Havya Tavsiyesi

333

Aktif Üye
Merhaba. Yine bir tavsiye isteme başlığıyla sizlerleyim. Yeni bir tane havya almaya karar verdim. Tt technic'in 40w'lık bir havyası var elimde ama pot ayağı gibi büyük metale bağlı yerleri lehimlerken gücü yetmiyor. Bir tane ts100 almaya karar verdim ama fiyatı 400 lira civarında. Bir hobici olarak ts100 mü tavsiye edersiniz yoksa o paraya daha mantıklı bir havya alabilir miyim? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Uç çeşitliliği olan bir havya tercih etmek lazım bence. Değişik lehimleme durumları için bu gerekli. Mesela çok yakın ayaklı entegre lehimlemek için kaşık gibi uçlar var. Ben birkaç tane model belirlemiştim. Bunların hem gerçek anlamda ısı izolasyonu var hem de uç çeşitliliği var.

TS100'ü çok methediyorlar. Bana pek mantıklı gelmiyor açıkçası, ama denemişliğim yok.

Bende de o 40Wlık istasyondan var. Zor ısınan bir şey lehimlemem gerekirse emaneti çıkarıyorum:

1595035977154.png

Bir araştırayım bunları. Çok kullanıcı yorumu göremedim ama.

Uç çeşitliliği olan bir havya tercih etmek lazım bence. Değişik lehimleme durumları için bu gerekli. Mesela çok yakın ayaklı entegre lehimlemek için kaşık gibi uçlar var. Ben birkaç tane model belirlemiştim. Bunların hem gerçek anlamda ısı izolasyonu var hem de uç çeşitliliği var.

TS100'ü çok methediyorlar. Bana pek mantıklı gelmiyor açıkçası, ama denemişliğim yok.

Hocam bu meret 200 lirayken almıştım sonra birisine hediye ettim benim işime yaramaz diye. Şimdi fiyatlar uçmuş. İnternette izlediğim videolar ve yorumlara bakarsak tam bir "Weller Killer". 2 farklı uç da attım sepete. Uçları 80 lira. Birisi düz uç diğeri de dediğiniz gibi kaşık gibi olanlardan. Ama bilemedim.

Bende de o 40Wlık istasyondan var. Zor ısınan bir şey lehimlemem gerekirse emaneti çıkarıyorum:

4606 eklentisine bak

Hocam bu canavardan da var ama tam pata küte girişmelik bir makina. Hiç hassasiyet yok. Bununla devreye girdim 9v power jackı haşladım çıktım. :D

TS100 den şaşma.
İmkanlarını zorla ve al.
Yoksa , kendin yapabilirsin.
Biraz el becerin varsa ve bir kaç alet kolayca yapabilirsin.
Güç kaynağı olarak laptop adaptörü ve ya smps bir adaptör kullanabilirsin hatta olmadığı yerde akü...
TS100 uçları harikadır , piyasada satanların bir yerlerinden uydurduğu gibi ultrasound değil PTC dir.
Dolayısıyla 2 uç yeter kendileri aynı zamanda sensor dürler malum.
Uçları bozulmaz ve çok hızlı ısınır.
Eğe gibi bir şeyle kazımaz isen çok uzun süre kullanabilirsin.
Uçları K-KU gibi olanları idealdir.Ucu sivridir ama ağzı "balta" tipidir.
Neden bu tip , uçtaki metal miktarı fazladır ve değdiği yerde hemen ısı kaybedip lehimi zorlaştırmaz ve hızlı iş yapıldığı için etrafa ısı kaybı olmaz.
Çok sivri uç makbul değildir lehim eridiğinde yukarı tırmanır ve iş noktasına lehim teli beslemesi yapılmaz ise lehim çok zor olur.
Yazdığım tiplerin bir uçları sivridir ve kolayca 0402 tipi ve ya QFN tipi kompenentleri lehimlersin.
Delik gibi etrafı yüksek parçalar olan yer gibi ..dar yerler için bir tanede I tipi olabilir , işine bağlı seçim .

