White House urges developers to dump C and C++

Sokisati

Üye
Ne düşünüyorsunuz? Haklı bir uyarı mi, haklı ise ne kadar zaman alır? Alternatifi Rust mı olur?

C/C++ ancak ne zaman kalkar? Aynı özellikleri ve daha fazlasını sağlayan başka bir dil ortaya çıkarsa. Şimdiye kadar çıkmadı, ama bu ileride çıkmayacak anlamına gelmiyor.

Internet tabanli uygulamalar icin mantikli.
Otomobil, ucak, gemi, tren, tank top, silah vs sistemleri icin de mantikli.

Alıntıdır.

Back in December of 2023, the Cybersecurity and Infrastructure Security Agency (CISA) published a report that included a list of memory-safe programming languages, among them was the Python programming language.

Beyaz ev bize şunu bunu kullan dedi diye kullanıcakmıyız ?

C diliyle MCU uzerinde at kosturabilirsin.
Orneklerini verdigim sistemlerde kati kurallar olmali.

Derleyici yasak islemlere izin vermemeli.

Mesela ram uzerinde at kosturmak olmamali.

Mesela javayı önermişler , java ve c++ ile hemen hemen aynı ama javada çok sıkı bir memory kontrol sistemi var.

Kod yazdığım zaman javada yazmak isterim çünkü programda hata varsa hemen error verir , c++ öyle değil hiç alakamız olmayan bir memory adresine ulaştık diyelim, çoğu zaman windows işletim sisteminde bile error vermiyor, koddaki hata öylece kalıyor belki yıllar sonra kendini bellli ediyor.

Yani adamlar mantıklı konuşmuş.

Fakat şöyle bir durum var bırak c++ yi asm bile ihtiyaç halen var , mesela yaptığım güç kaynağında asm yazmasaydım olmayacaktı , şu an yapay zeka çalışmaları var ekran kartına da asm de kod yazılıyor , eğer adam yüksek seviye diller kullanırsa onun zekası 1dk da iş yapıyorsa c++ deki 0.1 saniyede düşünecek.

Bence c++ hatta asm mutlaka öğrenilmeli , zaten bunları kullanan çok programcı kalmadı bilenlerde emekli olacak yada ölecek , gelecekte altın değerinde olabilir bu bilgiler.

bir süredir sadece java-python vs. yüksek seviye dilleri bilen kişilerle muhattap oluyorum. düşünme biçimler çok farklı. hayat sadece api çağırmak ve hazır fonksiyonlar üzerine kurulu. algoritma geliştirme ve kodun arkasında ne olduğu hiç önemli değil. tabi web gibi gelişmiş sistemlerde yüksek seviye dil şart. çünkü C veya C++ ile çalışmak gerçekten hammallık.

ancak gerçekten mühendislik yapılacaksa ve efektif kod yazılması isteniyorsa kullanılmıyor bile olsa C veya alt seviye diller bilmek şart. bu diller insana bilgisayar ve dijital mimariyi öğretiyor aslında. C bilen biri bilgisayarın arka planda ne yaptığını tahmin edebilir. pythoncuya kesmeleri nasıl anlatacaksın mesela. işlemcide herşey her an oluyor sanıyorlar.

Mesela javayı önermişler , java ve c++ ile hemen hemen aynı ama javada çok sıkı bir memory kontrol sistemi var.

Kod yazdığım zaman javada yazmak isterim çünkü programda hata varsa hemen error verir , c++ öyle değil hiç alakamız olmayan bir memory adresine ulaştık diyelim, çoğu zaman windows işletim sisteminde bile error vermiyor, koddaki hata öylece kalıyor belki yıllar sonra kendini bellli ediyor.

Yani adamlar mantıklı konuşmuş.

Fakat şöyle bir durum var bırak c++ yi asm bile ihtiyaç halen var , mesela yaptığım güç kaynağında asm yazmasaydım olmayacaktı , şu an yapay zeka çalışmaları var ekran kartına da asm de kod yazılıyor , eğer adam yüksek seviye diller kullanırsa onun zekası 1dk da iş yapıyorsa c++ deki 0.1 saniyede düşünecek.

