Yeni güç kaynağı projesi.

Güç kaynağında voltajı ve akımı sona alıp güç kaynağı çıkışını osiloskopa ve DC yüke bağlayarak 4A yükte güç kaynağının verebildiği minimum voltaj osiloskopta ne çıkıyor voltaj düşümü ne kadar oluyor hiç baktınız mı demek istedim.
Denemedim. Deneyip ekran görüntüsü paylaşayım.

Eğer mulitmetre ile ölçtüysen, multimetre ortalama değer ölçer. Veya AC+DC modu varsa RMS değer ölçer. Muhtemelen ölçülenden daha aşağıya dip yapıyordur voltaj, ama sınırlarda kullanmadığın için bir sorun yaşamamışsındır şimdiye kadar.

Eğer mulitmetre ile ölçtüysen, multimetre ortalama değer ölçer. Veya AC+DC modu varsa RMS değer ölçer. Muhtemelen ölçülenden daha aşağıya dip yapıyordur voltaj, ama sınırlarda kullanmadığın için bir sorun yaşamamışsındır şimdiye kadar.
Cihazı açmadım abi. Bahsettiğim değerler RK6006 üzerinden okuduğum değerler. Cihazı açmam gerekiyor anlaşılan.

Cihazı açmadım abi. Bahsettiğim değerler RK6006 üzerinden okuduğum değerler. Cihazı açmam gerekiyor anlaşılan.

RK6006 daki voltmetre ortalama değer ölçer, yani dipleri görmez.

28V AC sekonder için 5.2A akım altında 32V DC çıkış bana da biraz garip geldi ama dediğin gibi ortalama sanırım.

Yükte voltaj düşmemiş, yükselmiş.
Tersi olmalıydı. Trafo özellikleri ne acaba?
Yüksüz hali 38V. Yüke binince 3.5A'de 34V, 5.2A'de 32V düştü. Herhangi bir yükselme yok.

Trafo 2x28V toroid. Seri numarası yazmadığı için teknik özelliklerini bilmiyorum ama 500W rahat vardır.
16902977364252569766925542698608-jpg.24751

RK6006 lineer değil anahtarlamalı bir güç kaynağı. En azından trafodan sonrası için elma ile elmayı mukayese etmek lazım.
Elma ile elmanın mukayesesi

Giriş gerilimi boşta 38V
Yük akımı ~5A
Yük direnci ~6.5 Ohm

IMG_20240428_224208.jpg

IMG_20240428_224211.jpg

IMG_20240428_224225.jpg

5A yük altında skop ekranı
IMG_20240428_224607.jpg

1x kademe her kare 5V
Min: 29.40
Max: 33.60
Ortalama: 31.40V
Peak değişimi: 4.20V
Saygılarımla

Ekler

• IMG_20240428_224208.jpg
    IMG_20240428_224208.jpg
    931.4 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
Benim elma ile elma mukayese edilmeli dememdeki maksat, RK6006 anahtarlamalı olduğu için çıkış akım ile giriş akımı aynı olmayacağıdır. Yani trafodan çekilen akım yük akımından daha düşük olacaktır. Dolayısıyla deneyde trafo yüklenmesi açısından da çıkarım yapılacaksa sistematik bir hata yapılmakta. Çelişki her iki güç kaynağında test, her ne kadar benzer şartlarda yapılsa da trafonun benzer şekilde yüklenmemiş olmasıdır. Çünkü mukayese edilmek istenen güç kaynaklarından birisi lineer diğeri anahtarlamalı çalışmakta, bu farktan dolayı çıkışta aynı, gerilim altında, aynı yük bağlıyken, aynı akımı çekerlerken, aynı gücü harcarlarken, trafodan çektikleri akım farklı olacaktır. Deney doğrultma çıkışına taşındığı için şuanda elma ile elma oluyor. :tamam1

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back