TV Beslemesi Arızası

Sorun buralarda bir yerde. Turuncu alanda +5VSB var. 36K dirençten geçince yeşil alanda 0.600mV oluyor. İkitane 1n4148 den geçtikten sonra 0.05mV a düşüyor. Ve devamındaki hiç bir tr ye, yeteri kadar + voltaj gitmediği için anahtarlamalar gerçekleşmiyor.
Mor alandaki transistörün kollektör ve emiterini kısa devre yapınca çıkış voltajları geliyor.

Screenshot_20230105-104721.jpg

Şimdi çatırtının nereden geldiğini tesbit etmek amacıyla Q13'ün kollektör ve emiterini tel atarak lehimledim. Sonra kartı çevirip fişe taktım. Hiç ses seda yok. Demek ki o seslerin çıkmasının nedeni benim cımbız ile dokunduğumda oluşan osilasyonlar.

Şuan karttaki tüm çıkışlar aktif. Yani bu şekilde taksam çok büyük ihtimalle çalışacak ama bu doğru değil. İleride tekrar uğraşmamak için Q13'ün ve diğer tr'lerin base ine neden voltaj gitmediğini bulmam lazım.

Şimdi çatırtının nereden geldiğini tesbit etmek amacıyla Q13'ün kollektör ve emiterini tel atarak lehimledim. Sonra kartı çevirip fişe taktım. Hiç ses seda yok. Demek ki o seslerin çıkmasının nedeni benim cımbız ile dokunduğumda oluşan osilasyonlar.

Şuan karttaki tüm çıkışlar aktif. Yani bu şekilde taksam çok büyük ihtimalle çalışacak ama bu doğru değil. İleride tekrar uğraşmamak için Q13'ün ve diğer tr'lerin base ine neden voltaj gitmediğini bulmam lazım.

Gokhan merhaba.

Bu son alintiladigin semaya göre, Q13 un önünde Q12 var ve bu transistorun base i ustte over voltaj ve over current devresi ile alakalı bölüme gidiyor.

Cihazi kesime götüren bu devre olabilir mi? Üstteki zener diyotlar var. Acaba birinde kısa devre yada sızıntı varsa erken uyarıp sistemi durduruyor olabilir mi?

Sistemi sükunete Q12 cekiyor ise Q12 yi sök sistemi devreye al. Voltajlar normal ise sorun ov oc devresindedir.

Sistemi sükunete Q12 cekiyor ise Q12 yi sök sistemi devreye al. Voltajlar normal ise sorun ov oc devresindedir.
Diyotların çoğunu değiştirdim. Q13 ve 15 i değiştirdim. Şimdi optoyu değiştiriyorum. Bunların hepsi normal şartlarda çalışıyorlar. Ama yinede değiştiriyorum. Q12 yi de sökeyim bakalım ne olacak.

Q12 yi sökmekte işe yaramadı. Optoyuda değiştim o da işe yaramadı. G*t kadar alanda sıkıştım kaldım. Sadece Q13'ün iki bacağını lehimleyerek devreyi çalıştırabiliyorum. Ama bu sorunun kaynağını bulamıyorum. :kizgin2:

Q13 ON olması için ON/OFF yazan yere bir voltaj gelmesi lazım. Herhalde +5V. Yoksa kendiliğinden ON olmaz.

Ab
Q13 ON olması için ON/OFF yazan yere bir voltaj gelmesi lazım. Herhalde +5V. Yoksa kendiliğinden ON olmaz.
Abi resimdeki 5v ile p-on çıkışları kısa devre edince çalışıyor. Kartı yerine takıyorum çalışmıyor, düğmelerine basıyorum çalışmıyor.
Eskiden şarteli açtığımız anda çalışıyordu.

20230105_155446.jpg

Bu p-on devresine yönel orada butonda voltaj varmi yada nasıl bir ön devre var?

Bu p-on devresine yönel orada butonda voltaj varmi yada nasıl bir ön devre var?
Şimdi yerine gidip baktım. On-off butonu var ama beslemeye bağlı değil. Normal ekran anakartına bağlı. O mcu ya komut gönderiyor herhalde.

Resimde görünen soketteki siyah kablo 5v ile p-on pinlerini birleştirecek şekilde yapılmış. Eğer bu kabloda bir sıkıntı yoksa taktığımda çalışması lazım. Çünkü cımbız ile birleştirince çıkıştaki voltajlar geliyor.

20230105_160647.jpg

Bundan sonra anakartlardaki p-on ları da dikkate alacağım. Görünüşe göre uğraşırken kartı tamir etmişim ama p-on olayını bilmediğimden çıkışları alana kadar zorladım. Ekran şuan çalışır vaziyette ama titreme var. Bunu nasıl düzelteceğimi bilmiyorum. Aklıma gelen bir şey var ama önce siz yorumlayın bakalım benimle aynı şeyimi düşünüyorsunuz. Bu sayede kendimi test edeceğim. Bakalım doğru yere mi odaklanmışım.

20230105_162229.jpg

Ekrandaki kadar zıplama yok. Muhtemelen kamera kaynaklı zıplıyor bu kadar. Bunun daha hafif zıplamasını düşünün.

EDIT: Makineden ağır yanık kokusu gelmeye başladı. Tekrar söküyorum. :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2:

Sekonderdeki kondansatörler sızıdıryor olabilir onları test et. Eğer sorun başından beri bu ise zaten devre açılmayarak doğru davranıyor. Açılsa aşırı yükten birşeyler patlayacak.

Sekonderdeki kondansatörler sızıdıryor olabilir onları test et. Eğer sorun başından beri bu ise zaten devre açılmayarak doğru davranıyor. Açılsa aşırı yükten birşeyler patlayacak.
Sekonder de değişmediğim kondansatör kalmadı abi. Geldiğimiz son noktada ekran çalışıyor ama titreme ve yanık kokusu var. Benim tahminim sonradan taktığım mosfet uyum sağlamadı. Netten aynısını bulup sipariş vericem.

Fast Recovery Diode ile Fast Plastic Rectifier arasında bir fark var mı? Yani neden biri recovery diode derken diğeri plastic rectifier demiş?
Özelliklerine bakınca küçük farklar dışında aynı şeyler görünüyor. Mesela biri 600v 13A iken diğeri 600v 15A. Yada biri Vf 1.98v iken diğeri Vf 1.5v gibi.

Çalışma hızı farklı. Yalıtkandan iletkene ve iletkenden yalıtkana çok kısa sürede dönüyor. SMPS deki doğrultucu diyotlar ve clamping diyotları bu türden olması lazım.

Teknik servise gönderiyorum. Son güncel sorun D1 1N5406 diyot çok ısınıyor ve bozuluyor.

Kart geldi bir kaç dk çalışıp yine yandı. Komple tv yi söktüm. Öylece göndereceğim servise.

Sağlam gibi görünen Arızalı malzeme çalışınca kısa devreye düşüyor.
Termal kamera ile takip edilmesi ayrıca akım izleme gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back