PTC eleman uca en yakın olanıdır ve zaman kaybı olmaz.
Kibar ele oturan işi kolaylaştıran şirin bir oyuncaktır.
Çok uzun zamandır kullanıyorum , daha hiç uç bozulmadı yanmadı .
Kendin yapacaksan uçları alırsın (8-10 dolar tanesi) bir sap ve kontrol için bir devre ...
Ek uyarı , havya kadar pasta da önemlidir.
Lehim teli olarak 63-37 iyi tercihdir.

TS100 den şaşma.
İmkanlarını zorla ve al.
Yoksa , kendin yapabilirsin.
Biraz el becerin varsa ve bir kaç alet kolayca yapabilirsin.
Güç kaynağı olarak laptop adaptörü ve ya smps bir adaptör kullanabilirsin hatta olmadığı yerde akü...
TS100 uçları harikadır , piyasada satanların bir yerlerinden uydurduğu gibi ultrasound değil PTC dir.
Dolayısıyla 2 uç yeter kendileri aynı zamanda sensor dürler malum.
Uçları bozulmaz ve çok hızlı ısınır.
Eğe gibi bir şeyle kazımaz isen çok uzun süre kullanabilirsin.
Uçları K-KU gibi olanları idealdir.Ucu sivridir ama ağzı "balta" tipidir.
Neden bu tip , uçtaki metal miktarı fazladır ve değdiği yerde hemen ısı kaybedip lehimi zorlaştırmaz ve hızlı iş yapıldığı için etrafa ısı kaybı olmaz.
Çok sivri uç makbul değildir lehim eridiğinde yukarı tırmanır ve iş noktasına lehim teli beslemesi yapılmaz ise lehim çok zor olur.
Yazdığım tiplerin bir uçları sivridir ve kolayca 0402 tipi ve ya QFN tipi kompenentleri lehimlersin.
Delik gibi etrafı yüksek parçalar olan yer gibi ..dar yerler için bir tanede I tipi olabilir , işine bağlı seçim .

PTC eleman uca en yakın olanıdır ve zaman kaybı olmaz.
Kibar ele oturan işi kolaylaştıran şirin bir oyuncaktır.
Çok uzun zamandır kullanıyorum , daha hiç uç bozulmadı yanmadı .
Kendin yapacaksan uçları alırsın (8-10 dolar tanesi) bir sap ve kontrol için bir devre ...
Ek uyarı , havya kadar pasta da önemlidir.
Lehim teli olarak 63-37 iyi tercihdir.

Çok teşekkür ederim hocam. 2 sene önce test ettiğimde laptop adaptörü ile 8 saniyede 300 dereceyi görmüştüm. O zaman niyeti bozup ts100'ü sipariş vereyim. 1 aya anca gelir. Uç işine gelirsek ben d24 sipariş veririm diye düşünüyordum ama KU tipi sipariş geçicem. Makina üstünde de zaten I tipi bulunuyor. Tek uçla çözülecek gibi iş. Tek sıkıntı istasyon olmadığı için ileride ek olarak sıcak hava için makine alınacak.

Sadece sıcak hava olanı al.
Havyalı olan gereksiz ve havyası çöp.
Gerçi bende TS100 olmayan zamandan kalma var ve Weller den Ersa ya kadar değişik uç adapte edilmesine rağmen şimdi sadece plastik eritmeye yapıştırmaya filan yarıyor.
Uç olarak K tipi KU tipinden öncelik olsun bence.
Sivri uç devreye bakacak şekilde ..çok iyi iş yapar ve soğumaz lehim sürekli eriyik haldedir.
KU yarı küçüklükte , büyücek parçalarda soğutucu gibi kullanılan büyük yüzeyli bakırlı pcb de biraz yavaş kalıyor.

Ekler

• K tipi.png
    K tipi.png
    75.1 KB · Görüntüleme: 439
  • Beğen
Reactions: 333
Sadece sıcak hava olanı al.
Havyalı olan gereksiz ve havyası çöp.
Gerçi bende TS100 olmayan zamandan kalma var ve Weller den Ersa ya kadar değişik uç adapte edilmesine rağmen şimdi sadece plastik eritmeye yapıştırmaya filan yarıyor.
Uç olarak K tipi KU tipinden öncelik olsun bence.
Sivri uç devreye bakacak şekilde ..çok iyi iş yapar ve soğumaz lehim sürekli eriyik haldedir.
KU yarı küçüklükte , büyücek parçalarda soğutucu gibi kullanılan büyük yüzeyli bakırlı pcb de biraz yavaş kalıyor.

