Punta makinasi icin punta sure ayar devresi

2 adet 1.5mm 'lik bakır çubuğun ucunu sivriltin. Araya 5mm 'lik plastik parça ekleyerek bantlayın. Nikel şerit üzerinde denemeler yapabilirsiniz.

Son düzenleme:
Forum eski paylaşımlarına bakarken plonya elektronik diye bir yerden bahsedilmişti sahibinden'de ki ilanında güzel bir güç kaynağı var acaba punta için uygun hale getirile bilir mi linkini ekliyorum https://sahibinden.com/870843334
12V 100A yazıyor punta için voltajı fazla sanırım ama akımı ideal ne dersiniz yapıla bilir mi

Bu tur kaynaklar kisa devre aninda nasil davranir bilemedim. Hem voltaji yuksek. Hemde kisa devre aninda kaliteli bir kaynak ise korumaya gececektir.

Forum eski paylaşımlarına bakarken plonya elektronik diye bir yerden bahsedilmişti sahibinden'de ki ilanında güzel bir güç kaynağı var acaba punta için uygun hale getirile bilir mi linkini ekliyorum https://sahibinden.com/870843334
12V 100A yazıyor punta için voltajı fazla sanırım ama akımı ideal ne dersiniz yapıla bilir mi
Kısadevre koruması vardır bunlar da.

Bu tur kaynaklar kisa devre aninda nasil davranir bilemedim. Hem voltaji yuksek. Hemde kisa devre aninda kaliteli bir kaynak ise korumaya gececektir.
benimde aklıma ilk gelen şey ikide bir kısa devre diye güçü kesebilir olması ama 100 amperde bir güç kaynağının iç yapısını bilmiyorum bir şekilde kandırıla bilir mi

Son düzenleme:
Kondansatöre birşey olmaz. Ama akım kontrolsüz olacağı için her seferinde bilinen bir sonuç almak mümkün olmaz.

Aslında aynı sorun trafolu punta makinalarında da var. Belli bir akım ayarı yapıyorsun, ama gerçekten geçen akım ile ilgili bir feedback alınmıyor. O yüzden gene iş tam deterministik olmuyor. Kaliteli punta makinaları kapalı döngü çalışıyor. Ayarlanan akım geçecek şekilde voltajı sürekli olarak takip ediyor ve ayarlıyor.
Kodnastörün yanına ufak değerde bir ayarlı direnç ekleyip o dirençten süre ayarı yapılamaz mı?

Amacim bu kartin gorevini yapan kart yapmak. Hazirda alabilirim ama yapabiliyorsam yapmak isterim.
3.jpg

Malzeme listesi:
- BTA16-600B TO220 -
- HEF4093, 3v Led
- 3 * Resistor1K 1/4W
- 1 * Resistor 390K 1/4W
- 2 * Resistor 330R 1/4W
- 2 * Resistor 4K7 1/4W
- 1 * Resistor 680R 1/4W
- 1* Resistor 100R 1/4W
- 1* MOC3041
- 2 * C1815
- 1 Potentiometer 10K
- Capacitor 220uF/50V
- Capacitor 1uF/50V
- Capacitor 100uF/25V
- Capacitor 224/250V

Son düzenleme:
Kodnastörün yanına ufak değerde bir ayarlı direnç ekleyip o dirençten süre ayarı yapılamaz mı?

Süper kapasitörü belli bir enerji seviyesine şarj edebilirsin. Zaten bazı profesyonel punta kaynakları da bunu yapıyor. Ama mesele, tam punta anında problarin iş parçasına temasının ne kadar iyi olduğu. Burada büyük bir değişkenlik olacağı için, kondansatördeki biriken enerji her seferinde tam olarak aynı da olsa, akım değeri de her seferinde farklı olacak.

Eğer yukarıdaki 12 V luk kaynağın ayarlı akım sınırlaması olsaydı, çok süper iş görürdü. Ayarla 1 V 80 A değerine ve ver puntayı :D Cihaz 80 A geçeceğini garanti edecek.

peki direnç kaç wat olmalı ki nerdeyse 100 amperi yanmadan geçirsin
Anladım. Çok yüksek wattlı olması gerekir ve bulunması zor.
Süper kapasitörü belli bir enerji seviyesine şarj edebilirsin. Zaten bazı profesyonel punta kaynakları da bunu yapıyor. Ama mesele, tam punta anında problarin iş parçasına temasının ne kadar iyi olduğu. Burada büyük bir değişkenlik olacağı için, kondansatördeki biriken enerji her seferinde tam olarak aynı da olsa, akım değeri de her seferinde farklı olacak.

Eğer yukarıdaki 12 V luk kaynağın ayarlı akım sınırlaması olsaydı, çok süper iş görürdü. Ayarla 1 V 80 A değerine ve ver puntayı :D Cihaz 80 A geçeceğini garanti edecek.
Ayarlı akım sınırlaması için bir triyak ve bir süre kısıtlayıcı devre kullanılabilir. Süre kısıtlayıcı devre için 555 entegresi ve potansiyometre kullanılabilir. Arduino gibi tek kartlık mikrodenetleyicilere gerek yok. Hassas ayar isteniyorsa PIC mikrodenetleyicisinin ve 7 segment göstergelerin olduğu kullanıcı arabiriminin yeterli olacağını düşünüyorum.

