UNI-T UT139C multimetre inceleme

Herkese iyi forumlar incelediğim kadarıyla Uni-t UT139C başlangıç için oldukça iyi multimetre gibi görünüyor.Fakat Uni-T'nin kendi sitesinde dahi yaklaşık 1 aydır satışı yok.temin edebileceğimiz site tavsiyesi yada başka bir model tavsiyeniz varsa paylaşırsanız sevinirim.
Ben yeni versiyonunu alacağım için neredeyse sıfır olan Uni-t'nin UT61E modelini satıyorum. İlgilenirsen bazı özellikleri farklı ama baktığından çok daha iyi bir model. Güncel fiyatalara göre arada fiyat farkı yok gibi. Senin baktığın 6000 count bendeki 22000 count...

Aradığın model aktüel olarak şurada var görünüyor:

Herkese iyi forumlar incelediğim kadarıyla Uni-t UT139C başlangıç için oldukça iyi multimetre gibi görünüyor.Fakat Uni-T'nin kendi sitesinde dahi yaklaşık 1 aydır satışı yok.temin edebileceğimiz site tavsiyesi yada başka bir model tavsiyeniz varsa paylaşırsanız sevinirim.
Trendyol da ve gittigidiyorda var. İkisinde de aynı firma satış yapıyor. Multimetreyi aldığınız da ekranını kontrol edin. Bazı firmalarda ekranı silik olarak satılanları gördük. Trendyol ve gittigidiyorda iade edebilme şansınız olduğundan ürün geldikten sonra test sonrası gerekirse iade yapabilirsiniz.

Öte yandan ut89xd de alınabilir.
Buda iyi bir multimetredir. X modelin de sıcaklık sensörü bulunurken XD modelinde led ölçme kademesi bulunuyor. Bana göre - özelliği auto range olmaması.

Son düzenleme:
Başlangıc için ve hobi amaçlı kullanım için UT139C gerçekten çok iyi. Ama eğer bulunamıyorsa, UT89X ve UT89XD de hobi amaçlı kullanım için iş görür. Veya Proskit MT-1707 de olabilir. Veya hem kullanışlı hem de doğruluğu ve çözünürlüğü iyi bir multimetre istiyorsan yeni çıkan ve fiyatı nispeten daha yüksek olan UNIT UT-61E+ modeline bakabilirsin.

Eğer bütçe vahim ise, değişik üreticilerin sattığı MY-68 modeli de olabilir. Haliyle fiyat cihazın hem imalat kalitesine, hem performansına, hem de kullanım güvenliğine yansıyor. Buna göre modellerin ayrıntılarını inceleyip karar vermen lazım. Ayrıntılarda gördüğün farklar ne anlama geliyor merak ediyorsan sor birileri mutlaka cevaplar.

Başlangıc için ve hobi amaçlı kullanım için UT139C gerçekten çok iyi. Ama eğer bulunamıyorsa, UT89X ve UT89XD de hobi amaçlı kullanım için iş görür. Veya Proskit MT-1707 de olabilir. Veya hem kullanışlı hem de doğruluğu ve çözünürlüğü iyi bir multimetre istiyorsan yeni çıkan ve fiyatı nispeten daha yüksek olan UNIT UT-61E+ modeline bakabilirsin.

Eğer bütçe vahim ise, değişik üreticilerin sattığı MY-68 modeli de olabilir. Haliyle fiyat cihazın hem imalat kalitesine, hem performansına, hem de kullanım güvenliğine yansıyor. Buna göre modellerin ayrıntılarını inceleyip karar vermen lazım. Ayrıntılarda gördüğün farklar ne anlama geliyor merak ediyorsan sor birileri mutlaka cevaplar.
Öncelikle herkesin ilgisine teşekkür ederim.Hocam yorumunuz üzerine tercihimi UNIT UT-61E+ 'dan yana kullanacağım.Lakin forumda yaptığım incelemelerde bazı arkadaşlar aldığı multimetrede sıkıntı yaşamış bu sebeple önerebileceginiz site varsa oradan tedarik etmek isterim.