Hocam o zaman dediğiniz gibi KU yerine direkt K tipi uç sipariş ediyorum ek olarak. Umarım kullanabilirim bu mereti. :D

Hızlıca bir örnek yaptım , parça boyutu 0402 .
Bu işi KU da kolayca yapabilirdi.
Bende ikisi de var fakat çoğunluk K kullanıyorum.
Değiştirmesi 3-5 saniye.
(Forumdan fazlaca yer çalacaksa silinebilir.)

Last edited by a moderator:
Hızlıca bir örnek yaptım , parça boyutu 0402 .
Bu işi KU da kolayca yapabilirdi.
Bende ikisi de var fakat çoğunluk K kullanıyorum.
Değiştirmesi 3-5 saniye.
(Forumdan fazlaca yer çalacaksa silinebilir.)

4608 eklentisine bak

Forumda yer sıkıntımız yok, istediğin kadar video ekleyebilirsin :) Sadece video başına 32 MByte limit var onu da nerede ayarlandığını bulmam lazım biraz artıracağım.

Video'yu ekledikten sonra yanındaki mavi "Video" butonuna basarsan önizlemeli bir kutu olarak mesajda yer alır (ben değiştirdim).

Forumda yer sıkıntımız yok, istediğin kadar video ekleyebilirsin :) Sadece video başına 32 MByte limit var onu da nerede ayarlandığını bulmam lazım biraz artıracağım.

Video'yu ekledikten sonra yanındaki mavi "Video" butonuna basarsan önizlemeli bir kutu olarak mesajda yer alır (ben değiştirdim).

Teşekkür ederim.
Almak yerine yapmak isteyen olursa devresi ve programı basit ( orijinali değil benim yaptığım) buralardayız.

Havyaların kaliteli olmasını sağlayan en önemli konu ucundaki kaplamanın kalitesi.
Hergün en az 8 saat prize takılı duran imalatta kullanılan ve devamlı lehim yapılan 25 wattlık ERSA kalem havya yıllarca kullanırdık.
Ucuda hala prıl prıl dururdu.Şimdiki havyalar özellikle, son dönemdekiler 6 ay kullanabiliyorsan süper diyorsun.

1970 li yıllardaki Weller havyanın kaplama bilgilerinin bir kısmına ulaşabildim ve hayran oldum.En az 3 kat farklı kaplama var .
Bizde ise havya ucunu eğe ile parlatan var.
Resitansı yapmak çok zor değil.Havya ucuna yakın olması büyük avantaj
Biraz krom nikel tel ,yanmaz makaron vs

• Beğen
TS100 havyanın içi öyle Nuh Nebi (AS) gemisinde kullanılanlar gibi krom-nikel tel değil.
Yukarıda yazdığım gibi PTC .
Bu yüzden sadece 2 uç yani ayrıca thermocupl yok.
Sıcaklık kontrolü için sap kısmında devre var.
TS100 olarak satılanda enerji soketinden ayrı birde miniusb giriş var zaman zaman yeni program oluyor onu yüklemek için.
EEV de detaylı resimlerini görmüştüm bir ara , stm32 ile kontrol ediliyor .
Hedeflenen sabit sıcaklık ve stand-by sıcaklık gibi değerler üzerindeki butonlardan giriliyor.
Tilt sensörü var sehpasından aldığın an gerilimi arttırıyor falan filan.
Ben test için pic ile bir şeyler yaptım tiltini tültünü sonra eklerim hele bir göreyim nasıl bir şey derken 7-8 yıl oldu.

