Yurtdisindan getirilen PCB'ler icin test edilme sarti kondu

ben bu gümrük mevzuatının posta ve hızlı kargo ile gelen ve ticari sınıflandırılmayan ürünlere uygulanacağını sanmıyorum. mesela fexed'e benim adıma pcb geldi fedex bana ticari bir ithalat gibi GTIP kodu sormuyor. yani paketin içeriğini net olarak tanımlamaya çalışmıyor.

ama ufak ve orta seviyeli çinden ithalat yapanları bir süre için etkileyecek gibi.

ben bu gümrük mevzuatının posta ve hızlı kargo ile gelen ve ticari sınıflandırılmayan ürünlere uygulanacağını sanmıyorum. mesela fexed'e benim adıma pcb geldi fedex bana ticari bir ithalat gibi GTIP kodu sormuyor. yani paketin içeriğini net olarak tanımlamaya çalışmıyor.

ama ufak ve orta seviyeli çinden ithalat yapanları bir süre için etkileyecek gibi.
Umarım bu şekilde olur. burada anlayamadığım bir şey de var tabii ki diyelim ki montajı yapılmış bir PCB Türkiye gelirse bu işlemlerden geçecek ama bunu basit bir 3D print kutu içine koyup bir isim verirse örneğin hobi elektronik gibi ya da zamanlayıcı gibi o zaman ham devre muamelesi görmediği için sorunsuz geçecek mi ?

Umarım bu şekilde olur. burada anlayamadığım bir şey de var tabii ki diyelim ki montajı yapılmış bir PCB Türkiye gelirse bu işlemlerden geçecek ama bunu basit bir 3D print kutu içine koyup bir isim verirse örneğin hobi elektronik gibi ya da zamanlayıcı gibi o zaman ham devre muamelesi görmediği için sorunsuz geçecek mi ?
burada bahsedilen son kullanıcı ürünleri değil. mesela çoğu uydu alıcısı üreticisi yarı bitmiş kart olarak çinden ürün getirir. burada kasa-karton kutu- yazılım vs ekleyerek ürüne dönüştürür. buna skd üretim deniliyor. bu kategorideki ürünlere ugyulayacaklarını düşünüyorum. yalnız mevzuattaki hata boş pcb için bile emc testi talep edilmiş olması. üzerinde malzeme olamayan pcbye nasıl emc testi yapacaksın ?

Aklima gelen bir olasilikta Gumruk'te icinde PCB olan paketleri test ederken kutu icerigini tam olarak anlayamiyorlar. Her kutuyu tek tek acamayacaklari icin boyle duburden bir karar cikardilar ithalati engellemek adina. On tane plaketin arasina konmus telefonu tesbit edemiyorsa su an kullandiklari hede, yasaklayalim kurtulalim mantigi guttuler her zamanki gibi.

Aklıma takılan birşey de acaba 3d yazıcının kafasını çıkartıp cnc kontrol kartıyla birlikte spindle motoru takmak ve onu basit bir cnc'ye çevirir mi cnc3018 gibi ? Yani mekanik aksam iskelet bu iş için uygun olur mu anlamında sonuçta hareket mantığı aynı gibi gözüküyor.

İyi hassasiyet istiyorsan, en kritik konu makinanın rijitliği ve hareketli elemanlarda boşluk olmaması. O basit CNC'de bir ekseni işaret parmağın ile hafif ittirsen zaten eksen 0.3 mm oynar.

Şimdi derinmotion'a CUBE 3D MX Pro fiyat teklifi için mail attım. Eğer bu kesin fakirdir deyip ciddiye almamazlık yapmazlarsa pazartesiye fiyatını öğreniriz.
Fiyat teklifi geldi. Yaklaşık 10bin euro + kdv gibi bir fiyat vermişler. Bir hobici için çok fazla ama ar-ge yapan bir firma için pek fazla değil gibi.

Fiyat teklifi geldi. Yaklaşık 10bin euro + kdv gibi bir fiyat vermişler. Bir hobici için çok fazla ama ar-ge yapan bir firma için pek fazla değil gibi.
Kazima uclarinin fiyatini dusununce Ar-Ge disinda pek kullanilmaz zaten. Adamin beklemeye vakti yoktur, PCB'yi basar denemesini yapar. Haftalarca PCB gelsin diye beklemez. Ama Aselsan ya da Roketsan falan degilsen, maliyetten daha onemli kriterlerin yoksa, seri uretimde isletme maliyeti bu kadar yuksek olan aleti kimse kullanmak istemez sanirim.

