Boeing 737NG MCP Paneli Yapmak

Sendeki kabiliyetler ile doğru şekilde ilerler isen kabin şeklinde kendine simülatör kurarsın. Zor olmayacağı gibi güzel de ilgi çeker, motivasyonun artar. Ortaya bir şey çıkartmayı başarırsan belki maddi destek bile bulursun. Zaten hobi olarak uğraşıyorsun, zamanının kalitesini arttırmakla kalmaz aynı zamanda nereye varacağı belli olmayan bir umut da verir.

İsteyen böbürlensin, bu kişiler çok önemli değil. Dünya da böbürlenen insanlara rağmen binlerce yıldır dönmeye devam ediyor... :katil2:
Sadece şu benim yapmak istediğim paneli 4bin Euro ya satıyorlar. Bütün parçaları toplamaya kalsam evi satmam lazım :D
O yüzden kendim yapacağım. Belki zaman alacak ama yapacağım. Görsel çıktısını almak için bile 1 saattir nette vektör dosyası arıyorum. Sır sanki :kizgin2:

Gokrtl
Eğer böyle şeylerle ilgileniyorsan bence yavaş yavaş programlamaya başla derim. Stm32f103 de usb hid var bununla istersen klavye istersen joystick olarak bilgisayara tanıtabilirsin. Hatta uçağı kontrol eden direksiyonu levyemiydi onu da kendin yaparsın. Ayrıca çıktı alıp display sürmen gerekecek.

Gokrtl
Eğer böyle şeylerle ilgileniyorsan bence yavaş yavaş programlamaya başla derim. Stm32f103 de usb hid var bununla istersen klavye istersen joystick olarak bilgisayara tanıtabilirsin. Hatta uçağı kontrol eden direksiyonu levyemiydi onu da kendin yaparsın. Ayrıca çıktı alıp display sürmen gerekecek.
Yola çıktık. Bakalım nereye kadar gidebileceğiz :)

Şu kadarcık lazer kesime 50tl istediler yav.

received_1656356224538897.jpeg

Ozalitçiye gittim. Sticker çıktıya 38tl, düz kağıda 15tl istediler. Hata payına karşı 2 şer tane çıkarttırsam lazeri geçiyor. Sanırım lazer kesim yaptıracağım.
Bu gün arduino, rotary encoder ve ışıklı buton araştırması yapacağım.
Encoder ve buton kapakları için @taydin abiden 3d yazıcı desteği alabilirsem dadından yinmez :dans1:

Araştırmama göre Arduino Leonardo tam klavye yazılımı için çok uygun muş. Arduino Mega da ise bol bol pin var. Hangisini seçeceğime karar veremedim.
Benim panelde tam olarak
15 tane ışıklı buton
3 tane ışıksız
7 tane rotary encoder
3 tane anahtar buton var.
Ayrıca;
3 tane 3 satır
3 tane 5 satır display var.

Sizce hangisini almalıyım?

Ozalitçiye gittim. Sticker çıktıya 38tl, düz kağıda 15tl istediler. Hata payına karşı 2 şer tane çıkarttırsam lazeri geçiyor. Sanırım lazer kesim yaptıracağım.
Bu gün arduino, rotary encoder ve ışıklı buton araştırması yapacağım.
Encoder ve buton kapakları için @taydin abiden 3d yazıcı desteği alabilirsem dadından yinmez :dans1:

3d işini hallederiz sorun değil :)

Lazerci o yazıları da mı kesecek? O nasıl olur bilemiyorum çünkü lazer kesimde Z olayı yoktur. Lazer üstten girdi mi alttan çıkar :katil2:

Yok abi yazılar için sticker bastırıcam mecbur. Lazerci sadece 3mm kontraplak'a pot ve buton deliklerini açacak.

Yok abi yazılar için sticker bastırıcam mecbur. Lazerci sadece 3mm kontraplak'a pot ve buton deliklerini açacak.

