Ubuntu Kurulumu

Debian dan sevgiler.
VirtualBox + Debian candır, gerisi heyecandır :katil2:

Aşağıdaik link de debianda Arduino nano nasıl tanıtılır, yükleme yapılır görebilirsiniz. Bu @insect23 gibi acemiler yapamaz bunu :katil2:

Debian dan sevgiler.
VirtualBox + Debian candır, gerisi heyecandır :katil2:

Aşağıdaik link de debianda Arduino nano nasıl tanıtılır, yükleme yapılır görebilirsiniz. Bu @insect23 gibi acemiler yapamaz bunu :katil2:

sen dünyaya gelir gelmez yürümeyi öğrendin mi yoksa bi süre etrafını aval aval izleyip mi yürümeye başladın?

sen dünyaya gelir gelmez yürümeyi öğrendin mi yoksa bi süre etrafını aval aval izleyip mi yürümeye başladın?
Olması gereken zamanda yürümüşüm, öyle anlatıyorlar. Sonradan fena açılmışım ama, önüme geleni ezmiş geçmişim. Bu işerde çok iyiyimdir, üstüme tanımam. :katil2:

sudo chmod ugo+w /dev/ttyUSB0

Bu yöntem doğru bir yöntem değil. Sen kartı PC'ye her taktığında /dev/ttyUSB0 tekrar oluşturulur ve senin de tekrar yukarıdaki komutu girmen lazım. Doğrusu, senin kullanıcı adını dialout grubuna üye yapmak. Mesela kullanıcı adın abdurrahman ise:

Bash:
$ sudo usermod -a -G dialout abdurrahman

Evet kesinlikle :) Kaldır o Ubuntu yaratığını ve Debian kur. Bende de Debian Testing kurulu, bedava teknik destek de alırsın ;)
Ekran görüntüsü 2022-04-06 19-22-51.png

hep destek mi alıcam abi adım adım destek verir hale gelelim forumda birde ubuntuya destek verecek biri olsun

Sorun düzeldi mi? Neymiş problem?
sudo chmod a+rw /dev/ttyUSB0
bunu çalıştırınca terminalden program yüklüyor
ama her usb taktığımda bunu çalıştırmam gerekiyor senin verdiğin komut işe yaramadı
hangi usb'ye taktıysam onu seçmem gerekiyor 0-1-2 vs.
Herhangi bir driver yüklemesi de yapmadım takar takmaz ch340 olarak gördü
bende yapmadım

Ne oldu bu ubuntu işi? Hala boğuşuyor musun?

Biraz garip geliyor mesela spotify kuruyorum kurulamadı diye hata veriyor 5 dakka sonra bakıyorum kurmuş hazır spotify
Ubuntunun orjinal iso dosyasını indirdin mi?
Öyle sürekli hata vermemesi lazım. Yada yüklerken bazı özellikleri seçmediysen "bu özellik yüklenemedi" gibi uyarılar veriyorsa, sen bunları hata sanıyor olabilirsin. Terminalden program kurmak alıştığımız next next işlere benzemez :)

Ubuntunun orjinal iso dosyasını indirdin mi?
Öyle sürekli hata vermemesi lazım. Yada yüklerken bazı özellikleri seçmediysen "bu özellik yüklenemedi" gibi uyarılar veriyorsa, sen bunları hata sanıyor olabilirsin. Terminalden program kurmak alıştığımız next next işlere benzemez :)
ubuntunun kendi paylaşımını indirdim.
terminalden kurmuyorum şimdilik işime yarayanlar kendi mağazasında var(spotify,vlc,dosya yöneticisi,aygıt yöneticisi vs.)

windows'dan bariz farkları var mesela arduino ide çok hızlı derleyip yüklüyor toplamda 5 saniye sürmüyor derleyip yüklemesi.
terminale'de alışırsam çok güzel olacak dün akşam yarım saat txt dosyası oluşturmaya çalıştım masaüstüne sağ tık yapıp terminal ile aç diyip touch isim.txt yazınca açıyormuş

ubuntunun kendi paylaşımını indirdim.
terminalden kurmuyorum şimdilik işime yarayanlar kendi mağazasında var(spotify,vlc,dosya yöneticisi,aygıt yöneticisi vs.)

windows'dan bariz farkları var mesela arduino ide çok hızlı derleyip yüklüyor toplamda 5 saniye sürmüyor derleyip yüklemesi.
terminale'de alışırsam çok güzel olacak dün akşam yarım saat txt dosyası oluşturmaya çalıştım masaüstüne sağ tık yapıp terminal ile aç diyip touch isim.txt yazınca açıyormuş
Vazgeçmezsen alışırsın. Terminali hakkını vererek kullanmak çok keyifli olur. Ben windows çok meşhur olmadan önce MS-DOS'u çok kullanmıştım. Gerçekten keyifli oluyor.

Vazgeçmezsen alışırsın. Terminali hakkını vererek kullanmak çok keyifli olur. Ben windows çok meşhur olmadan önce MS-DOS'u çok kullanmıştım. Gerçekten keyifli oluyor.
çözemediğim birşey var bilgisayarımla ilgili.
bilgisayarım Monster Abra A5 v16.1 15''
ilk açılışta windows'un kurulu olduğu diski boot ettiği için girişte sürekli f2 yapıp bios'dan kendim ubuntuyu boot ediyorum bunu nası değiştircem bulamadım ilk açılışta ubuntuyu boot etsin istiyorum.

çözemediğim birşey var bilgisayarımla ilgili.
bilgisayarım Monster Abra A5 v16.1 15''
ilk açılışta windows'un kurulu olduğu diski boot ettiği için girişte sürekli f2 yapıp bios'dan kendim ubuntuyu boot ediyorum bunu nası değiştircem bulamadım ilk açılışta ubuntuyu boot etsin istiyorum.
Bios' a girip boot menüden ubuntunun yüklü olduğu diski 1 numara yapman lazım.
Sen heralde her seferinde hızlı boot menüden ubuntuyu seçiyorsun ve bu kalıcı olmuyor.

Bios' a girip boot menüden ubuntunun yüklü olduğu diski 1 numara yapman lazım.
Sen heralde her seferinde hızlı boot menüden ubuntuyu seçiyorsun ve bu kalıcı olmuyor.
Şu kartlarımı bir kurayım da ubuntu'daki arduino ide'me:D
sonra birdaha bakayım

Ubuntun bir eksikliği mouse tekerleğinin tuşuna basınca aşşağı yukarı gezeceğimiz ortam oluşmuyor tekerleği sürmekten parmağım ağrıdı

Forum istatistikleri

Konular
5,828
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back