Bence Nova Voltera gibi modeller daha pratik gibi , sonucta eger 3d printer gibi basit bir process'e donduremiyorsan o zaman bir personeli buna bagliyorsun demek. Birden cok departmandan surekli gelen bir talep yoksa birim basina masrafi cok arttiracak. Duzgun delik ici olmayacak , limitleri diger uretime gore sinirli olacak. Tahminim gumrugu odeyince fedex ile 3-4 gunde geliyor PCB uretim suresini ekleyince 7 gunde bitiyor. Bence cok net karar verilecek bir durum degil. Umarim yakinda process'i basit ve net bir yontem cikar o kalitede uretim icin.

İnsanın şu videoyu izledikten sonra "kaç para ulan bir kırmızı fülüt" diyesi geliyor :)

Bu kazıma aletleri, resmi daire, okul, Tübitak gibi yerlere ihale ile alınır. İşlevselliği sorgulanmaz.

İşi ARGE olan startup firmaların prototipi bununla yapması çok da gerekli değil. Acil 24 saatte yapabilen yerler vardır. Zaten çizim çok mu hızlı ki PCB baskı süresine takılacağız? 1 günde değil 4 günde gelsin. Ne olur ki?

Acil PCB hizmeti veren firmayı düşünsek? O da bu makineleri almaz. Geleneksel yöntemle daha kolay belki de hızlı olur.

Son düzenleme:
İşi ARGE olan startup firmaların prototipi bununla yapması çok da gerekli değil. Acil 24 saatte yapabilen yerler vardır. Zaten çizim çok mu hızlı ki PCB baskı süresine takılacağız? 1 günde değil 4 günde gelsin. Ne olur ki?
Bu düşüncenize katılmıyorum. Zaten iş yapılırken birçok alt parçaya bölünüyor. Belki sadece 4-5 transistörlü bir anahtarlama devresini test edip kapalı iken akan kaçak akımı ölçeceksiniz hızlıca kartı basarsınız geliştirme kartı şeklinde bir MCU dan jumper ile bu ürettiğiniz devreyi test edersiniz.
Her şeyi elle de test etme şansı olmuyor küçük kılıflar kullanıyorsunuz PCB şart oluyor.
Açıkçası ben arkadaşımla prototip yaparken büyük kılıf çine sipariş verirken küçük kılıf diye cimriliğe kaçabiliyorum ama
bir şirketin bunu bütün ürünlerinde yapması ciddi israf ve boş emek olur. SMD çalışmak yine mecburi kalıyor bu koşulda da.
Sistem parçalarını tek tek test ettikten sonra da modülleri tek modül olarak birleştirirsiniz. Yine çalışıyor mu bakarsınız.
En son da artık o risk size kalmış hepsinin birleştiği tek parça PCB prototipleme makinasında da yapılabilir.
Direkt dediğiniz gibi yerel bir üreticide de ama bence ARGE merkezinde startup bile olsa ilk ihtiyaç değil ama önemli bir ihtiyaç.

Geçen hafta sipariş verilen kartlar dün elime ulaştı. Kutu içeriği 5 pcb + elek + küçük bir rp2040 kart idi. Toplam 40$ + 29$ kargo tuttu.
Sevgili gümrüğümüz cezalandırmayı es geçmedi. "Hımm sen ARGE mi yapıyorsun bakayım" deyip 447₺ vergi çıkarmayı ihmal etmedi.
Vergiyi ödedikten sonra kartlar Aras kargo ile pazartesi elime geçti.
IMG-20240122-WA0001.jpg

• Beğen
Reactions: nt
Sana resmen suçüstü yapmışlar ...

İyi ki senin elektronik malzemeleri, havyayı, kartları ve robot kafasını masanın üzerine şekilli bir şekilde dizip arkasına da "Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Genel Müdürlüğü" yazılı fotoğrafla basına yansımadı :katil2:

Abi yakında hakim diyecek: " Atın bunu içeri. ARGE yapıyor. Tehlikeli bu" diye.

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,489
Son üye
satranc19

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back