Trafonun seconder tarafindaki kablonun sekli onemli mi?

Bendeki trafoyu teste aldım.

Yine bir vida ile kısa devre ettim.

350 amper gibi bir rakamla başlıyor 250 amper ile devam ediyor. Muhtemelen vidanın direnci olduğu için akımı sınırlıyor olabilir.

Yaklaşık 3 saniyede vidayı akkor haline getiriyor. Önceki uygulamada süreyi yanlış hatırlıyormuşum.

Bendeki trafoyu teste aldım.

Yine bir vida ile kısa devre ettim.

350 amper gibi bir rakamla başlıyor 250 amper ile devam ediyor. Muhtemelen vidanın direnci olduğu için akımı sınırlıyor olabilir.

Yaklaşık 3 saniyede vidayı akkor haline getiriyor. Önceki uygulamada süreyi yanlış hatırlıyormuşum.

Soğusun diye eline doğru yaklaştırınca korktum :)

amper niye bu kadar büyük oranda çöküyor acaba.
metal çivi ısınıp direnci iki kat arttı diyemi, yoksa
trafonun karakteristiğinden dolayı, zaten çok akım çekilince sekonder akımı düşüş yapacakmıydı.

banada buna benzer birşey lazım, ama sürekli stabil aynı çıkış akımını almalıyım.
benim uygulamamda akımın üzerinden aktığı kısmın direnci değişmeyip sabit kalacak. ve trafo çıkışını direkt kısa devre etmemiş olacak.

serkan_48
trafonun sekonderi kaç sipir ve voltajı boşta iken ve direnci daha yüksek bir yük bağlandığında kaç volt.

trafonun karakteristiğinden dolayı, zaten çok akım çekilince sekonder akımı düşüş yapacakmıydı.

banada buna benzer birşey lazım, ama sürekli stabil aynı çıkış akımını almalıyım.
benim uygulamamda akımın üzerinden aktığı kısmın direnci değişmeyip sabit kalacak. ve trafo çıkışını direkt kısa devre etmemiş olacak.

serkan_48
trafonun sekonderi kaç sipir ve voltajı boşta iken ve direnci daha yüksek bir yük bağlandığında kaç volt.
Isınınca vidanın direnci artar.

serkan_48

3 turda 2.43 volt.

Dirençten kastınız kaç ohm söylerseniz elimde varsa test ederim.

Ancak bu trafoyu yükleyecek bir yük elimde yok. Elektrikli ısıtıcı veya ütü ile deneyebilirim.

sekonder sargı tur başına 0,8 V. ediyor olmalı. şunu yapabilirsek yeterli olacak aslında.
sekonder tur sayısını 1 tam tur yapıp, aynı deneyi yapmanız mümkünmüdür?
bu durumda voltaj 0.8 V. ölçülüyorsa; aynı deneyde akım ve çivinin kızarması süresi ne olacak.
sonrasında bende bir trafoyu elde edilen bu değerlere göre hazırlayacağım. yalnız daha düşük çıkış voltajlı olacak.

Aklimda deli sorular :gulus2: iki soru sadece

1- Serkan abinin ki nasil 3 spir 2.4 V verebiliyor iken, ben o kadar voltaj alamadim. (3 spir 1 volt u bile gecemedi)

2- 2 trafodan (iki adet trafo) daha yuksek akim almayi beklemek hata degil di, degil mi?

Aklimda deli sorular :gulus2: iki soru sadece

1- Serkan abinin ki nasil 3 spir 2.4 V verebiliyor iken, ben o kadar voltaj alamadim. (3 spir 1 volt u bile gecemedi)

2- 2 trafodan (iki adet trafo) daha yuksek akim almayi beklemek hata degil di, degil mi?
1-Sendeki trafo ile serkanda ki trafonun primer sargısının sarım sayılarını bilmiyoruz.
2-İki trafonun çıkışları arasında faz kayması olursa ne olur?

sadece 700E ye 7.5 spir sardim, tam 2V, ortaligi hoplatiyo , vuuuuuu :gulus2: :saril:

düşük voltaj yüksek akım verir gibi görünüyor.
vida kızartma denemesinde akım değerlerini görmeyi isterdim.
bu tür işlerde az voltaj çıkışı daha iyi olabilir.
deneyip görmek lazım. sende niye voltaj çok düşük acaba.
4 kat daha düşük voltaj farkı var. enteresan. iyi birşey yakalamış olabilirsiniz. bence üstüne gidin. düşük voltaj almak zor olanı gibi duruyor.
kızartma deneyi çok önemli anlık kızartırsa hatta çiviyi kopartırsa süper. şalteri açınca tel kopcak gibi böyle muhteşem olur.

Son düzenleme:
düşük voltaj yüksek akım verir gibi görünüyor.
vida kızartma denemesinde akım değerlerini görmeyi isterdim.
bu tür işlerde az voltaj çıkışı daha iyi olabilir.
deneyip görmek lazım. sende niye voltaj çok düşük acaba.
4 kat daha düşük voltaj farkı var. enteresan. iyi birşey yakalamış olabilirsiniz. bence üstüne gidin. düşük voltaj almak zor olanı gibi duruyor.
kızartma deneyi çok önemli anlık kızartırsa hatta çiviyi kopartırsa süper. şalteri açınca tel kopcak gibi böyle muhteşem olur.
bende voltaj farkini anlamis degilim, ama serkan abinin kullandigi trafo 700E-4, benimki 700E-2

4 kat fark banada garip geldi, olcu aletlerimde sorun yok, voltajda sorun yok. primer sargida sorun var desem, diger trafoda ayni . kablo degistirdim o da ayni. :dusun1:

bende voltaj farkini anlamis degilim, ama serkan abinin kullandigi trafo 700E-4, benimki 700E-2

4 kat fark banada garip geldi, olcu aletlerimde sorun yok, voltajda sorun yok. primer sargida sorun var desem, diger trafoda ayni . kablo degistirdim o da ayni. :dusun1:

Hadi artık senden de bir vida kızartma videosu maksimum akım testi bekliyoruz ama olmuyor böyle.

Bendekinin sargisi Aluminyum olabilir :kizgin3:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,521
Üyeler
2,681
Son üye
Oğuzhan06

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back