güzel olur doğrusu, o vida mdf vidası çapı 2,5 mm. ise diş dibi çapı 2 mm. geçmez herhalde.
bu kadar yüksek akımda 20 saniye kızarması için uzun bir süre değilmi? Daha erken anında kızarmasını ve kopmasını beklerdim ben.
sarı kabloda bu kadar yüksek akım oluşabileceğinde şüphem var.
hesaplamalar bu yönde oluyor olabilir belki ama. tek sipir sarıp 200-300 A. alınıyor kısmına takıldım ben. kafama pek yatmadı.
kısacık sipirsiz kabloda o akım nasıl oluşabiliyor bu kısmı anlayamıyorum. Teoride böyle olabilir.! uygulamada nasıl acaba?

sekonderde çok düşük voltajda, çok yüksek akım elde etmek peşindeyim.

o trafo ile çıkışda 0,1 V. 3000 A. almak mümkün olmuyor değilmi? çıkış voltajının min. değerini belirlemek bizim elimizde olmayıp,
trafonun hesaplamalarına bağlı oluyor anladığım kadarıyla.
Bunu sağlamanın bir yolu varmıdır acaba?
Bir turun altında verim düşer.
sağdaki metal eritme potasını gösteren resimde channel with melt yazan yer bir tur mesela. resimde kestikleri için yarım görünüyor.
induction-melting-technologies-and-processes-4-638.jpg

yüksek amper için trafonun göbek kesit alanını büyültmek gerekiyor.

akımı asıl sınırlayan bu empedansmı oluyor? frekansda düşük gerçi ama.
anlattığım tarzda sarım 1 sipirmi oluyor? en düşük sarılabilecek sipir tipi bumudur?

trafonun göbek kesiti büyüyünce çıkış voltajıda büyümezmi?
voltaj büyürse akım düşüyor olmalı.! Trafo gücü hesabından gidildiğinde.

istediğim yüksek akım çıkışını bozan sınırlayan voltaj değeri artışı olmuş oluyor.
akımın yükselmesi voltajın düşüklüğüne bağlı görünüyor.! voltajda kafamıza göre düşürülemiyor gibi görünüyor.

imalatdan gelen fiziksel formülsel bağlayıcı durumlar engel oluyor gibi duruyor.
Trafo daha yüksek frekansda çıkışından düşük voltaj verseydi çözüm sağlanabilirmiydi acaba.

biraz gelişme sağlarsak bende gireceğim bu tip bir çalışmaya, bana yüksek akım lazım sadece. voltajla pek işim olmayacak.
voltajda çok düşük olmadan akım çok yüksek olamıyor. minimum voltajıda belirleyen trafo. kısır bir döngü var.

bu nasıl aşılabilir acaba.

Son düzenleme:
akımı asıl sınırlayan bu empedansmı oluyor? frekansda düşük gerçi ama.
anlattığım tarzda sarım 1 sipirmi oluyor? en düşük sarılabilecek sipir tipi bumudur?

trafonun göbek kesiti büyüyünce çıkış voltajıda büyümezmi?
voltaj büyürse akım düşüyor olmalı.! Trafo gücü hesabından gidildiğinde.
O kitaptan aldığım formüle göre tur başına voltaj düşüyor göbek kesiti artınca. Güç arttığı için amper artıyor tabi.

evet haklısınız öyle duruyor..
göbek kesiti artınca tur başına çıkış voltajı düşüp, çıkış akım büyüyor gibi gözüküyor.
yalnız trafo gücü artmadan da zaten durum böyle olacaktı. bir önceki göbek kesitine göre çıkış voltajı düşürülünce çıkış akımı zaten yükselecekti.
trafo gücünün artmasına da gerek kalmayacaktıki.
trafo gücü arttırılıncada zaten akım illaki artar. buda istediğim gibi olmadıki şimdi. durduk yere trafoyuda büyütmüş olduk. buda dezavantaj oluyor.

benim istediğimin başka çözümü yokmudur acaba.

çıkışda 0,1 V. 100 A. alsak 10 VA. trafo,
0,1 V. 1000 A. alsak 100 VA. trafo
buradaki tarafo için 0,1 V. 3000 A. 300W. trafo.
böyle bir şey lazımdı bana.

kısaca en az güçle en düşük çıkış voltajı ve çok yüksek çıkış akımı elde edilebilmeli..
trafonun girişinin kaç fazlı olacağı, voltajının ne olacağı, çalışma frekansıda bende önemli değil aslında.
bu amaç için girişi nasıl olması gerekiyorsa sağlanabilirdi. yeterki çıkışı ve gücü uygun olsun.

ikisi beraber baglandiginda, ayri ayri olcumlerinin tam %87 si kadar Voltaj olcuyorum.

ikisinede 4 spir atarsam 2.23V,
4 spir + 3 spir yaparsam 2.01V alirim

4 spir + 3 spir yaptim ve 1.980V aldim.

formüllerde;
sargı sipirleri gerilim düşümü dikkate alınarakdan %5 fazladan sarılır veya %5 gerilim düşümü dikkate alınır gibi bir kısım da var.

