Cennette atölyemiz nasıl olur?

Kanıtlanabilir olaylar var.
İki deniz (okyanus ile Akdeniz) sularının karışmadığı (Kaptan Coustue, yakın tarih)
İran ve Rum imparatorluğu arasındaki savaşta Rum tarafının kazanacağı (ayet indikten sonraki 9-10 sene içinde gerçekleşmiş.
Sadece bu iki örnek geldi aklıma ama bunlarla sınırlı değil.
Iyi de sularin karismadigi gercek degil ki. Orada sular karisiyor. O konunun bilimsel durumu yillarca once aciklandi zaten. Coustoe'da koyu bir Katolik olarak oldu ve inancina gore gomuldu.
Mesela Afrika'daki Dogon kabilesi de bundan binlerce yil once Sirius hakkinda bizim sadece son yuzyilda ogrendigimiz bilgilere sahipler. O durumda onlarin inanci daha eski, daha gercek olmali.

Parmak izine gelince. Milyonda bir olsa da insanlarin parmak izleri ayni olabilir. ;)

Bu konuyu artık daha fazla dağıtmayalım sohbet odasında yeni konu açılabilir. Bakalım kilitlenmeden ne kadar devam edecek :katil2:

Su an sohbet edenler yazdigini biliyor. Kendi gorusunden farkli her yazara "satilmis" diyenler ususmedigi surece kilitlenecegini sanmam.

@coder in atölye konusu bu yav. Muhtemelen hoşuna gitmiyordur bu mevzunun tartışılıyor olması :)

Ben de bir şey sıkılayayım bari. Cennet, biri için atölye olacaksa en sevdiği aletle en merak ettiği ölçümü sonsuza kadar yapmaya devam ederdi herhalde. Doymak ve bıkmak yok deniyor cennet için. Yani 1024 bitlik osloskopla sonsuza kadar değişik değişik sinyallere, hatta belki de aynı sinyale, hiç sıkılmadan, gayet mutlu bakıp duran biri olabilir cennette.

Bu konuda atıp tutmak sakat yalnız. Yani kırgınlığa, küskünlüğe, kızgınlığa sebep olur. İnsanın tabiatından olsa gerek, aynı delillere bakıp kiminin inancı pekişiyor kiminin inançsızlığı...

Su an sohbet edenler yazdigini biliyor. Kendi gorusunden farkli her yazara "satilmis" diyenler ususmedigi surece kilitlenecegini sanmam.

Eğer yazdıklarımı gözlerini kullanarak okuyup beynin ile yorumlasaydın "satılmış" ithamını kimler için söylediğimi anlardın.. Ama sen hem anlayamamış hem de üzerine almışsın. Bu benim değil senin sorunun..

Ayrıca yukarıda ki yazdıklarına bir göz attım kendini aydın, çağdaş türevi bir profil olarak görüyorsun sanırım.. Ancak sana şunu söyleyebilirim.. Bir insanın deist olmasını anlayabilirim yani en azından mantıklı yada mantıksız bu düşüncesine bir mana yükleyebilirim.. Ama ateizmi savunan bir insanın bilim (fizik, kimya, biyoloji) ve mantık konularında hiç bir bilgisi olmadığını, hayatı benimsediği düz mantık ile yaşayıp ötesine duyularını kapatmış olduğu gerçeğini asla gözardı edemem..

Senin gibi düşünenlerin meziyetleri arasında inanmadığı bir kitaptan işine geldiği kısımları alıp, o aldığı kısımların da işine gelmediği kısımlarını eleyerek, karşısındakini de kendisi gibi bilgisiz addederek ve araya üç beş cilalı sözler ekleyerek servis etmenin olduğu görmek yeni bir şey değildir.. Burada sana bilale anlatır gibi bazı konularda ders verir, konuyu tefsirinde tefsirine dökerek gözüne sokmasını bilirdim ama sende "küstah" bir karakter gördüğüm için bu çabaya değmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü eğer ki karşındakinin algıları kapalıysa ne yazsan söylesen boş zaman israfından başka bir şey olmaz. Bu konuda kendi inancıma göre yazıyorum sana Allah yardım etsin.