Bence c++ hatta asm mutlaka öğrenilmeli , zaten bunları kullanan çok programcı kalmadı bilenlerde emekli olacak yada ölecek , gelecekte altın değerinde olabilir bu bilgiler.

C ve Cpp geliştiricinin ne yaptıgını bildiğini var sayar ve soyleneni yapar buyuzden dediğiniz gibi hatalara açık

Bunları kullanan çok programcı kalmadı demek de doğru değil bu dillerin kullanıldı[ı bir çok niş alan var ama popülerlik acısından evet biraz geride kalıyorlar web ve mobil yazılımlar tarafında zibilyon tane dil var ama bu kadar geliştirici ne geliştiriyor onu da anlayabilmiş değilim

• Beğen
Reactions: nt
Java da projeye göre kendi içinde bir çok kullanım şekline dallanıyor. Hazır frameworkler (Spring Boot, Hibernate vb) ile web tabanlı uygulama geliştirenler için dediğiniz doğru. Ancak J2SE standart kütüphaneleriyle C++ seviyesine yakın seviyede kod yazmak da mümkün.

Mesela, Java ile yeni bir ticari geliştirme ve çalıştırma platformu (dil, editör, entegre geliştirme ortamı, compiler, interpreter, istemci, uygulama sunucusu, yük dengeleyici...) geliştirdiğimiz bir projemiz oldu. İçinde oldukça low-level çok kısım vardı.

ayni muhabbeti delphi de uygulamak istediler, delphinin su anki surumu olan rad studio da fonksiyon ne yapiyor goremiyorsunuz, size sadece argumanlari ve return degerlerini aciyor, ama delphi7 olan eski surumde fonksiyon hangi apiyi cagiriyor, hangi dll i kullaniyor gorebiliyorsunuz, bu neden onemli: eger donanima has islemler yapiyorsaniz, sisteme mudahale etmek istiyorsaniz, yada adamlarin yazmis oldugu fonksiyonu alip biraz degistirerek kendi uygulamaniza adapte edip islerinizi halletmek istiyorsaniz bu size inanilmaz esneklik sagliyor, ama bunun yan etkileride eger ne yaptiginizi bilmiyorsaniz yazdiginiz kod isletim sistemine zarar verebiliyor, zamaninda win bile gocerten cok olurdu.
adamlarin yapmak istedigi bu gibi durumlara mahal vermemek icin standart bir cerceve cizmek ve kod yazan insalari bir nevi kisitlamak, oyle aklina esen yere girip kafana gore kod yazamazsin demeye getiriyor, kendi bakis acilarina gore haklilar ama bu is bence tutmaz ve zaten yillardir tutmadi da, visual c# yada visual c++ 2005 ten beri istediklerini neredeyse tam anlamiyla sunuyor ama hala kod yazan bircok insan bunlari tercih etmez,yil 2024 olmus yeni mi akillarina geldi, gcc dev c hala populerdir, delphi kullanicilari bile hala delphi7 kullanir cogu yeni versiyondan tiksinir cunki her aradigin fonksiyonu bulamiyorsun ve bir noktada tikanip kaliyorsun ve musterin senden uygulamayi bekliyor, eee ne yapacaz o zaman musteriye sunumu diyecegiz: "biraz sabredin insallah firma yeni ideyi yil sonunda cikaracak ozaman belki aradigimiz kodu orada bulabiliriz", ama c# in da hakkini yememek lazim, delphi ile 1 gun ugrastigim service control uygulamasini visual c# ile 10 dakikada hazirlamistim, ama bana yeterli kontrol izni vermedigi icin uygulamayi yine delphi7 ile yazmistim, bence bu tip gecisler oyle laf ile olacak seyler degil, olsaydi visual studio nun su anda kral olmasi gerekirdi icinde pascal haric yok yok, ama gel gorki uzerine bir suru ide cikti.

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,489
Son üye
satranc19

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back