Artık Dry Film ile Baskı Almaya Geçmek İstiyorum

Pozlanmış ve pentahidrat ile pozlanan kısımlar temizlenmiş.
Şimdi aside girecek.

20230807_153214.jpg

20230807_154406.jpg

20230807_154350.jpg

Yolları aşırı yakın yapmışım yav.
Hepsini düzenleyip tekrar yapacağım.

20230807_164050.jpg

Metali başka bir metalle kaplama hakkında Türkçe olarak onlarca bilgi var. Bakır kaplama, kalay kaplama, nikel kaplama vs. ama Metal olmayan bir malzemeyi kaplama konusunda bir tane bile bilgi yok. Çok büyük eksik ve ülkemiz adına büyük kayıp. Kimyacıları göreve çağırıyorum. Her şey para değil. Azıcık da bilgi paylaşın.

Metali başka bir metalle kaplama hakkında Türkçe olarak onlarca bilgi var. Bakır kaplama, kalay kaplama, nikel kaplama vs. ama Metal olmayan bir malzemeyi kaplama konusunda bir tane bile bilgi yok. Çok büyük eksik ve ülkemiz adına büyük kayıp. Kimyacıları göreve çağırıyorum. Her şey para değil. Azıcık da bilgi paylaşın.
Önce karbon ile kaplıyorlar diye biliyorum daha önce konu ile ilgili daha önce arastırma yapıp yetersiz de olsa turkce kaynak bulabilmistim yarın aksama bakabilirim linkini kaydetmiş miyim diye

Önce karbon ile kaplıyorlar diye biliyorum daha önce konu ile ilgili daha önce arastırma yapıp yetersiz de olsa turkce kaynak bulabilmistim yarın aksama bakabilirim linkini kaydetmiş miyim diye
Karbonu biliyorum da kimyasal bir yolu olmalı. 5gr karbon 150₺ ayrıca deliklere tek tek karbon sürmek gerekiyor. Bize daldır çıkart bir sistem lazım.

Çalıştığım firmada aşağıdaki cihaz kullanılıyor. Cihazın hiçbir numarası yok. Ciddiyim tamamen 0.
Bütün marifet kimyasallarda. Parayla bile almaya kalkınca yok prosedürüydü, gümrüğüydü derken yurtdışından gelmesi 3-4 ay sürebiliyor.
Şu anda bekliyoruz mesela :D. Aşamaları ekledim aşağıya. Cihazın içinde 4 tane dikey havuz var PCB ye uyacak şekilde. Temizleyici asit banyoları, karbon ve bakır elektroliz. PCB kazıma ve delme işi bittikten sonra çanta sapı gibi görünen tutucuya bağlıyoruz kartı.
İlk havuzda içine daldırılmış bir tane termometre ve akvaryum ısıtıcısı var.
2-3. havuz normal sadece sıvı. 4. havuz içinde ve PCB tutucu kart üzerinde elektrot var o da elektroliz kaplama için.
@Gokrtl PCB yi çanta sapı gibi tutucuya bağladıktan sonra sırayla bu havuzlara daldırıyoruz. Süresi boyunca da kartlara 3cm sola 3cm sağa sallanıp duruyor. Bu sayede deliklerin içinden gerekli sıvılar geçiyor her aşamada bu kartı sallama durumu devam ediyor. Bu kadar.

Mekaniği yapmak paraya bakıyor. Kimyasal kısmı ise tecrübe ve bilgi birikimi gerektiriyor sonra para lazım.
Bu gibi firmaların maliyetleri inanılmaz yüksek. Zaten dünyadaki en bilindik firmalardan biri bu da.
Geçende bu sebeple forumda delik içi kaplayan birisi vardı ona sormuştum. Yapacağımdan değil buna vaktim yok ama değerli bilgi.
İleride bir gün ihtiyacım olursa kenarda dursun belki yaparım diye sormuştum.
MiniContac-RS.jpg
Parameters-of-plating-process.png