Sırf delik için de lazere para verilmez yav. Hani köşeleri yuvarlatılmış dikdörtgen profil falan olsa neyse. Ama delik bu. Matkapla del olsun bitsin. Çapak falan da olsa neticede düğmenin altında kalacak.

Sırf delik için de lazere para verilmez yav. Hani köşeleri yuvarlatılmış dikdörtgen profil falan olsa neyse. Ama delik bu. Matkapla del olsun bitsin. Çapak falan da olsa neticede düğmenin altında kalacak.
Abi kağıda çıktı alıyım diuorum 15tl diyor herif. 2 parça çıkartsam 30tl. 10tl de tahtaya versem 40tl. Artı dikdörtken deliklerle uğraşması cabası. O yüzden 50tl vermek mantıklı geldi

Abi kağıda çıktı alıyım diuorum 15tl diyor herif. 2 parça çıkartsam 30tl. 10tl de tahtaya versem 40tl. Artı dikdörtken deliklerle uğraşması cabası. O yüzden 50tl vermek mantıklı geldi

Bir de CNC ciye sor istersen. Aluminyuma hem delikleri olukları açar hem de yazıları gravür yapar. Sonra yazıların kazıldığı yere boya dökersen yazılar net ortaya çıkar. Ama fiyat nasıl olur bilemem, daha pahalı olabilir ...

Bir de CNC ciye sor istersen. Aluminyuma hem delikleri olukları açar hem de yazıları gravür yapar. Sonra yazıların kazıldığı yere boya dökersen yazılar net ortaya çıkar. Ama fiyat nasıl olur bilemem, daha pahalı olabilir ...
Gittiğim yer hem lazer hem cnc kesim yapıyordu. Cnc özellikle sormadım. En mantıklı ucuz yollu nasıl olur dedim. Adam baktı ki uçak paneli yapıyorum bunda para vardır diye düşündü heralde :katil1:

Acaba online lazer ci yada cnc ciler var mıdır? Projeyi gönderip fiyat alsam.

Rotary encoder lar konusunda bir sorum olacak.
Resimde göründüğü gibi 2 çeşit var. Biri pcb'li ve birkaç tane smd direnç var. Diğeri yalın.
Ben panelin pcbsini kendim yapacağım için pcb li olana ihtiyaç duymuyorum. Ama oradaki smd dirençler kafamı karıştırdı. Onların amacı nedir?

Screenshot_20200529-154136.jpg

Bir soruda butonlarla ilgili sorayım.
Resimde görüldüğü üzere butonlar ışıklı.
Screenshot_20200529-163442.jpg

Bunun için aşağıdaki ışıklı butonlardan almayı düşünüyorum. Ama bu ışıklı buton tek başına hem yazıyı hemde alttaki dikdörtgen çizgiyi aydınlatabilir mi? Yoksa alttaki dikdörtgen için ekstra led mi koymalıyım?
Screenshot_20200529-154848.jpg

Screenshot_20200529-154911.jpg

Hazır resmini eklemişken @taydin abiye de bir soru sorayım. Abi yukarıdaki vor loc butonunu 3d yazıcıda basarken üzerindeki yazı yerledini ve dikdörtgen kısmı açık bırakma imkanımız olur mu? Işığın oradan yansıması lazım çünkü.
Bu kapakların altına renkli dosyaların kapağında şeffaf ama bulur lu kısım oluyor. Onlardan kesip yapıştırarak düzgün bir ışık dağılımı yapabileceğimi düşünüyorum.

O yazılar çok küçük olduğu için 3d yazıcıda yeterince ayrıntı ile çıkmayabilir Gökhan. Ama deneriz.

Butonun o yazılarınıda sticker yaptırıp yazı içlerini boş bıraktırabilirsen yani ışığın gececeği yerleri. ozaman şeffaf buton kapağı kullanır kapağın üzerine yapıştırabilirsin. arkadan ışık yandımı sadece boşluk olan yerden süzülür led ışığı , diye düşünüyorum.

https://www.hatfon.com/urun/tact-kapak-ktsc-21-km12x12-3-kare-seffaf --->> kare şeffaf butonlar.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,886
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back