Merhaba, Konuyu hortlattım ama bu siteyi bulduğuma da çok sevindim. 1975 EML'si Elektronik bölümü mezunuyum. Bilgisayar sistem uzmanıyım. Mesleki bilgilerimi güncellemekte geç kaldığım anlarda cevabını aradığım birçok konu oluyor. Amatörce evde kendime ve yakınlarıma aydınlatma led sistemi kurma, led trafosu tamiri, elektrik arızaları, bilgisayar, yazıcı, monitör, ufak tefek elektrikli ev aletlerini tamir etmeye çalışıyorum. 37 yıl önce yurt dışından getirdiğim avometreyi bu güne kadar pert etmeden sorunsuz kullandım. Bu alet işimi iyi görüyordu. Laptopların bataryaları bittiğinde yenisini almak çok pahalı olunca pillerini temin edip kendim değiştirmek isteyince avometre ile hassas değerlere ulaşmadım. Emektar artık köşede dursun deyip yeni bir multimetre arayışına girdim. Geçmişte çalıştığım şirketlerde Fluke vazgeçilmez bir yardımcımızdı. Şimdi en basit Fluke 101'e bakıyorum. Fiyatı 500 TL den başlıyor. Düşük kademelerde DC-AC Volt-amper, direnç, kondansatör, diyot, kısa devre ile ölçümler yapmak istiyorum. NCV olmasa da olur, Ekran aydınlatması, fener, sıcaklık ölçümü, otomatik kapanma, kontrol kalemi gibi kullanma özelliği olabilmeli. Çok seri ölçüm sonucuna ulaşma derdim yok. Otomatik kademeli de olabilir. Unit UT-33A+, ile Unit UT89X arasında dolaşıyorum. İstediğim özelliklerin birçoğu 33A+'da yok, fakat kullanımı oldukça kolay. 89X'de kademeleri kendin seçiyorsun. Kararsız kaldım. Bütçe 200-300 TL arası. Ne dersiniz?

Ekler

• 2.jpg
    2.jpg
    396.3 KB · Görüntüleme: 151
İstediğiniz özellikler 33A+ da yoksa 89XD alın.
Otomatik seçim çok önemli değil. Bende de 139C var otomatik seçim özellikli. Ama bu gün hangisini alırsın diye sorsalar 89XD derdim.
Ledler ile uğraştığınızı söylediniz. X yerine XD versiyonu tercih edin. Bu versiyonda diğer multimetre lerde olmayan LED ölçüm kademesi var.

Cevap için teşekkürler. Listemde XD de vardı. Sanırım 89X ile 89XD arasında seçim yapacağım.

LED ile uğraşan birisinin UNI-T 89XD alması çok mantıklı olur. 12 V luk şerit LED'leri diyot kademesinde yakabilen başka multimetre ben bilmiyorum. Yani LED güç kaynağı gerekmeden doğrudan multimetre ile şerit LED'leri test edebiliyorsun.

Esasında ledlerle şu anlar pek ilgilenemiyorum ama adaptör kullanmadan ledleri test edip yakma özelliği süper bir şey. XD'nin bu özelliğini kullanmak isterim.

Bu LED test olayına neden gerek var anlamadım. Ben diyot ayarında test ettiğimde kesin sonuç elde ediyorum. Ayrıca LED testinin avantajı nedir?

Doğru diyorsunuz. Diyot ayarından da ölçülebiliyor. Ledi monte etmeden önce çalışıp çalışmadığını anlamak için 12V'luk adaptöre bağlamak gerekiyor.

Bu LED test olayına neden gerek var anlamadım. Ben diyot ayarında test ettiğimde kesin sonuç elde ediyorum. Ayrıca LED testinin avantajı nedir?

Şerit LED'lerde kullanılan LED'ler seri, paralel ve bunun kombinasyonu ile birbirine bağlı, o yüzden her bir LED'i ayrı ayrı test edemiyorsun. Mesela 3 tane seri bağlı LED olsa, bunları yakmak için gereken voltaj zaten en az 8 V. Standart multimetreler de diyot kademesinde 3 V civarında bir test voltajı kullanıyor. Ama 89XD nin test voltajı 11 küsür volt.