Çalıştığım firmada aşağıdaki cihaz kullanılıyor. Cihazın hiçbir numarası yok. Ciddiyim tamamen 0.
Bütün marifet kimyasallarda. Parayla bile almaya kalkınca yok prosedürüydü, gümrüğüydü derken yurtdışından gelmesi 3-4 ay sürebiliyor.
Şu anda bekliyoruz mesela :D. Aşamaları ekledim aşağıya. Cihazın içinde 4 tane dikey havuz var PCB ye uyacak şekilde. Temizleyici asit banyoları, karbon ve bakır elektroliz. PCB kazıma ve delme işi bittikten sonra çanta sapı gibi görünen tutucuya bağlıyoruz kartı.
2-3. havuz normal sadece sıvı. 4. havuz içinde ve PCB tutucu kart üzerinde elektrot var o da elektroliz kaplama için.
@Gokrtl PCB yi çanta sapı gibi tutucuya bağladıktan sonra sırayla bu havuzlara daldırıyoruz. Süresi boyunca da kartlara 3cm sola 3cm sağa sallanıp duruyor. Bu sayede deliklerin içinden gerekli sıvılar geçiyor her aşamada bu kartı sallama durumu devam ediyor. Bu kadar.

Mekaniği yapmak paraya bakıyor. Kimyasal kısmı ise tecrübe ve bilgi birikimi gerektiriyor sonra para lazım.
Bu gibi firmaların maliyetleri inanılmaz yüksek. Zaten dünyadaki en bilindik firmalardan biri bu da.
Geçende bu sebeple forumda delik içi kaplayan birisi vardı ona sormuştum. Yapacağımdan değil buna vaktim yok ama değerli bilgi.
MiniContac-RS.jpg
Bizim işi kimyacı çözer. Ülke içinde bu kimyasalı üretebilmemiz lazım. Tabi hammadde kaynaklarımız elveriyor mu bilemiyorum. Bende bir video vasıtasıyla kimyasalları tesbit etmiştim ama en çok lazım olanı yurt dışında ve çok pahalı olduğundan ilerleyemedim.

Size bir PDF atmıştım hidrazin hakkında onu deneyecek misiniz? Gönderdiğim makalenin satış değeri 65$ bulana kadar canım çıktı.

Son düzenleme:

MiniContac-RS.jpg
LPKF grafit boya ile elektro kaplama yapıyor, pva yapıştırıcı toz grafit ve biraz toluen ile benzer bir boya hazırlanabilir, internette yüzlerce elektro kaplama solüsyonu tarifi var. Temizleyici dedikleri de yüzey aktif madde, deterjan ve sodyum hidroksitten oluşuyor.

Size bir PDF atmıştım hidrazin hakkında onu deneyecek misiniz? Gönderdiğim makalenin satış değeri 65$ bulana kadar canım çıktı.
Duruyor o PDF bende. 45 Sayfa ve ingilizce. Benim onu çözüp anlamam için yıllık izne filan çıkmam lazım. Siz o PDF'i attığınızda zamanım bol, param yoktu. Şimdilerde iş değiştirdiğim için maddi durumum biraz daha iyi ama zamanım yok. Valla bir hayır sever okuyup anlasa ve dese ki "10gr hidrazin kat, şöyle yap, böyle yap" yaparım. Biraz "armut piş ağzıma düş" durumu oluyor ama gerçekten zaman ayıramıyorum.

Duruyor o PDF bende. 45 Sayfa ve ingilizce. Benim onu çözüp anlamam için yıllık izne filan çıkmam lazım. Siz o PDF'i attığınızda zamanım bol, param yoktu. Şimdilerde iş değiştirdiğim için maddi durumum biraz daha iyi ama zamanım yok. Valla bir hayır sever okuyup anlasa ve dese ki "10gr hidrazin kat, şöyle yap, böyle yap" yaparım. Biraz "armut piş ağzıma düş" durumu oluyor ama gerçekten zaman ayıramıyorum.
Gönderdiğim PDF'te zaten o şekilde anlatıyor, google translate ile çevirin anlaması çok kolay. Zaten 10 sayfa birşey, analiz dışında nasıl yapıldığını anlatan kısım.

Bu işi grafit esaslı spreyle yapıyorlar. Önce grafitle kaplayıp sonra elektroliz yoluyla bakır sülfat ile bakır kaplanabiliyor.
Adam domatesi bile kaplamış.

Son düzenleme:
Bu olmaz mı ki? Akçalı boyadan ucuz.
Asıl mesele sprey formundaki grafiti deliği tıkamadan nasıl kaplayacağız. Profesyonel sistemde git gel yaparak carbon delik içinden geçiyor.
Akışkan da olduğu için bakırın yüzeyine çok da yapışmıyor daha çok delik içine dielektriğe tutunuyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,920
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back