Havya ucu ve kaplaması sır bir şey değil.
En acemi kaplamacı bile kaplamayı tek kat yapmaz.
Kaplanacak malzemeye göre önce bakır kaplanır sonra nikel sonra krom ... gibi.
Havya ucu yüksek sıcaklıklara çıkacağı için titiz davranılır acele edilmez.
"Sert kaplama" parlak olur ama gözeneklidir o yüzden düşük akımla yavaş kaplanır.
Banyoları ise karışık iş.
Havya uçlarında iki kısım olur .
Lehimlemeye çalışanlar bilir ki krom lehimlemek kolay değildir , lehim kromu sevmez.
Nikel ise neredeyse bakır kadar kolay lehimlenir.
Bu yüzden havya uçları kullanılmamış halde iken 2 farklı şekilde görünür.
Bu bilgi çoğu lehimci için sır sanılır internette pek bulamazsın .:cool:
Lehimcilikde hedef iş yapmaktır havya ucunu öbür tarafa götürmek için vitrinde saklamıyoruz.
Canımız sağ olsun eğe de sürteriz taşada tutarız iş ne gerektiriyorsa o anda ne bulabildi isek.
Lehim telinin içindeki pasta adidir ucuz olsun diye ve ısıyı iyi iletsin diye bakır-gümüş alaşımı ucu sünger gibi delik deşik eder.
Malzeme bulmak da zordur hele ki dolar taşıyanın cezası 6 aydan başlar ..bu yüzden eskiler eğeler düzeltir di...

Bir başka mantık , kendini marka sanan firmalar bir uca çooook para ister neymiş uzun dayanırmış bazılarıda ucuz olsun benim olsun alırım 5-10 tane değiştirir değiştirir ....:)
Öyle ya çırağın eline ersa verecek değiliz yoksa jbl miydi :rolleyes:

• Haha
Ben eski ERSA veya Weller havyaları TS1OO ile karşılaştırmadım.Sadece eski havyaların bile şimdikilerden çok daha kaliteliydi demek istedim.
Şimdiki havyaların ne ile çalıştığı benim için önemli değil

Kaplama işi o kadar basit ise insanın aklına şu soru geliyor.
Acaba her her şeyi kopyalayan Çinliler neden 3500 Euro ya satılan JBC havyalarını kopyalamıyorlar yada %1000 kar edecekken havya uçlarını çok iyi paralara satmıyorlar? Kafalarımı çalışmıyor yoksa kaplamacımı bulamamışlar ?

Kaplamanın en an 2 kat olduğunu bende biliyorum ama kaplamacıyım diyen adamlar yüzey alanı ve akım oranları kavramlardan haberleri bile yok.
Kaplama kimsallarını satan firmalara mahkum güya ticaret yapıyorlar.İşin tekniği bilenleri yokmu var ama onlarda bu işlerle uğraşmıyorlar.
Adamların tankları çok büyük ve o masrafları karşılamalılar.Onlarda avize kaplıyor sandalye kaplıyor falan.

Sizde eğer Amerikalının 1950 lerde uğraştığı teknolojilerin bir kısmını görmüş olsaydınız bizim ne kadar "ileri" gittiğimizide anlardınız

TS 100 gerçekten çok iyi iş çıkartıyor. Kesinlikle çok iyi. Kullanan arkadaşlarımız ne kadar kısa sürede yüksek sıcaklıklara ulaştığını ve Mobil kullanımın avantajlarını tecrübe etmişlerdir. Ben 2.18 yazılımını kullanıyorum.
ts100_schemat.jpg

Ekler

• 111111.jpg
    111111.jpg
    33.2 KB · Görüntüleme: 384
  • HPIM6402.JPG
    HPIM6402.JPG
    208.9 KB · Görüntüleme: 367
  • HPIM6404.JPG
    HPIM6404.JPG
    282 KB · Görüntüleme: 344
  • HPIM6406.JPG
    HPIM6406.JPG
    259.6 KB · Görüntüleme: 438
TS100 havyanın içi öyle Nuh Nebi (AS) gemisinde kullanılanlar gibi krom-nikel tel değil.
Yukarıda yazdığım gibi PTC .
Bu yüzden sadece 2 uç yani ayrıca thermocupl yok.
Sıcaklık kontrolü için sap kısmında devre var.
TS100 olarak satılanda enerji soketinden ayrı birde miniusb giriş var zaman zaman yeni program oluyor onu yüklemek için.
EEV de detaylı resimlerini görmüştüm bir ara , stm32 ile kontrol ediliyor .
Hedeflenen sabit sıcaklık ve stand-by sıcaklık gibi değerler üzerindeki butonlardan giriliyor.
Tilt sensörü var sehpasından aldığın an gerilimi arttırıyor falan filan.
Ben test için pic ile bir şeyler yaptım tiltini tültünü sonra eklerim hele bir göreyim nasıl bir şey derken 7-8 yıl oldu.