O kitaptan aldığım formüle göre tur başına voltaj düşüyor göbek kesiti artınca. Güç arttığı için amper artıyor tabi.

evet haklısınız öyle duruyor..
göbek kesiti artınca tur başına çıkış voltajı düşüp, çıkış akım büyüyor gibi gözüküyor....

Tam tersi;

Gobek kesiti artarsa tur basina gerilim de artar. (Tabiki primer sarim sayisi da duser)

N=10^8 / (4.44*S*B*F) volt basina sarilmasi gerekek sarim sayisini veriyor. S artarsa volt basina N sarim sayisi azalir.

Yani tur basina enduklenen voltaj artar.

Bunu baska yoldan da gosterebiliriz.

V=N dfi/dt dir.

Gobek kesitini artirinca daha yuksek fi ile calisma imkani dogar.

Dolayisi ile ayni sarim sayisi icin dfi/dt artarsa V de artar.

Bu durumu cok yuksek guclu motorlarda da gorebilirsiniz. Rotoru soktugunuzde icinde egilmeden yuruyebileceginiz buyuklukte oyugu olan statorlar bir kac bin voltla calisir. Bunlarin sarim sayisina bakarsaniz oluk basina sarim sayisi sadece bir kac turdur.

Bunun sebebi devasa demir gobek kesiti.

Son düzenleme:
formülde değeri altdan çekince işlem hatası yapmışım, daha matematiği doğru dürüst bilmiyorken, sekonder akım trafosu yapmaya kalkıyorum.

bu halde benim isteğim yapılamaz gibi duruyor. kısaca 10 VA. lik trafo çıkışından 100 A. akım almam mümkün olmaz gibi duruyor.
bunu sağlamam için sekonderin 0,1 V. gerilime ayarlanması gerekir. birde sekonder en az 1 turlu olması gerektiğinden dolayı,
trafo göbek kesiti çok küçük ufacık birşey olmalı sonucu çıkıyor.

göbek kesiti çok küçültülürse 10 VA. lik güçteki trafonun çıkışından, 100 A. alınabilir diyebiliriz herhalde.
bu kadar küçük göbek kesitli trafoda olmazki, bu seferde fiziksel trafo gövde engeliyle karşılaşıyoruz.

bir türlü ayar tutmuyor.

Govdeyi sen yapabilseydin?

10W transformatorun sekonderini sokup sarabilecegin en kalin teli sararsan cok yuksek akimlar cekebilirsin. Onemli olan o hacime girecek sarimi yapabilmek.

Eger 12W transformator 12 voltda 1A verebiliyorsa 0.1v da da 120A verebilir. 0.01v da da 1200A verebilir. Yeterki sargiyi sarabil.

10W transformatorun sekonderini sokup sarabilecegin en kalin teli sararsan cok yuksek akimlar cekebilirsin. Onemli olan o hacime girecek sarimi yapabilmek.

Eger 12W transformator 12 voltda 1A verebiliyorsa 0.1v da da 120A verebilir. 0.01v da da 1200A verebilir. Yeterki sargiyi sarabil.
sargısı sarılamıyorsa böyle trafonun olmasıda imkansız olur. :)

Transformatorde primer ve sekonder yan yana sarilmissa neden olmasin. Iletkeni pahalisindan secersin olabilir.

Bu tip transformatörlerde sekondere 1 sipirde tel sarılsa, çok düşük voltaj yani 0.1 V. alınamayıp, bundan çok yüksek voltaj alınıyor.
Akımıda asıl bu düşürüyor zaten.

bana sekonderine bir kaç tur sarsam bile 0,1 V. civarı voltaj oluşturan modelde trafo lazım. bulunan standart trafolar bunu sağlamıyor gibi duruyor.
12 V. için 20-30 tu sargıları oluyor onların. 24 V. için 39 tur sökmüştüm bir tarafodan.

sargısını 1 tur yapsam 0,5 V. civarı voltaj vercek, böyle olunca akım düştü 20 A. değerine.
iletkeni pahalı seçmekde sıkıntı yok. merkezinden su geçen 1 tur bara olacak zaten.

tek turda maksimum 0,1 V. mümkünse dahada düşük voltajda olabilir. veren bir trafo bulmak problem.
Bu kısmı nasıl atlatabiliriz?

Forum istatistikleri

Konular
6,521
Üyeler
2,681
Son üye
Oğuzhan06

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back