Forumlardan edindiğim bir alıntı.
"NCV özelliğini test etmek için Siva ustu kablo, prizler, tv, telefon gibi elektronik esyalarda uyari veriyor. Siva alti kablolarda ise sivanin fazla kalin olmamasi kaydiyla uyariyi veriyor. yaklasik 1 cmden fazla derinlikte uyari vermiyor. fayans yuzeylerde uyari veriyor. ncv konumunda iken sari tusa basarak eflo kademesinde hassasiyetini arttirabiliyorsunuz."
Ayrıca kırmızı koruma plastiğini çıkarıp sıva altı yapılan testlerde sonucun daha başarılı olduğunu okumuştum.

UNI-T 89X aldım. Oldukça fazla özellikleri olan bir multimetre. Öncelikli amacım bitik laptopların içinden çıkan 18650 pillerin arızalı olanları tespit edip, yenileriyle değiştirmek. Bilgisayarcıdan 10 tane çıkma pil aldım. 3.047 V- 4.160 V aralığındalar. Sadece bir tanesi 2.229 V. Sanırım bu pil hurdaya gidecek. eporomlu pilleri yerlerinden sökmeden önce sağlamları takabileceğim yöntemleri araştırıyorum. Bu konuda yardımcı olabilecek, yada öneri sunabilecek arkadaşlara ihtiyacım var.

Edit: Pillerin kapasite ve direnç ölçümü için LiiTokala-500 şarj cihazı aldım. İşimi rahatça görüyor.

Son düzenleme:
Hali hazırda kullandığım MY-64 cihazın kapasitans ölçüm aralığı pek de geniş olmadığından yine başlangıç seviyeesi UNI-T 139C cihazını aldım. Cihaz hakikaten güzelmiş. Artık bu cihazı kullanırım sanırım...

Elimdeki ölçü aletlerine ait ben de yazayım. Belki birkaç soru işaretini çözmüş oluruz.

Ut210e mini:
2020de 400₺ fiyat ile aldım. Pens ampermetre ve ncv özelliği mevcut. Bir süredir mastech ms8211 gibi kullanımı kolay bişey istiyordum ama pens ampermetre ve ncv bir arada olunca bunu aldım. Ncv özelliği güzel çalışıyor. Duvar içinde kablonun geçtiği yeri buluyor. Propları dandik ama iş görür.
Özellikle DC pens ampermetre 2A kademede 20-30, 20A kademede 200-300 mA hatalı ölçse de ölçümler tutarlı. Fluke17b akım kademesi ile ut210e'nin pens ampermetre ölçümü arasında fark %1-2 arasında.
Direnç, kondansatör ölçme ve buzzer özellikleri var. Gövde plastiği kaliteli.

DC akım ölçme özelliği olmayan modeli ut210 daha ucuz.

Bir de Aneng Q1 cihazı tavsiye ettiler. Fluke 11x serisi bir ölçü aleti ile ölçümleri çok yakın diye methetmişleedi. Fiyatı ise Fluke'ın beşte biri. Ayrıyeten yanında timsah ağzı, düz prob, pabuç kombinasyonu ile geliyor. Sırf probları için bile alınır.

images

images

format:webp

UT-61D aşmayı düşünüyorum lakin bir danışmak istedim fikrinizi alabilirmiyim

UT-61D nin performans verileri UT-61E nin oldukça gerisinde ve bu durum da fiyatına yansımış. Eğer mevcut teknik verileri yeterli ise alınabilir tabiki. Aşağıdaki tabloda karşılaştırma var:

1632909279647.png

UT61E modelini kullandım, şu an bende UT61E+ modeli var. Bu işin sonu yok ama UT61E modelini alacaksanız mutlaka UT61E+ modelini almaya bakın. Eksikliği hissedilen bazı özellikler + modelinde iyileştirildi.

Uni-t kendi sitesinde şu veriler var 61d+modeli 650tl civarında tr de
Screenshot_20210929-130322~2.png

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back