Basit kaynak makinalar doğrudan analog olarak akımı sabitliyor, aynı akım sınırlamalı güç kaynakları gibi. Ama gelişmiş kaynak makinalarında "pulsed" denen ve PWM tarzı kontrol da mümkün.

Nokta kaynak makinesi için 18650 12V pil DIY nokta kaynakçı yarı otomatik kaynak makinesi depolama PCB devre kaynak
peki şu linkteki ve 100A'lik güç kaynağını kullanarak yapmak daha mantıklı degil mi eklediğim karta pek bir şey yok yapıla'da bilir ancak maliyeti daha fazla olucaktır

Son düzenleme:
Nokta kaynak makinesi için 18650 12V pil DIY nokta kaynakçı yarı otomatik kaynak makinesi depolama PCB devre kaynak
peki şu linkteki ve 100A'lik güç kaynağını kullanarak yapmak daha mantıklı degil mi eklediğim karta pek bir şey yok yapıla'da bilir ancak maliyeti daha fazla olucaktır

Bu karti kullananlari ve yorumlarini okuyorum. Bu karti orjinalinde lipo pil ile kullaniyorlar. Kimi kullanıcılar 12 volt 20 - 30 amper aku ile kullandiklarini gordum. Yüksek desarj kapaaitesine sahip pil gerekiyor. Tum guc devre karti uzerindeki mosfetler uzerinden akiyor.

Belli bir sure sonra mosfetler su koyuveriyor. Cok saglikli değiller.

Bu karti kullananlari ve yorumlarini okuyorum. Bu karti orjinalinde lipo pil ile kullaniyorlar. Kimi kullanıcılar 12 volt 20 - 30 amper aku ile kullandiklarini gordum. Yüksek desarj kapaaitesine sahip pil gerekiyor. Tum guc devre karti uzerindeki mosfetler uzerinden akiyor.

Belli bir sure sonra mosfetler su koyuveriyor. Cok saglikli değiller.
yüksek amper mosfetler için ısı demek oluyor mosfetin iç direnci ne kadar az olursa olsun genede ısı ortaya çıkıyor ancak güzel bir soğutucu takılırsa sanırım sorun ortadan kalkmış olur karta kulanılan mosfetlerin iç direnci oldukça düşük aşırı ısı sorunu olacagını pek sanmıyorum satıcı 90 ila 150 Amper ile besleyin yazmış pil ile beslemek pek mantıklı degil güç kaynağı sürekli olarak 100A sağlıyor ancak bataryalar bunu yapamaya biliyor
mosfetin datasheet'i

O devre asagidaki sekilde kullaniliyor. Lipo piller onlarca yüzlerce akim verebiliyor.

DIY-ta-nabilir-12V-pil-enerji-depolama-V3-nokta-kaynak-PCB-devre-18650-Lipo-piller-i.jpg

O devre asagidaki sekilde kullaniliyor. Lipo piller onlarca yüzlerce akim verebiliyor.

DIY-ta-nabilir-12V-pil-enerji-depolama-V3-nokta-kaynak-PCB-devre-18650-Lipo-piller-i.jpg
evet kulanıla bilir fakat burda li-po pilin c degeri ve kapasitesi önemli, ancak su koyuveren devre degil pil yüksek ihtimale, yorumu yapan kişi düşük kapasiteli pil kulanmışsa verim alamaz devrenin yaptıgı şey çok zor bir şey degil sonuçta biraz daha inceledim ısı sorunuda olmaması gerekiyor diye düşünüyorum.

Üzerindeki komponentlerin kodu okunmuyor ama benim anladığım kadarıyla bu sadece süreli bir anahtar. Bir kere basınca belli bir süre akım kaynağını anahtarlıyor. Akım regülasyonu yok diye düşünüyorum. Ama tabi pratikte bunun ne kadar bir önemi olduğunu da bilmiyorum.

Bunun pillisini değil de kondansatörlüsünü almak en mantıklısı. Bağlayacaksın herhangi bir güç kaynağına ve iş görür. Mikrodalga trafosuna gerek bırakmıyor :)

Üzerindeki komponentlerin kodu okunmuyor ama benim anladığım kadarıyla bu sadece süreli bir anahtar. Bir kere basınca belli bir süre akım kaynağını anahtarlıyor. Akım regülasyonu yok diye düşünüyorum. Ama tabi pratikte bunun ne kadar bir önemi olduğunu da bilmiyorum.

Bunun pillisini değil de kondansatörlüsünü almak en mantıklısı. Bağlayacaksın herhangi bir güç kaynağına ve iş görür. Mikrodalga trafosuna gerek bırakmıyor :)
evet sanırım en ergonomik bu şekilde oluyor kartın dezavantajı akım ayarının olmaması sadece 3 pulse türü var

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back