İki tür ateist vardır. Birincisi gerçek ateisttir inanmaz ve bunu bilim üzerinden sorgular. Bilim matematiğini çözemediği hiç bir şeyi kabul etmediği için haklı varsayımları olduğuna inanır buradan yürür.. İkinci tür ise inanmamayı seçendir. Bunlar senin gibi şark kurnazlığı ile kutsal kitaplardan yarım yamalak alıntılar yaparak ve nefsini iştahlandıracak din yada dinlere düşman ne kadar yazar varsa onların kelamlarını kullanarak kendi içsel manevi eksikliğini, yanlızlığını çevresine yayarak nefsini rahatlatmak ister..

İstediğiniz kadar inkar edin her kişi ölümü tadacaktır ve ölüm kişinin kendi kıyametidir öyle yada böyle kendi başlangıcıdır. Ne acıdır ki daha "yaratma" daki kudreti anlayamadan kendini büyük görmek, daha kendi ölümüne çare olamamak ve bu kaçınılmazı ile yüzleştikten sonraki halinin ne olacağını bilemediği halde, küçücük bir hastalıkta bile ilaçta şifa arayacak kadar aciz bir bedene sahip olduğu halde kendini üstün görüp kabarmak. En büyük cahillik, en büyük yanlızlık işte budur. Eğer bunun ne demek olduğunu anlayamıyorsan hiç merak etme anlayacaksın.

Bu konunun da kilitlenmesine sebep olmamak adına sana bu konuda daha bir şey yazmayacağım. Ve sana şimdi izin veriyorum arkamdan istediğin gibi atıp tutabilir atını koşturabilirsin önceki konuda da söylemiştim ağzı olan konuşur.

İstediğiniz kadar inkar edin her kişi ölümü tadacaktır ve ölüm kişinin kendi kıyametidir öyle yada böyle kendi başlangıcıdır. Ne acıdır ki daha "yaratma" daki kudreti anlayamadan kendini büyük görmek, daha kendi ölümüne çare olamamak ve bu kaçınılmazı ile yüzleştikten sonraki halinin ne olacağını bilemediği halde, küçücük bir hastalıkta bile ilaçta şifa arayacak kadar aciz bir bedene sahip olduğu halde kendini üstün görüp kabarmak. En büyük cahillik, en büyük yanlızlık işte budur. Eğer bunun ne demek olduğunu anlayamıyorsan hiç merak etme anlayacaksın.
İyi de, sen de şimdi kendini üstün görüp kabarıyorsun.
En büyük cahillik, en büyük yanlızlık işte budur.
ağzı olan konuşur.

@Hira üslup sınırlarını çok zorluyorsun. Son zamanlarda yazdığın mesajların hiç birisinde teknik bir içerik yok ve tamamen huzur kaçırma var. Bu sana son uyarım olsun. Kimsenin sen tebliğ ettin diye müslüman olacağı garantisi olmadığı gibi, kimse de sen tabliğ etmedin diye helak olmayacak. O yüzden sen KENDİN olabileceğin en iyi müslümanı olmaya çalış, başkalarının akıbetini de böyle ulu orta irdelemeyi bırak artık.

Bu konuda atıp tutmak sakat yalnız. Yani kırgınlığa, küskünlüğe, kızgınlığa sebep olur.

Kendi aramızdaki kırgınlıkları dargınlıkları bir şekilde çözeriz belki,

Farzedelim ateist bir kişi öldü ve durumun hiçte düşündüğü gibi olmadığını gördü, son pişmanlık ta fayda etmiyor, artık geri dönüp hatasını telafi etme şansı da yok.

Bunu göze almaya değdi mi? Bence üzerinde düşünülmeli.

Kendi aramızdaki kırgınlıkları dargınlıkları bir şekilde çözeriz belki,

Farzedelim ateist bir kişi öldü ve durumun hiçte düşündüğü gibi olmadığını gördü, son pişmanlık ta fayda etmiyor, artık geri dönüp hatasını telafi etme şansı da yok.

Bunu göze almaya değdi mi?
Kar-zarar mantığıyla yaklaşıp inandım dese biri bu münafıklığa benzemez mi?

Bir de sadece inançlı ve ateist diye bir ayrım yok ki, aynı dinin bile kendince bir versiyonuna inanıp yaşayan çok kişi var. Aslında daha çok yaratıcıya inanç var insanlarda. İlk tanıştığı dini değiştiren de yok denecek kadar az. Hepsi birbirine göre aynı kefede.