Havya ucu ve kaplaması sır bir şey değil.
En acemi kaplamacı bile kaplamayı tek kat yapmaz.
Kaplanacak malzemeye göre önce bakır kaplanır sonra nikel sonra krom ... gibi.
Havya ucu yüksek sıcaklıklara çıkacağı için titiz davranılır acele edilmez.
"Sert kaplama" parlak olur ama gözeneklidir o yüzden düşük akımla yavaş kaplanır.
Banyoları ise karışık iş.
Havya uçlarında iki kısım olur .
Lehimlemeye çalışanlar bilir ki krom lehimlemek kolay değildir , lehim kromu sevmez.
Nikel ise neredeyse bakır kadar kolay lehimlenir.
Bu yüzden havya uçları kullanılmamış halde iken 2 farklı şekilde görünür.
Bu bilgi çoğu lehimci için sır sanılır internette pek bulamazsın .:cool:
Lehimcilikde hedef iş yapmaktır havya ucunu öbür tarafa götürmek için vitrinde saklamıyoruz.
Canımız sağ olsun eğe de sürteriz taşada tutarız iş ne gerektiriyorsa o anda ne bulabildi isek.
Lehim telinin içindeki pasta adidir ucuz olsun diye ve ısıyı iyi iletsin diye bakır-gümüş alaşımı ucu sünger gibi delik deşik eder.
Malzeme bulmak da zordur hele ki dolar taşıyanın cezası 6 aydan başlar ..bu yüzden eskiler eğeler düzeltir di...

Bir başka mantık , kendini marka sanan firmalar bir uca çooook para ister neymiş uzun dayanırmış bazılarıda ucuz olsun benim olsun alırım 5-10 tane değiştirir değiştirir ....:)
Öyle ya çırağın eline ersa verecek değiliz yoksa jbl miydi :rolleyes:

Akşam akşam güldürdünüz valla. Eğe de sürteriz taşa da tutarız. :D Hocam bu havya uçlarını neyle temizliyorsunuz? Tel mi sünger mi? Ya da başka bir yolu var mı? Ben tele sokup çıkarttıkça bozuluyor sanki bu meretler.

TS100 leri uzun süre bir şeye sürtmen gerekmeyecek.
Eskiden malzeme kolay bulamıyorduk istediğimiz şekli verdikten sonra kaplayıveriyorduk.
Kaplama sır değil evde kolayca yapılabilir ama biraz masraflıdır.
Üzerinde siyah zift gibi kabuk bağlayan ve doğru düzgün lehim yapılmasına mani olan şey pasta artıklarıdır.
Ayrıca lehim 280 -300 dereceden daha fazla ısınırsa "çürümeye" başlar lehim zorlaşır ve gerektiği gibi olmaz.
PTC burada da işe yarıyor uçtaki sıcaklıkla rezistanstaki sıcaklık aynı kalıyor.
Yani diğer kalemlerdeki gibi 300 ayarı thermocup ölçecek haber verecek devre pwm filan derken sıcaklık çıkacak 330-350 lehim olacak çamur ....
Çok lafa gerek yok kullanınca göreceksin.
Artıkları telle süngerle temizlemek akıllı işi değil , bir kaç kat yapılmış kağıt mendil ya da peçete gibi bir şeylerle alıver gitsin.
(Tel çizer ıslak sünger termal şoka sebep olur - kaplama düşmanı.)
Ama illa kaliteli pasta ve pastayı lehim yapılacak yere fırça filan gibi bir şeylerle uyguladıktan sonra lehimlemeye başla.
Lehimlerken lehim teli besliyorum ve içindeki pasta iş görür deme.

