0 - 30V, 0 - 3A, demonte laboratuvar güç kaynağı testleri ve iyileştirmeler

Buldum sorunu ... Sorun ölçende :mad:

Hiç akım çekmiyorken 10.14 ölçüyorum, 1 A çekince 10.6 V, 2 A çekince 11.14 V, 3 A çekince 11.6 V Son derece lineer bir gidişat görünce bunda bir tuhaflık var dedim. Meğer yanlış şaseye göre ölçüyormuşum ve akım ölçümü için kullanılan şönt üzerinde düşen gerilimi de dahil etmiş oluyorum.

Şimdi doğru şaseye göre ölçtüm ve sorun yok, referans milivoltlar seviyesinde değişiyor sadece.

Girişe 37 VAC verdim şimdi. Gene de çıkıştan tertemiz 30 VDC, 3 A alabiliyorum :) Opamp üzerinde düşen voltajlar da güvenli marjlar dahilinde.

Akım limitini dijital yapma imkanı var mı?

Şimdi şebeke toleranslarına göre testler yaptım. Artı yönde %10, eksi yönde %10 toleranslarda da çalışıyor ama bunun üzerinde değişimlerde gene opamp voltajları marjinal duruma geliyor. Aslında dediğim gibi 60 V luk bir opamp kullanınca hiçbir sorun kalmıyor şu aşamada, ama böyle bir opamp'in fiyat komple devrenin fiyatı gibi :D yani 5 dolar civarında. Israrla bu MC34071 opamp ile buna halletmemiz lazım çünkü bu opamp ucuz.

Son düzenleme:
Seri zenerle işimiz olmuyor. Şöyle bir devre lazım arkadaşlar:

En düşük durumda doğrultucu çıkışı 34.3 VDC
En yüksek durumda doğrultucu çıkışı 54 VDC

Bu iki voltaj aralığında 34 V veya ona çok yakın çıkış verecek bir devre lazım :)

Seri zenerle işimiz olmuyor. Şöyle bir devre lazım arkadaşlar:

En düşük durumda doğrultucu çıkışı 34.3 VDC
En yüksek durumda doğrultucu çıkışı 54 VDC

Bu iki voltaj aralığında 34 V veya ona çok yakın çıkış verecek bir devre lazım :)
Bence @Endorfin35+ halleder o işi :D

Akım limitini yük bağlamadan ekranda akımı görerek önceden ayarlamak mümkünmü?

Mümkün. Önemli olan çözünürlük. Mesela bir arduino kullanırsan, 10 bitlik ADC ile elde edilecek çözünürlük çok düşük olur.

Bir çözüm uyguladım. Şu anda şebeke voltajı %10 düşse bile çalışıyor, %20 veya daha fazla yükselse de çalışıyor. En azından simulatörde :D Gerçek devrede de bunu uygulayıp deneyeceğim.

Tek transistörlü bir regülatör ile voltajı 38.3 V gibi bir değere sınırlandırıyoruz. Bu regülatörün performansı hiç önemli değil, ripple olsa da farketmez. Önemli olan belli bir güvenli değeri aşmaması.

1619215129483.png

Bir çözüm uyguladım. Şu anda şebeke voltajı %10 düşse bile çalışıyor, %20 veya daha fazla yükselse de çalışıyor. En azından simulatörde :D Gerçek devrede de bunu uygulayıp deneyeceğim.

Tek transistörlü bir regülatör ile voltajı 38.3 V gibi bir değere sınırlandırıyoruz. Bu regülatörün performansı hiç önemli değil, ripple olsa da farketmez. Önemli olan belli bir güvenli değeri aşmaması.

9800 eklentisine bak
Gerçek devrede bu da olursa başka önemli bir problem kalmıyor herhalde. Sabırsızlıkla bekliyorum sonucu. :)

Çünkü yanlış yazmışım :facepalm1:

MC34071 olacak. Bunun DIP olanı 25 - 35 TL gibi, ama SOIC olanı 9 TL gibi. SOIC alıp bir de SOIC'den DIP'e çeviren adaptör alabilirsin. Nihai devrede bir tane lazım bu opamp'den, artık ona göre seçimini yaparsın.