Tehdit de hepsinde aynı ve bu kadar büyük olunca da aklın irdelemek için pek motivasyonu yok.

Bu konunun tartışılmasını faydasız buluyorum.

Din ve namus kavramları içinde yaşanılan topluma ya da çevreye göre fazlasıyla kalıplaşıyor zihinde ve değişmesi en zor fikirlerden.

Bir forumdaki bir iki mesaj ile ne bir ateist inanmaya başlayacaktır, ne de bir inanan ateizmi seçecektir. Bu çok daha sosyal ve uzun bir süreç.
Ayrıca şahsen beni çok da ilgilendirmiyor kimin hangi görüşte olduğu. Saygı duyar geçerim. Gerisi onun problemi.

Vaktimizi daha anlamlı bir şeye harcayalım derim.

Musade ederseniz, ben hayatimin yarisini islamdan uzak son yarisini islam a yakin yasayan biri olarak sunlari belirtmek isterim.

islam a gore, yanlis olan bir sey goruldugunde Musluman olan kisinin gorevi karsi tarafi uyarmaktir. Uyarmaz ise kisi gunah a girer. Ali imran suresi 3/104
Eskiden olsa kesinlikle boyle tartismalara dahil olmazdim. Hayata soyle bakardim. "Esegin kuyrugunu orta yerde kesersen kimi uzun kesti der, kimi kisa kesti der" :)

Dolayisiyla ben de bu konulari okuyunca uyarida bulunmak gerekliligini tasiyorum.:dans1: Islam a yakin yasadigim son yari da, onceki yari da dusundugum ve sordugum butun sorulara mantikli cevaplar bulabildim. Bunu kendi basima yapmadim. Hayatini 7 yasindan beri islam a adamis o kadar kitaplar okumus bir insana sorarak, ( ki bu sorular arasinda ekstrem sorularda vardi) cok mantikli cevaplar alarak yapabildim. sonucta acik gibi gozuken, sacma gibi gozuken her yerin kapandigini, mantikla bulustugunu gordugumde yanlis yolda olduguma emin oldum.

Sonrasinda farkettim ki dogru bilgi eksikligimiz, yanlis bilgi kirligi bir sekilde bizleri islamiyetten uzaklastirdi. Hayatimin ilk yarisinda arkadaslarimin cogu ataist ti. Evet cok kibar insanlardi , simdi bile kizmiyorum onlara. Ogrendiklerimden sonra sadece onlar icin uzuluyorum. Ve hala aklima inanilmaz sorular geliyor, inanilmaz cevaplar aliyorum. Bu uzun soluklu bir yol. Butun sorularimizin cevabinin bir iki kelime ile cevaplanmasini beklemek ne kadar mantikli olabilir?

Yaptiginiz islerden bilirsiniz ki bir iste uzmanlasmaya basladikca isin derinlik boyutlari giderek artar. hepimiz belli sure sonra ayni olay a farkli gozle bakmaya baslariz. Belki hayret ederek belki sasirarak. Isin ustunde de altinda da sinir olmadigini fark ettigimiz de ne kadar aciz oldugumuzu goruruz.

Insanlarin goruslerine ve dusuncelerine tamamen saygili olmak gerektigine inanirim. Ozellikle topluma mal olmus kisi kim olursa olsun onlar hakkinda fikir beyan ederken kelimelerin cok dikkatli secilmesi gerekir. aksi taktirde karsi tarafin susmasini beklemek cok insafsizca. Benim saygi duydugum kisiye hakaret edeceksin, ben de sessizce izleyecem. boyle bir dunya yok.

Enam suresi 108. Onlarin Allah tan baska taptiklari hakkinda hakaret etmeyin ki, onlar da haddi asarak bilgisizce Allah hakkinda kotu sozler soylemeye kalkismasinlar.

Basinda belirtigim uzere yaptigim bu sey herhangi birinize karsi sahsi bir soylem degildir, Islam in emrettigi bir vazifedir.:kotek1:

Kar-zarar mantığıyla yaklaşıp inandım dese biri bu münafıklığa benzemez mi?
Sadece insanlar kandırılır ama.