Yukarıda yazdıklarım birilerine laf sokmak değil bahane ile işin inceliklerini yazmak içindi.
Ayrıca o 50 lerde .... ne olanların aslında ne olduklarını gördük görüyoruz.
Bit kadar bile olmayan bir şey çıktı boya döküldü gerçek göründü.
Çinliyede fazla bok atmayın.
Göktürk2 uydusu Göktürk1 den önce atıldı çünkü parasını ödediğimiz uydumuzu atmadılar eski kafadan olmayan yönetimde döndü çinlilere ve G2 yi atıverdik baktılar olmuyor G1 öyle attılar , yani çinlide işi biliyor.
Bu işler takım tutma işi değil ticaretimizde onlarla maalesef bağlamışlar zamanında.
80 li yıllarda basit bir rulman 50-100 TL iken doğu blokuyla ilişkiler gelişince düşüverdi 3-5 TL ye demek ki senelerce....
Bak canım bana siyaset yaptırma ben kulaktan dolma değil bizzat yaşadıklarımı yazıyorum , bir müddettir toplu taşıma bana bedava.
Yıllarca arap kötü bulgar yugoslav romen rus bunlar moskof gavuru iran yunan ezeli düşman diye diye uyutup yalayıp yuttular bizi.
Şimdi hayvan terli yemiyor...
Ülkemlede insanımlada utanmıyorum artık.
70 lerde tekstil kültürü gelişirken hani derler ya "overlokçu aranıyor " unkapanında manifaturacılar çarşısında imalat yapan sanayi ütücülerimize gerektiği zamanlarda görmüştüm , italyanın almanın yaptığı krom atarken galata kulesinin oradaki kaplamacılarımızın yaptığı kaplamalar çok daha uzun dayanıyordu. Ama tabii görmeyen yok sanır duyduğu ile idare eder.
Tavsiyem sende başkasına değil ülkene ve insanına güven ve birlik ol destek ol başarırken birlikte başarmış olalım.
Bak şimdi aklıma geldi , hani bir abd yapımı şey vardı skylab 3-5 gün anca çalıştı düştü gitti.Şimdi rus yapımı zavazingoda sığıntı çalışıyorlar....
Kusura bakma birileri aşağılayınca ve düşmanlarımızı övünce dayanamıyorum .Maksat kalp kırmak değil gerçekleri anlatmaya çalışmak.

• Beğen
Tartışmanın kalitesi kelimeleri dikkat etmekle ilgilidir.Bende 60 ına yaklaşmış biriyim.Yani öyle canım diye hitab etmek uygun bir tarz değil.
Siyasetlede işim olmaz.
Tayvanlının almanın Japonun kurduğu imalat bandıyla da o teknolojiye sahip olmazsınız.

Yıllar önce 3 yıl ,alt bölümü bakır ,krom kaplama gibi bölümleride olan bir firmada çalıştım.
Adamların 1980de kurduğu ambalaj fabrikasında kullanılan Sun workstationda Türkiyede en çok 10 kişinin haberi varken, vmunix işletim sistemi altında çalışan open windows diye bir dille dev bir program yazmışlar ,uzunluğu 3 metre olan DAT scannerlerdan dev gibi dosyaları scan ettirirken yine ona bağlı CNC dede micron hassasiyetinde çok hassas bakır kaplı silindirlere elmas uç la imaj kazıttırıyor, bazende teyp backup ünitesinde yedek yüklüyor aynı anda da öndeden taranmış ortalama 30 MB lık imajın referans noktalarına göre edit işlemleri yapıyordu .O bilgiyasar 3 yılda bir yada 2 kere kilitlendi (24 saat çalışıyordu)

Sen işletim sisteminin adını duymuşsun, adamlar openwindows diye bir dille koca program yazmış dünyaya satıyor.Sistemini kuruyor.
Yani konu rulman veya kaplama konusu değil.

Bu da bu konuya ve sizin konularınıza ait son mesajımdır.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back