Universal Havya Kontrolcüsü Tasarımı

Şu an op-amp'ı kendi başına test ediyorsun değil mi?

Datasheete bakınca bu op-ampın osilasyona girmesi için bir sebep yok. Slew rate düşük, bandwidth düşük.

Özdisan'dan almadın mı? Oradan sahte çıkma olasılığı çok çok düşük.

Pinleri yanlış bağlıyor olabilir misin? Bu çipin birbirine çok benzer iki kılıfı var ve pinleri farklı.

1671101126108.png

Valla ben hala anlamadım Ahmet. termokuplu çıkarıp girişi şaseye çektin, 100 nF ve 10 uF paralel bypass koydun Vcc ye, ve hala çıkışta AYNI gürültü mü var?

Valla ben hala anlamadım Ahmet. termokuplu çıkarıp girişi şaseye çektin, 100 nF ve 10 uF paralel bypass koydun Vcc ye, ve hala çıkışta AYNI gürültü mü var?
aynen öyle abi.

ve şöyle birşey var havya ucunu herşeyden söktüm skobun bir probu gövde de bir probu tc+da 800hz 900hz 1khz civarında bir frekans görüyorum çakmak ile ısıttıkça.
Bunlar ya diyor beni camdan aşşağı at yada görmediğim büyük bir sorun var
Şu an op-amp'ı kendi başına test ediyorsun değil mi?

Datasheete bakınca bu op-ampın osilasyona girmesi için bir sebep yok. Slew rate düşük, bandwidth düşük.

Özdisan'dan almadın mı? Oradan sahte çıkma olasılığı çok çok düşük.

Pinleri yanlış bağlıyor olabilir misin? Bu çipin birbirine çok benzer iki kılıfı var ve pinleri farklı.

21003 eklentisine bak
Ömer abi gönderdi.

sc ye göre bağlıyorum çünkü nokta var üstünde kesik değil

Datasheete bakınca bu op-ampın osilasyona girmesi için bir sebep yok.

Kazancı çok yüksek ayarlıyoruz, bu da bir osilasyon sebebi olabilir ... Belki de 100 kazancına uygun değil bu opamp.

Ahmet, kazancı 10 yapıp dene bakalım.

Ahmet bunun bir tarafı 2 diğer tarafı 3 pinli opamp . Besleme doğruysa çıkışa TC mi bağlıyorsun yoksa
abi ben yazıyourm ama okumuyor musunuz acaba?

100 kat yükseltme yapıyor.
10 kat yükseltme yapıyor.
sorunum çıkışta frekans çok yüksek.

mesela şuan 10 kat yükseltme yaptım 100R + 1K ile TC çıkışı 6mV benim okuduğum 16.8mV.

bağlantı doğru, yükseltme oranı doğru.
TEK SORUN ÇIKIŞTA FREKANS ÇOK YÜKSEK.

Adamlar kullanmadan önce kalibrasyonun yapılması gerektiği yazmışlar

Bu linkte Analog Devices'ın saha uygulama mühendisi thermocouple'un iki bacağı arasına da bir kondansatör atılabileceğini söylüyor dakika 2.30'dan sonra. Acaba bu çözer mi problemi.

Bir de en son çevreden gelen common mode gürültüyü elimine edelim. Çık yaylaya, devreyi 3 V pil ile besle, sonra da Owon'un ile aynı ölçümü yap. Gene gürültü oluyorsa o zaman birkaç tane ben getirteceğim şu TSZ121 lardan, burada deneyeyim.

aynen öyle abi.

ve şöyle birşey var havya ucunu herşeyden söktüm skobun bir probu gövde de bir probu tc+da 800hz 900hz 1khz civarında bir frekans görüyorum çakmak ile ısıttıkça.
Bunlar ya diyor beni camdan aşşağı at yada görmediğim büyük bir sorun var

Ömer abi gönderdi.

sc ye göre bağlıyorum çünkü nokta var üstünde kesik değil
Ahmet benden sahte malzeme çıkma ihtimali çok çok düşük o son ihtimal olsun bence.

Bir de en son çevreden gelen common mode gürültüyü elimine edelim. Çık yaylaya, devreyi 3 V pil ile besle, sonra da Owon'un ile aynı ölçümü yap. Gene gürültü oluyorsa o zaman birkaç tane ben getirteceğim şu TSZ121 lardan, burada deneyeyim.
Abi Türkiye’de yok demiştiniz sanki

Ahmet bu devredeki 1 uf ın hemen hiç faydası olmaz adamlar eviren ve evirmeyen girişlere 10 k girişlerden gnd ye 1 nf bağlıyorlar
ayrıca eviren ve eviryeyen girişler nf seviyelerinde kapasite ekleyin diyorlar

Abi dışarıda da bu şekikde davranırsa OP-AMP değiştireceğim artık güvenini kaybetmiş olacak gözümde.
farklı op-amp'lara geçeceğim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,056
Üyeler
2,539
Son üye
TunahanC

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back