Insanlarin goruslerine ve dusuncelerine tamamen saygili olmak gerektigine inanirim. Ozellikle topluma mal olmus kisi kim olursa olsun onlar hakkinda fikir beyan ederken kelimelerin cok dikkatli secilmesi gerekir. aksi taktirde karsi tarafin susmasini beklemek cok insafsizca. Benim saygi duydugum kisiye hakaret edeceksin, ben de sessizce izleyecem. boyle bir dunya yok.

Enam suresi 108. Onlarin Allah tan baska taptiklari hakkinda hakaret etmeyin ki, onlar da haddi asarak bilgisizce Allah hakkinda kotu sozler soylemeye kalkismasinlar.

Kesinlikle katılıyorum, aksi durumda işler daha da kötüye gider.
Tatlı dille ile kırmadan hakaret etmeden anlatıp, farklı bir görüş açısı sunmak son derece önemli.

Sadece insanlar kandırılır ama.
Zaten problem de bu. Mutlak bilgiye sahip yaratıcıyı kandıramazsın. İnançta da zorlama bu yüzden olamaz, zorla olan zaten inanç olmaz.
Zavallı insan evladı da mutlak bilginin yakınında bile değilken, kendi aklı bile kendine bin bir türlü oyun oynarken, neye inanırsa insansın, birbirinden farksız. Elindeki kısıtlı bilgiyle, sahip olduğu kısıtlı beceriyle, ruh halinden bile etkilenen değer yargılarıyla karar verir. İnancın doğru olanına inananın durumuyla, yanlış olanına inananın durumu birbirinden farklı değil bu bakımdan.

@Hira üslup sınırlarını çok zorluyorsun. Son zamanlarda yazdığın mesajların hiç birisinde teknik bir içerik yok ve tamamen huzur kaçırma var. Bu sana son uyarım olsun. Kimsenin sen tebliğ ettin diye müslüman olacağı garantisi olmadığı gibi, kimse de sen tabliğ etmedin diye helak olmayacak. O yüzden sen KENDİN olabileceğin en iyi müslümanı olmaya çalış, başkalarının akıbetini de böyle ulu orta irdelemeyi bırak artık.

Sınırları zorluyorsam seni tutan nedir Timur hoca sana göre senin tahammül sınırların mı beni doğrultacak? Neredeyse bir düzineden oluşan grup ile idare ettiğin forumun beni çok ta cezbetmiyor. Zaman geçirmek maksadı ile zaman zaman göz attığım bir forum varsın olmasın hiç bir kaybım olmaz ben bu forumu senin gördüğün gibi görmüyorum emekli adam yeri burası.. Ayrıca teknik diyorsun ama boş muhabbetlerin arasında açılan tek tük teknik konuların çok azı çözüme ulaşıyor, hani n'oldu havya yapıyordunuz kaçtır :) Opamp larmı taş koydu yine önünüze....

Benim kutsalım üzerine küstah küstah yazıp çizenlere kelam etmiyorsun da kimseye hakaret etmediğim halde üslubuma takılıp beni eleştiriyorsun... Kim neye inanıyorsa ona inansın isteyen de peynir tenekesine tapsın.. Ama benim inancıma akrep dilini sokana ben tümden girerim kimsenin de lafına bakmam. Size teknik konularınız da başarılar diliyor emekli adam mekanınızı Pala dayının repliği ile terk ediyorum..

İnsanların kutsiyetini dalga geçilecek alaycı bir ifade ile örneklemekten ne umuldu bilmiyorum ama gerçekten çok ayıp. Bu aybın bir uyarısı yok ama buna sinirlenip, bence haklı ama dozu biraz artmış tepki veren insanların uyarılması da yanlı bir tutum.

Eğer bir ifade özgürlüğü varsa ve bu konu o çerçevede açıldıysa, konuya dahil olan diğer yazarları uyarmak kimseye düşmez. Daha da özünde sınır koşullar varsa, bunlar bir yerlede açıkça yazılmalı. İfade özgürlüğü neye göre var?

---

Ayrıca, inanmıyorsan senin için o konu kapanmıştır, sanane cennette kimin ne yaptığından? Sen kendi inancına göre ne olacağına bak. Başka konuşacak konu bulamamışsınız, yazıklar olsun...

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back