Çünkü yanlış yazmışım :facepalm1:

MC34071 olacak. Bunun DIP olanı 25 - 35 TL gibi, ama SOIC olanı 9 TL gibi. SOIC alıp bir de SOIC'den DIP'e çeviren adaptör alabilirsin. Nihai devrede bir tane lazım bu opamp'den, artık ona göre seçimini yaparsın.
Tüh yav. Karaköy elektronik de ürünlerimi kargoya verdi. Ekleme de yapamam artık. Neyse bir yerden denk getiririm. Sen hele son testlerini bitir de ortaya güzel birşey çıkaralım. Düşündüğüm şekilde ilerleyebilirsem foruma çok katkısı olacak bu devrenin.

Israrla isteyin red ederse israra devam edin sopa gösterebilir ya sabır çekebilir satıcı yine de vazgeçmeyin @Gokrtl :cheeky1: :katil2:

Timur hocam kusura bakmayın stres atmaya ihtiyacım var.

Israrla isteyin red ederse israra devam edin sopa gösterebilir ya sabır çekebilir satıcı yine de vazgeçmeyin @Gokrtl :cheeky1: :katil2:

Timur hocam kusura bakmayın stres atmaya ihtiyacım var.
Beklenen gün gelecekse çekilen acı kutsaldır :dans1:

Merhabalar bu devreyi kullanıyorum ve memnunum ancak amper kısıtlaması bölümde yük e bağladıktan sonra amper değerini ayarlıyorum. Örneğin 12V1A değeri için volt ampermetrede görmek için ne yapabiliriz ? akım ayarlayan devreler var 12V değerini ayarladıktan sonra amper bölünde 1 A değerinide ayarını yapıp kullanabiliriz. Burada da anlık olarak ne kadar akım çektiği görme sorunu ile karşılaşıyoruz. hazır güç kaynaklarında Örneğin Unit 1306s voltaj ve amper değerini ayarladıktan sonra çıkış ver tuşuna basıldığında girilen amper değeri geçmemekle beraber anlık çekilen değer görülüyor; burada daha farklı boyuta geçsede eprom hafıza üniteleri gerekiyor olsada bu yönlü bir çalışma yapabilirmiyiz @taydin bey bu konu ile fikriniz nedir. Çin sitelerinde yanı sıra anlattığım yapıda d3806 var yorumunuz bekliyorum iyi çalışmalar dilerim

Akımı dijital olarak önceden ayarlayabilmek için, akım ölçüm şöntü üzerindeki voltajı bir ADC ile ölçmek ve ona göre güç kaynağını akım sınırlama moduna sokmak lazım. Bu bir iyileştirme olarak yapılabilir, ama bence en önemli husus, bu çok ucuz güç kaynağı devresini minimum maliyetle bir hobicinin kullanabileceği bir hale getirmek.

Hocam yaptığınız değişiklikleri ben de yaptım şöyle;

(Nref) - 5 beslemesini oluşturan 5.1v zeneri 3.3v zener ile -3v yaptım

Yaptığınız ilave transistörlü opamp besleme regülatörünü bd135 ve 30v zener ile kurdum. 30v + 3v negatif besleme = 33v olarak düşündüm çünkü opmamplarım tl081.

Şu anda voltajlarım şöyle

Giriş ac 28.5v
Dc 39v
Opamplar
Volt-amper 34.9v
Referans 31v

Bunun dışında negatif referans voltajı azaldığı için, negatif referans voltajı oturduğunda Q1'i kesime götüren R14 direncinin değerini 220 Ω yaptım. Normalde bu direnç 1.5 kΩ idi.
Bende de sorun oldu R14 'ü 560R yaptım.

Akım regülasyon opamp'inin (U3) besleme voltajı değiştiği için, çıkış voltajı da değişti. O yüzden de, güç kaynağı akım sınırlama modunda olmadığı halde, akım sınırlama LED'si sürekli yanar duruma geldi. Akım sınırlam özelliği çalışıyor, orada bir sorun yok, ama LED durumu doğru göstermiyor. Bunu sonra çözeriz. Q3 transistörünün çalışma noktası yeni duruma göre ayarlanması gerekiyor.
R20 üzerinden ayarladım 10k'dan 33k'ya çıkardım. Şu anda normal çalışıyor.

Şu anda voltajla ilgili tek sorunum çıkış voltajının 29.5v u geçmemesi. R12-R11-R8 değeleriyle oynayıp yükseltmeye çalıştım ama olmuyor. Bunu da çözdükten sonra akım testi yapmayı düşünüyorum.

Bir de bittiği zaman 2 kademeli trafo ve otomatik bypass devresi kullanmayı düşünüyorum ama hiç sanmıyorum sorun çıkarmayacağını.

IMG_20210827_141811_N.jpg

IMG_20210827_141832_N.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,660
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back