Falstad Devresindeki Hata Nerede?

volta

Kıdemli Üye
Merhaba arkadaşlar. Proteusta çizilmiş bir devreyi falstadta çizeyim dedim ama devre yanlış çalışıyor. Proteus devresini ve falstad linkini aşağıya ekledim. Normalde her switch ayrı bir ledi yakarken burada tek switch kapanınca hepsi yanıyor. Nerede hata yaptım acaba?

Falstad Linki

proteus.png

Faistad da tel bağlantıları bir tuhaftı diye hatırlıyorum. Bağlı gözüken bağlı olmuyor kopuk gözüken kopuk olmuyor.

Faistad da tel bağlantıları bir tuhaftı diye hatırlıyorum. Bağlı gözüken bağlı olmuyor kopuk gözüken kopuk olmuyor.
Evet bende öyle birşey farkettim ama elektronik konusunda çok bilgili olmayınca sorun bende mi acaba dedim. Mesela - uca giden hattı tek kablo çekip emitterlerin hepsini o tek hattın üzerine bağlayınca "bad connection" hatası veriyor. Emitter uçlarını aşağıya indirip aralarına ayrı ayrı kablo çekmek gerekiyor.

Bir de simulasyonu çalıştırınca [imath]6.68 \times 10^{137}[/imath] Amper akim geçiyor. Yani bir şekilde evrenin başlangıcındaki big bang şartlarını oluşturmuşsun :katil2:

Bence sen LTSpice, MicroCap veya TINA simulatörlerine geçiş yap. Bu falstad'ın da güzel tarafları var ama birçok konuda da çok kısıtlı.

Bence sen LTSpice, MicroCap veya TINA simulatörlerine geçiş yap. Bu falstad'ın da güzel tarafları var ama birçok konuda da çok kısıtlı.
Peki linuxta kullanabileceğim bir simulasyon programı önerebilir misiniz? Ya da linuxta iyi bir simulasyon programı var mı?

KiCad varsa onunla şema çizip NgSpice ile simulasyon yapabilirsin. Ama ben kullanmadım, kullanımı windows'daki simulatörler kadar ergonomik olmayabilir.

Bahsedilen kısımda birleşimi gösteren noktaları göremiyorum. Orada birleşim varsa alttaki negatif hattaki gibi nokta olması gerekmiyormu?

Bahsedilen kısımda birleşimi gösteren noktaları göremiyorum. Orada birleşim varsa alttaki negatif hattaki gibi nokta olması gerekmiyormu?
Aslında olabilir. Belki sorun başka biryerde olabilir. Zaten bu devreyi hiçbiri birbiriyle kesişmeden nasıl yaparım onu da bilmiyorum. Hem pozitif hatta hem negatif hatta bir sürü bağlantı yapmam lazım.

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back